LEIDSCH DAGBLAD. Nü. 4483. A0. 1874. Dinsdag 22 September. PRIJS DEZEll COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, ruet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICH TE N. p BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat door de Feestcommissie is vastgesteld het navolgend PROGRAMMA van de viering van het derde eeuwfeest van heidens ontzet op 3 October 18 f4 en volgende dagen. ZATERDAG 3 October. Het begin van het feest wordt des morgens te zeven uren aangekondigd door salvo's uitliet geschut en klokkengelui. Halfaclit. Koraalmuziek voor koper-instrumen ten op den toren van het Raadhuis. Negen uren. Dank- en bedestond in onder scheidene kerken. Twaalf uren. Bespeling van het carillon in den Stadhuistoren. Aankomst van Z. M. den Koning en de leden van het Vorstelijk Huis. Aanvang van den gecostumeerden historischen en allegorischen optocht, te houden door werk lieden behoorende tot de fabrieks- en handwerks- nijverheid, begeleid door muziekcorpsen. Halféén. Feestrede in de Pieterskerk, te hou den door den Hoogleeraar Dr. C. P. Tiele. De feestrede wordt afgewisseld door de uitvoe ring met begeleiding van koper-instrumenten van drie koralen van Joh. Seb. Bach, waarvoor de tekst is bewerkt door den heer D. F. Van Heyst. Des avonds algemeene illuminatie en muziek uitvoeringen op de Beestenmarkt, de Koornbeurs en de Haven. ZONDAG f October. Godsdienstige viering. MAANDAG 5 October. Kostelooze bezichtiging van het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden m de Lakenhal van tien tot vier uren. Volksspelen op de Ruïne van één tot vier uren. Des avonds Vauxhall en Bal op het terrein van Musis Sacrum en een gedeelte van het Plant soen, alsmede vuurwerk en verlichting van den Singel. Orkest van den heer W. Stumpff te Am sterdam. DINSDAG 6 October. Matinée musicale op Zomerzorg van twee tot vijf uren door het Muziekcorps der Leidsche Schutterij, onder directie van den heer F. Blu- mentritt. WOENSDAG 7 October. Schietwedstrijd te Katwijk aan Zee, uitgeschre ven door de Leidsche Scherpschulters-vereeniging. De deelnemers aan den wedstrijd zullen des morgens te ongeveer negen uren naar Katwijk vertrekken, terwijl Donderdag den Ssten October des avonds te negen uren op Zomerzorg de prij zen zullen worden uitgereikt. Des avoilds te zeven uren. Muziekuitvoering in de Hooglandsche kerk door een koor en or kest van ruim 450 leden, onder leiding van den heer A. J. Wetrens. Uitgevoerd worden Friedensfeier. Feestouverture van C. Reinecke; Leidens Ontzet van Richard Hol; Dettinger Te-Deum van G. F. Handel. ging worden gesteld Breestraat. de Teekenschool op de Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 September 1874. Gedurende de feestdagen zal het model van het gedenkteeken voor Leidens Ontzet ter bezichti LEIDEN, 21 September. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen, f 57.00, f 29.50, /5.90 en 2.90; de laagste f 28.50, f 5.60 en 2.80. Naar wij vernemen zal de tentoonstelling van het bekroonde model van het gedenkteeken voor Leidens ontzet plaats hebben in het lokaal der voormalige Teekenschool op de Breestraat, naast de Fransche kerk, daartoe door het Gemeen tebestuur welwillend afgestaanen wel van 30 September tot en met 7 Oct., telkens van 10 tot 4 uren, doch Zondag 4 Oct. slechts van 12 tot 4 uren. De toegangsprijzen zijn door de Commissie bepaald op 50, 25 en 10 cents, afwisselend voor de verschillende dagen. Tevens heeft de Com missie, om een blijk van erkentelijkheid te geven voor de warme belangstelling, die zij van de onge goede burgerij mocht ontvangen, besloten dat het model van het gedenkteeken op Maandag 5 Oct. gratis zal kunnen bezichtigd worden. In de Wekker leest menDe firma Couvée (B. Blankenberg) te Leiden heeft, naar de goede van gewoonte dezen tijd, gezorgd voor twee uitste kende schoolplaten die geheel in Leiden ontworpen en bewerkt, naar wij hopen daar in de hand van eiken schoolknaap en elk schoolmeisje zullen komen. Wij wenschen de platen echter een ruimer kring: vooreerst in de omliggende ge meenten, die ook zoo nauw in de belegering van Leiden betrokken waren en ook wel feest mogen vieren, en dan in elke school van ons land, die er prijs op stelt haar wanden met historische platen te versieren. De teekening en de uitvoering van heide platen is schoon. De eerste bevat in haar midden, naai de schoone schilderij van Van der Werf voor het stadhuis, omringd