LEIDSCH DAGBLAD. A0. 1874. Woensdag 23 September. i\°. 4484. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTEXTIEN: Van 16 regels.f 1.06. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat door de Feestcommissie is vastgesteld het navolgend PROGRAMMA van de viering van het derde eeuwfeest van Leldcns ontzet op 3 October 1871 en volgende dagen. ZATERDAG 3 October. Het begin van het feest wordt des morgens te zeven uren aangekondigd door salvo's uit het geschut en klokkengelui. Hali'acht. ICoraalmuziek voor koper-instrumen- len op den toren van het Raadhuis. Negen uren. Dank- en bedestond in onder scheidene kerken. Twaalf uren. Bespeling van het carillon in den Stadhuistoren. Aankomst van Z. M. den Koning en de leden van het Vorstelijk Huis. Aanvang van den gecostumeerden historischen en allegorischen optocht, te houden door werk lieden behoorende tot de fabrieks- en handwerks- nijverheid, begeleid door muziekcorpsen. Halféén. Feestrede in de Pieterskerk, te hou den door den Hoogleeraar Dr. C. P. Tiele. De feestrede wordt afgewisseld door de uitvoe ring met begeleiding van koper-instrumenten van drie koralen van Joh. Seb. Bach, waarvoor de tekst is bewerkt door den heer D. F. Van Heyst. Des avonds algemeene illuminatie en muziek uitvoeringen op de Beestenmarkt, de Koornheurs en de Haven. ZONDAG 4 October. Godsdienstige viering. MAANDAG 5 October. Kostelooze bezichtiging van het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden in de Lakenhal van tien tot vier uren. Volksspelen op de Ruïne van één tot vier uren. Des avonds Vauxhall en Bal op het terrein van Musis Sacrum en een gedeelte van het Plant soen, alsmede vuurwerk en verlichting van den Singel. Orkest van den heer W. Stumpff te Am sterdam. DINSDAG 6 October. Matinée musicale op Zomerzorg van twee tol vijf uren door het Muziekcorps der Leidsche Schutterij, onder directie van den heer F. Blu- mentritt. WOENSDAG 7 October. Schietwedstrijd te Katwijk aan Zee, uitgeschre ven door de Leidsche Scherpschutters-vereeniging. De deelnemers aan den wedstrijd zullen des morgens te ongeveer negen uren naar Katwijk vertrekken, terwijl Donderdag den 8sten October des avonds te negen uren op Zomerzorg de prij zen zullen worden uitgereikt. Des avonds te zeven uren. Muziekuitvoering in de Hooglandsche kerk door een koor en or kest van ruim 450 leden, onder leiding van den heer A. J. Wetrens. Uitgevoerd worden Friedensfeier. Feestouverture van G. Reinecke; Leidens Ontzet van Richard Hol; Dettinger Te-Deum van G. F. Handel. Gedurende de feestdagen zal het model van het gedenkteeken voor Leidens Ontzet ter bezichti ging worden gesteld in de Teekenschool op de Breestraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 September 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat door het invallen van den gedenkdag van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet op Zaterdag den 3den October aanst., de Bees tenmarkt, in plaats van op Vrijdag, des Woensdags te voren zal worden gehouden en de gewone markten, in plaats van op Zaterdag, des Donderdags van diezelfde week. Burgem. en Weth. voornoemd, v. d. BRANDELER, Burg. E. KIST, Secr. Leiden, 8 September 1874. LEIDEN, 33 September. Gisteren is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. Schoutendorp Pz., geboren te Amsterdam, met een academisch proefschrift, getiteld: „Schets van de geschiedenis der land rente op Java." Met genoegen vernemen wij dat de Leid sche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek ook hij de aanstaande feesten de jeugd niet zal vergeten. Ze is namelijk voorne mens Dinsdag-avond 6 Oct. in de zaal en den tuin van het koffiehuis „Zomerlust" een kinderfeest te organiseeren, dat bij afwisseling zal bestaan uit tombola, goochelen, muziek en marionetten spel. De leiding er van is opgedragen aan den heer A. D. Bamberg uit Den Haag, die reeds bij zoo menig kinderfeest getoond heeft de kunst te verstaan om 't het jongere geslacht zoo prettig mogelijk te maken. De gemeenten Voorschoten en Wassenaar hebben in vereeniging eene afdeeling gevormd der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Voor de vacature bij de Rem. gemeente te Oude Wetering is het volgend vierlal opgemaakt J. W. G. Van Maanen, te MoordrechtH. A. Van Oorde, te