vrijgesproken. De adv.-generaal oordeelde de feilen wettig en overtuigend bewezen, doch zag in de appreciatie der woorden niels dan eene scherpe critiek en concludeerde dus tot bevestiging van het vonnis der rechtbank. De bekl. werd verde digd door Mr. W. A. Van Hoek, die zich voegde bij het requisitoir van den adv.-generaal en op vrijspraak van den bekl. aandrong. Het hof zal over acht dagen uitspraak doen. BUITENLAND. Frankrij k. Voor het gouvernement had de candidatuur van den heer Bruas eene bijzondere beteekenis; want hij was de eerste candidaat van het Sep- tennium. De regeering schrijft de Parijsche correspondent van de Küln. Zeitung heeft ditmaal willen beproeven, hoever zij het met de stembus brengen kon. Werd de heer Bruas ge kozen, dan zou men trachten de sinds lang heimelijk voorbereide plannen verder door te zetten, en mocht rnen hopen niet alleen een groot gedeelte der rechterzijde, maar ook vele zooge naamd conservatieve republikeinen voor die plannen te winnen. Voorop staat dat men den hertog van Aumale wil aanwijzen als opvolger van Mac Mahon. De leiders van de intrige, die op touw gezet was om den heer Thiers omver te werpen, had den te dien tijde reeds het oog gevestigd op den hertogdoch alleen voor het geval dat het herstel der monarchie mocht mislukken. Dit was ook de reden, waarom de hertog van Aumale geheel vreemd bleef aan de bijeenkomst van den graaf van Parijs met Chambord (5 Augustus 1873) en zich uitsluitend aan zijn militaire plich ten wijdde, die hem te Versailles riepen als voor zitter van den krijgsraad, voor welken Bazaine te rechtstond, en te Besancon, den zetel van zijn com- mandement. Toen de graaf van Chambord, door zijn bekenden brief in October, elke monarchale res tauratie onmogelijk maakte, kwam men op het denk beeld den hertog van Aumale aan het hoofd der regeering te stellen. Maar dit vond zoo weinig on dersteuning, dat men besloot het bestuur voor zeven jaren aan Mac Mahon toe te vertrouwen, en inmid dels te zien of men door het winnen van tijd den hertog kon mogelijk maken. Aan de candidatuur van den heer Bruas lag dezelfde gedachte ten grondslag. En niet alleen, dat men in de Kamer de meerderheid hoopt te winnen, als men voor eenige candidaten van het Septennium een man daat van afgevaardigde weet te verkrijgen, men schijnt ook Mac Mahon en eenige vreemde mogend heden (Rusland, Engeland en Oostenrijk) voor de zaak van Aumale gewonnen te hebben. Na tuurlijk zal men de batterijen niet op eenmaal ontblootenmen zal eenvoudig voorstellen den hertog te benoemen óf tot vice-president der republiek, óf, als dit niet doorgaat, tot voor zitter der Eerste Kamer, ten einde hem op die wijs tot opvolger te bestemmen van Mac Mahon, als deze, om welke reden dan ook, mocht goed vinden zijn waardigheid neder te leggen. Duitschland. Uit Paderborn wordt gemeldBischop Martin heeft een schrijven van den opperpresident der provincie ontvangen, waarin deze hem gelast binnen 10 dagen zijn bisschoppelijk ambt neder te leggenvoldoet hij niet aan dezen eisch, dan zal tegen hem een geding tot ontzetting uit zijn ambt voor het gerechtshof voor kerkelijke aange legenheden aanhangig worden gemaakt. De politie te Munchen heeft alle daar be staande sociaal-democratische vereenigingen en arbeiders-genootschappen als zelfstandige politieke vereenigingen gesloten en huiszoeking gedaan bij de leiders der sociaal-democraten, bij welke gele genheid zij verscheidene stukken en schrifturen in beslag nam. Over het voorgevallene bij Guetaria wordt door den commandant der flotille, kapitein-ter-zee Zembsch, het volgende bericht: Den 3den en 4den September namen de Nau tilus en Albatros water in te Passages, en den 5den 's ochtends te 5 uren gingen de schepen in zee, eerst langs de kust oostelijk tot voor de Bidassoa, om de streek te leeren kennen, en daarna evenzeer dicht onder het land westelijk in de richting van Santander. Toen zij in de nabij heid van Guetaria kwamen, dat door