LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4470. A0. '1874. Donderdag 17 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. PATEKTBLiDEV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over bet jaar 1874/5, voor dc wijken VII, VIII en IX, alsmede dc restanten van de wijken III, IV, V en VI, bij het CoUege van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, door de belanghebbenden zeiven kannen worden afge haald, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee urenen wel M en met den 19den September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de denrwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 September 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 16 September. Vanwege de Kamer van koophandel en fabrieken alhier wordt ons medegedeeld, dat het uitvoerend comité van het op 21, 22 en 23 dezer te Brussel te houden congres ter bevorde ring van eenheid in de nommering der garens allen tot deelnemen uitnoodigt die in dit voor de linnen-industrie en den handel gewichtig onder werp belangstellen. In 1873 werd dit congres te Weenen gehouden. Wij vestigen de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Batavia, door middel van het stoomschip Voorwaarts, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaald op den 18den September, des middags te 1 uur; voor drukwerken een half uur vroeger. Uit Paramaribo wordt van 20 Augustus gemeld: Hedenvoormiddag, omstreeks 11 uren, is de Marowijne-expeditie, per de koloniale stoom boot Paramaribo, naar hel etablissement Albina op reis gegaan. Zij is samengesteld uit 33 perso nen, onder welke 4 deskundigen voor de goud industrie en 14 werklieden. Het overige personeel bestaat, buiten den commissaris van het gouver nement, uit een geneeskundige, een landmeter, een schrijver, een menagemeester, opzichters, volontairs en bedienden, waarbij in de Marowijne, voor zooveel noodig, nog deskundigen, gidsen en roeiers geëngageerd zullen worden. Ten einde een denkbeeld te geven van de voordeelen, die Cayenne nu reeds van de goud industrie trekt, deelt de Moniteur de la Guyane fran(aise mede, dat 92 staven van aldaar ver kregen goud, te Parijs, door den heer L. De St.-R.emy, centraal agent van de koloniale banken, aan het kantoor Lyon-Alemand comptant ver kocht zijn geworden voor den prijs van 675,000 franken, onder voorwaarde dat dit kostbaar partijtje gedurende veertien dagen voor het publiek ter bezichtiging zal zijn, en dit wel met het doel om de aandacht op den mineralen rijkdom van Cayenne te vestigen. De heer Strootman, ingenieur te Assen, heeft een plan ontworpen, tot kanalisatie voor de provinciën Drente, Overijsel, Friesland en Gronin gen met Pruisen, ten einde de belangrijke venen, die tot hiertoe niet genoegzaam in exploitatie kon den gebracht worden wegens gebrek aan algemeene verbinding, in waarde te doen stijgen. Jhr. Van Echten zal zich, zoo men verneemt, met de uit voering belasten en daartoe de vereischte concessie aanvragen. Door de jury van de thans geopende ten toonstelling van schilder- en andere werken van levende meesters, te Amsterdam, zijn de volgende bekroningen toegekend Koninklijke groote gouden medaille voor ver diensten, alleen voor Nederlandsche kunstenaars, aan nos. 434, „Katjes spel", en 435, „Een drift schapen", beide door mevr. H. Ronner, te Brussel. Stedelijke medailles aan: n°. 19, „Blindeman netje", (marmer) door den heer Franc. Barzaghi, te Milaan; n°. 68, „Wallachijsche berenleidersin Bretagne ontschepende", door den heer Brunet Houard, te Fontainebleau; n°. 370, „Winterland schap bij avondstond", door den heer L. Munthe, te Dusseldorp; n°. 408, „Een tafereel uit het Italiaansche volksleven", door den heer C. F. Phlippeau, te Amsterdam; n°. 481, „De Plaats vervangers", en 482, „De Stroopers", (gravures) heide door den heer H. Sluijter D.Jz., te Amster dam; n°. 523, „Goede nacht", door den heer H. Valkenburg te Amsterdam. Ds. H. V. Hogerzeil te Arnhem is tot pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam beroepen. Tot conrector aan de Latijnsche school te Dordrecht is benoemd de heer M. C. Tideman, rector der Latijnsche school te Zalt-Bommel. De audiëntie van den Min. van Binnenl. zaken zal Zaterdag 19 dezer niet plaats hebben. De Ned. Bank had op 14 Sept. bij een muntmaleriaal van f 134,103,744.44= voor eene som van f 128,845,613.41 minder aan bankbil jetten in omloop dan wiartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 51,538,245.36= meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft Mr. G. A. De Raadt herbenoemd tot burgem. der gem. Dordrechtde benoemingen van W. H. Dikkers, burgem. van Ootmarssum, en van A. Alberts, burgem. van Stavoren, tot secr. dier gemeenten goedgekeurdbenoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Gorcum, Mr. P. A. Tukker, advocaat