stichten Ommerschans en Veenhuizen van het departement van binnenl. zaken zal worden over gebracht naar het departement van Justitie. Zr. Ms. schroefstoomschepen Pontianak en Bandjennassingonder bevel van de luit.-ter-zee lste kl. J. H. Commijs en E. L. Ehnle, zijn den 11 den dezer te Atjin aangekomen. Met 1 October worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria de luit.-ter-zee 'lste kl. G. Van Herwaarden, als lste officier; de luit.-ter- zee 2de kl. P. M. W. T. Kraijenhof van de Leur, J. H. Mijer en G. F. A. Gregory; de adelborsten lste kl. P. C. De Winter en H. M. La Chapelle; de offic.-van-gez. lste kl. L. P. Vlaanderen, en de offic. van administr. 2de kl. J. P. Faubel. De adelborst 3de kl. bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, C. M. Roeters van Lennep, is op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Z. M. heeft aan Mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, kamerheer des Konings in bui tengewonen dienst, in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der versierselen van rechts- ridder der Johanniterorde, waartoe hij door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, bevorderd is. Gemengd Nieuws, In den afgeloopen nacht is in Den Haag een welgekleed manspersoon aan de Mau- ritskade vlak tegenover de infanterie-kazerne in het water geloopen en na geruimen tijd met den dood geworsteld te hebben, in de diepte verdwenen. Men zegt dat twee nachtwakers, die op het hulp geschrei waren toegesneld, aarzelden om den drenkeling bij te springen en toen eene andere poging tot redding hebben beproefd door hem een boomstok, dien zij van eene schuit hadden weggehaald, toe te steken, maar daarin niet zijn geslaagd. Het lyk van den man is later door middel van dreggen te voorschijn gehaald en in het stadsziekenhuis opgenomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks halfeen brak boven de ge meente Callantsoog een hevig onweder los. De bliksem trof de woning van den timmerman F. Jongerling, en binnen weinige oogenblikken stond het gebouw in volle vlam. Een felle wes tenwind dreef de vlammen tot het aangrenzende gebouw, eene boerenwoning, en weldra deelde ook deze hetzelfde lot. Steeds woekerden de vlammen verder, en na verloop van minder dan een uur waren achttien gebouwen vernield. Onder deze belmoren de pastorie, de beide koffiehuizen, het raadhuis en de bakkerij. Zestig rnenschen zijn van huisvesting beroofd en velen hebben bijna hunne geheele bezitting verloren. Gelukkig zijn er geene menschenlevens te betreuren en zijn de meeste bezittingen tegen brandschade verzekerd. De nieuwe school en de kerk zijn, doordien de wind een weinig draaide, gelukkig gespaard gebleven. Men meldt uit Amsterdam, dat het afbranden van de Amsterdamsche suikerraffinaderij voor de eigenaren eene groote schade is, die door de assurantie-penningen niet geheel vergoed wordt, daar de fabriek op dezelfde zeer gunstig gelegen plaats niet meer mag worden opgebouwd. Op den spoorweg te Breda is Zater- dag bij het verwisselen van een trein een werkman door een manoeuvreerende locomotief aangereden. Terwijl hij op de rails aan het werk was, had hij de locomotief niet zien aankomen, die hem een eindweegs heeft voortgesleept. De man is zwaar gekneusd en kreeg bloedbrakingen, hij werd spoedig door een geneeskundige verbonden en naar 't gast huis gebracht, waar hij gistermorgen is bezweken. Uit Texel wordt gemeld, dat Vrijdag nabij de haven het lijk van een onbekend mans persoon is aangespoeld. Slechts een lederen riem was om het midden bevestigd overigens ontbraken alle kleederen. Het lijk was in een zeer ver ge vorderden staat van ontbinding. INGEZONDEN. Het Standbeeld van Tan der Het zal hier feest zijn op 3 Octobe^^me zou er nu nog aan twijfelen, daar men van alle kanten veel sympathie ontmoet. De armen zullen ont haald worden op haring en wittebrood, er zal optocht zijn, volksvermakelijkhedenin éen woord, men is er op uit, een feest te organiseeren, onze grijze sleutelstad waardig. Maar op éene zaak rneenen wij de aandacht te mogen vestigen, het geldt den hoofdpersoon onzen grooten onvergetelijken P. Az. v. d. Werf. 