LEIDSCH N°. 4490. A0. 1:874. Woensdag 30 September. Derde eeuwfeest ran Leidens ontzet. LEIDEN STADS-BERICHTEN. KENNISGEVING. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. l Franco per posln 1*40. Afzonderlijke'Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER A^YERTENTIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meern 0.17^. - Grootere letters naar plaatsruimte. I r(Ö=' die zich v^ór 1 October a. s. op het- Leidsch Dagblad abonneerenontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers, alsmede de hieronder vermelde Premieplaat zoover de vooiraad strekt) gratis. Van het kwartaal September-November worden dan alleen de maanden October en November tegen 77 cents in rekening gebracht. Had de Uitgever van het Leidsch Dagblad het genoegen den Abonné's bij gelegenheid van het Zil veren Kroningsfeest een Feestnummer met het portret van Z. M. den Koning aan te bieden, ook het derde Eeuwfeest van Leidens Ontzet wil hij niet ongemerkt laten voorbijgaan. Hij wenscht daartoe den Abonné's als een blijvende herinnering aan het feest, dat wij weldra vieren zullen, aan te bieden een prachtige GEDENKPLAAT, gedrukt op zwaar papier, voorstellende: tijdens h.et beleg eij ontzet in 1574r. Deze plaat eene houtgravure met tintdruk, de grootste die tot heden op eenig etablissement in ons vaderland is vervaardigd, hoog 66 centim., breed 88 centim. munt vooral uit door de conceptie, die de gewichtigste feiten, de voornaamste personen, op die treffende bladzijde onzer geschiedenis voorkomende, in goed gekozen vorm aanschouwelijk maakt. Doch ook om de uitvoering, die niet zooals zoo menige andere plaat alles in een te klein bestek tracht weer te geven, verdient zij bijzonder de aandacht, daar zoowel de hongersnood, de pest, Van der Werf zijn zwaard aanbiedende, het doorsteken der dijken, het wuiven uit de Lammerschans door Van Schaek, het binnen komen der haringvloot door de Vlietbrug, als de dankzegging van Prins Willem in de kerk te Delft op grootsche en duidelijke wijze zijn voorgesteld. Het geheel is bovendien, behalve van de voornaamste portretten, voorzien van toepasselijke attributen en van dichtregelen op het weldra te herdenken feit betrekking hebbende, en mag inderdaad EEN SIERAAD VOOR ELKE HUISKAMER genoemd worden. De Uitgever zal deze Preraieplaat a. s. Vrijdag van 's morgens 9 tot 's avonds 7 uren voor de Abonné's verkrijgbaar stellen, waarvoor hun Donderdag-avond de bon zal worden verstrekt, en bericht tevens dat ook hun, die nog niet op het Leidsch Dag blad hebben ingeteekend, doch zich tegen X October a. s. als geahonneerden laten Inschrijven, eveneens deze Gedenkplaat zal worden aangeboden. Alleen zal voor emballage enz. 10 cents in rekening worden gebracht. HALFEEN, langs het Noordeinde, het Rapenburg OZ. tot de Houtstraat, Houtstraat, Gerecht en Mqskadelsteeg Van HALFEEN tot HALF VIJF des namiddags, langs de Kloksteeg, het Rapenburg OZ. tot de Steenschuur, de Steen- schunr, Breestraat, Noordeinde, Kort Rapenburg, Paarden- steeg, Blauwpoortsbrug, Beestenmarkt en den Rijns)),urgschon weg tot aan het Station. 2°. Gedurende den optocht, van des voormiddags ELF tot das namiddags VIJF uren, mogen langs den weg dien de trein volgt, geen rijtuigen of paarden stilstaan, terwijl rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde richting mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen. Van des morgens ZEVEN uren tot na afloop der feestvie- ring mag in de geheele stad niet dan STAPYOÉTS gereden worden. 