Zwammerdam; B. G. De Vries van Heijst, te Alkmaar, en Dr. W. A. Terwogt, Ned. Herv. predikant te Simonshaven. Een gisteren ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië dd. 19 dezer meldt In Groot-Atjin blijkt nog niets van toenadering; wel in de onderhoorigheden. In Endjoeng is de Nederlandsche vlag geheschen. Uit Penang wordt de onderwerping van Djolo bericht. De Radja van Patty zou Batavia bezoeken. Onze militaire positiën in Groot-Atjin zijn versterkt en beveiligd door de bezetting van bentings aan den rechter rivieroever, van Soerian en van den in een vroeger telegram bedoelden grafheuvel, zoomede door de oprichting van batterijen op de ooster en zuiderface van den Kraton. De gezondheids toestand is stationair. [Door de late ontvangst gisteravond in enkele nummers niet medegedeeld.] De Minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn zal geschieden op 13 October a. s.en dat zoo een herstemming noodig is, die zal plaats hebben op 27 October. Het Nederl. stoomschip Voorwaarts, van het Nieuwediep naar Batavia, is 20 September, des namiddags vier uur, te Southampton aange komen. Te Zwolle is eene afdeeling van het Ne- derlandsch Tooneelverbond opgericht. Het voetstuk van het schoone monument te Heiligerlee wordt op dit oogenblik in beteren staat gebracht. Zooals men weet, heeft gebrek aan goeden steen indertijd er toe geleid, eenige minder goede onderdeelen aan het voetstuk aan te brengen. Op den duur zou de beeldengroep zelf daardoor heb ben geleden, nu wordt dat voorkomen. Bijna 2000 polderlieden zijn tegenwoordig werkzaam aan verschillende werken, langs de kust der provincie Groningen. Van dezen hebben ongeveer 600 man hunne krachten geleend tot het leggen van een kapitalen zeedijk ter bedijking van de 2de afd. van den Reederwolderpolder. De dijk verkrijgt eene hoogte van 5 M. W. P. (Winschoter peil), gelijkstaande met 4.58 V. Z., glooit aan den binnenkant 2 op 1, en aan den buitenkant ongeveer 3.5 op 1. Het geheele bui tentalud word belegd met gewone plakzoden, ter wijl het benedengedeelte van dat talud bovendien wordt voorzien met eene gewone winter-krammat. Het dijkslichaam bevat op eiken meter lengte ongeveer 70 stère grond. De lengte van den dijk bedraagt 4550 meter. De stad Groningen, die eigenares is van het ingepolderde land, wordt door deze bedijking verrijkt met het bezit van 340 bunders kleiland, dat in deugdelijkheid zijne weerga bijna niet heeft. Ook is aanbesteed het droog leggen van den Johannes Kerkhovenpolder, gelegen in den Dollard, eene oppervl.kte van omstreeks 700 hectaren. Dezer dagen overleed te Brussel, waar hij zich tijdelijk bevond, de gepensioneerde kolonel der genie bij het Nederl. leger, J. A. Feith. In de Engelsche Economist leest menDe tegenwoordige noteering van standaard-zilver 5T/t d. per oz is meenen wij, de laagste ge durende de laatste vijf en twintig jaren. Volgens de tabel door de heeren Pixley en Abell uitgegeven was de jaarlijksche middelprijs in het tijdvak van 18501872 nooit onder 60 d. en in 1859 was die zelfs 62'/|6 d. In 't afgeloopen jaar echter was de middelprijs 59'I, d., dat is de laagste sedert 1847, met welk jaar de tabel begint en te oordeelen naar den gang en het tegenwoordig vooruitzicht van de markt zal de middelprijs dit jaar waarschijnlijk nog weer lager zijn. Of de oorzaak van dit ver schijnsel gezocht moet worden hetzij in de onl- munting van het Duitsche zilvergeld, hetzij in de toegenomen productie der zilvermijnen over de geheele aarde, hetzij in de verminderde goudpro ductie, of wel in die drie dingen te zamen, is een vraagstuk van groot economisch belang, en met belangstelling zien wij den gang van de markt gedurende de eerstvolgende weken tegemoet, daar dan blijken zal of de daling verder gaat. De kapitein C. G. Zwaanswijk, plaatselijke adjudant 1ste kl. te Deventer, is op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1005 's jaars. De officier-machinist 2de kl. G. B. Hardes, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Inde en van daar 13 dezer in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Bij den plaatselijken staf is benoemd tot 2den luit. plaatselijken adjudant 2de kl. te Deventer de sergeant K. Schraver, van het 7de reg. infanterie^

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1