LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4470. A0. 1874. Maandag 7 September. PRIJS DEZER CpURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. STADS-BERICHTEJ\T. PVTEMBL1BE\. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevnlde patentbladen over het jaar 1874/5, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de wgken III, IV, V en VI, bij het Collego van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhnis dezer gemeente, door de belanghebbenden zeiven kunnen worden afge haald, dagelijks,, de Zöndag uitgezonderd, van des middags twaalf tot iioee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeestervoornoemd, Leiden, 5 September 1874. v. d. BRAN^DEfjÉR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het 1ste Suppletoir Kohier voor de plaatselijke directe belasting voor 1874 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den lsten September, en op heden aan (Jen Gemeente ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 5den September 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen Voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N0. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlin gen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot en met den 19den September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in do Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plant soen en aan de Marendorpsachtergracht, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Regenten van het Gerefor meerd Minnehuis alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkens in hun gesticht in de Kaarsenmakers straat; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo el incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den lOden September aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 September 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week 1 persoon aan de Mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, den Bden September 1874. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel moer0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 5 September. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren 140 kinderen, als: 74 zoons en 66 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 94 personen, als: 11 mannen, 12 vrouwen, 38 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 39 paren. De heer Dr. H. W. v. d. Meij, conrector aan bet gymnasium alhier, is benoemd tot rector aan het gymnasium te Arnhem. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkbuis alhier opgenomen van 7887 vol wassen "personen en van 2938 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyilzigt zijn gedurende deze week 586 baden genomen. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft, op verzoek, aan den heer P. J. Zaalberg, predikant te Zuid-Beierland, salvo honore, emeri taat verleend, ingaande met 1 November a. s. Uit de legerplaats van Milligen wordt van 3 September gemeld: Hedenmorgen is het per soneel, dat aan dep schietwedstrijd zou deelnemen, 'vóór het centrum vereenigd en door den majoor baron Mulert tot de Leemkule naar de schietbanen geleid. De muziekcorpsen van het 4de en 7de régiment inf. alsmede dat der cavalerie waren daarbij tegenwoordig om, gedurende den wed strijd, op drie verschillende punten muziekuitvoe ringen te geven. Te 2 uren vielen van het centrum twee kanonschoten als sein voor den aanvang. Des namiddags te 9 uren had dergelijke wedstrijd plaats voor de stukrijders en kanonniers. Door de manschappen, die aan 't bovenstaande geen ileel namen is gewone Üonderdagsche dienst ge houden, nl,. het in orde brengen en nazien van kleeding enz. Het resultaat van de behaalde prijzen voor officieren wasOp 200 pas, staand uit de vrije hand, met het geweer klein kaliber (Beau mont) voorzien van bajonet en geweerriem, op de éenmansschijf: Reering, 1ste luit. 7de reg. inf., 1ste prijs, revolver; Pabst, 2de luit. 4de reg inf., 2de prijs, revolver. Op gelijken afstand staande, met karabijn (Remmingion) dito schijfDelgraaff, ritmeester cavalerie, prijs revolver. By de plaats gehad hebbende manoeuvre in het vuur nabij Utrecht, uitgevoerd door de compagnieën van het 8sle reg. inf. op Donderdag, h^eft de milicien C. het ongeluk gehad een schot los kruit in den nek te krijgen. Daar het voorval te Vleuten plaats had, is hij, na verbonden te zijn, per as naar het hospitaal te Utrecht overge bracht. De