4°. Van des namiddags HALFVIER tot na afloop der feestvie ring mogen dc volgende straten en grachten alléén bereden worden in de daarbij aangegeven richting, als: Rapenburg OZ., van de Noordeindsbrug naar de Ruïne, Rapenburg WZ., van de Ruïne naar de Noordeindsbrug, Kort Rapenburg cn Paardensteeg, van de Breestraat naar de Turfmarkt, Vrouwenstegen en Vrouwensteegsbrug, van de Haarlemmer straat naar do Breestraat, en zulks met afwijking van het be paalde bij art. 41 der Algeraeene Politieverordening, Donkersteeg, Hoogstraat en Maarsmanssteeg, van de Haar lemmerstraat naar de Breestraat, Viscbmarkt, Aalmarkt en Bloemmarkt, van de Botermarkt naar het Kort Rapenburg, Apothekersdijk en Stüic Rijn, van het Rapenburg naar de Hartebrug, Nieuwe Ryn, van de Hoogstraat naar de zyde van bet Utrechtsche veer. Verder wordt een ieder dringend uitgenoodigd, alle belemme ringen uit den weg te ruimen, welke aan bet passeeren van den Koninklijken stoet cn van den optocht hinderlijk zouden kunnen zijn en daarbij zelf de eenmaal ingenomen 'standplaats niet te verlaten en alzoo niet met den stoet of den optocht mede te gaan, terwijl men tevens .verzocht wordt, van de3 voorrnid- dags ELF tot des namiddags VIJF aren, steeds de RECH TERZIJDE der straten en grachten te honden en de aanwij zingen, die door of van wege de politie in bet belang der goede orde mochtenworden gedaan, op te volgen, opdat zoo door allen eendrachtig tot den geregeldcn en ongestoorden afloop der geheele feestviering naar vermogen worde medegewerkt. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 29 September 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 1 October, des Damiddags te lioee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een hoofdonderwijzer aan de school n°. 1, voor onvermogenden. (228). 2°. Verzoek van Dr. C. Ter Laag, om continuatie als stads geneesheer. (230). 3°. Idem van J. L. A. Descrtine, als voren als stadsheel meester. (230). 4°. Benoeming van twee commissarissen van de Bank van Leening. (231). 5°. Verzoek van J. J. Cuijle, om ontslag als hulponderwijzer aan de school voor voorbereidend onderwijs der 2de klasse. (232). 6°. Voordracht betrekkelijk den afstand in gebruik van het schuttersveld aan het Rijk. (233). DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE LEIDEN, Gezien art. 48 der algemeene Politie-verorde- fiing, vastgesteld den 1 (kien October 1873 {Gemeenteblad n°. 41; Stelt de navolgende bepalingen vast, ter ge legenheid van de FeestTlerlng op den SOO-jarlgen Gedenk dag ran Leidens Ontzet, op Zaterdag den 3den October e. k., als: 1°. Langs den weg, te nemen door HH. MM. den Koning en de Koningin en boogstderzelver gevolg, mag gedurende dien tijd NIET WORDEN GEREDEN, als Van des voormiddags HALFTWAALF tot des namiddags LEIDEN, 30 September. Het schijnt, dat de heer Van der Worm, op Schiermonnikoog, niet de éénige mannelijke nakomeling is van den wakkeren Leidschen burge meester P. Az. Van der Werf. Althans bestaat er gegrond vermoeden, dat de heer Van der Werf te Kedichem zich mede onder die nakomelingen mag rekenen, daar hij zich in het bezit bevindt van 2 zilveren gedenkpenningen, ter grootte van een rijksdaalder en geslagen ter herinnering aan Leidens beleg in 1574, terwijl deze penningen in die familie steeds van vader op zoon overgingen en als reliquieën bewaard wérden. Z. M. de Koning heeft voor de eerewacht, door heeren studenten Hd. aangeboden hij gelegenheid van zijn bezoek aan deze stad op 3 October, bedankt. Hedenmorgen had te Zoeterwoude de plech tige installatie plaats van den burgemeester dier gemeente, Mr. A. H. Brandt, als