hoofdingen. in Zuid-Holland, met ingang van 1 Jan. 1875, een onbep. verlof verleend uit's rijks dienst; benoemd tot ingen.-archit. bij de landsgebouwen in Den Haag J. Singels, thans boofdopz. over die geb.benoemd tot comm. van politie te Roermond L. K. H. Theunissen, te Venlo; tot notaris bin nen het arr. Appingadam, ter standplaats Onder- dendam, gemeente Bedum, S. Van Meerten, cand.-not. te Borne; tot plaatsverv. kantonr. te Leeuwarden Mr. H. Wiersma, adv. aldaar; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat L. Mellen, van het kol. werfdepot, ver gund het dragen van het kruis „Fidei et Virtuti", hem door Z. H. den Paus geschonkenJ. Moonen, op zijn verzoek, ontsl. als burgem. der gem. Gestel en Blaarthem; benoemd tot burgem. der gem. Odoorn J. G. Borgesiusder gem. Ameron- gen 'en Leersum C. J. M. Dijkmansherben. J. A. Corman, tot burgem. der gem. Vlijmen; het reglement voor het door J. "W. E. De Groot c. s. te Rosendaal (N.-Br.) op le richten genootschap tot ondersteuning van weduwen of andere nabe staanden van overleden burgerlijke rijksambtenaren, waarvan de zetel aanvankelijk zal gevestigd zijn te Nijmegen, met Hds. goedkeuring bekrachtigd; aan J. Huybrechtsen, matroos 1ste kl. aan b. v. Zr. Ms. schroefstoomschip Het metalen kruit, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de red ding van een overboord gevallen lichtmatroos, op 20 Febr. jl., ter reede van Patty (Atjin), toege kend de zilveren medaille, ingest, bij besluit van 22 Sept. 1855, n°. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. Dezer dagen had in Den Haag een twist plaats tusschen een man en zijn stiefzoon, waarbij de laatste zyn stiefvader met messteken heeft verwond. De toestand van den verwonde, die in het gasthuis is opgenomen, heeft een hoogst bedenkelijke wending genomen, zoodat er gevaar voor zijn leven bestaat. Zaterdag -middag is te Rotterdam een opperman, die met een kruiwagen met steenen over een plank reed, die op de eerste verdieping van hel in aanbouw zijnde station van den Staats spoorweg aan den Beugeldijkschen weg over twee balken lag, door een misstap er af gevallen en met het hoofd op een ijzeren bint terechtgekomen, met het ongelukkig gevolg dat hij eenige minuten later den geest gaf. Het Utr. Dagbl. meldt: De aandacht van het publiek wordt in de laatste dagen terecht gevestigd op den prijs van het vleesch als in geen evenredige verhouding, ook niet na de prijsver mindering, tol de aanzienlijke waarde-vermindering van het slachtvee; maar voorzeker bestaat er veel dringender noodzaak om de oogen te openen voor de buitensporig hooge broodprijzen, na de sterke daling van de graanprijzen. Een graanhandelaar deelt mede, dat een speculant, die vóórdat de uitslag van den zeer voorspoedigen oogst hekend werd, eene scheepslading tarwe tegen marktprijs had gekocht, op die enkele lading meer dan een ton gouds had verloren. De luchtreiziger Eugène Godard is Zaterdag van het terrein achter het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met zijn ballon de Méléore opgestegen. Duizenden en duizenden toeschouwers woonden het ongewone schouwspel bij, vooral huiten den tuin van het paleis. Op de daken der huizen en op de torens der kerken hadden velen plaats genomen. Tegen 4 uren aangekondigd, had de opstijging eerst te vijf uren in den namiddag plaats. De voorbereidende werkzaamheden werden dpor Godard zeiven bestuurdhij werd o. a. door eenige mariniers van het garnizoen bijgestaan. In het schuitje hadden met den luchtreiziger plaats genomen zijn tienjarig zoontje en de heeren J. Elias Hacke van Amsterdam en Henri Etsen van Antwerpen. Nog twee personen hadden plaatsen besproken, maar zij werden op het laatste oogen- blik afgewezen, om de veiligheid der andere reizigers niet in gevaar te brengen, daar de richting van den wind den luchtbol over de Zuiderzee moest drijven. De tocht had overigens een gunstig aan zien. De ballon bewoog zich statig in zuidelijke richting. Per telegraaf is vernomen dat