troepen onder bevel van kapitein Van Rooijen waren uitgerukt in de richting van Vleu ten, in vereeniging met het garnizoen uit Woer den. De troep, welke te 8 uren was uitgerukt, keerde te halfdrie weder terug. Z. K. H. prins Alexander, die zich thans te Petersburg bevindt, is door Z. M. den Keizer aller Russen tot kolonel van het Russische regi ment „Koning Willem III der Nederlanden" be noemd, ter gelegenheid van zijn geboortedag op 25 Augustus jl. De naam van het regiment heeft tot de vergissing aanleiding gegeven, dat onze Koning lot kolonel van dat regiment benoemd was. Door den Koning is aan A. Van der Wal, hoofdonderwijzer te Lieve-Vrouwe-Parochie, ge meente 't Bildt, in Friesland, de zilveren medaille toegekend voor trouwe en ijverige vervulling zijner betrekking gedurende meer dan 50 jaren. Een ter uitvoering van art. 8 der wet op den ijk der gasmeters door den afgetreden Minister Geertsema vastgesteld voorschrift behelst o. a. het volgendeVoor de stempeling van de in ge bruik zijnde gasmeters wordt een bijzonder merk vastgesteld, waarvan de stempels aan de ijkkan- toren zullen worden toegezonden. De gasmeters worden in den regel ter stempeling aangeboden aan de ijkkantoren of in de daarvoor aan te wijzen lokalen. De ijker, chef van dienst, is be voegd van deze bepaling af te wijken, hetzij: a. ingeval de meters niet verplaatsbaar zijnb. ter vereenvoudiging van de werkzaamheden op ver zoek van de belanghebbenden. In het laatste geval heeft de eigenaar der meters zorg te dragen, idat voor zijn rekening de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig, en de meters geheel gereed zijn om de stem peling te ontvangen. De stempeling geschiedt op dat gedeelte van de buitenkast, dat 't meest in het oog valt of 't best bereikbaar is, wordende de wijze van stempelen voorts omschreven. Van het aantal gestempelde gasmeters wordt in elke ge meente aanteekening gehouden, met opgaaf van ,de soort (droge of natte), het aantal lichten waarvoor zij bestemd zijn, en den naam van den vervaardiger. Het stoomschip Voorwaarts is gister morgen Lezard gepasseerd van Greenock naar Nieuwediep bestemd; het stoomschip Rotterdam, kapt. J. Janzen, is Donderdag van New-York naar Rotterdam vertrokken. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 9 September, des voormiddags te elf uren. De 1ste luit. F. G. Koppen, die voor 5 jaren bij het leger in O.-I. is gedetacheerd, is weder bij het leger hier ie lande, het 7de reg. inf. te Amsterdam ingedeeld; de lsle luit. J. H. Niemeijer van het 3de reg. inf. te Vlissingen bij het 8ste reg. inf. te Arnhem overgeplaatst. De offic.-van-gezondh. 2de kl. A. E. Van Nugteren wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip ie Willems oord. Z. M. heeft Mr. J. W. Lasonder benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg; den 2den luit. W. baron Van Heeckeren van Molecaten, van het 3de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; aan den gewezen commies hij het departement van koloniën J. G. Briedé, gerekend van den 17den Februari 11., een pensioen verleend ten laste van den staat van 590 'sjaars; aan H. W. F. Ligtenberg, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Soerabaija. Gemengd Nieuws. Bij het Provinciaal gerechtshof in Zeeland is gisteren behandeld de zaak van den notaris V. uit Sas van Gent, beschuldigd eene akte te hebben verleden, waarin onwaarheden vermeld staan. Vijf getuigen werden gehoord. De eisch van het O. M. was ontzetting uit het ambt. De advocaat Mr. Borsius trad op als verdediger. Het Hof heeft den beschuldigde van het misdrijf, als niet bewezen, vrijgesproken. Te Heen vliet ontstond gisternacht brand in de bergplaats van hout en turf, grenzende aan en behoorende bij de broodbakkerij van D. Van der Wilt, gelegen in hel achterste gedeelte der kom van de gemeente. Bij den hevigen wind bestond er in den beginne groot gevaar voor de aangrenzende gebouwen. Door den ijver der brand weer werd men den brand in een half uur meester. De oorzaak is onbekend. Een en ander is tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Meppel: Eene sein- wachteres aan den staatsspoorweg is Vrijdag-och tend nabij het station alhier door den trein, die van Zwolle kwam, aangereden. Toen de trein reeds in 't gezicht was, waagde zij het van de rails eenige boomtakken, die door den storm des

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1