lid van den Raad. Nabij de voormalige Koepoort had zich daartoe eene eerewacht te paard van ongeveer 80 parsojien vereonigd. Te 10 uren kwam de burgervader, in een open rijtuig gezeten, aldaar aan, werd welkom geheeten en hem de eerewacht aangeboden. Nadat twee wethouders bij hem in het rijtuig hadden plaats genomen, zette de stoet, voorafgegaan door de muziekvan het 4de reg. inf. en voorzien van vlaggen en banieren, zich in beweging naar het Raadhuis. Na afloop der installatie vereeriigde de eerewacht zich weder en begeleidde den burge meester verder naar zijne woning aan den hoogen Rijndyk. Van vele woningen wapperde de natio nale driekleur. Aan een bericht van den commandant van het leger in Ned.-Indië, dd. 11 Augustus jl., wordt het volgende ontleend omtrent den gezond heidstoestand en de voeding der troepen in Atjin. Blijkens het rapport van den chef van den expe- ditionairen geneeskundigen dienst in Atjin, dd. 28 Juli 11., kunnen omtrent den gezondheidstoe stand betere berichten gegeven worden. Cholera komt zeer zeldzaam voor, huikaandoeningen wor den minder, koortsen zijn evenwel stationairuit de garnizoenen van het strand kwamen enkele- patiënten met pernicieuse koortsen. Opmerkelijk is het dat na een paar dagen regen de koortsen meestal toenemen in aantal en hevigheid, doch is de bodem weder goed droog, dan vermindert het aantal merkbaar. Het sterftecijfer is veel lager dan over de maand Juni. Ook de voeding van den troep is goed te noemen, wanneer men bedenkt dat, blijkens het rapport van den chef der expeditionaire inten dance in Atjin, het aantal rations, dat dagelijks aan de troepen en daartoe hehoorende personen wordt verstrekt, ruim 5000 bedraagt en die voeding nog zoo gevarieerd kan worden. Nu en dan wordt gort, in stede van hard brood, twee malen per week aardappelen met ingemaakte groenten van superieure qualiteit, eens per week groene-erwtensoep met spek en eens per week hoonen verstrekt. De proeven om versche groen ten en vruchten van Padang te laten komen zijn nog niet goed geslaagd; ook was de hoeveelheid niet groot genoeg. De intendant te Atjin acht het dan ook wenschelijk, dóór le blijven gaan met het zenden uit Nederland, via Padang, van groenten in potten, per stoomschepen. Ook van Batavia wordt beproefd ingemaakte groenten naar Atjin te zenden, waarmede reeds op flinke schaal een begin is gemaakt. In den zomer en het najaar van het vol gend jaar zullen weder gedeelten van het leger in de legerplaats hij Milligen, bij Zeist en op het Wiesselsche veld vereenigd worden om gedu rende eenigen tijd op ruime schaal te worden geoefend. De overige troepen zullen in de garni zoenen, vereenigd met die uit andere garnizoens plaatsen, gecombineerde manoeuvres verrichten of bestemd worden om forten le bezetten en te ver dedigen. Hiertoe zullen bij de corpsen infanterie van de divisie, welke het kamp zullen betrekken, de miliciens van al de lichtingen, uitgezonderd die van de oudste, onder de wapenen worden geroepen. Bij Kon. besluit is Jhr. Mr. O. W. J. Berg van Middelburgh, op zijn verzoek, eervol terug geroepen als builengew. gezant en gevolmachtigd Minister bij het Hof van Rusland, onder dankbet. voor de bewezen diensten, en met 1 Oc,t. gesteld op non-activiteit, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Door den Ned. consul in Noorwegen is H. J. Hvitfeldt aangesteld als zijn vice-consul voor Soon en Moss. De hiit.-ter-zee 2de kl. H. Bernelot Moens W. J. P. Van Waning en J. Balen en de ofGc.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1