LEIDSCH DAGBLAD. N0. 44(58. A0. 1874. Vrijdag 4 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van Leiden doet te weten dat, tenge volge der jaarlijksche aftreding van de leden der vaste Commissiën» door den Gemeenteraad voor dit jaar uit zijn midden zijn benoemd de volgende leden, als: a. voor de Commissie van Fabricage de HH. J. I. VAN WENSEN, en J. SEELIG, van welke Commissie de Wethouder II. P. C. STOFFELS Voorzitter is; b. voor de Commissie van Financiën do HH. Mr. J. T. BUYS, Voorzitter, H. C. HARTEVELT en A. H. EIGEMAN; c. voor de Commissie, belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd de HH. Mr. J. VAN OUTEREN, en Mr. R. Th. BIJLEVELD, van welke Commissie de Burgemeester Voorzitter is; d. voor de Commissie, belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente de HH. Mr. J. E. GOUDSMIT, Voorzitter, Mr. C. COC-K, en Mr. L. D. SURINGAR. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 3 September 1874. LEIDEN, 3 September. De inschrijving voor de lessen, te geven aan de Rijks-instelling voor onderwijs in de In dische taal-, land- en volkenkunde alhier, zal plaats hebben op Dinsdag 8 September, des mor gens van 10 tot 12 en des namiddags van 1 lot 3 uur, in het gebouw der Rijks-instelling, ICloksteeg. Uit de legerplaats bij Milligen wordt ons van 1 September gemeld: Maandag-morgen te 8 uren zijn de troepen uitgerukt tot evolutiën in het vuur. Ieder infanterist was daarbij voor zien van 15 losse patronen en de artillerie van 5 kardoezen per vuurmond. Om halfeen waren de troepen weder in het kamp terug. Dinsdag beeft er een oorlogsmarsch plaats ge had, die des voormiddags te 8 uren moest aan vangen, maar door den regen tot 9 uren werd uitgesteld. De l6te brigade met toevoeging van het 5de bataljon, 3 eskadrons van het 3de regi ment huzaren, de 4de batterij veld-arlillerie en de rijdende artillerie alsmede de telegraaf-afdeeling onder den kolonel Loder marcheerden in de richting van Voorthuizen; de 2de brigade, samengesteld uit 3 bataljons infanterie, de overige eskadrons en batterijen onder den kolonel Van Willes in de richting van Apeldoorn. Kwartier voor tienen werd door de veldtelegraaf aan de 1ste brigade bericht dat de vijand (2de brigade) te Meerveld positie had genomen, waardoor de 1ste brigade de marschroute veranderde en den vijand op de Meerveldsche heide aanviel. De artillerie opende baar vuur. Een omtrekkende beweging werd er uitgevoerd, de vijand in zijne stelling aangegrepen en daar deze minder in strijdkrachten was, terug geslagen. Het was een zeer schoon oogenblik, toen de batterijen haar vuur openden, de infanterie en tirailleurs, gesteund door de soutiens en reserve, voorttrok, de artillerie in galop eene meer voor- waartsche positie aannam en vervolgens de infan terie op 600 passen haar vuur opende. Te halfdrie keerden de troepen in het kamp terug. Aanstaanden Donderdag den 3den September zal de schietwedstrijd met het geweer klein kaliber en cavalerie-karabijn plaats hebben. Met het geweer klein kaliber zal geschoten worden op 200 pas staande en uit de vrije hand op eenmansschijven waarvan de roos verdeeld is in 3 cirkels. De witte roos zal gelden voor 3 pun ten, ieder volgende voor twee en éen punt. Met de cavalerie-karabijn op 200 pas staande op eenmansschijven, komende alle punten in aan merking. Het aantal punten wordt gerekend van den slechts even geraakten hoogsten kring. Aan slagen zijn geldig. Aanstaanden Vrijdag na de groote parade zal de wedren plaats hebben voor cavalerie en artillerie. De heer Hora Siccama, civiel-ingenieur, heeft een geschrift uitgegeven, getiteld: „Eene haven te Scheveningen," vergezeld van een plan tot toe lichting van een ontwerp, vrucht zijner langdurige studiën. Hij doet in de inleiding uitkomen, dat de plaats bezuiden den lichttoren te Scheveningen buitengewoon gunstig voor den aanleg is, en ver- eenigt zich in dit opzicht derhalve met het gevoelen van den Haagschen gemeenteraad, die tot aanleg ten zuiden in beginsel besloten heeft. De schrijver acht het raadzame van het. bouwen aldaar van eene groothandels-haven zeer twijfelachtig, maar den aanleg van eene veerhaven, vooral bestemd voor stoombooten op den Theems, Harwich en de noordelijke Britsche havenplaatsen meer uitvoer baar. Hij meent dat door het vormen van een nieuwen, korteren, goedkooper weg voor den steeds toenemenden doorvoerhandel tusschen het vaste land en Engeland, niet alleen voor Scheveningen en Den Haag, maar voor de provincie en zelfs het geheele land voordeelen te verwachten zijn. De schrijver licht in hoofdtrekken en met cijfers dit plan toe, in verband met kanalen en eene