ONZE PREMIEPLAAT. naar Java, is 29 September te Port Said aange komen. - Z. M. heeft met ingang van 15 Oct. e. k., benoemd tot adap.- ingen. van den waterstaat de civ.-ingen. R. P. J.fTatein Nolthe- nins, J. C. Ramaer en C. A. Jolles; den kapt.-lait.-ter-zee H. Van Goens benoemd tot adj. van Z. K. H. Prins Alexander, met bepaling dat hy als gadet. ral worden gevoerl, ten einde gevolg te geven aan het hem bij besluit van 7 Sept. opgedragen bevel over het schroefstoomschip Primes Maria-, aan C. G. Pellissier, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend oit zijne betr. van hoofdcommies b^ het dep. van fin., beh. aanspraak op pens. en met dankbet. voor de goede en trouwe diansten gedurende zestig jaren door hem bewezen; benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw C. G. Pellissier, op zijn verzoek, eervol ontslagen als hoofdcommies bij het dep. van fin., en N. Steger, hoofdcommies bij het dep. van fin; aan A. Hamers, op zijn verz., eervol ont slag verleend uit zijffc betr. van landm. lste kl. bij het kadaster behoudens aanspraak op pens.aan den luit.-gener. J. Van Swieten eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, onder dankbet. voor de vele en gewichtige diensten door hem opnieuw den Koning en den lande bewezen, en weder gesteld in het genot van het hem vroeger verleende pensioen; aan den offic. van gezondh. lste kl. bij het leger in Ned.-Indië G. A. Raland vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder l9te kl. der orde van Filips den Grootmoedigen, heen door den groothertog van Hessen geschonkenbij het depart, van kol.bevorderd tot com mies, de adj.-comm. J. H. Elias, L. Kloet en E. J. Hausmet ing. van 1 Nov. benoemd tot adj.-comm. Jhr. Mr. "W. C. A. Elout van Socterwonde. Gemengd Nieuws. Aan de Kraansluis bij het Oosterdok, te Amsterdam, hebben gisterochtend twee vrouwen, met een gewonen puthaak, een prachtigen snoek gevangen, naar gissing 16 a 18 halve kilogr. zwaar. Te Amsterdam zijn gisteren in de Spuistraat twee werklieden van een steiger, waarop zij arbeidden, gevallen. Een hunner bleef op de plaats dood en de ander is zwaar gekwetst naar het gasthuis gebracht. In het gehucht Baflo, gemeente Rolde, zijn gistervoormiddag twee behuizingen afgebrand. Eene oude vrouw is in de vlammen omgekomen. Men meldt uit Maastricht: Volgens "Woensdag hier bekend geworden tijdingen, heeft een verschriklijk voorval het naburige Argenteau (Belgisch grondgebied) in rouw gedompeld. Bij de Dinsdag aldaar gehouden feestelijkheden hadden zich eenige personen, van beiderlei kunne, en tot de voornaamste familiën uit de gemeente Hermalle behoorende, in een schuitje te water begeven, naar het schijnt om een afgestoken vuurwerk meer van nabij te kunnen zien. Ten gevolge eener aanvaring tegen de wanden der sluis, die onder Hermalle in de Maas wordt aangetroffen, is het schuitje omgevallen. Kort na het gebeurde zijn vijf lijken uit de Maas opgevischt, en den volgenden ochtend is men er in geslaagd ook die der ove rigen, nog vijf in getal, op te halen. Woensdag is P. Van de Veld, b ij ge naamd Piet de Klopper, wonende te Delft, in de vaart achter de watetfmachine van den Nootdorpschen polder verdronken. De man zat al leen te visschen en is toen waarschijnlijk door een toeval, waaraan hij meermalen leed, getroffen en zoo in het water gevallen. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Augustus. Kolonel Pel heeft zijne operatiën voor korten tyd gestaakt. Hij had toch kennis gekregen van de pogingen, die uit Penang zijn aangewend, om tot eene schikking te geraken. Naar men meldt zijn de gedane stappen voor onderhandelingen over vrede, waarvan in de vorige mailberichten melding is gemaakt, niet uitgegaan van eenige mindere hoofden van Groot-Atjin, maar het gevolg geweest van de bemoeiingen van den Nederland- schen civielen ambtenaar in Atjin, den heer Kroesen, bij de Atjineezen te Penang gevestigd. Het grootste gedeelte van de Atjineezen te Penang, vroeger onze meest verbitterde vijanden, verlangt zoo spoedig mogelijk de handelsbetrekkingen weder te kunnen aanknoopen. Geheel Penang is van dezelfde meening. De vroeger vermelde brieven van Abdul Rachman en Toenkoe Ibrahim zijn te Atj'in in eene vergadering, waaraan Panglima Polim en Toenkoe Nanta, met andere hoofden deel namen, verscheurd, evenals vroegere brieven, van onze zijde afkomstig. Toekoe Nek, het ons bevriende hoofd van Maraksa, heeft zich gedurende de laatste gevechten niet meer vertoond; men weet thans dat hij overleden is. Te Penang liep het gerucht dat hij geen natuurlijken dood was gestorven. Bij de weinige aanraking, die wij met de Atj ineesche hoofden tot dusver hebben, is het overlijden van een man als Toekoe Nek een wezenlijk verlies. Volgens alle berichten is het getal zieken te Kotta-Radja nog altijd groot, maar de sterfte zou belangrijk verminderd zijn. Door den gouv.-generaal Tan Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen .- Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ing. 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken D. Dikkers; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den adj.-ing. bij den tel. dienst J. Kappers. Ontslagen: op verzoek, eervol, de contr. 2de klasse bij het binnenl. beatnnr W. F. Van Rijckevorsel; eervol, met behoud" van recht op pens., de comm. op het ads.-res. bureel te Meester- Cornelis P. Van Kraaijcnoord. Benoemd: tot comm. op het ads.-res. bureel te Meester-Cornelis, D. E. Humme; tot griffier bij den landr. te Samarang, W. H. Simon. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den gezagv. van het vaartuig voor den dienst der in- en uitvoerr. en acc. te Sama rang P. Schram. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de opz. lste kl. bij de kina-cult. H. A. Wol ter s; eervol, de kl. bij het dep. van fin. B. Ryka. Benoemd bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. lste kl., W. C. M. B. Ingenluijff; tot contr. 2de kl., J. Collard, M. Stoll en A. C. Andreas; tot adsp.-contr., F. A. Liefrinck, W. Van der Linde, H. Haga, J. A. Wijnmalen en L. C. H. Fraenkelbij het binnenl. best. in de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. lste kl. J. P. Van llarencarspeltot contr. 2de kl., K. F. Van Swieten. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens vsrtrek, als lid van het coll. van cur. van het gymn. Willem III, jhr. W. H. F. H. Van Kaders; op verzoek, eervol, de lstekl. bij de kas-admin. te Neira (Amboina) J. F. Pietcrsz.; op verzoek, eervol, de kL op het ads.-res.-kantoor te Neira (Banda) W. J. F. Bernard; op verzoek, eervol, de buit. kl. bij den landr. te Bb'tar, A. R. Schreuder; eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst. griff. bij die rechtbank, J. W. Arnold; door den Landraad te Kediri benoemd: tot büitengcw. subst.-griff. bij die rechtb., L. Ch. H. Fraenkel. Benoemd: tot algem. pakhuism., tevens ontv. van 's lands kas te Bandjar (Preanger-Regentsch.), P. Stek- kinger; tot pakhnism. bij het zout-depot te Tjilatjap H. W. Do Bie; tot comm. late kl. bij de posterijen, R. E. Rolff. Bij den post- en telegraafdienst: tot comm. lste kl., F. A. De Graaff tot comm. 2de kl., F. D. Schreijner en L. A. Bouman. Ont slagen door den Landraad te PamalaDg (Tagal) eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst.-griff. bij die rechtb. M. C. H. G. Coenen, en benoemd als zoodanig, C. L. Drossaers. Departement van Oorlog. Verleend: een verlof naar Ned. voor den tijd van zes maanden, wegens ziekte, aan den maga- zijnm. der art. lste kl. (kapt.) J. H. Wouters; een tweejarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den mil. ambt. 2de kl., photographist by het phot, atelier 11. W. Brauer. Ontslagen: Eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de magazijnm. der art. lste kl. (kapt.) J. H. Wouters op ver zoek, eervol, de burg. schrijver 5de kl. bij de mil.