nachts daarop waren gewaaid, te verwijderen. Hoewel de machinist dadelijk stopte, is de vrouw toch ernstig gekwetst, zoodat zij in deerniswaar- digen toestand verkeert, en men weinig hoop heeft op behoud van haar leven. Te Sexbierum zijn gisternacht een stoomgrutterij en twee huizen door brand vernield. De Harlinger brandweer adsisteerde bij de blus- sching. Het 15-jarig zoontje van H. v. O. te "Wezep is door den slag van een in de weide loopend paard zoodanig aan het hoofd verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Gistermorgen werd de 61-jarige tuinmansknecht A. E., wonende achter de bank van leening, te Arnhem, volgens gewoonte gewekt. Daar de wekker, een paar uur later passeerende, de luiken nog gesloten vond, klople hij ten tweeden male, en geen antwoord bekomende, besloot hij binnen te treden, waar hij den ouden man dood onder een kleed vond liggen. Zoo men meent, moet hij reeds den vorigen dag aan waterzucht zijn overleden. In de steenkolenmijn Bellevue, te Elouges, in Henegouwen, is jl. Woensdag, te zes uren des ochtends, een geduchte ramp voorge vallen. Ten gevolge eener ontploffing van mijn- damp, die naar men onderstelt door het springen eener kruitmijn veroorzaakt is, zijn een aantal mijnarbeiders omgekomen. Bij het afzenden der berichten waren reeds twaalf slachtoffers uit de mijn naar boven gebracht, waaronder eenige vrouwen. Men vreesde echter, dat het aantal doo- den en gekwetsten nog aanzienlijker was. Op het oogenblik der ontploffing waren 170 personen in de mijn aanwezig. BUITENLAND. Frankrij k. De permanente commissie heeft Donderdag weer eene zitting gehouden. De regeering werd ver tegenwoordigd door generaal De Chabaud-Latour en den heer Tailhand, ministers van binnen- landsche zaken en van justitie. Op eene inter pellatie van den heer De Mahy antwoordde de minister van binnenlandsche zaken dat de heeren Delord en' De Mahy hem reeds gewezen hadden op de volledige samenstelling der kiezerslijsten te Avignon. Hij heeft daarop onmiddellijk bevelen derwaarts gezonden, om de kiezerslijsten behoor lijk aan te vullen. Het gouvernement zal zorgen, dat de kieswet stipt uitgevoerd wordt. Aangaande den kapitein De Mun (die in de Vendée eene oproerige rede heeft gehouden) zal hij nader be richten inwinnen. Hierna kwamen de maatregelen der regeering tegen eenige republikeinsche dagbladen ter sprake. Met eene in 't oog vallende partijdigheid gaat de regeering jegens de drukpers te werk, zeide de heer Tirard. Een anti-republiekeinsch blad te Parijs behelsde een artikel, waarin gezegd werd dat Mac Mahon op zijn tocht door het weslen des lands overal met de meeste koelheid is ontvangen. Het overige gedeelte van dit artikel strekte om den eenen burger tegen den anderen op te hitsen. Dit anti-republikeinsche blad nu is ongestraft gebleven. Spreker betreurt dit niet, want hij wil geen administratieve maatregelen tegen de drukpers; maar hij wijst alleen op dit artikel om te doen zien, met hoe verschillende maat gemeten wordt. De minister van binnen landsche zaken verdedigde de maatregelen, tegen sommige republikeinsche dagbladen genomen. De heer Ernest Picard vestigde de aandacht op de ver- kiezings-circulaires van Bonapartistische candidaten. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat een beroep op een plebisciet in eene ver- kiezings-circulaire hoogelijk afkeuring verdient. Hij zal het mogelijke doen, om alle buitensporigheden van dien aard te voorkomenverder gaf hij de hoop te kennen, dat dergelijke buitensporigheden tot nadeel zullen strekken van hen, die ze zich teroorloven. Het gouvernement zal het votum aan gaande de vervallenverklaring der Napoleontische dynastie doen eerbiedigen. Op eene vraag van den heer de La Bouillerie, of de regeering voornemens is een oorlogschip in de wateren van de Bidassoa te zenden, gaf de minister van binnenlandsche zaken, bij afwezigheid van den minister van builenlandsche zaken, te kennen, dat de meeste mogendheden besloten hebben het gouvernement te Madrid te