verbinding met den Hollandschen IJzeren Spoorweg. De kosten voor de uitvoering van zijn plan worden door hem op 4>/2 millioen berekend; de inkom sten in de eerste tijden per jaar op f 100,000, waarvan f 60,000 aan te heffen rechten, als van 1000 stoomschepen van gemiddeld 400 ton ad 15 cent per ton. Schr. meent dat, volgens de raming, de uilvoering niet aan eene particuliere maatschappij kan worden overgelaten. Uit Vlissingen wordt gemeld: Dinsdag-och tend arriveerde alhier uit Engeland het Neder- landsch stoomschip Tromp, kapitein Harms, van de alhier gevestigde reederij Engels om steen kolen in te nemen van het verwacht wordende Nederlandsche stoomschip Watergeuskapitein Meijer, alsmede verdere lading, waarna het van hier naar O. I. zal vertrekken. Het plan bestaat dit schip geregeld van hier daarheen te laten vertrekken. Uit Deventer wordt gemeldDe beide eerste perceelen van het erf „De Brinkgreve" zijn aan gekocht door bestuurders van het krankzinnigen gesticht, voor den prijs van f 62,237 met de daarbij behoorende hoornen. Naar men verneemt, zou bij bestuurders het plan bestaan het krank zinnigengesticht naar dat landgoed, op 1IA uur afstand van deze slad gelegen, over te brengen, en het thans beslaande in de Bagijnenstraat aan bestuurders van het Groote en Voorstergasthuis te verkoopen, ten einde die gebouwen bij de hunne aan te trekken. Z. M. de Koning is door den Keizer aller Russen benoemd tot kolonel van een regiment der keizerlijke garde. De offic.-van-gezondh. 2de kl. S. F. Kruit, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het oefeningsvaartuig Ternatewordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. van Eethen en van Drongelen M. A. Boll, secretaris dier gemeententot burgemeester der gem. Vianen, J. H. J. Alers; der gemeente Schiedam, P. J. Van Dijk van Matenesse; aan Mr. J. Heems kerk Az., op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot officier-van-gezondheid 2de kl. L. R. A. J. H. P. F. Littmann, civiel genees kundige; bij de dd. schutterij te Leiden tot 2den luit. H. Van de Velde. Gemengd Nieuws. Gistermiddag te 4 uren heeft te Haarlem eene hevige ontploffing van buskruit plaats gehad in den winkel van den geweer maker A. Libosan in de Zijlstraat. De zoon was bezig patronen te maken en met kruit te vullen. De vader en een persoon, genaamd H. G. J. Sarlel, die bij het vervaardigen tegen woordig waren, hebben aan de handen brand wonden bekomen en het gezicht en hoofd van Sarlet was bijna onkenbaar zwart geworden. De zoon echter is op verschrikkelijke wijze in het gezicht, aan de armen en handen verbrand en moest naar het gasthuis worden overgebracht. De kozijnen, ramen en winkelkasten zijn bijna totaal verpletterd en de in den winkel voorhan den zijnde voorwerpen werden op straal ge worpen. De algemeen bekende en wakkere schipper op den schokker de Watergeus van Z. K. H. prins Hendrik, Francois Rijnberg, is in den ouderdom van 56 jaren overleden. Rijn berg, die door zijne vele verdiensten door Z. M. den Koning broeder der orde van den Nederl. Leeuw was gemaakt, was nog versierd met de ridder-orde van den Koninklijken diadeem van Spanje; 80 reddings-medailles waren in zijn bezit voor het redden van schipbreukelingen. Toen nahet spoorwegongeluk te War mond de spoorbaan werd afgezet, zoodat niemand de plaats des onheils kon naderen, begaven de nieuwsgierigen zich op het nabijgelegen wei land, dat onmiddellijk aan den spoorweg grensde, om van daar de verwoesting te aanschouwen. De eigenaar van het weiland nam deze gelegenheid te baat, om zich, voor hetgeen op zijn land ver treden werd, schadeloos te stellen. Van de dorpe lingen vorderde hij l'/j en van de vreemdelingen 2 cents entree-geld. Zoodoende ontving hij in den tijd van twee dagen de som van bijna tweehonderd gulden. Te Kuilenburg is Woensdag-nacht omstreeks éen uur brand ontstaan in een stoelen makerswerkplaats van de heeren Gaasbeek Van Tiel. De brand deelde zich spoedig mede aan de daarnaast staande werkplaats van den heer Van Es, en beide perceelen waren in minder dan een uur totaal afgebrand, zonder dat er aan blus- schen niet te denken viel. De brandspuiten konden zich alleen bepalen tot het beschermen der omlig gende huizen, de oorzaak van den brand is onbe kend. De beide perceelen waren tegen brandschade verzekerd, doch dit is niet het geval met eene groote hoeveelheid hout, de werktuigen en anderen voorraad. Dinsdag-nacht omstreeks éen uur ontstond in de gemeente Nieuw en St.-Jansland, nabij Middelburg, brand in den windkorenmolen aldaar, die zoodanig in hevigheid toenam, dat

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1