LEIDSCH DAGBLAD. N°. 446o A0. 1874. Dinsdag I September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. PATEXTBHDEV. l)e BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk VI, bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, door de belanghebbenden zelven kunnen worden afgehaald, dage lijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den 2den September e. k., terwijl na hot verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen van die wijk ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischcn tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Bargemeester voornoemd, Leiden, 28 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 29sten dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van het patentrecht, lste kwartaal, dienst 1874/5; terwijl ieder verplicht is zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 Augustus 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 3den September, 's namiddags te twee uren. LEIDEN, 31 Augustus* Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 58, ƒ29.00, 6.00 en 3.05; de laagste 58, 29, 5.90 en 2.95. Het baggeren in de stadsgrachten is gepacht door H. en J. W. Filippo Jz., ruimers alhier, voor 3375 'sjaars De volgende namen van bekroonden op de bloemententoonstelling zijn verkeerd opgegeven wed. Den Oude, moet zyn vrouw Oudshoorn geb. M. Den Oude; T. Marijt lees: H. Selier; F. Laterveer lees: T. Laterveer. Een bestuurspijs is nog toe gekend geworden aan P. Groen in 't Woud. Onder al hetgeen gedaan zal worden ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet mag rnen niet onvermeld laten, dat de leden der alhier bestaande vereeniging „U i t Liefde" in hunne vergadering van 21 April 1874 besloten hebben, op den 3den October a. s. door eene uitdeeling van haring en wittebrood de behoeftigen onzer stad te onthalen. Iedereen zal voorzeker met ons dit besluit van harte toe juichen en daarin het bewijs zien, dat het doel dier vereeniging „Weldoen aan de armen" door haar steeds in ruimen zin betracht wordt, zoodat zij met recht aanspraak mag maken op de onder steuning en tevens op de erkentelijkheid van allen, die belang stellen in hunnen weinig bedeelden evenmensch. De uitdeeling zal plaats hebben op Zaterdag 3 October 1874, des morgens van zeven uren tot halfnegen, in de Stads Waag alhier, tegen vertoon van bons, door de leden van bovenge noemde vereeniging uit te reiken. Het hedenmorgen gehouden examen van toelating tot het Gymnasium is met goed gevolg afgelegd door: J. Van Bemmelen, J. R. Koop- mans Van Boekeren, J. A. A. Boeser, J. H. Boodt, A. H. M. J. V. Desertine, K. Drost, J. Ens, W. J. Van Boneval Faure, G. A. De Geus, G. F. Gunning, C. E. Heynsius, J. M. Hoogvliet, A. Najèr, L. L* Van Praag, C. M. Pmgge, F. W. Rosenstein, E. Rijke, M. E. Sepp en J. C. A. Simon Thomas. De eerstgenoemde, die reeds elders gymnasiaal onderwijs genoten had, is tot de tweede klasse toegelaten; de overigen zijn op de eerste klasse geplaatst. Aan de eergisteravond gehouden alge- meene vergadering van Musis Sacrum, eene voort zetting van die, welke vóór acht dagen werd gehouden, viel, evenals aan de vorige, een ruim bezoek ten deel. Naar aanleiding eener door het bestuur met de officieele feestcommissie gevoerde correspondentie werd besloten het lokaal en ter rein der vereeniging opnieuw ter beschikking van die commissie te stellen. Waarschijnlijk zal dus de in het officieel feestprogramma opgenomen Vauxhall den 5den Oct. op Musis" worden gegeven. Drie leden des bestuurs zullen in de Vauxhall- coinmissie zitting nemen. De toegangsprijzen zijn als volgt geregeld: Voor een heer geen lid van „Musis" zijnde 4; voor een heer lid van „Musis" zijnde f 2; voor elke dame, onverschillig of haar geleider al dan niet lid van „Musis" is, ƒ1. Zooals bekend is hadden 18 leden der vereeni ging het initiatief genomen tot eene feestviering op „Musis" zoodra bleek dat de officieele feest commissie den Vauxhall op „Zornerzorg" wenschte te geven. Nauwelijks echter waren bovenstaande besluiten genomen of zij gaven bij monde van hunnen voorzitter, den heer Adr. Verhoog, hunne ingenomenheid daarmede te kennen en trokken hunne aanvraag in. Bij den Zaterdag te Amsterdam gehouden wedstrijd der Kon. Nederl. zeil- en roeivereeniging is eene premie behaald door de Herstelling van den heer P. Hoos alhier. De bundel van de oudste verhalen van het beleg en ontzet van Leiden, uit te geven door Martinus Nijhoff in Den Haag, zal bevatten1°. Een vliegend blaadje, nog tijdens het beleg te Delft ge drukt, beschrijvende den uitval der Leidenaars op den 29sten Juli om de schans bij Boschhuizen te slechten. Hiervan is slechts éen exemplaar bekend, dat eerst onlangs te voorschijn is gekomen. 2°. De eerste, hoogst zeldzame uitgaaf van Fruytiers, weinige weken na het ontzet gedrukt. 