erkennen. Frankrijk is gevolgd. Hij weet niet of een oorlog schip naar de wateren van de Bidassoa zal stevenen. Het gouvernement zal zich van alle tusschenkomst in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje onthouden. Er zijn troepen naar Bourg-Madame gezonden, orn de Fransche grenzen te beschermen. De minister van justitie heeft ten slotte in deze zitting verklaard, dat het proces tegen de personen, beschuldigd van medeplichtigheid aan de ontvluch ting van Bazaine, den 14den dezer zal beginnen. Het Journal Officiel behelst een besluit, waarbij de heer De Chaudordy, thans gezant te Bern, benoemd wordt tot gezant te Madrid. Uit Algiers wordt gemeld: Het stoomschip Yorkshirevan Calcutta via Suez naar Londen bestemd, geladen met 1100 ton koffie, is Donder dag brandende deze haven binnengeloopen. Men zal lossing beproeven, om den brand te blusschen. (De overbrenging van dit bericht werd vertraagd door storing op de lijnen.) Te Vincennes heeft een vreeselijke brand gewoed, die een aantal slachtoffers maakte. Het vuur openbaarde zich in een bergplaats van verfstoffen, lakken, vernissen en oliën, onder een trap. De benedenverdieping werd door een rijtuig schilder bewoond. De vlammen speelden weldra door het geheele huis en sneden aan de dertig bewoners der bovenverdiepingen den uitweg af. Hartbrekend was het angstgeschrei, dat zich aller wegen deed hooren. Een der bewoners knoopte twee beddelakens aan elkander en poogde zich zoo met zijn zoontje in de armen te redden. Op acht voet van den grond gedaald zijnde, scheurden de lakens af en hij stort neder. Zijn vrouw, die met een ander kind gereedstond hem te volgen, verloor het verstand op het oogenblik, dat zij, met de vlammen achter zich, aan het open raam stond en man en kind zag vallen. Zij schreeuwde en wierp het kind omlaag. Het werd door honderd armen opgevangen. Zij zelve stortte zich radeloos uit bet venster en brak beide beenen. Een kind van vijf jaren was nog achtergebleven. Nauwelijks werd dit ruchtbaar, of een der om standers snelde het brandende huis binnen en bereikte het vertrek. Hij kwam nog in tijds. Het gelukte den moedigen redder met het kind behouden uit den vuurpoel te komen, maar hij was letterlijk met brandwonden overdekt. Een andere bewoon ster zocht mede een uitweg door het raam, klom er uit en bleef met de handen aan de venster bank hangen. In dien loestand bereikten haar de vlammen en verschroeiden haar het hoofd en den boezem. Het gelukte van beneden haar te naderen. Zij werd gered, doch zal vermoedelijk aan de he komen brandwonden sterven. Verscheidene bewo ners, die minder gedeerd ontkomen zijn, verkeeren echter in geheel verwarden geestestoestand, en het is te vreezen dat meer dan een krankzinnig blijven zal. Er bestaat alle grond van vermoeden, dat de brand uit wraak gesticht is. öpanje. De Indépendant des Pyrenees orientales deelt de volgende bijzonderheden mede uit Pui- cerda, omtrent den aanval der Carlisten in den nacht van 29 op 80 Augustus. Om drie uren in den ochtend wilden de Carlisten beproeven of de belegerden op hunne hoede waren. Zij lieten der halve een schaap los, en dreven dat naar de wallen. De inwoners van Puicerda zagen dat be drijf aan en lieten het schaap passeeren. Ook lie ten zij de Carlisten ladders nederzetten. Ongeluk kig hadden zij niet genoeg geduld, want eensklaps ging een schot af. Dit was het sein voor de fusillade. De Carlisten, van voren en ter zijde aangeval len, met granaten en geweervuur bestookt, werden met groot verlies teruggeslagen. Men vertelt dat Miret licht aan 't hoofd gewond is en dat Soliba op zijne kolonne van 450 man er meer dan 200 verloren heeft. De volontairs en soldaten van Puicerda begaven zich na het afslaan van de bestorming naar buiten, en namen alles mede wat de Carlisten achtergelaten hadden, alspalen, pieken, ladders, touwwerk enz. Hunne kanonnen hebben de Carlisten op ossewagens weggevoerd. Op Puicerda zijn 743 bommen en granaten ge worpen, doch het vuur der Carlisten heeft nie mand gedood. De kapitein der vrijwilligers van Seo d'Urgel is gedood, terwijl hij eene barricade maakte. Drie artilleristen zijn meer of min ge kwetst, één slechts zoo dat hij er voor naar het hospitaal moest; ook zijn twee vrouwen gekwetst. De huizen hebben weinig geleden. Puicerda blijft vol moed. Toen de Carlisten aftrokken, tartten de inwoners hen met de vol gende woorden: „Wat nu? Ge komt niet? Wij wachten u af! 