't Is als ware hij van 't tooneel verdwenen. Moch ten wij ons bij gerucht eerst vleien, dat op den 3den October 1874 de eerste steen ter zijner nagedachtenis door Z. M. den Koning zou gelegd worden, thans zien wij dat dit een luchtkasteel is, daar blijkt, dat alleen het model ter bezichtiging zal worden gesteld. Maar waaraan mogen we die soort van lauwheid dan toeschrijven? Misschien is het wel, omdat, niettegenstaande de Commissie geen middelen onbeproefd heeft gelaten om het noodige bijeen te brengen, zij zich altijd nog teleurgesteld ziet dat er in lang nog niet genoeg geld is. Maar nu, er wordt een optocht gehouden die den alouden roem van het voorgeslacht zal voor stellen. Zouden nu niet eenige personen door de bestuurders van den optocht uitgenoodigd kunnen worden tot het houden eener collecte ge durende dien optocht, iets dat in het jaar 1870 onze studenten bij hun optocht deden ten be hoeve van het noodlottig, bijna afgebrande Bode graven, doch nu niet voor een ramp: neen, voor het nog tekortkomende bedrag voor het standbeeld van P. Az. v. d. Werf. Naar onze rneening zou dit zoo kwaad niet zijn, want zoowel als bet in 1S70 aan de ver wachting heeft beantwoord, zal het op 3 October niet minder zijn, daar het nu den grooten P. Az. v. d. Werf geldt. Mocht onze wensch vervuld worden, zoo hopen wij dat ieder op den grooten feestdag van Leiden een gave zal offeren op het altaar der liefde en dankbaarheid aan het voorgeslacht. Leiden, 12 Sept. 1874. A. en Z. Oeld- en effectenm arkt. Amsterdam, van 7 tot 12 Sept. 1874. Nadat de beurs deze week willig geopend was, alhoewel de omzettingen vrij beperkt bleven, verflauwde de lust in 't midden der week op elk gebied behalve op dat der Columbia's, het nieuwe fonds, uit de New-Granadasche schuld geconverteerd en de Noord-Amerikaansche Spoor wegwaarden, waarin de handel zeer levendig bleef, ofschoon de daarin omgezette kapitalen niet groot waren. Bijzondere gebeurtenissen op financieel of politiek terrein, die van invloed op de markt konden zijn, hadden er niet plaats, zelfs niet de verwachte verhooging van het disconto by de Engelsche Bank, zoodat de beurs geheel aan zichzelf was overgelaten, en wij weten nu een maal dat, wanneer dit het geval is, de speculatie geen motief heeft en zich dus op den achtergrond houdt. Het resultaat der week is dan ook vrij onbe langrijk. De meeste Staatsfondsen sluiten beneden den prijs van verleden Zaterdag, doch over 't ge heel slechts weinig daaronder. Dat is het geval met onze Werkelijke Schuld en de meeste onzer induslrieele waarden, met de Spanjaards en de meeste Russische soorten, die gedrukt gaan onder het vooruitzicht op eene nieuwe groote leening; toch maakte de 5 pCt. van 1873 een gunstige uit zondering door 3/4 pCt. te rijzen; de Spoorweg waarden volgden de richting der overige Russische soorten. Metallieken met weinig variatie evenzeer flauw gestemd, evenals Egypte 1866, terwijl de 1873 van 71I/8 tot 72 monteerden. Gunstige uitzondering maakte Italië met »/2 pCt. avance voor de Origineele en 3/4 pCt. voor de Amsterdam sche Certificaten en vooral 3 pCt. Fransche rente, die van 59'/4 tot 603/4 pCt. steeg, terwijl ook Turken '/4 pCt. avanceerden. Van Zuid-Ameri kanen waren Peruanen hoogerde 6 pCt. van 68°/16 tot 697/ig, de 5 pCt. van 56,3/,c tot 573/c pCt. en de bovengenoemde Columbianen die, hoezeer lager sluitende dan zij in 't midden der week waren geloopen, toch 55>/2 pCt. blijven tegen 54 pCt. voor acht dagen. Volgen wij de lijst der Noord-AmerikaanscheJ Spoorwegfondsen, dan vinden wij nog al verande ringen van eenig belang. Illinois Construction bonds verloren 1 pCt., Certificaat North-West van 513 op 493/4, Geconsolideerden l1/^, Madison en Men menee 2, Winona-St.-Peter van 74!/8 op 72'.