LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4481. A0. 1874. Zaterdag 19 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per poslr 1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS PER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meern 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 September. Aan het admissie-examen voor de hoogeschool alhier hebben den eersten dag deelgenomen 38 adspiranten, waarvan zijn afgewezen 9; den twee den dag 36, afgewezen 3; zoodat er 62 zijn toegelaten. De Commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag 28 dezer in genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zee macht een verbintenis wenschen aan te gaan. De twee bataljons van het 4de regiment infanterie zijn hedenmiddag per extratrein te half- vier alhier teruggekeerd en werden aan het sla tion opgewacht door den commandant en verdere officieren en door het muziekcorps der dd. schut terij. De veldartillerie van dit garnizoen zal Zondag a. s. omstreeks 1*2 uren alhier terug- keeren, daar de 4de batterij Vrijdag nachtkwartier houdt te Zeist en Zaterdag te Bodegraven en de 14de batterij Vrijdag te De Bilt en Zaterdag te Zwammerdam. Velen zal het aangenaam zijn, dat de feestrede, op het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, te houden door Prof. Tiele, na het uitspreken ver krijgbaar zal gesteld worden bij alle boekhandelaren en bij den uitgever A. H. Adriani alhier. Zoo stadgenooten als vreemdelingen toch zijn daardoor in de gelegenheid gesteld zich een blijvend aan denken te verschaffen aan het voor Leiden zoo gewichtige feest. Op de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van landbouw te Dordrecht zijn o. a. de volgende prijzen toegekend 3de prijs voor eene verzameling tuinsieraden, bloem- en tuinpotten of vazen aan J. Plantfeber alhier; bestuursprijs voor thermo meters aan D. A. Sala alhier; 2de prijs voor roode wintertarwe aan P. Bos te Zoetermeer, 2de prijs voor winterrogge aan idem, 3de prijs voor lange haver aan idem, 1ste prijs voor kleine groene of blauwe erwten aan D. M. Van der Hoef te Oegstgeest, 1ste prijs voor capucijners aan idem, 2de prijs voor bruine boonen aan idem, 3de prijs voor paardenboonen aan P. Bos, 3de prijs voor uien aan A. Van den Eykel Jr. te Katwijk a. d. Rijn; 3de prijs voor den groolsten meloen aan F. A. W. Weeningh te Koudekerk, lste prijs voor boetplantsoen aan J. De Loos Tz. te Boskoop2de prijs voor Noord-Holl. boter aan P. Ciggaar te Sassenheim, 2de prijs voor Leiasche of Rijnl. boter aan J. Hoogstraten te idem, 3de prijs aan D. M. v. d. Hoef; 3de prijs voor weiboter aan idem; 2de prijs voor Rijnl. komijnekaas aan G. De Wit te Noordwijk; 3de prijs voor Stolksche kaas aan P. Ciggaar2de prijs voor niet gevraagde kaassoorten P. Ciggaar, 3de prijs D. J. Ciggaar. In November zal in Den Haag onder presi dium van den generaal-majoor P. G. J. Van der Schrieck, commandant der lste divisie infanterie, het vereischte examen aanvangen voor onderoffi cieren der inf. en cav., dingende naar den rang van 2den luit. bij het leger in Oost-Indië. Op de aanbevelingslijst voor rechter in de arrond.-rechtbank te Winschoten zijn geplaatst: 1°. Mr. G. W. baron Van Imhoff, griffier bij het kantongerecht te Winschoten, met het lot tegen Mr. J. Rutgers, subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Haarlem; 2°. Mr. J. De Sitter, subst.-griffier bij het prov. gerechtshof te Gro ningen 3°. Jhr. Mr. F. Van Panhuijs, advocaat te Groningen. Z. K. H. Prins Frederik heeft een som van f 500 geschonken aan de Commissie voor het houden eener provinciale tentoonstelling van nijver heid te Breda, in Augustus 1875. Op het kerkhof te Ginneken is men ge- ruimen tijd bezig met het metselen der fonda menten voor het monument ter gedachtenis van de gesneuvelden op de Citadel te Antwerpen. De tijd der onthulling bleef tot heden onbekend; thans echter ligt aldaar een steen met het op schrift: „Onthuld 30 November 1874 door Z. M. Koning Willem III." Dit zal alzoo waarschijnlijk de aangewezen datum voor deze plechtigheid zijn. De Staats-Courant deelt de volgende lijst van binnen- en buitenlandsche correspondenten mede van de Commissie van Piijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst: Groningen, Mrs. II. O. Feith, W. L. Schiffer en J. GanderheydenFriesland, Mr. J. Dirks en A. P. Hendriks; Drenthe, Mrs. L. Oldenhuis Gratama en W. B. S. Boeles; Overijsel, Dr. W. B. J. Van Eyk en Mr. J. Nanninga UitterdijkGelderland, G. Van den Bergh, L. H. Eberson, Mr. J. Gerdes Oosterbeek, Th. H. A. J. Abeleven, Dr. J. H. A. Scheers, J. G. Frederiks, D. J. Itz, Dr. J. G. R. Acquoy, W. W. B. Jansen en N. S. Rambonnet; Utrecht, Dr. S. Muller Frzn., Jhr. Mr. Th. H. F. Van Riemsdijk, Mr. B. W. Wttewaall en G. W. Van HeukelumNoord-Ilolland, D. Van der Keilen Dzn., Jhr. Mr. D. Van Akerlaken, B. Tideman Jz. en Dr. Th. Borret; Zuid-Folland, Fr. D. O. Obreen, J. H. Scheffer en J. A. Van der Kloes; Zeeland, Dr. A. A. Fokker, Mrs. G. A. Fokker, M. F. Lantsheer, G. N. De Stoppelaar, J. H. De Stoppe laar en Dr. R. A. Soetbrood Piccardt; Noord- Brabant, J. C. A. Hezenmans en L. C. Hezenmans; Limburg, H. P. H. Eversen, Mgr. F. X. Rutten, M. A. H. Willemsen, J. Habets, G. Slits en C. J. H. Franssen Brussel, E. Colinet en J. Rousseau; Antwerpen, M. B. Meyers; Gent, A. Wagener; Parijs, D. Franken Dzn. Aan den hoefsmid J. F. U Larmenie, van het depot van het 2de reg. huzaren te Venlo, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan verbonden gratificatie van 50. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het volgende jaar eenige jongelingen na afgelegd examen als scheeps klerk zullen kunnen worden aangesteld. Zij, die tot dit examen, dat in Aug. of Sept. zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten op 1 Jan. 1875 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch hun 18de jaar nog niet z'yn ingetreden. De luit.-ter-zee Isle kl. (den 16den dezer bevorderd tot kapt.-luit.-ter-zee) H. W. Walther, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 13den in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip Palembangonder bevel van den luit.-ter-zee der lste kl. C. Ten Bosch, is den 17den dezer te Aden aangekomen. Gremengd Nieuws. Woensdag-avond te ruim elf uren is te Delft een begin van brand ontstaan op den zolder van een huis, aan de zuidzijde van de Gasthuis- laan, in eigendom toebehoorende aan Stratemaker en door hem bewoond zooverre de bovenwoning be treft, terwijl het ondergedeelte is verhuurd aan den verver Frölich. De omstandigheden, die zich bij het onderzoek naar het ontstaan van dien brand heb ben voorgedaan, zijn van dien aard, dat de huis- genooten door den commissaris van politie onmid dellijk in verhoor zijn genomen en de zaak verder gerechtelijk wordt onderzocht. Het is hoofdzakelijk te danken aan de krachtdadige hulp van de heeren J. F. J. Bar en W. F. C. Schaap, die spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig waren, dat de brand geen groolen omvang heelt gekregen. Gisteren stonden voor het hof van Zuid-Holland terecht twee zestienjarige jongens P. v. d. E. en T. F. B., aangeklaagd van te Schiedam te zamen en in vereeniging in een horlogemakerswinkel een zilveren horloge te heb ben gestolen. Een achtjarige knaap, ook ter zitting als getuige gehoord, had hen het misdrijf zien begaan, en had de winkelierster gewaarschuwd. De beschuldigden, te Rotterdam te huis behoorende, hadden inmiddels aldaar het gestolene onder een valschen naam voor 4 beleend. Den volgenden dag weder te Schiedam terugkomende, merkten zij dat een agent van politie hen wilde aanhouden, en namen daarop over landen en door slooten de vlucht, doch werden niettemin eindelyk met be hulp van een paar op den Maasdijk aanwezige burgers aangehouden. Beiden legden een vol ledige bekentenis van schuld af en de eerste hunner ook ten aanzien van twee hem vroeger wegens diefstal opgelegde gevangenistraffen. V. d. E. is tot één jaar en B. tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Gisterochtend omstreeks 4 uren is de stoomboot Leeuwarden, geladen met stuk goederen, komende van Amsterdam en bestemd naar Botterdam, in de Gouwe, naby de Gouwe- sluis, gezonken; de opvarenden zijn gered. De vermoedelijke oorzaak is, dat twee naast elkander stil liggende vaartuigen den stuurman noodzaak ten te veel naar den oever uit te wijken, waar door de boot op een scherp voorwerp schijnt te zijn gestooten. Voor de vr'yheid en veiligheid van het vaarwater is voldoende gezorgd. Woensdag-nacht is te Etten, nabij Breda, een kapitale boerderij een prooi der vlam men geworden. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan boos opzet van een 8-jarigen jongen. Door de ryksveldwacht te Coevorden is in hechtenis genomen en gevankelijk naar Assen gebracht de brugwachter aan het kanaal onder Oosterhesselen, die verdacht wordt op 31 Aug. jl. een timmerman, te Geer, op wreedaardige wijze te hebben mishandeld en verwond. Woensdag werd door het prov. ge- rechtshof van Friesland uitspraak gedaan in de zaak van den kastelein De R., van Sint-Anna- parochie, die in Mei een jongmensch aldaar met een mes had gedood, omdat deze hem had willen terecht zetten bij een huiselijken twist. Door het openbaar ministerie was geconcludeerd tot schul digverklaring van den beschuldigde aan moed- willigen doodslag en zijne veroordeeling geëischt tot tuchthuisstraf van 520 jaren. De besch. was verdedigd door den heer Mr. T. Van Hettinga Tromp, en is veroordeeld tot 6 jaren tucht huisstraf. De heer Duruof, de luchtreiziger die met zijne echtgenoote onlangs na eene vermetele, te Galais aangevangen luchtreis, door Engelsche visschers in de Noordzee van den dood is gered, heeft Maandag te Londen van hel terrein vaa

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1