aldaar; J. A. Vlug, ontv. der dir. bel. en acc. te Dirks- land, benoemd tot ontv. te Midwoudtot directeur van het postk. te Edam J. Meurs, thans te Medem- blik; J. Hulst, op zijn verzoek, eervol ontsl. ver leend als ontv. der dir. bel. en acc. te Driel; de onlvangk. te Ammerzoden en Driel opgeheven, en ingesteld een ontvangkantoor te Hedel c. a.; een pensioen van 417 verleend aan den gewezen opz. der smeden van de 2de kl., bjj de artillerie magazijnen te Delft, J. M. Felst; een pensioen van f 275 aan den gewezen magazijnsknecht bij gen. inrichtingen, P. J. Van Gelderen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is te Rotterdam de laatste hoofdlegger aan het viaduct in de Ge dempte Binnenrotte geplaatst, wegende circa 8000 kilo. Ter correctioneele zitting van de rechtbank te Rotterdam deed zich gisteren het volgend incident voorBij de behandeling eener strafzaak tegen een bediende van eene handels firma aldaar, beschuldigd van ten nadeele dier firma eenige koffie te hebben ontvreemd, moest als ge tuige worden gehoord de vrouw, met wie de beklaag de samenwoont, en wel over het feit of het zakje, waarin de koffie gevonden werd, hetzelfde was waarin door haar, 's morgens van den dag waar op de diefstal gepleegd werd, de boterhammen van den beklaagde waren gedaan, welke aanwijzing alzoo zeer in het nadeel van den bekl. wezen kon, die zelf ontkende. De vrouw, die bij de politie het zakje herkende, legde thans op de zitting, onder eede, eene verklaring af, geheel in strijd met de vroegere. De commissaris van politie, die hare verklaring in zijn proces-verbaal had gerela teerd, werd ontboden en bevestigde de voor hem afgelegde verklaring, doch de getuige bleef volharden en ontkende ooit anders te hebben verklaard. Of schoon door den president herhaaldelijk gewezen op het waarschijnlijke harer verklaring en ondanks diens zeer ernstige vermaning om toch de waar heid te zeggen, bleef de vrouw ontkennen iets van het bedoelde zakje te weten. De subst.-officier Mr. Van Hamel bracht zijnerzijds ernstig en ge moedelijk de vrouw onder het oog, dat zij dwaalde, zoo zij meende dat haar valsche verklaring ten voordeele van haar minnaar strekken zou, en poogde haar van houding te doen veranderen, doch niets baatte, zoodat het O. M. de onmiddel lijke inhechtenisneming van deze getuige requireer- de, die door de rechtbank, na eenige oogenblikken van beraad, werd gelast. De vrouw bleef zeer be daard bij de uitspraak, doch toen zij in den gevan genwagen moest plaats nemen, kwam het tot eene uitbarsting en slechts met moeite kon zij getrans porteerd worden. Maandag j 1. is te Hellevoetsluis aan het groot marinegebouw, dat men bezig was te schilderen, een stelling gebroken, met het onge lukkig gevolg, dat een der werklieden een zware verwonding aan het hoofd heeft bekomen, zoodat men vreest dat hij er het leven bij zal inschieten, terwijl een ander een arm heeft gebroken. Uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal a. s. Zaterdag de luchtreiziger Eugène Godard opstijgen. De ballon heet Le Météore en meet 1200 kub. m. Zeven personen zullen de reis kunnen medemaken. Maandag-avond is, onder Twello, een blok huizen, door zes gezinnen bewoond, afge brand. Niets is gered. De afgebrande huizen waren tegen brandschade verzekerd. Bij deze ramp is een man onder een omstortenden muur geraakt en aan de gevolgen overleden. De brand is veroorzaakt doordat een kind met lucifers speelde in de nabijheid van hooi, dat daardoor vlam vatte. In den vroegen morgen vanjl. Zater dag heeft te Zwolle een bijna 12-jarig meisje de woning van haar oom en tante, door wie zij werd opgevoed, heimelijk verlatenhaar lijk is gistermorgen in den IJsel nabij het Katerveer gevonden. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dit kind, dat in vrij verwaarloosden toestand door hare verplegers is opgenomen en nog al eens reden tot ontevredenheid gaf, den dood gezocht om berispingen te ontgaan. De laatste trein van Helmond naar Eindhoven is gisteren op een paar minuten atstands van het station op drie ledige veewagens gestooten, die door onachtzaamheid op de verkeerde lijn stonden. Groot was de schrik der passagiers, doch er zjjn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een aantal personen, op het gefluit der locomotief toeschietende, verwijderden de wagens van de haan, zoodat na een half uur oponthoud de trein verder ging- Maandag is aan het prov. gerechts hof te Middelburg in appèl behandeld de zaak van den heer M. S. De Zeeuw, uitgever der Nieuwe Middelb. Courant, beschuldigd van het opnemen van lasterlijke bewoordingen ten aan zien van den koetsier G. te Veere, en door de arrond.-rechtbank te Middelburg te dezer zake

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1