zooveel water weten in te werpen, dat vuur en ■vlammen als in een vijver terechtkwamen. En zoo mocht men er in slagen verder onheil te voorkomen, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden zijn geweest. Sommige gedeelten van het stadhuis hebben inwendig door de massa water, die de brandspuiten opwierpen, nog al geleden. De toren van het stadhuis is vernieldde steenen kolommen, die den koepel droegen, zijn nog slechts aanwezig. Verder zijn eenige huizen be schadigd. Te halfzes was alle gevaar geweken. De knaap, die Dinsdag jl. door de machine in eene diamantslijperij te Amsterdam verwond werd, is Donderdag in het gasthuis overleden. Donderdag-avond is de bliksem ge slagen in een watermolen onder de gemeente Pynacker. In een paar uur tijd brandde de rooien tot den grond toe af. Een nevenstaande hooiberg en een zomerhuisje zijn, dank de spoedig aan gesnelde brandweer, bewaard gebleven. Te Arnhem is uit de burger ij eene commissie benoemd om middelen te beramen ten einde de vleeschprijzen gelijken tred te doen houden met de marktprijzen van het vee; die prijzen, zoo mogelijk, te doen dalen, en het ge halte van het vleesch, zoo noodig, te verbeteren. Omtrent dekerkhof-quaestie te Strijp zal op verlangen van den Minister van binnenl. zaken een nader onderzoek worden ingesteld. De Minister acht het wenschelijk dat maatregelen ge nomen worden, opdat de zaak voor het vervolg spoedig geregeld en moeielijkheden, als thans zich hebben voorgedaan, voorkomen worden. Het Nederl. schip Henriette Maria, kapt. Oldenburger, van Quebec naar Amsterdam, heeft op het Magdalena-eiland schipbreuk geleden de kapitein en acht man zijn gered, de overigen werden nog vermist. Uit Elburg wordt bericht, dat aldaar eerstdaags, met toestemming van provisoren van het gesticht „Het Feithenhof," een huwelijk zal worden voltrokken tusschen een paar gealimen- teerden, tellende te zamen 149 jareneen weduw naar van 73 en eene weduwe van 76 jaar. Te Buurrnalsen is Donderdag-middag ten huize van een fruithandelaar, terwijl daar een bruiloftsfeest gevierd werd, brand ontstaan. Toen men het onheil ondekte, werd reeds het rieten dak en het geheele achterhuis door de vlammen verteerd. Aan het redden van huis raad viel zelfs niet meer te denken; tenauwer- nood konden alle bruiloftsgasten worden gered, daar velen het bewustzijn verloren. Het huis was tegen brandschade verzekerd, de inboedel echter niet. De oorzaak van den brand wordt toege schreven aan het aldaar bij huwelijken gebrui kelijke geweer- of pistoolschieten. BUITENLAND. Frankrij k. In plechtige audiëntie ontving maarschalk Mac Mahon gisteren den Spaanschen gezant bij de Fransche Republiek, den heer Verga Armijo, die, by 't overhandigen zijner geloofsbrieven, zijne leven dige voldoening te kennen gaf over het herstel der officieele relatiën tusschen de beide landen. Hij hoopte, dat dit herstel zou bijdragen om den oor log te doen eindigen. Mac Mahon verzekerde, dat het ook zijn wensch was, de goede relatiën be vestigd te zien, die tusschen beide landen een band vormen moeten. Duitschland.. Tot den 29sten Augustus is 3,106,920 rijks mark aan goud aangemunt. Zekere Frederik Leibmeier, afkomstig uit Ramslau is, volgens een der bladen op aanwijzing van pastoor Dirichs te Torgau, op reis te Prettin gevangengenomen, als vermoedelijk medeplichtige van Kullmann. De indertijd veel besproken zaak van het opbrengen van twee Duitsche schepen, de Marie Louise en de Gazellebij de Solo-eilan den, op last der maritime autoriteiten van de Philippijnen, is thans tengevolge van de bemoeienis der rijksoverheid op eene alleszins bevredigende wijze geregeld. De Spaansche regeering heeft zich bereid verklaard om de volle verzekerde waarde van het schip benevens de renten te vergoeden, terwijl de voor verlies van vracht enz. te be talen schadeloosstelling te Manilla door beider- zijdsche commissarissen vastgesteld zal worden. Omtrent de arrestatie van den heer Hasen- clever, voorzitter van het algemeen Duilsch werk liedenverbond, wordt uit Bremen nader gemeld, dat hij in alle stilte in hechtenis is genomen op het oogenblik dat hij de concertzaal wilde binnen gaan, om er een volksvergadering ter nagedachtenis aan Lassalle te presideeren. De arrestatie geschiedde op aanvraag der rechtbank te Zeitz, die hem, wegens beleediging van prins Bismarck, tol drie maanden gevangenisstraf had veroordeeld. Toen in de vergadering, die uit ongeveer 300 personen bestond, zijne gevangenneming bekend werd, be merkte men hier en daar ter loops een teeken van afkeuring, maar daar bleef het bij. De socialist Wohde nam plaats op den voorzitterstoel en ver der ging alles alsof er niets gebeurd ware. Oostenr.