regeerings- troepen bezet is, hoorde men kanon- en geweervuur, en zag, naderbijkomende, dat de stad door de Carlisten, die een nabijliggenden bergrug bezet hielden, met geweervuur werd beschoten. De stad heeft aan die zijde een ouden muur, waarachter de infanteristen van het garnizoen stonden en op de Carlisten vuurden, die in het lage kreupelhout achter steenen gedekt lagen. Eene hoog op den berg gelegen batterij vuurde uit een sluk geschut op de Carlisten, maar schijnbaar zonder succes. Dezen hadden, naar het scheen, geen geschut. De schepen gingen dicht langs de kust onge hinderd verder; zij waren reeds lang het fort en de stad Guetaria voorbij, en wellicht in schuine richting 800 meter van de naastbijliggende Car listen verwijderd, toen dezen hun vuur op de schepen richtten. De kogels iloten de manschap pen om de ooren en door het want, deels sloegen zij dicht voor en achter het schip in 't water; gelukkig werd niemand getroffen. Een misverstand kon hier niet bestaande vlaggen woeien geheel uit, het was halftwaalf in den voormiddag en heldere zonneschijn. De richting van het vuur der Carlisten op de stad en op de schepen vormde een hoek van minstens 90°, zoodat in dit opzicht eene vergissing der Carlisten evenzeer onmogelijk was. Toen op de schepen gevuurd was en kapitein Zembsch bespeurde, dat de geweren der Carlisten tot aan de schepen en zelfs daarvoorbij droegen, draaide hij in een boog langzaam van het land af en gaf bevel het schip slagvaardig te maken ook de Albatros, die op dit oogenblik iets ver wijderd was, liet hij het signaal geven zich gereed te maken tot het gevecht. Tevens verzocht hij kapi tein Von Nostiz aan boord te komen en sprak met hem af, op welke wijze zij den door de Carlisten bezetten bergrug beschieten zouden en dat er zorg gedragen moest worden, dat geen der in de nabijheid gelegen boerenwoningen ge troffen werd. Nadat dit onderhoud afgeloopen was, vuurden de schepen eenige schoten met het voorste geschut uit de boegpoort, met de middelste kanons uit de zijpoorten en met het hekgeschut uit de hekpoort, terwijl zij langzaam in een boog op gemiddeld 1300 meter passeerden. Het eerste schot van de Nautilus ging iets te laag, het tweede ging over den berg heen, het derde en vierde daarentegen troffen goed, en men kon van het schip zien, dat de Carlisten deels van de kust af, deels in het nevendal vluchtten. Daar na nog drie schoten het vuren der Carlisten ophield, staakten ook de schepen hun vuur en zetten hun vroegeren koers weder voort. Ook op de Alba tros, die op iets grooter afstand schoot, gelooft men eenige malen getroffen te hebben. De Nau tilus schoot zeven, de Albatros acht maal. Spanje. Het is bij het lezen der gruwelen zoo meldt de correspondent van de ultramontaansche Kreuz- zeitung door de Carlisten bedreven, onmogelijk woorden te vinden, krachtig genoeg, orn zijne verontwaardiging uit te drukken. Men oordeele Toen het bekend werd dat het hoofdcorps der Carlisten onder don Alphonsus en donna Blanca naar Minaros in Castellon zoude terugkeeren, had eene vrouw tot haar buurvrouw gezegd„Ik. wenschte dat donna Blanca voor hare euveldaden op weg hierheen gekruisigd werd". Dit gezegde werd donna Blanca overgebracht, die daarop dit vonnis velde: „Die vrouw moet gevederd door de hoofdstraten van de stad worden gevoerd; haar man zal achter haar aanloopen en zijne vrouw vijftig stokslagen toedienenhij moet deze slagen met alle kracht toebrengen, daar hij anders gefu silleerd zal worden. Na afloop van den tocht zullen den man de vijftig stokslagen, die hij aan zijne vrouw gegeven heeft, teruggegeven worden." Donna Blanca wilde ook de dochter van het echtpaar, een jong schoon meisje, laten vederen, doch gelukkig heeft zij zich van de uitvoering van dat deel van het vonnis laten afbrengen. De vrouw is daarop ontkleed, met honig en teer bestreken en met kleine en groote vederen bestrooidtoen werd zij op een ezel gezet en door de straten gevoerd; de man liep