Donderdag I October. jy°. M91. A°. 1874. 'i: II JJiQ -fvn" PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16( regelsf 1.05. Iedere regcI raeern 0.174. Greotere letters naar plaatsruimte. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. (Franco per pofet1.40. i Afzonderlijke Norartlers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, Premieplaat: „LEIDES IS tófti" Den Abonné's wordt herinnerd dat het N°. van morgenavond den bon zal bevatten en dat de Premieplaat op Vrijdag 2 Oct. tusschen 9 uren 's morgens en 7 uren 's avonds tegen afgifte van dat bewijs en betaling van 10 cents aan het Bureel kan worden afgehaald. Na dien datum is de bon van onwaarde. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDDEN, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 21sten September 1874, n°. 7 Pro vinciaal blad n°. 105); Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat art. 38 der wet van 7 April 1869 Staatsblad n°. 57), laatstelijk gewijzigd bij art. 8 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 96), luidt als volgt: «Nieuwe gasmeters en gasmetets Vallende in de termen van art. 15, b en c, van deze wèt, zijn, te rekenen van 1 Januari 1876, aan dên ijk onderworpen." «De gasmeters, in gebruik gedurende het tijdperk van de afkondiging dezer wet tot 1 Januari 1876, zijn tot 1 Januari 1880 vrijgesteld van den ijk, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door onzen Minister van Binnen- landsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aan duiding dat deze overgangsbepaling daarop van toepassing is;" alsmede dat de Minister van Binnenlandsch? Zaken, bij beschikking van 8 September jl., heeft goedgevonden te bepalen, «dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de esculaap-staf, waarvan de stempels aan de ijkkantoren zijn verstrekt, en de afslag vóór die kantoren ter bezichtiging wordt gesteld." Burgemeester en Wethoaders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 September 1874. LEIDEH, SO September. Wij vernemen dat Z. M. de Koning de eerewacht, aangeboden door de Leidsehe Scherp- schuttersvereeniging ten einde dienst te doen tijdens Hds. verblijf op het stadhuis alhier, heeft aange nomen. Den 27sten dezer is het stoomschip Tromp van Vlissingen naar Batavia, te Port Said; de Koning der Nederlanden te Batavia aangeko men; de Prins van Oranje van Batavia naar Nederland vertrokken. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Hydrograaf, onder bevel van den luit.-ter-zee der 1ste kl. Jhr. T. E. De Brauw, is den 28sten dezer te Batavia aan gekomen. Bij het te 's-Hertogenbosch gehouden examen is slechts één van de 16 onderofficieren, die deel namen aan het vóór-examen voor 2den luitenant bij bet Indische leger, afgewezen. De sergeant Sanders behaalde het grootste aantal punten. De vertrekdag van hel rijks-oorlogsstoom schip Curagao, naar Batavia bestemd via Kaap Hoorn, is bepaald op 5 October. Naar aanleiding van het bericht oVer de muurschilderingen in de Herv. kerk te Dinxperlo schrijft men aan de N. R. Ct. „De kerk, waar de fresco's zich bevinden, wijst m enkele deelen mede op hooge oudheid, wel licht reeds op de 11de of 12de eeuw. In haar tegenwoordigen vorm heeft ze echter niets bijzon ders aan te- bieden. Het opknappen van dit kerk gebouw heeft tol de ontdekking geleid. Het afbikken der- oude- kalk en witsellagen heeft de schilderingen doen te voorschijn komen; Ongelhk- kig schijnen de' kerkelijke gezaghebbers zich weinig om de zaak bekreund te hebben, zoodat naar ik verneem reeds weed het een en ander onder de witkwast moet verdwenen zijn. Intus- schen is thans een beter toezicht aan de werklie den zeiven opgedragen en is verlof bekomen om, wat er verder bloot komen zal, te copieeren. Hiertoe zal dan de noodigé tijd gelateh worden. Ik heb eene teekening voor mij liggen van eene lap muur achter het orgel, met fresco schilderwerk bedekt, ter hoogte vain 10 en ter breedte van ca. 16 Rijfll. voeten, een voorstelling, naar mijn ge voelen, uit de laatste helft der 14de eeuw of dé eerste der 15de. Een monnik, op den oever \lan een stroom staande, schijnt éen ridder te verwel komen met lans en helm gewapend, die, gevolgd door zijn schildknaap, wadende dodr het wa'ter den oever nadert. Stukken muurwerk en een sóórt van watermolen links, hetgeen op een stad schijnt te duiden, en een breed en stevig klooster rechts vormen het accessoir. In het water zwem men eenige visschen heen en weer, waarvan een paar elkander willen ophappen. Op den achter grond vertoont zich eene badende vrouw. Boven het geheel slingert een lintrol, waarop een opschrift in gothische karakters, die nu echter voor het meerendeel onleesbaar zijn geworden. De figuren zijn veel meer dan levensgroot; de kleuren, voor zoover ze niet door het wegnemen der kalk heb ben geleden, zijn bij uitstek frisch en fraai. Het geheel is goed geteekend en komt zeer duidelijk uit." Men verneemt, dat uithoofde van de belang rijkheid dezer ontdekking, Mr. Victor De Stuers, secretaris-rijksadviseur voor de monumenten van geschiedenis en kunst, zich in persoon derwaarts zal begeven om een nauwkeurig onderzoek voor te bereiden. De Ned. Bank had op 28 Sépt. bij een muntmateriaal van f 134,985,858.56a voor eene som van f 130,241,662.75 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 47,352,469.29 meer bedraagt, dah in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft op zijn verzoek ingetrokken de herbenoeming van T. A. Knapen tot piaatsverv. kantonrechter te Weert, en met 1 October daartoe benoemd G. H. V. Bongaerts, notaris aldaar. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is te Rotterdam uit het water der Leuvènhaven opgevischt het lijkje van één zevenjarigen knaap, die sedert Zaterdag ochtend werd vermist. Maandag-ochtend is een huis, dat men bezig was Ie bouwen aan den Rotterdam- schen1 straa'twèg in de gemeente Vrijenban, inge stort. Van zes werklieden die zich in het gebouw bevonden heeft er een zulke ernstige verwondin gen aan borst en rug bekomen, dat zijn leven in groot gevaar verkeert. Een tweede heeft eene belangrijke verwonding aan het hoofd bekomen. De vier anderen hebben zich nog tijdig in veilig heid kunnen stellen. In den nacht van Zondag op Maandag jl. ontwaarde de huisvrouw van J. K., arbeider, Woonachtig aan den Ouden Leeweg in de gemeente Vrijenban, hij haar ontwaken, dat haar echtge noot het bed had verlaten. Onmiddellijk ging zij hem opsporen en vond hem eindelijk in den boomgaard van den naast haar wonenden bouw man G. K., waar de ongelukkige door zich aan een boom op te hangen een einde aan zijn leven had gemaakt. Hij was 63 jaren oud en had reeds veertien dagen geleden een poging tot zelfmoord beproefd. Gisteren had te Schiedam een vree- selijk ongeluk plaats. Door een volgeladen molen wagen werd een kind van ongeveer drie 'jaren te pletter geredéh. Maandag werd aan het station van den Oostërspoorweg te Amsterdam een tér verzending aangeboden pakket, ter waarde van 2000 gulden, ver mist. Door den stationschef, bijgestaan door de politie, is het spoedig teruggevonden bij een arbeider, die het tusschen zijn goed verborgen had. De man is in verzekerde bewaring genomen. Gisterochtend is in eene der stads- buitenvesten te Middelburg het lijk gevonden van een jong meisje, dat naar gissing 16 of 17 jaar oud zal zijn. Tot dusver is het niet bekend waar zij tehuis behoort, terwijl ook de oorzaak van het ohgeluk nog onbekend is. De politie doet onderzoek. Bij arrest van het prov. gerecht hof te Utrecht is J. Hoögeveen, oud 49 jaren, boe renarbeider, geboren te Alkemade, thans zonder vaste woohjilaats, schuldig verklaard aan poging tot diefstal bij nachl in een bewoond huis door middel vah buiteribraak gepleegd en aan diefstal hij nacht in een bewoond hdis, en te dier zake veroordeeld tot eerie tuchthuisstraf van 12 jaren. De instructie in de zaak van den tin- dielslal ten riadeele van de rhaatschappij lot exploi tatie van staatspoorwegen is thans afgeloopen. Naar men verneemt blijft de vermoedelijke moor denaar van den persoon van G. Vermey alle schuld ontkennen. De zaak is verwezen naar den procureur-géneraal. Voor de arrond.-rechtbank te Deven ter stond gisteren terecht een schoolknaap van 12 jaren, beschuldigd van een jongen van 18 jaar eenige slagen en mei een stuk ijzer wonden in het aangezicht té he"bbèh toegebracht. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 7 dagen. Uit spraak over acht dagen. Een bleekersknecht te Dordrecht is gevangengenomen, onder verdenking van de vorige week aldaór brand te hebben gesticht in eêne bleekerij, waarvan het waschhuis werd vernield. Hij was sedert den brand plotseling verdwenen, doch vertoonde zich voor eenige dagen weder in de stad en werd toen aangehouden. Voor de crimineele Kamer van het prov. gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terefcht A. M. Kleinvogel, huisvrouw van J. L. Hersrnari, oud 38 jaren, géborén ié Harlingen, laatst verblijf houdende tè Amsterdam. Zij wordt beschuldigd1, ip dén naéht van 18 op 19 Mei II. opzettelijk in brarid te hèliberi gestoken het haai en harén echtgenoot toebehoo'rende, in het duin bij Velsen gèlegen huis, verhuurd aan en bewoond door de echtelieden Zwart en gezin. Volgens de akte van beschuldiging was bij dien brand gevaar voor menschenlévens ie voorzien, daar de bewoners zich met hun kind tenauwernood konden redden. Besch., die door dé arropd.-i'echtbank tweemaal ter zake van bedriegelijke oplichting tot eene cellulaire gevangenisstraf, respectievelijk van 2 en 7 maanden, is veroordeeld geweest, ontkende dé haar ten laste gelégde feiten. Van de 19 in dëzë zaak gedagvaarde getuigen zijn 18 opgekomen en door het Hof gehoord. De advocaat-generaal requireerde een tuchthuisstraf van 10 jaren. BUlTENLANDl Frankrijk. De prefect van het departement Seine-et-Oisa heeft den maire van Meulan in zijne functiën ge-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1