-Hong. Monarchie. Uit Hammerfest is van een der aanvoerders van de Oostenrijksche Noordpool-expeditie, den heer Payer, het volgende uitvoerig telegram ont vangen Op 76,/2°, bet gezicht van Nova-Zem- bla, werden wij onmiddellijk na ons afscheid van graaf Wilczek door het ijs ingesloten, waren ge durende twee achtereenvolgende jaren niet daaruit te bevrijden en werden tegen wil en dank tusschen groote ijsschollen in noordelijke richting gestuwd. Den I3den October begonnen de eerste vreeselijke, bijna dagelijks toenemende persingen van het ijs. In den zomer van 1873 beproefden wij tevergeefs de schollen door zagen en het springen van mijnen te breken. In den herfst naderden wij geheel on verwacht een onbekend bergachtig land, 200 zee mijlen noordelijk van Nova-Zembla. Tot de tweede overwintering werden wij, drie zeemijlen van dit land verwijderd, op 79° 51' NB. en 59' OL., genood zaakt. Van 9 Maart tot 4 Mei 1874 ondernamen wij sledetochten tot opneming van het land tusschen 79° 54' en 83° noorderbreedte. Daar hebben wij het meest noordelijk gelegen bekende punt kaap "Weenen gedoopt; de hoogste door ons bereikte noorderbreedte was 82° 5'. Hier vonden wij geen landiis meer, maar slechts kustwater en drijfijs; daardoor konden wij ten laatste slechts nog met hondensleden over de groote gletschers, totdat wij eindelijk door den gevaarlijken toestand dezer gletschers tot terugkeeren werden genoodzaakt. Het land water heeft ongeveer denzelfden omvang als bij Spitsbergen en is met eenjarig ijs overdekt. Het dieren- en plantenleven is in het zuiden uiterst gering, de gletschers zyn van ontzaglijke afmetin- en de zeeëngten vol ijsbergen. De meest voorko mende steensoort is dolomiet. Het gebergte bestaat hoofdzakelijk uit afgeknotte steile kegels, die ge middeld eene hoogte van 5000 voet hebben. Drijfhout was zeer schaarsch. Het land strekt zich minstens over 15 graden uit, doch zelfs van de bergen konden wij de grenzen niet zien. Gedu rende twee achtereenvolgende winters doorleefden wij een nacht van 7 maandenhet laagste punt, hetwelk de thermometer bereikte, was 40 graden Réaumur, op het schip 37 graden onder het vriespunt! In Mei werd het onvermijdelijk het schip te verlaten; de machinist Krisch stierf aan tuberculosa en scheurbuik. Het schip werd door het persen van het ijs in de hoogte geheven, wrak en geheel onhoudbaar. Daarom en overeenkom stig het advies van den militairen doctor Kepes over den algerneenen gezondheidstoestand, moes ten wij den 20sten Mei de Tegelthoff verlaten. De terugtocht met booten en sleden duurde 96 dagen; 70 mijlen van kaap Nassau op 77°40' noorderbreedte verlieten wij het pakijs. Den 15den Augustus voeren wij op open zee langs de kust van Nova-Zembla. Den 24sten Augustus volgde onze redding, terwijl wij door den R.ussischen schipper Feoder Boronin op de Schoener Nikolaj op de hartelijkste wijze werden opgenomen. Na een vaart van 9 dagen kwamen wij te Bardöe aan. In Noorwegen werd ons overal de hartelijk ste ontvangst bereid; de plaatsen die wij door trokken waren met vlaggen getooid. De Engelsche expeditie op het stoomschip Diana, die in zee was gestoken om ons op te zoeken, hebben wij op hare terugreis te Hammerfest aangetroffen. Spanje* De Corresp. Havas zegt door een authentiek uittreksel in staat te zijn mede te deelen, dat in de nota, waarbij Rusland aan het hof van Berlijn te kennen heeft gegeven, dat het niet van plan was de regeering van Serrano te erkennen, het volgende gezegd wordt „Rusland