-adm. R. Bloem. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. A. Hekmeijer. Bevorderd bij demil.-adm., tot kapt.-kwartierm. E. J. L. Herens; tot lsten luit.-kvvartierm., J. P. M. Van Hengel; tot mil. apoth. 2de kl., T. Risselade. Bepaald: dat het aan den kapt. der inf. F. Lucher, wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, verleend tweejarig verlof naar Ned., alsnog zal worden beschouwd als te zijn verleend wegens ziekte. Departement van Marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, de lste mach in. bij de Gouv.-marine N. Plagge. Bevorderd: Tot lsten stuurman, F. H. Ukena. Ontslagen: op verzoek, eervol, de lste stuurman bij de gouv. marine W. A. Wolters; op verzoek, eervol, wegens ziekte, de tweode mach. bij de gouv. mar. P. Z. Bergh; op verzoek, eervol, met beh. van recht op pens., de comm. voor het vak van soheepsb. bij het mar.-etabl. te Soerabaya, D. Putman. BU1TEIVLAND. Ouitsdiland.. Luxemburg heeft onlangs, als lid van het tol verbond, den bondsraad verzocht, het ontwerp der rijkswet op het Bankwezen in dien zin te wijzigen, dat de Luxemburgsche bankbiljetten worden opgenomen onder de in Duitschland wet tige betaalmiddelen. De commissiën, door den bondsraad met het onderzoek van het ontwerp belast, hebben thans geadviseerd, op dit verzoek eene afwyzende beschikking te nemen. Groot-Britannië. De gevolmachtigden der Engelsche regeering op het internationaal postcongres hebben uit haar naam verklaard, dat zij tot de Post-unie is toe getreden. De Times spreekt het gerucht tegen, dat de prins van Wales in geldelijke moeielijkheden ver- keeren zou. De Globe meldt, dat, in verband rnet den onzekeren toestand ten gevolge van het geschil tusschen China en Japan, de Erigelsche gezant te Peking en de vice-admiraal, commandant der Engel sche vloot in de Chineesche wateren, te Shanghai eene conferentie zullen houden. Spanje. Tegen de verspreide benden der Carlisten wordt met beslist succès gestreden. Cucula en Lozano worden door den brigade generaal Fajardo met nadruk vervolgd en hunne colonnes zijn totaal uiteengedreven. 1500 Carlisten onder Villalain in Guedalajara zijn bij Alcocer in wanorde op de vlucht geslagen, hun aantal is tot op vierhonderd man gereduceerd. Don Alphonsus is uit de pro vincie Valencia in de richting vari Teruel ontvlucht en wordt door de 'regeeringstroepen vervolgd. Een particulier telegram van den Standard uit St.-Jean de Luz luidtGeneraal Moriones heeft met goed succes Pampeluna geholpen. Naar Tafalla terugkeerende, had er een hevige worsteling met de Carlisten te Mendivil plaats. Generaal Blanco is er in geslaagd een konvooi uit Miranda in Vitoria te brengen. De Carlisten maken loopgraven en andere middelen van ver dediging bij La Guardia. Men verwacht dat maarschalk Serrano in October het opperbevel op zich zal nemen. Telegrammen. LONDEN, 1 October. Aan den Morning Post wordt uit Kopenhagen gemeld, dat Engeland en Rusland een definitieve schikking trachten te ver krijgen tusschen Denemarken en Pruisen. PARIJS, 1 October. Alle geruchten omtrent ministerieele wijzigingen zijn uit de lucht gegre pen. Kolonel Obzac, eerste aide-de-camp van maar schalk Mac Mahon, is dezen morgen naar Bou logne vertrokken, ten einde de keizerin van Oostenrijk te begroeten, die te 5 uren 's avonds aldaar verwacht wordt. PERNAMBUCO, '1 October. Men verzekert, dat een opstand is uitgebroken in Buenos-Ayres, len gevolge van onwettige handelingen ter zake van de aanstaande verkiezing van een president. Vervolg Ziet links van Van der Werf en van den Prins die groep edele mannen, welke met Oranje aan het hoofd zijn uitgegaan om de benarde stad te hulp te komen. Ze ste ken dijken en dammen door, na vooraf daartoe verlof bekomen te hebben van de