door de menigte, eene voorstelling, die omgeven wordt door vier tafereelen uit en na de belegering en de portretten van Willem I, Van der Werf, J. Van Hout, Van Boysot, Van der Does en den Spanjaard Valdez. De tweede, die een monumentaal aanzien heeft, stelt bet binnenkomen van de vloot van L. Van Boysot, in de bevrijde stad en omringd door de dankbare menigte voor; terwijl de portretten van Willem I, Van Boysot, van Van der Werf daarom prijken en beneden nog een vijftal his torische voorstellingen gevonden worden. Wij bevelen ten sterkste de beide platen aan; zij passen in de hand van de leerlingen onzer scholen, maar ook kunnen zij den wand ver sieren van menige eenvoudige woning, waar men prijs stelt op de voorstelling van de groote ge beurtenissen uit onze rijke geschiedenis. Zij kun nen daar gepast zoo menig bont en slecht ge- teekend schilderij vervangen, dat vaak meer geschikt is om het schoonheidsgevoel te onder drukken dan op te heffen. De prijs is per honderd f 8,50 en per duizend f 80, hetwelk, de bewerking in aanmerking ge nomen, matig mag genoemd worden. De heer A. J. Bongaerts, R.-K. priester en pastoor te Voorschoten, vierde gisteren zijn veer tigjarig priesterschap. Bij de meeste R.-K. inge zetenen was bij die gelegenheid de nationale vlag uitgestoken. Uit het verhandelde in de Zaterdag te Dor drecht gehouden algemeene vergadering der Holl. maatschappij van landbouw blijkt, dat vertegen woordigd waren 49 afdeelingen. De afdeelingen zijn van 49 tot 62 geklommen, het aantal leden bedraagt '11250. De rekening over 1873 wees een voordeelig saldo van f 108.18 aan. De vijf jarige herziening der wet leidde tot eenige wijzi gingen, de meeste voorstellen der afdeelingen werden aangenomen en besloten de volgende ver gadering te Zaandam te houden. Tot voorzitter der maatsch. werd benoemd Mr. W. van der Vliet te Amsterdam en lot lid van 't hoofdbestuur de heer H. T. Bultman te Haarlemmermeer. Op de tentoonstelling is nog een tweede prijs toege kend aan D. M. van der Hoef voor een span wagenpaarden. Door den gemeenteraad te Amsterdam is de heer Eduard Michell tot makelaar in tabak benoemd. Tot leeraar in de Ned. taal en letterkunde en geschiedenis aan de hoogere burgerschool te Tiel is benoemd mr. A. Nortier te Rotterdam. Gedurende de vorige week hebben de volgende candidaten met gunstig gevolg het staatsexamen te Utrecht afgelegd: Dr. Van der Meulen, Dr. Wartena, de med. doctorandus Langeveld, en de officier van gezondheid 2de kl. Aalbertsberg. Z. K. H. Prins Alexander heeft gisteren het voor Hd. op den Kneuterdijk in gereedheid ge brachte hOtel betrokken. Gelijk voor alle vorste lijke verblijven hebben ook voor deze prinselijke woning schildwachten post gevat. De audiëntie van den Minister van oorlog zal op Donderdag den 24sten Sept. niet plaats hebben. Bij beschikking van den Minister van ma rine is aan den kwartiermeester van de kapiteins sloep, J. Alberts, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. De Minister van Koloniën, baron van Golt- stein, zal den lsten October in het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een groot diner geven ter eere van de uit Atjin teruggekeerde generaals Van Swieten en Verspyck. Behalve dezen zijn op dit banket nog genoodigd de ministers, verschillende leden der diplomatie en eenige autoriteiten. De begrooting voor Ned. Indiê over 1875, door den heer Van de Putte in gereedheid gebracht, is door diens opvolger, behoudens eenige uitzon deringen, overgenomen. Op de diensten 1867 lot 1873 is nog beschikbaar 29'/, millioen van dn 80, zijnde over 't verschil reeds beschikt voor Indische en Rijksmiddelen en lot amortisatie. De inkomsten voor 1875 zijn geraamd op '123'/2 millioen; de uitgaven op 113oterschot of bijdra gen lO'/j millioen. De verkoop van koffie hier te lande is geraamd op 750,000 pikols a 47 cents. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-directeur van het weduwenfonds voor geëmplooieerden, tot het algemeen bestuur behoorende, J. D. M. De Klerk, thans burgem. en secret, der gem. Landsmeer (Noord-Holland); aan Mr. L. J. H. Philips, op zijn verz., eerv. ontslag verl. als leeraar aan de rijks h. burgerschool te Zaltbommel, en Mr. J. C. Th. Heyligers, te Zallbommel, ben. tot tijdelijk leeraar aan die school; aan den ingen. van den waterst. Isle kl. J. Van der Vegt, benoemd prov..

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1