aansporing zouden vinden om op den ingeslagen weg voort le gaan. Loffelijke vermelding viel te beurt aan de leerlingen der: 1ste klasse. J. Bekooy, J. B. Riebeek, TV. F. Van der Laaken, A. Van Brugge, J. H. Blommendaal, M. Lablans, J. H. G. Martin, P. C. Maas, W. F. Zuurdeeg. 2de klasse, a. W. J. L. De Nie, J. L. Oleff, J. Van TVeJzeD, W. N. Kriek, G. J. Disselveld, D. P. Brieër, J. TV. Taffijn, H. Lalau, J. Van der Wilk, G. Bolt, P. C. Bik, P. Makko. 2de klasse, b. J. H. TV. Schimmel, H. Filippo, J. Bijtel, TV. F. Crama, J. F. Rienks, J. Montagne, N. TV. Lcget, VV. Van Steenbergen, G. Kranenburg. 3de klasse. H. J. Walle, B. Van Kralingen, A. Van der Walle, P. Beun, L. J. Boekwijt, O. Essers, TV. Hendriks, H. J. Plantfeber, P. J. Van der Linden, P. Van der Hert. 4dc klasse. J. Bink, J. De Wekker, G. Diepenback, C. J. Van Erkel, P. Colpa, P. J. Dayverman, H. P. TV. Van Veen. 5de klasse. J. H. P. Speet, F. Gabriel, D. J. VanAmerom. En verder nog aan\ H. W. Houbolt, G. J. Ritsema, D. L. Kooreman, H. Rietkerk, A. Ouwerkerk, 11. Sloos, K. Vonk, G. J. Heenk, F. Van der Kaay, H. J. Langkout, J. F. Van der Hulst, W. Van Eginoud, eu A. L. P. Hoogendijk. Bevorderd werden: tot de 2de klasse: P. (Vinjou) Fiouw, J. Rietbergen, J. H. G. Martin, A. Van Brugge, W. F. Van der Laaken, J. B. Riebeek, J. H. Blommendaal, J. Bekooy, J. L. J. Batteljee, J. Neuteboom, H. J. Teeuwen, M. Lablans. Tot de 3de klasse: W. L. J. De Nie, H. Lalau, J. L. Oleff, J. Van der Wilk, TV. N. Kriek, G. J. Disselveld, JVan "Welzen, D. Brieér, J. W. Taffijn, H. J. TV. Schimmel, H. Filippo, J. Bijtel, J. F. Rionks, J. G. H. Eggink, J. L. Oost veen, J. Montagne, N. TV. Leget, G. Kranenburg. Tot de 4de klasse: H. J. Walle, TV. Chxistiaanse, B. Van Kralingen, A. Van der Walle, P. Beun, C. Essers, W. Hen driks, H. J. Plantfeber, P. J. Van der Linden, J. W. Verstraten. Tot de 5de klasse: J. Bink, J. Do Wekker, C. J. Van Erkel, P. Colpa, P. J. Duiverman, J. L. J. Schimmel, J. H. De Kruijs. Daarna werd de rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen genootschappelijk jaar, op advies van de commis sie die met het nazien was belast, opgenomen en goedgekeurd, onder dankzegging aan den pen ningmeester voor de gevoerde richtige administratie. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 220.655. Uit de verstrekte inlichting bleek het, dat door het bestuur bereids pogingen waren aangewend om, door het verkrijgen van een hoo- ger subsidie, voor het vervolg een dergelijk tekort te voorkomen. Men vleide zich, die pogingen met goeden uitslag bekroond te zullen zien. Eindelijk werd tot de benoeming van 4 nieuwe bestuursleden overgegaan ter vervulling der open vallende plaatsen door de periodieke aftreding van de hh. Dr. D. Bierens de Haan, P. Van Bleiswijk Ris, Dr. P. J. Kaiser en J. H. Hoff- meister. Benoemd werden de hh. Dr. A. P. N. Franchimont, G. J. G. Kolff, D. Siegenbeek van Heukelom en H. A. Bakker Korff. De liberale kiesvereeniging te Franeker heeft, nadat de heer Fransen van de Putte voor de can- didatuur als lid der Tweede Kamer had bedankt, tot candidaat gesteld prof. S. Vissering te Leiden, met 13 van de 20 stemmen. Aan de Maatschappij van Weldadigheid is door wijlen den heer J. W. Loggen, in leven practiseerend geneesheer te Barneveld, gelega teerd eene som van vijfhonderd gulden, vrij van successierechten. Het diner, op 1 October door den baron Van Goltstein op het Groot Stedelijk Badhuis te geven, ter eere van de generaals Van Swieten en Verspyck, zal worden bijgewoond door den prins yan Oranje en prins Alexander. Men verneemt dat de violist Henry Wie- niawski binnenkort gedurende acht dagen de gast zal zijn van Z. M. den Koning op 't Loo. Bij die gelegenheid zal hij een onderzoek doen naar de vorderingen van Zr. Ms. pensionaires voor de muziek. [Het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de spoorbrug over de Maas te Rotterdam is toegewezen aan de minste inscHrij- vers, zijnde de firma Cail C°. te Parijs, verte genwoordigd door de firma W. Hoven Zoon te Rotterdam, voor de som van j 372,000. Openbare vergadering van den Raad van