rechthebbende eigenaars en de Staten van Holland. De macht van het water bleek weken lang krachteloos, want de wind weigerde het land waarts ia te stuwen; doch eindelijk dreef met de water golven ere vloot der Zeeuwen voorwaarts, die wij op het tegenovergestelde tafereel, in den vroegen morgen van 3 October Leiden zien binnenvaren met haring en brood. Daar stroomt de uitgehongerde menigte toe. Velen, te ongeduldig om op den oever te wachten, begeven zich te water om den kostelijken buit hoe eer hoe liever meester te worden. De kaaien zijn opgepropt met de hongerende bevolking, terwijl de vloot door de grachten roeit, waar elk menschelijk wezen, dat zich nog op de been kan hou den, toeloopt om de verlossers der stad welkom te heeten. Van de vaartuigen af wierp men het brood onder de menigte. De arme schepsels, die twee maanden lang geen gezond voedsel geproefd hadden, vingen gretig op, wat eigenlijk al te mild werd uitgereikt. Dit had ten gevolge dat sommigen zelfs stikten van gulzigheid, en men zag zich dadelijk genoodzaakt om voorzichtig in het uitdeelen fe zijn. Pas is de admiraal aan wal, of alles stropmt ter kerke lieen om God te danken. Reeds onder het gebed van den leeraar begon het gesnik der schare, maar onder het lof gezang werd het geween zoo algemeen, dat men onmo gelijk den psalm ten einde brengen kon. Dit waren nu vreugdetranen. Men meene niet dat deze godsdienstoefening op onze feestplaat wordt voorgesteld. Het tafereeltje links onder Oranje stelt ons de kerk te Delft voor, waar Prins Willem met zijne geliefde gemalin Charlotte de Bourbon, juist aan de godsdienstoefening deelnam, toen hij het blijde bericht van Leiden kreeg. Hij liet het den predikant be kend maken, die deze goede boodschap aan de gemeente overbracht, en er uit aller naam ook een vurig dankge bed voor opzond. Ziet, daar staat de prins aan de zijde zijner gemalin en dankt met de schare. Verschijnt hij reeds den volgenden dag op 't raadhuis (zie de afbeelding links) te Leiden, het is slechts om er zijn geliefd volk op te wijzen, hoe treffend de uitkomst was, toen alle hoop verloren scheen. En dat in 't gezicht van den dood; want nog woedde de pestziekte hevig in de geteisterde stad. Zeer terecht is daarom ook de beeltenis van den altoos geliefden Oranje in het midden geplaatst, door een tropee van vlaggen omringd en met de prinsenkroon gedekt. Die vlaggen, rechts de Leidsche sleutels, links de pelikaan, welke hare jongen met haar eigen bloed voedt, daaronder de driekleur en Oranjevaan, wijzen ons op twee guirlandes van noodmunten, die gedurende het beleg werden geslagen, waartusschen de doornenroeden en de bundel geesels, die aan de onderdrukking doen denken. Aan de andere zijde herinneren de roeiriem en de bazuin aan de tusschen- komst der Watergeuzen. Merkt ook op, hoe Prins Willems beeltenis met de zinspreuk van zijn stamhuis is omhangen: »Je maintiendrai" (ik zal handhaven) en ssaevis tranquillus in undis" (rustig te midden der omstuimige baren). Wie weet niet hoe Oranje ook en vooral ten opzichte van Leiden deze zin spreuken getrouw bleef, «oowel bij het doorsteken van den IJseldijk als gedurende zijne ziekte te Rotterdam, toen een los gerucht, als zou de stad zich hebben overgegeven, hem instorten deed, en de tegenovergestelde tijding hem, bijna beter maakte van verrukking. Wie weet ook niet, hoe hij, nauwelijks hersteld, in persoon de vloot der Watergeuzen bezocht, om zich van den hopeloozen toe stand der stad te overtuigen 1 Wie waardeert het niet, hoe hij, geene besmetting vreezend, te midden der pest zieken en lijken, daags na de redding de stad bezocht! Ziet op de feestplaat rechts, de hoogeschool, uit dank baarheid wegens moed en burgertrouw aan Leiden verleend. De teekening is genomen naar een schilderij van het jaar 1(314, zoo ook links, het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2