met een stok achter haar aan en werd door de Carlisten, wanneer hij naar hun oordeel niet hard genoeg sloeg, met bajonetsteken bedreigd. Tot juiste be oordeeling van dit feit diene, dat in het begin van de 19de eeuw de straf van het vederen slechts toegepast werd op vrouwen van dubbel- zinnig karakter, wanneer zij een groot schandaal hadden verwekt. Het gejammer van het ongeluk kige echtpaar, de stomme ontzetting van de he- volking en het afschuwelijk gejubel van de Car- listen leverden een onbeschrijfelijk tooneel op, „Op deze wijze zullen zij leeren onlzag voor ons te hebben," zeide donna Blanca. Men vreest voor het leven van beide rampzaligen. Dit verhaal wordt bevestigd door de officieuze Correspondentie, Vereenigde Staten. Uit New-Orleans wordt gemeldDe ligue der blanken heeft verklaard, dat gouverneur Kellogcr een overweldiger is, en den gouverneur Mackenzy hersteld. Zij heeft het volk onder de wapenen geroepen, zich van het stadhuis meester gemaakt en barricades opgeworpen. Generaal Longstreel, aan het hoofd van 500 politie-agenten, voor het meerendeel kleurlingen, heeft de blanken bevolea uiteen te gaan. Een levendig gevecht had vervol gens in Canalstreet plaats, waarbij 6 burgers en 30 politie-agenten gedood werden. De politie reti reerde en concentreerde zich op Jacksonsquare, De troepen der federatie blijven onzijdig en hou den de landskantoren bezet. Kellogg heeft de tusschenkomst van Grant gevraagd. Telegrammen. WEENEN, 15 September. De landdagen zijn heden geopend. In den Boheemschen landdag zijn zeven Czechische afgevaardigden verschenen, die eene gemeenschappelijke verklaring indienden volgens welke zij aan het Boheemsche staatsrecht vasthouden, doch overtuigd zijn, dat slechts door eendrachtig samenwerken van alle liberale ele menten een duurzame vrijheid voor alle volken kan worden gewaarborgd. In den landdag te Inns brück zijn de nationaal-liberale afgevaardigden van Zuid-Tirol en in dien van Czernowitz de afgevaar digden van het groote grondbezit niet verschenen De Börseil-Corresp. meldt uit vertrouw bare bron, dat de Austro-Anglobank de vroeger volgens de statuten niet geplaatste aandeelen aan een builenlandsch consortium heeft overgedaan waarvan voornamelijk Frankforter en Engelsche firma's deel uitmaken. NEW-ORLEANS, 15 September. De maire heeft de burgers geluk gewenscht met den uitslag van den opstand en met het herstel der wettige over heid. GRASSE, 15 September. Het proces tegen de medeplichtigen aan de vlucht van Bazaine is gis teren, onder den toevloed eener groote menigte nieuwsgierigen, geopend. Men heeft met het verhoor der vijftien getuigen een aanvang gemaakt. Rocca verklaarde, dat hij eene boot aan de echtgenoot van Bazaine had verhuurd. Over de vraag, of Bazaine door middel van een touw de gevangenis heeft verlaten, is tot dusver niets uitgemaakt. LONDEN, '16 September. De vereenigingen der mijnwerkers hebben besloten, om hare zaak aan de beslissing van een scheidsgerecht te onder werpen. PARIJS, 16 September. Volgens den Rappel zal Picard morgen, in de zitting der permanente commissie, de regeering ondervragen over de terug werkende toepassing van den staat van beleg in de Bouches du Rhone. Gisteren heeft de teraardebestelling van het stoffelijk overschot des heeren Guizot te St.-Ouen- le-Pin plaats gehad. Vele voorname personen waren tegenwoordig. Naar men verzekert was de heer Thiers echter niet aanwezig. Laatste berichten. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tiel zijn uitgebracht 1773 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen Mr. H. A. ridder Van Rappard, die 820 en Mr. H. J. Dijokmeester, die 817 stemmen bekwam. Op den heer J. Wolbers hadden zich 124 st. vereenigd. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. B. en Ws. geven in overweging te besluiten tot de aanstelling van drie onderwijzers of onder wijzeressen der tweede klasse als: op de jongens-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2