Stale, afd. voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 30 September, des voormiddags te elf uren. De milit. onder-intendant 2de kl. J. S. L. Frantzmann ie van 's-Herlogenbosch naar Den Haag overgeplaatst en toegevoegd aan den intendant dhr 1ste milit. afdeeling. Z. M. heeft aan E. J. Vitringa, op zijn ver zoek, met ingang van 15 Nov., eervol ontslag verleend als notaris te Nunspeetmet ingang van 1 October benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Doesburg, Mr. P. J. Paets, ontv. der registr. en domeinen aldaar; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Rauwerd Mr. J. W. Schepers, cand.-notaris te Heerenveen; aari Mr. J. W. Lasonder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Groenlo. Gemengd Nieuws. Eenige dagen geleden zijn de proces- stukken tegen den agent van politie H. Werson, verdacht van een manslag op een voermansknecht, van den procureur-generaal bij den officier van justitie in Den Haag terug ontvangen, waarna opnieuw tal van getuigen zijn geboord. Het Hof in Zuid-Holland heeft gis teren den gewezen brievenbesteller bij het rijks postkantoor te Rotterdam, B. S., beschuldigd van valschheid in drie geschriften van koophandel door het. verzinnen van verbintenissen en namaken van handteekeningen en het des bewust gebruik maken daarvan, tot acht jaren tuchthuisstraf en zes geldboeten elk van 50 veroordeeld. De brieven, die besch. lijdens hij brievenbesteller was achtei hield, opende hij en eigende zich dan den inhoud, die toevallig meerendeels van geen waarde was, toe; maar in Oct. 1873 en Febr. 1874 was dit wel het geval met twee brieven uit Oost-Indië, die besch. aan den Westzeedijk en in de Waschbleeklaan te Rotterdam aan de geadres seerden moest bezorgen. Deze brieven bevatten o. a. de eene een wissel groot 25 en de andere twee wissels elk groot 100. Op zichzelf waren deze stukken zonder waarde voor den oneerlijken besteller, maar hij stelde op elk der wissels aan de keerzijde een endossement en onderteekende dat, alsof het endossement hem betrof, echter andere dan zijn naam gebruikende. Hij zag zich aldus in het bezit gesteld van f 225, die hij ten zijnen voordeele aanwendde. Reeds is er melding gemaakt van de bedriegelijke handelingen, waaraan Tz. Posthumus, lid der sedert tal van jaren te Maastricht ge vestigde firma Posthumus en Cie., fabrikanten van wollen dekens, stoffen en circulaire vilten, zich, zoowel ten nadeele van zijn compagnon als van een aantal handelshuizen en aanzienlijke particu lieren in den omtrek heeft schuldig gemaakt en die tot zijne overhaaste vlucht, opgevolgd door een bevel tot opsporing en aanhouding, hebben aanleiding gegeven. Men verneemt thans dat de arrond.-rechtbank te Maastricht tot faillietverkla ring van de betrokken firma is overgegaan, zoo dat spoedig van het door den voortvluch tige aangebrachte nadeel zal blijken. Volgens de loopende geruchten zou deze nog in de laatste dagen in Ierland vertoefd hebben. Dezer dagen behelsden verschillende couranten eene kolossale advertentie van de firma Carter, Klein Co. te Glasgow. Het Hbl., waari» deze annonce ook was opgenomen, heeft een tweede plaatsing geweigerd, nadat der redactie door den heer Mason te Amsterdam een bericht van de Manchesier Courier was toegezonden, dat vertaald aldus luidt: „Wedrennen-commissio nairs. Een onzer correspondenten vestigt de aan dacht op het feit, dat sinds de „Betting-Act" is aangenomen, de wedrennen-commissionairs en „book-makers" van ons vaderland op groote schaal in de buitenlandsche dagbladen adverteeren, met gewone beloften van groote winst en waarborg tegen verlies. De advertentie in een Duitsch dag blad deelt mede, dat sir Charles Foxell, baronet, van Cleveland Park, een der grootste landeigenaars van Engeland, 60,000 in deposito ontvangen heeft, welke aan een liefdadig fonds van zijn huis mag worden uitgekeerd, in het geval een der cliënten van de heeren Carter, Klein Co. één enkelen penning verlies bij de Doncarter-wedrennen on dervonden zullen hebben. Het is waarschijnlijk overbodig mede te deelen, dat de naam van de zen voortreffelijken