hij 's avonds te 8 uren met de drie reizigers te Blankenham hij Meppel is neergekomen. De heer Godard is in 1847 het eerst te Rijssel opgegaan, en volbracht thans zijn 1093sten tocht naar de wolken. Zaterdag -nacht had te Tiel een jam merlijk onheil plaats. De achttienjarige dochter van een gegoed ingezetene, een meisje dat aan vlagen van verstandsverbijstering leed, heeft onge merkt buiten het dakvenster weten te klimmen, is van daar naar beneden gesprongen en op de plaats doodgebleven, Verleden week zijn des nachts in de weide van den heer G. Born te Middelharnis de staarten van vier paarden tot aan de staartbeenen afgesneden. De politie doet onderzoek. In den nacht van 17 dezer is een ma troos uit Lauwrig in Noorwegen van het te Neu zen liggende Noordsche barkschip Twenne Brödere in het kanaal gevallen en verdronken. Het lijk is later gevonden en te Neuzen ter aarde besteld. Het onderzoek, door een commissie van drie leden uit de Ged. Staten ingesteld aangaande de kerkhof-quaestie te Strijp, is afge- loopen. Toen in de conferentie, die de commis sie had met twee notabelen der Herv. gemeente te Strijp, de gemeentelegger met den inventaris werd te voorschijn gebracht, kwam naar de de N. Rolt. Ct. meldt, een der Protestantsche heeren tot de ontdekking, dat ter plaatse in den legger, waar vroeger het kerkhof vermeld stond, nu een zwarte streep stond. Hij maakte terstond de commissie daarop opmerkzaam, en verklaarde dat hij in Februari op zijn verzoek inzage had gekregen van den legger en dat daarop toen het kerkhof als gemeente-eigendom vermeld stond. Hij beriep zich op een der leden van den gemeenteraad die daarbij tegenwoordig was geweest. Ofschoon deze conferentie plaats had in het bijzijn van den gemeentesecretaris, werd dezen aangaande dit punt geen enkele vraag door de commissie gedaan. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is ter zake van het kerkhof-geschil een adres opge zonden van eenige inwoners van Strijp en lidma ten der Ned. Herv. kerk, waarin zij verzoeken, hen in hunne rechten, hun toegekend hij minis terieel besluit van 13 Juni 11., te handhaven. BUITENLAND. Frankrij li- De heer Piétri, secretaris van de eï-Iveizerin, is van Arenenberg te Ajaccio aangekomen, om de candidatuur van prins Napoleon voor den departementalen raad van Corsica te bestrijden. Regnier, die door den krijgsraad te Parijs, wegens verstandhouding met den vyand gedurende den oorlog tegen Duitschland, ter dood is veroor deeld, bevindt zich, naar men gelooft, te Londen. Hij was bij het proces van Bazaine als getuige gedagvaard en was ook bij de eerste terechtzit ting tegenwoordig. Daarna echter verliet hij Frank rijk en schreef aan den hertog van Aumale, voorzitter van den krijgsraad, een brief, waarin hij hem berichtte, dat hij vertrok en bereid was op zekere voorwaarden terug te keeren. Sedert is hij niet in Frankrijk teruggekeerd. Op geeag van een der Parijsche bladen werd gemeld, dat onder de personen, die de begrafenis van Guizot hebben bijgewoond, ook de heer Thiers was. Dit is zoo niet. De heer Willem Guizot had den heer Thiers kennis gegeven van het overlijden zijns vaders. Thiers heeft hierop aan den zoon een brief geschreven, waarin hij o. a. zegt: „Gij weet, dat ik het dikwijls met den overledene oneens wasmaar gij weet ook dat dit mij nim mer heeft weerhouden, hem daar waar hij het verdiende, recht te laten wedervaren, en ik ben overtuigd, dat hij te mijnen opzichte evenzeer handelde." Vervolgens geeft de heer Thiers te kennen, dat hij niet geaarzeld zou hebben naar Val-Richer le komen, om aan de geopende groeve hulde te brengen aan zijn voormaligen ambtge noot, indien hij zijn gezondheidstoestand niet moest ontzien, vooral nu hij op t punt staat een vrij lange reis te doen. In gedachte echter is hij bij de begrafenis. Duitschland.. De Tagespresse bewehrt, dat achter de provo- ceerende houding van de Pruisische regeering iir Sleeswijk tegen de bewoners, die sympathieën hebben voor Denemarken, Bismarck's