^ Central Pacific 1, California Oregon l'/a, Joaqui 11/4, California Extens. van 25 op 247/8, Ceri. Milwaukee van 48'/4 op 46, obligation van 6(i op 58 pCt. Daarentegen verhieven zich St-Pau en Pacific lste sectie 3 pCt., 2de sectie 1869ei en Vincent-Brainard alsmede Union Pacific Hoofd lijn 1 pCt., Union Pacific South Br. van 393/8 tot 42 '/4, Oregon California van 177/8 tot 20, Por Huron 1 pCt., Denver Rio Grande van 48s/g tol 55^2, West Wisconsin van 50!/2 tot 551/4, Cairo St-Louis 11/a pCt., Elisabethtown en Paducah na van 41 '/2 op 39 gedaald te zijn, tot 44 pCt en verscheiden andere soorten */43/4 pCt. Geld op prolongatie ruim te bekomen tegen 3«/2 pCt. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Augustus. De redacteur van de Javabode is ter zake van de tegen hem ingebrachte beschuldiging ver hoord. Gisteren is hem aangezegd, dat de instructie gesloten was. De zinsneden, waarom hij verdacht wordt van ingezetenen tot haat of minachting jegens de regeering van Nederlandsch-ïndië op gezet en 's Konings vertegenwoordiger in deze gewesten gesmaad en gehoond hebben, zijn de volgende, waarin het gecursiveerde is hetgeen de officier van justitie heeft onderstreeptmisschien naar de Javabode zegt om aan te toonen, dat daarin het misdadige karakter der handeling gelegen is: 1°. „Wij kunnen niet meer vooruit, dan ten koste van den vooruitgang en den bloei van Indië, ten koste van rnillioenen en millioenen, waarvan men thans een gedeelte door ons wil doen op brengen, ten koste van duizende menschenlevens die nog zullen verloren gaan als zoo vele slacht offers van den onrechtvaardigstenafschuwe- lijksten en met de meeste dolzinnigheid onder nomen veroveringstochtwaartoe ooit een Landvoogd van iV.-i. heeft last gegeven 2°. „Voor hem, die met onbeneveld oordeel van den beginne af de zaken heeft gadegeslagen, was het niet mogelijk de roekeloosheid niet te zien, waarmede de bewindslieden, gedreven door harts tocht en eerzuchtdoor goede raadslieden niet weerhouden van laakbare overijling, door het koele versland niet gewezen op de fout die zij gingen begaan, zich door allerlei vermeende schrikbeelden tot een toestand van zenuwachtigheid en gejaagd heid lieten brengen, welke den oorlog ten gevolge had. 3°. „Neen! men dwale toch niet. Generaal Ver- spijck nam zijn ontslag, omdat hij van oordeel was dat hij, na het gebeurde niet langer onder zulk een G. G. kon dienen. Hij meende, dat hij als hooggeplaatst militair onmogelijk langer kon blijven, wanneer op die wijze met hem gesold werd, wan neer hij niet meer kon rekenen op het woord van den Landvoogd Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Ontslagen: Uit 'slands dienst, de gewezen iDgen. 2de kl. bij den waterstaat en 's lands borg. openb. werken A. A. Overgaaaw Pennis; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de ambt. op wachtgeld C. C. L. De Paijt; idem de opz. 3de kl. bij het boschw. op Java en Madura G. Knijff. Benoemd: Tot adsist.-res. van Malang W. F. K. L. De Vogel; van Magctan C. W. L. Fleur; tot hulppred. te Depok en Toegoe J. Beokhof; tot hoofdonderwijzer te Padang- Pandjang A. F. Hillebrand; tot commies 2dc kl. bij den post en telegraafdienst, A. De Graaff, L. Van Maanen en H. Reuvers tot telegrafist 2de kl., C. E H. Wollweber. Bij den postdienst: tot controleur, F. W. C. Guise; tot commies-controleur, A. H. De Does. Bij den telegraafdienst: tot adjuuct-ingenieur, P. Schel- tema Bcduin; tot kantoorchef lste kl., L. R. Priester; tot kantoorchef 2de kl., J. Keilman; tot opziener 3de kl. G. C. Gabeler; door den landraad te Toeloeng-Agoeng: tot buitengew. substit.-griff. bij die rechtb. A. R. Nicolaesz; door den resi dentie-raad te Soerakarta tot buiteDgew. subst.-griffier bij die rechtbank, A. J. L. "Winter. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot kapitein bij het wapen der genie, G. H. W. Van Haeften. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit 's lands dienst, de Europ. vuurstoker bij het marine-établ. te Onrast A. Koore. BUITENLAND. Fr anUrij k. kHet verkoopen en rondventen van de Evéne- retlt op de openbare straat is verboden. De personen, die door den krijgsraad te

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2