3° Al wat de tweede uitgaaf meer of anders dan de eerste bevat. 4°. Eenige weinige aanteekeningen door Jan Van der Does op den kant van zijn exemplaar der 2de uitgaaf van Fruytiers aangeteekend; dezer dagen teruggevonden. 5°. Het dagverhaal van het beleg, doorgaans genoemd „van den ritmeester Van Dam." Tot nog toe onuitgegeven. 6°. De brieven en Latynsche gedichten van Jan Van der Does (Dousa) het beleg en ontzet bet rellende. 7°. „Het discours du Siége de Leide", door een edelman die bij het ontzet op de vloot heeft ge diend, in 1575 uitgegeven, en van de hoogste zeldzaamheid. 8°. Een fragment van een soort gelijk „Discours," insgelijks van een der deelnemers aan den tocht, gedrukt in de „Grande Ghronique" van Le Petit. 9°. Een kaart van Holland, tusschen de Maas en het Leidsche meer, verkleind naar een kaart van geheel Zuid-Holland in 1578 door Hans Liefrink geteekend en thans op het archief der stad Gouda bewaard. Uit de legerplaats hij Milligen wordt ons van 30 Auguslus gemeld: Zaterdag-avond, terwijl de troepen tot het schijfschieten en andere oefe ningen waren uitgerukt en een half uur van hunne tenten waren verwijderd, barstte er over het kamp en omstreken een donderbui los, gepaard met regen en hagel. Dat de troepen onmid- dell'yk, maar doornat, in de tenten terugkeerden, behoeft wel niet gezegd te worden. Zondag-rnor- gen hebben de godsdienstoefeningen plaats gehad evenals de vorige zondagen, die voor de hervorm den thans onder gehoor van den heer J. Van Walsem, predikant te Alphen aan den Rijn. Te 12 uren had de groote parade plaats onder com mando van den kolonel Pels Rijcken, commandant van het 3de regiment huzaren. De gewone audiëntiën van den Minister van Binnenl. Zaken zullen plaats hebben des Zaterdags te twaalf uren; de audiëntie van den Minister van Buitenl. Zaken zal voortaan, in plaats van op Woensdag, gehouden worden op Maandag, te twaalf uren, te beginnen met 7 September. De groote najaars-oefeningen van het 10de Pruisisch armeecorps zullen worden bijgewoond door den luit.-generaal N. Mac Leod, inspecteur van het wapen der infanterie, aan wien voor deze zending zullen worden toegevoegd de kapiteins van den generalen staf A. Kool en Jr. H. Laman Trip. Uit eene nadere mededeeling in de Ned. Spectator blijkt, dat mej. Kruseman zich niet bij het gezelschap der directie Albregt Van Ollefen heeft verbonden „voor eenige gastrollen", maar slechts voor éene en wel die in haar eigen stuk. Toonde eenigen tijd geleden prof. Smit te Warmond zijne belangstelling in het archief der gemeente Brielle door de toezending van een oude, scabinale akte, de heer Jonas van Amsterdam begiftigde dat archief dezer dagen met 4 origi- neele brieven, 1 van den kapitein Van Limborgh i. d. 27 Febr. 1673, gericht aan Willem Slin- gerlant, 1 van Philips van Oostenrijk, van het jaar 1504, 1 van Graaf v. Nassau van het jaar 1486 en 1 van Theophilus Rijckewaert, in de 17de eeuw predikant aldaar en afgezet om zijne Piemonstrantsche gevoelens. Vooral de laatste brief is merkwaardig. Hij is geschreven uit Dordrecht, en bevat een verslag van de opening der Synode aldaar en van der Remonstranten wedervaren. Het Brielsche archief, dat in het begin dezer eeuw zeer berooid is geworden, heeft door die schenkingen in belangrijkheid gewonnen, en weldra zal er een catalogus kunnen worden gedrukt van al hetgeen er in berust. Tot de merkwaardige stukken die bij de ordening en catalogiseering, die thans plaats heeft, te voorschijn zijn gekomen, behooren twee akten betreffende Merula, den bekenden stichter van het weeshuis te Brielle. Eene dier akten was oorspronkelijk vastgehecht aan Merula's testament en behelst van de Brielsche regeering dier dagen de verklaring, dat zij Merula's schenking aanvaardt en er voor zorgen zal. De andere is een ver koopakte, waarin eene akte, houdende den last tot verkoop van Merula's goederen, geïnsereerd is. Prof. Moll heeft de laatste evenmin gezien als de eerste, en de laatste is ook aan Van Alkemade onbekend geweest. Het verlof om deze en andere voor de geschiedenis merkwaardige stukken te doen drukken, is bij den Brielschen gemeenteraad door den heer H. De Jager aangevraagd. Zooals bekend is, ontving bij gelegenheid van het April feest van 1872 het archief dier gemeente, door de mildheid van Mr. Verhuell, een kostbare ver zameling historische platen. Bij gelegenheid van het in Mei gevierde Kroningsfeest werd die verzameling door denzelfden heer aanzienlijk vermeerderd. Hij zond namelijk een tweede groote porte feuille met 40 zeer zeldzame kostbare bladen, te zamen een schilderachtig, afwisselend en boei end geheel vormende. Zij stellen de hoofdmomen ten voor van den tocht van Willem III naar Engeland, zijn vertrek uit Den Briel, zijn aankomst

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1