LEIDSCH DAGBLAD. N". 4477. A0. 1874. Dinsdag 15 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!»: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer'0.174. Grooterc léttets toaar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van a. Franciscus Bentz, winke lier, wonende alhier, daarbij verzoekende om het perceel aan de Marendorpsachtergracht n°. 26 tot be\oaarplaats van petroleum te mogen inrichten; b. ArnoldüS Josephus Wijtenburg, koopman in brandstoffen, mede alhier woon achtig, waarbij hij verzoekt om de perceelen in de Kerk steeg en aan het Levendaal n°. 1, 18, 18rood en 22, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrichten en gebruiken; en c. Meindert Huibert Fontein, koopman alhier, houdende verzoek om het pakhuis aan het Utrechtscheveer n°. 2 tot magazijn van brandstoffen te mogen inrichten en gebruiken Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januari 1824 en 29 April 1864 Staatsblad n°. 19 en n*L 39); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 17den September aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 September 1874. LEIDEN, 14 September. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen, f 57.00, 29.00, /6.00 en 2.95de laagste f57.00, f29, 5.70 en f 2.85. Naar men verneemt is het programma voor de feesten hij gelegenheid der herdenking van Leidens ontzet hoofdzakelijk aldus samengesteld: Vrijdag 2 Oct., 's avonds: godsdienstige voor bereiding lot de feestviering door de pred. Brouwer en Segers in de zaal „Noordeinde", met muziek - en zanguitvoering onder leiding van den heer "Wetrens. Zaterdag 3 Oct., in den vroegen morgenopening der feesten door koraalmuziek van den omgang van den stadhuistoren en door saluutschoten; 's mor gens te 9 u.openbare dankstond in de Hoogland- sche en Marekerk's middags te halfeenfeestrede in de Pieterskerk door Prof. Tiele, met vierstem mig koraalgezangte halftweehistorische optocht, voorstellende het bezoek door Willem I, prins, van Oranje, aan Leiden gebracht daags na het ontzet. (Deze optocht zal zich van de Ruïne af in beweging stellen, waar ook de allegorische optocht en de vereeniging „het Metalen Kruis" er zich bij zullen aansluitenvoorloopig is voor den optocht de volgende weg vastgesteldRuïne, Rapenburg (Steenschuur), Hoogewoerd, Binnen vestgracht, Utrechtsche veer, Nieuwe Rijn, Heeren gracht, Haarlemmerstraat, Paardesleeg, Kort Piapen- burg, Rapenburg, Breestraat, Kort Rapenburg, Paardesteeg, Beestenmarkt, Oude Singel, Bak- kersteeg, Hooigracht, N. Rijn, Koornbrugsteeg, Breestraat, Papestraat, Langebrug, Pieterskerk- gracht, Pieterskerkstraat, Nieuwsteeg, Ruïne); s avofids: algemeen,e illuminatie en muziekuit voeringen op verschillende plaatsen der stad. Zondag 4 Oct.godsdienstige herdenking in de verschillende kerkgebouwen; 's avonds: too- neelvoorstelling door de vereeniging „Harmonie" in den schouwburg, bestaande in „Leidens ontzet" van Marten Westerman en „De militaire WjJ lem8orde" van Rosier Faassen. Maandag 5 Oct., overdag: volksspelen; 's avondsT vauxhall en vuurwerk op het Plantsoen. Dinsdag 6 Oct. (nog niet definitief vastgesteld). Woensdag 7 Oct.scherpschutters-concours te Katwijk door de hier ter stede bestaande scherp schutters- en militaire corporatiën's avonds groote muziekuitvoering in de Hooglandsche kerk, die hoogstwaarschijnlijk met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik zal worden vereerd. Donderdag 8 Oct., 's avonds te 8 uren: Uit reiking der prijzen van den schietwedstrijd op Zomerzorg. Tevens zal het stedelijk Museum van Oud heden, waar zich thans de voorwerpen bevinden die op het beleg en ontzet betrekking hebben, ter algemeene bezichtiging worden gesteld. Op twee gedenkplaten meenen wij nog de aandacht te mogen vestigen bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet. De eene, eene steengravure door den heer H. J. Van Lummel, is verschenen bij Höveker en Zn. en stelt een monument voor, waarop de meest merkwaardige personen en voorvallen van het beleg en ontzet zijn afgebeeld. De tweede, door H. De Hoogh en C°. uitgegeven, stelt voor „Leiden in 1574". Beide verdienen bijzondere vermelding zoowel wegens conceptie als uitvoering, terwijl de laatste zich ook daardoor onderscheidt, dat nog nooit op eenige drukkerij in Nederland eene houtgravure is geleverd van zoo groote afmeting. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden al gemeene vergadering van het Bataafsch genoot schap der proefondervindelijke wijsbegeerte werd voorlezing gedaan van de uitgebrachte adviezen op twee by het genootschap ingekomen verhan delingen en het praeadvies voorgedragen van praeses magnificus, administrateuren en directeuren: de eene over andere dan door warmtegraad ver schillende moleculaire toestanden, die bij hetzelfde lichaam verschillende spectrums doen ontstaan; de andere vragende een overzicht van de theorieën vaji den hagel en eene bepaling van hel stand punt der laatste theorieën enz. Overeenkom stig de gehoorde adviezen en praeadvies werd besloten aan deze stukken den eereprijs niet toe te kennen. Vervolgens werd het programma opgemaakt van de uit te schrijven prijsvragen en, na eene vrij levendige gedachtenwisseling, be sloten tot het opnieuw uitschrijven, met eenige wijziging en uitzondering, van de aanhangige en tot het voorstellen van eenige nieuwe vragen, in ontwerp voorgesteld. Benoemd zijn de volgende heerentot lid-administrateur Mr. D. H. Delprat tot lid-directeur P. J. Haaxmantot lid-tweede se cretaris Dr. J. Vroesom de Haan; tot lid-consultant Prof. J. A. Bogaard te Leiden, Prof. J. Bosscha te Delft, Prof. T. Zaayer te Leidentot leden Mr. S. C. Snellen van Vollenhoven in Den Haag, Prof. D. Huizinga te Groningen, J. Strootman te Assen, H. Witte te, Leiden, Dr. M. Snellen te Utrecht, J. W. Hagers te Rotterdam, T. J. Stieltjes te Rotterdamtut lid-correspondent K. M. Van Gorkom te Bandong op Java. Dr. H. W. Van der Mey, prorector aan het gymnasium alhier, heeft bedankt voor zijne benoe ming tot rector aan de Latijnsche school te Arnhem. De Leidsche verzameling van Oostersche handschriften werd dezer dagen wederom verrijkt met twee Maleische werken, waarvan het eene, Saer Hemop (gedicht over Van Imhoff) getiteld, een verhaal van den Chineeschen oorlog op Java evat. Htet tweede gedenkboek is van Pangeran Sjarif Hasjim, die in den oorlog van Bandjer- massin aan het gouvernement vele diensten be wezen heeft, waarvoor hem een sabel en eene gouden medaille met keten vereerd werden. Het boek begint met een afbeelding van deze en een afschrift van de daarbij behoorende documenten. Dan volgt een gedicht in 23 afdeelingen, waarin een landgenoot de krijgsdaden van den Pangeran in dezen oorlog bezongen heeft. Eindelijk een af schrift van de officieele stukken, tusachen hem en het gouvernement na het einde van den oorlog gewisseld. Deze twee handschriften, van welke het laatste de meeste waarde bezit, zijn een ge schenk van den heer G. C. Tromp, resident der Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo. Daarbij werd door den luit.-ter-zee C. H. De Goeje een met teekening versierd verzoekschift in 't Maleisch gezonden, dat vooral om het eigenaardige schrift een plaats in de bibliotheek verdient. De Keizer van Duitschland heeft aan Prins Alexander der Nederlanden eigenhandig de ridder orde van den Zwarten Adelaar geschonken. Zaterdag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Frederik Gouda bezocht, ten einde de wereldberoemde Goudsche glazen en het op 12 Mei jl. geopende museum van oudheden te be zichtigen. Uit het kamp van Milligen wordt gemeld: Zaterdag-nacht tusschen 2 en 3 uren woei een geduchte storm uit het westen, waarby de regen met stroomen nederviel. Vele personen waren op de been enkele tenten zijn omgewaaid; een plan ken cantine is geheel uiteengeslagen. Toen het morgenschot viel, werden dadelijk handen aan 't werk geslagen, want bijna alle uit- en toegangen stonden onder water. Er kwamen gereedschappen te kort om geulen en diepe gaten te graven, dammen op te werpen, zand van achter 't kampement te halen, enz. De helft van de keukendaken werd aan de oostzijde afgenomen en aan de westzijde zoo steil mogelijk opgezet; zonder dat had men het eten niet kunnen gereedmaken, want een sterke westenwind bleef den geheelen morgen aanhouden. Binnen de tenten zelf heeft men weinig of geen overlast van het water gehad. In de tentenliniën was men voor den middag van het water bevrijd voor de cantines echter waren nog tamelijk lange en breede plassen, waardoorheen men overgangen heeft gemaakt. De heer Henri Wieniawski zal Woensdag avond in den Franschen schouwburg in Den Haag optreden en o. a. het preludium van Bach en de groote fantaisie op Faust voordragen. Het is reeds onderscheidene jaren geleden dat de gevierde artist zich het laatst hier te lande deed hooren. De heer Wieniawski komt uit New-York, waar hij, gelijk in zoovele deelen van Europa, wederom lauweren mocht inoogsten; hij is thans, ter ver vanging van zijn kunstbroeder Vieuxtemps, aan het conservatoire te Brussel verbonden. Alvorens deze nieuwen werkkring te aanvaarden doet de violist een kunstreis. Het bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen heeft reeds, in ant woord op de door de algemeene vergadering in overweging gegevene herbesteding voor de spoor wegbrug over de Nieuwe Maas te Rotterdam, van den Minister van binnenl. zaken bericht ontvangen, dat wel een misstelling in het bestek is inge slopen, doch dat deze intijds ter kennis gebracht werd van allen, die zich bij de aanwijzingen hadde^^angemeld, zoodat er geen onregelmatig heid ^^Bbestaan, noch redelijke grond voor her- bestemng aanwezig is. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1875 het beheer van de Rijksge-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1