baronet niet voorkomt in Debritt (het boek waarin de namen van den adel worden opgegeven.)" Omtrent de poging tot moord te A1- blasserdam meldt men nogIn den avond van Zondag den 20sten dezer, toen Aart Timmers reeds te bed lag, zag zijne huisvrouw Johanna Herwig eene bijl bij de bedstede staan. Op de vraag waartoe die bijl moest dienen, moet de man ge antwoord hebben: „die is morgen voor jou!" De vrouw zou daarop de bijl opgenomen en daarmede haar man twee zware wonden aan zijn hoold toegebracht hebben. Op voordracht van het bestuur van het departement Tiel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is door het hoofdbestuur dei- Maatschappij een zilveren medaille wegens wel beproefde trouw toegekend aan Vincent Rubens, die gedurende een tijdvak van 50 jaar bij dezelfde familie in dienst is geweest. Uit Dinxperlo bericht men, dat op de binnenmuren der hervormde kerk aldaar, die opnieuw gewit zouden worden, bij het ontdoen van de daarop zijnde kalklaag, prachtige muur schilderingen uit den ouden lijd te voorschijn zijn gekomen. De gezagvoerder Bradley van het stoomschip Mathew Cay rapporteert den 8sten dezer den gezagvoerder en 8 man van het Ned. barkschip Henriette Maria, bestemd van Quebec naar Amsterdam, opgenomen te hebben bij Magda- lena-eiland. Het was vol water en vijf man der equipage met de stuurman waren met de sloep omgeslagen toen zij poogden te landen en zijn waarschijnlijk verdronken. De minister Heemskerk is gister- morgen aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op zijn torentje zat te werken, ontdekte men, dat een der balken, waarop 's ministers kamer rust, zoo vermolmd was, dat ieder oogenblik een geheele inzakking stond te wachten. Dat bracht natuurlijk in het departement vrij wat conster natie teweeg; de minister is terstond verhuisd en een groote verschikking van de andere amb tenaren was daarvan het gevolg. Gistermiddag omstreeks halfvijf is te Amsterdam de heer Godard opnieuw met de Météore van het terrein bij het Paleis voor Volks vlijt opgestegen. Een aanzienlijke menigte, waar onder vele vreemdelingen, was om en op het terrein tegenwoordig. De heeren J. G. Verschuur en A. N. baron De Vos van Steenwijk maakten den tocht mede. Orn dezelfde reden als Zaterdag werden weder twee passagiers op het laatste oogenblik afgewezen. De ballon verdween in oost- noordoostelijke richting en is des avonds te half- elf te Zuidbroek nabij Heiligerlee behouden neergedaald. Dinsdag-nacht omstreeks 2 uren sloeg da bliksem in de onder Lothen (bij Wijk bij Duurstede) gelegen hofstede van de weduwe Van Ooi. De geheele plaats stond onmiddelijk daarop in brand, zoodat zelfs de bewoners met moeite konden worden gered; vier paarden en evenveel huisdieren kwamen in de vlammen om; ook moeten alle aanwezige papieren en effecten verbrand zijn. Huis en inboedel waren tegen brand schade verzekerd. INGEZONDEN. Met genoegen kregen wij ter bezichtiging eene buste in gips van P. A. v. d. Werf, geëtaleerd bij de firma Schreuder Van Baak, boek-, kunst en muziekhandelaren alhier. Zoowel wat conceptie als uitvoering betreft, durven wij haar als de best voldoende en eenig gelijkende aanbevelen, en iijn overtuigd dat zij de reeds bestaande en in den handel gebrachte verre achter zich zal laten. H. BUITENLAND. Frankrij k. Te Nimes, de geboorteplaats van Guizot, heeft de gemeenteraad besloten een standbeeld te zijner eere op te richten. Volgens de Patrie is uit de opgaven van de verschillende afdeelingen bij het ministerie van financiën gebleken, dat het tekort over dit jaar nu reeds 29'/j millioen bedraagt. Het blad gelooft dat het bij het einde van het dienstjaar minstens 39 a 40 millioen zal zijn. Het Journal Ojficiel behelst een besluit, waarbij de kiezers in de departementen Pas-de- Calais, Seine-et Oise en Alpes Maritimes tegen 18 Octo-ber bijeengeroepen worden tot het ver kiezen van een afgevaardigde. De krijgsraad van Marseille heeft tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld een persoon, beschul digd van op den 5den dezer onwettig iemand te

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2