't Is vandaag juist marktdag, komt hemden koopen, dan kunt gij uwe vuile afleggenGij zoudt ons allen moeten opvreten, maar wij zijn er nogGij kunt steden binnenko men, hé! waar men verraad pleegt! Maar hier is moed noodig! Hier zijn geen verraders, pro beert 't maar, wij zullen u altijd terugslaan Het ministerie Zabala is ontslagen en Sa- gasta belast met de vorming van een nieuw ministerie dat aldus zou zijn samengesteld: Sa- gasta, president en minister van binnenl. zaken; Ulloa, buitenl. zaken; Colmenares, justitie; Ser rano Bedoya, oorlog; Camacho, financiën; Arias, marineNavarro Bodrigo, handelen Romero Ortiz, koloniën. Telegrammen. CHRISTIANIA, 4 September. Heden is hier bericht ontvangen dat de Oostenrijksche Noordpool- expedifie in Wardoe is aangekomen. Het schip Tegetlhoff is te gronde gegaan en na langdurige sledevaarten zijn de moedige reizigers door een Russisch schip opgenomen SANTANDER, 4 September. De Duitsche kanon- neerbooten zijn vertrokken zonder de gastvrijheid door Bilbao aangeboden aan te nemen. De Carlis ten werpen retranchementen rondom Bilbao op. De arbeid in de mijnen is opgehouden; de myn- werkers zijn weggezonden. MADRID, 4 September. 43,823 recruten zyn reeds ingeschreven. De afkoop van den militairen dienst heeft 37 millioen realen opgebracht. POSEN, 4 September. De directeur van politie heeft aan de priores van het Karmeliterklooster bekend gemaakt, dat de buitenlandsche nonnen binnen drie dagen het land moeten verlaten. De priores is bij den minister in hooger beroep ge komen en heeft uitstel verkregen. Laatste berichten» Een Regeeringstelegram van 4 dezer, door den gouverneur-generaal ontvangen van kolonel Pel, uit Atjin, meldt: Den 23sten Augustus werd door vuur uit de zuiderface de veiligheid in Kotta Radja verzekerd. Toekoen Achmoed, die bewind voert in Patty (noordelijk gedeelte der westkust) bezegelde in Kotta Radja de onderwerpings-acte. Den 25sten Augustus was de vijand zeer rustig, vooral in den omtrek van Kotta Radja. Den 3den September werd in Patty de Nederlandsche vlag geheschen. Volgens een bericht van den com mandant der maritieme middelen geschiedde het zelfde in Kloewang (mede in het noordelijk gedeelte der westkust). Op de noordoostkust onderhandelde Djolok over de onderwerping, terwijl ook Lang- sar blijken van toenadering gaf. Uit Brussel wordt gemeld dat Z. M. de Koning der Nederlanden een van Hds. pensionnaires, mej. Francisca Stoetz, heeft bevorderd tot hof-cantatrice. Het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft den brievenbesteller uil Brielle, beschuldigd van het verduisteren van hem toevertrouwde bescheiden enz., veroordeeld tot 3 jaren correct, gevangenis en 3 geldboeten elk van 20 cents; den zeeman, wien ten laste is gelegd het gebruik maken van een valsch onderhandsch geschrift, uit gebrek aan bewijs vrijgesproken. Ter markt te Leiden aangevoerd. 4 en 5 September. Wintertarwe 21 hectoliter 11.00 a 12.00. Zoraer- tarwe 21 heclol. ƒ10.00 a ƒ11.00 Winterrogge 20 heet. /'7.00 a fl .50. Zomerrogge 20 hectol. 8.00 a 18.50. Zornergerst 19 hectol. 7.75 a ƒ8.00. Chevalier-gerst 19 hectol. 9.00 a f 9.25. Zware Haver 23 hectol. 5.50 a 6.00. Lichte Haver 23 hectol. 5.25 a 5.75. Dui- venboonen 16 hectol. ƒ9.50 a 9.75 Paardenboonen 17 hectol. 8.75 a 9.25. Ossen stuks a f Stieren, 30 stuks 60.00 a ƒ158.00 Kalfkoeien 55 stuks ƒ165.00 a 270.00 Varekoeien 65 stuks 140.00 a 195.00. Vette koeien 205 stuks 200.00 a ƒ280.00 Kalveren (vette) 65 stuks ƒ28.00 ƒ61.00. Kalveren (magere) 14 stuks ƒ6.00 a ƒ13.50. Hamels (magere)

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2