begunstigt geen der twee partijen, die elkander thans in Spanje het gezag betwisten. Het heeft geen belang bij de zegepraal van een van beide, maar zal die partij erkennen als in staat om te regeeren en als feitelijk regeerende, die eene besliste overwinning zal behalen en die in slaat zal zijn de adhaesie van de verte genwoordigers der Spaansche natie te verwerven. Daar echter geen van de oorlogvoerende partijen zich in dien toestand bevindt en er zelfs in Spanje geen definitief door het land erkende regeerings- vorm bestaat, ziet Rusland geene redenen de gereserveerde houding, die de oorsprong van de quaestie hem deed aannemen, te verlaten." De nota, aan Oostenrijk gericht, is wel niet in dezelfde zinsneden vervat, maar geheel in denzelfden geest ingericht. Noch door Berlijn noch door Oostenrijk is op deze nota geantwoord. Telegrammen. KOPENHAGEN, 11 September. De Noordsche telegraafmaatschappij meldt uit Shanghae, van 10 dezer: De Japansche gezant Okuba is te Peking aangekomen, naar men zegt met een voorstel om het geschil in de zaak van Formosa te onderwer pen aan eene scheidsrechterlijke uitspraak, en wel van Amerika of Italië. LONDEN, 11 September. De Standard heeft een telegram uit Weenen van gisteren, den lOden dezer, ontvangen, volgens hetwelk te Lem- berg uit goede bron vernomen is, dat de petro- leumbronnen bij Boryslai sedert dien morgen in vlammen staan. Het vuur is niet te blusschen en de schade is ontzaglijk. KONSTANTINOPEL, 11 September. De stad Panderma, aan de Zee van Marmora, is door brand, tot op ongeveer dertig huizen na, vernield. LONDEN, 11 September. By Thorpe, in de nabij heid van Norwich, heeft gisteren op den Great-Eas- tern-spoorweg eene botsing tusschen twee treinen plaats gehad, waarbij 15 personen zijn gedood en 30 gewond. De Times bevat een dépêche, meldende, dat de troepen van Yacoub, emir van Kashgar, onder aanvoering van zijn zoon, de Chineezen in een op de grenzen geleverd gevecht hebben verslagen. PARIJS, 11 September. De legitimislische Etoile d'Angers verzekert, dat de Orénoque niet meer staat onder het bevel van den Franschen ambassa deur bij het Vatikaan en derhalve elk oogenblik kan worden teruggeroepen. De Italiaansche regeering heeft aangaande deze zaak geen bezwaren meer in gediend. Donneton, maire van Ussel, is afgezet omdat hij een circulaire heeft openbaar gemaakt, waarin hij zich een imperialist noemt. De politie heeft aan de Zwitsersche grenzen eene brochure met den titel „MieMac" in beslaggenomen. Laatste berichten. De Minister van oorlog heeft de chefs der ver schillende corpsen gemachtigd om aan de miliciens der lichting van 1871 (plaatsvervangers en num- merverwisselaars daaronder begrepen), die daartoe aanzoek mochten doen, de toestemming te verlee- nen tot het aangaan van een huwelijk. Correspondentie. Het ingezonden stuk van A. en Z. zal Maandag worden opgenomen. Ter markt te Leiden aangeroerd. ïi en 13 September. Wintertarwe 15 hectoliter 11.00 a 12.00. Zomer- tarwe 15 heclol. 10.00 a 11.00 Winterrogge 14 heet. 7.00 a 7.50. Zomerrogge 14 hectol. 8.00 a 8.50. Zomergerst 13 hectol. 7.75 a /"8.00. Chevalier-gerst 13 hectol. 9.00 a 9.25. Zware Haver 17 hectol. 5.50 a f 6.U0. Lichte Haver 17 hectol. ƒ5.25 a ƒ5.75. Dui- venboonen 10 hectol. ƒ9.50 a ƒ9.75 Paardenboonen 11 hectol. f 8.75 a 9.25. Ossen stuks a 1 Stieren, 32 stuks f 50.00 a ƒ190.00 Kalfkoeien 42 stuks ƒ170.00 a 265.00 Varekoeien 40 stuks ƒ140.00 a f 225.00. Vette koeien 205 stuks ƒ214.00 a ƒ285.00 Kalveren (vette) 64 stuks ƒ29.00 ƒ61.00. Kalveren (magere) 12 stuks ƒ6.00 a ƒ13.00. Hamels (magere) 530 stuks ƒ9.50 a ƒ19.00. Hamels (vette) 825 stuks ƒ24.00 a 35.50. Varkens (magere) 32 stuks ƒ16.00 a 30.00 Varkens (biggen) 300 stuks ƒ6.00 a 13.00. Grasboler 7390 kilogr., 1ste qualit. i val 62.00 aƒ 66.00. Schei- 2de qualiteit i vat ƒ57.00 a ƒ01.00; Grasboler lste qual. per kilogr. ƒ1.55 a 1.65; Schei- 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.425 a ƒ1.525. Grouwe Turf dubb. hectol. a Lange Zwarte Turf 14000 dubb. hectol. ƒ0.25 a ƒ0.276,.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2