wensch schuilt, dat Denemarken in den Duitschen Bond trede. De Presse verzekert ten stelligste, dat Bismarck den Koning van Denemarken heeft laten voorstellen rnet geheel zijn grondgebied in den Duitschen Bond te treden. Duitschland zou dan de integriteit van Denemarken waarborgen en ge heel Sleeswijk aan den Deenschen koning afstaan, waartegenover dan zou staan, dat de Deensché vloot een integreerend deel zou worden van de Duitsche vloot en in enkele Deensche koloniën Duitsche Bondliavens zouden worden aangelegd. De Koning van Denemarken heeft deze voorstel len van de hand gewezen. Spanje. De gecombineerde beweging van Laserna, Mo- riones en Ceballos in het Noorden is aangevan gen. De Carlisten, door gebrek gedreven, ver woesten eigendommen in de omstreken van Estella De plattelandsbevolking is woedend. De Iberia meldt, dat de hertog van Parma en de graven van Caserta en Bari in Spanje een raad belegd hebben met don Carlos, en dat hierin besloten is, don Carlos, na den graaf van Chambord, als den eenigen vertegenwoordiger van de vier takken der Bourbons te beschouwen, zoo dat hij na het overlijden recht heeft op den Franschen troon. Vereenigde Staten. Te New-Orleans is het volgens de laatste be richten rustig; Mac-Henry en Kellog hebben eene conferentie gehad waarvan het resultaat is ge weest dat men tot eene transactie is gekomen. De federale troepen zouden gedurende vijf dagen in de stad blijven; Kellog is weder als gouver neur van Louisiana geïnstalleerd. Zwitserland. Het internationaal postcongres te Bern heeft zich vereenigd met het voorstel ter invoering van gelijke briefporten over het geheele gebied der post-unie. Het bedrag dezer porto's zal wor den vastgesteld na de beslissing der quaestie omtrent de afschaffing van het transito-port. Inmiddels is reeds in beginsel aangenomen, dat het porto van briefkaarten in geen geval hooger mag zyn dan de helft van dat der gewone ge frankeerde brieven en dat het gewicht voor het enkel porto zal bedragen: 15 gram voor een brief en 50 gram voor drukwerk, monsters en papiers d'affaires; voorts dat het maximum voor het gewicht zal bedragen 1 kilogram en er geen andere vrijstelling van porto zal worden ver leend dan voor stukken betreffende den post dienst zelf. Brazilië. Bij de sluiting der kamers heeft de keizer in eene troonrede zijn dank betuigd voor de alge- meene sympathie, welke] hij bij gelegenheid der ziekte van zijne dochter heeft ondervonden. Hij verklaart met voldoening dat de toestand in het binnenland rustig is, met uitzondering alleen van San Leopoldine, waar fanatieken zich aan buiten sporigheden schuldig maakten, welke doorjde mili taire macht zijn onderdrukt. De openbare gezond heid is overal bevredigend; de betrekkingen met het buitenland zijn uitstekend, en de vooruitzich ten van den oogst buitengewoon gunstig. Een nieuwe wet op de recruteering van het leger zal spoedig het oude gebrekkige stelsel vervangen. Aan de gruwelen van den rooverhoofdman- profeet Maurer en zijne vrouw Jacobina is thans een einde gemaakt. Nadat eene militaire macht met vier veldstukken in de bosschen rondom de kolonie San Leopoldino vruchteloos de benden had vervijgd en zelfs den paar malen met groot verlies was teruggeslagen, heeft de openbare autoriteit eene sterker macht doen aanrukken, aan welke het eindelijk na een woedend gevecht van twee uren is gelukt, den geheelen aanhang uit te roeien alleen miste men den profeet met twee zijner bloedverwanten. Vermoedelijk hadden deze zich uit de voeten gemaakt. Jacobina is by de laatste charge met de bajonet doodgestoken. Een paar dagen te voren had zij last gegeven om alle kleine kinderen den hals af te snijden en was daarin voorgegaan met haar eigen kind om 't leven te brengen. Inmiddels heeft zich te Porte Allegre een comité gevormd, om zooveel mogelijk te voor zien in den nood der kolonisten en andere bewo ners in de omstreken van San Leopoldino, die

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2