iedtr bataljon twee pelotons huzaren war en toe gevoegd benevens twee sectién rijdende artillerie aan het eene en een sectie aan het andere bataljon. Elk infanterist was daarbij van 15, en ieder cavalerist van 10 losse patronen voorzien, terwijl aan de artillerie 5 kardoezen per [vuurmond waren uitgereikt. Met de bataljons infanterie waren de patroon-caissons mede uitgerukt. De onderstelling waarvan men bij deze oefening uit ging was het verdrijven van eene vijandelijke achterhoede die ten zuiden van Nieuw-Milligen ter hoogte van „het Lugtje" had stelling geno men. De oefening moest tevens strekken tot toe passing van de regels der nieuwere gevechtsleer, zoowgl bij aanval als verdediging. De overige troepen hebben brigade-evolutiën gehad, de 1ste brigade onder den kolonel Pels- Rijcken van het 3de reg. huzaren ten oosten van Garderen, en de 2de brigade onder den majoor Tae.ts van Amerongen van de veld-artillerie ten oosten van den grintweg Nieuw-Milligen-Harder wijk. Om 8 uren 's morgens werd tot deze oefe ningen uitgerukt en te ruim '12 uren keerden de troepen in het kamp terug. Des namiddags te 5 uren is de '1ste brigade infanterie in haar geheel tot oefening in den veld dienst en de 2de brigade infanterie tot schijf schieten uitgerukt. Van deze oefeningen keerden de .troepen te 7 uren in de legerplaats terug. In het begin van de volgende maand wordt Z. M. de Koning in de legerplaats verwacht. In de te Utrecht gehouden vergadering van het Ned. Weerbaarheidsbond zijn de aftredende leden van het Centraal Comité herkozen, terwijl ter vervulling van de steeds openstaande plaats van secretaris de heer "W. F. Klokke werd gekozen, na herstemming met den heer G. A. Hopmans. Bij de behandeling van het eerste voorstel„toe lating van afdeelingen van schutterij en leger als 'leden van het Nederlandsche "Weerbaarheidsbond, op gelijken voet als weerbaarheidsvereenigingen", bleek, dat het brengen van meer verband tusschen leger, schutterij en weerbaarheid wenschelijk werd gekeurd, maar dat rnen het er nog niet over eens was, of dit door opneming van. afdeelingen leger, marine en schutterij in het Bond wenschelijk was. Het voorstel van het Centraal Comité werd derhalve in dien zin gewijzigd, en besloten aan een commissie op te dragen, voorstellen omtrent de toepassing van dat beginsel te doen. Tot leden .der commissie werden benoemd de heeren Van Stolk, Moerman, Brinkgreve, Van dei' Borch, Van der Hardt Aberson en Des Amorie van der Hoeven, die allen de benoeming aannamen, en met twee leden van het Centraal Comité, nader aan te wijzen, de bedoelde commissie zullen uitmaken. Als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal gehouden worden, werd Haarlem gekozen. De luit-generaal Verspyck is gisteren te Deventer aangekomen. Hij nam zijn intrek bij Jhr. Flugi van Asperrnont, oud-kolonel van het Indische leger. Naar men verzekert rnoet Z. M. de Koning, verppmen hebbende dat de gewezen luitenant van het Indisch leger C. Comfurius dezer dagen alhier is aangekomen, Ilds. diep leedwezen hebben uit gedrukt over het betreurenswaardige lot dat dien officier getroffen heeft bij de tweede expeditie in Atjin, toen hem de heide oogen werden weg geschoten. Z. M. heeft levens het verlangen geuit orn den heer Comfurius, die zich thans metter woon in Deri Haag gevestigd heeft, weldra bij zich te ontvangen. De eerste luitenant van de artillerie J. E. N. baron Sjrtema van Grovestins, die deel heeft uitgemaakt van den staf hij de tweede Atjineesche expeditie, is uit Indië in Den Haag teruggekeerd en wederom in functie getreden als ordonnance-officier van Z. M. den Koning. Uit Paramaribo wordt van 1 Augustus gemeld: Bij gouvernements-resolutie wordt, onder beschikbaarstelling der noodige gelden, bepaald dat tegen de helft dezer maand, aan boord van het, koloniaal stoomschip Paramaribo, eene expeditie zal vertrekken naar de Marowijne, ten einde aldaar gedurende omstreeks eene maand aan de beide oevers der rivier den juislen slanfl van zaken rnet betrekking tot de goud-industrie op te nemen. De leiding dezer expeditie, welke zal bestaan uit een 16-tal deskundigen en be langhebbenden, benevens de noodige werklieden, wordt opgedragen aan Mr. P. Alma, waarnemend gouvernements-secretaris, als zoodanig heiast met het toezicht over de Boschnegers en Indianen, aan wien in deze zijne betrekking de speciale last is gegeven om gedurende zijn verblijf aan de Marowijne-rivier te onderzoeken: of niet de ontwikkeling der goud-industrie aan den Neder- landschen oever, onder meer, zou kunnen worden dienstbaar gemaakt tot bevordering van arbeid zaamheid en beschaving onder deze ingezetenen der kolonie en orn hen te brengen tot meer toenadering met de algemeene koloniale maat schappij, en voorts, orn in het algemeen aan den gouverneur zoodanige voorstellen te doen in het belang der Boschnegers en Indianen, als hij zal vermeenen te behooren. Het opera-seizoen in Den Haag zal a. s. Maandag geopend worden met de opvoering van Halevy's „La Juive". Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, op Vrijdag a. s., zal in Den Haag door de stafmuziëk van het rëg. gren. en jagefs een buitengewoon concert in den Kon. Zoöl. Bot. tuin worden gegeven. Dien avond zal de tuin op praéhtige wijze verlicht worden. In de Donderdag-avonil gehouden raadsver gadering te Amsterdam zijn de discussién over het leenings-voorstel van burgemeester en wethou ders voortgezet, maar nog niet afgeloopen. Belang rijke discussién werden gevoerd over het onder deel „Bouwen van arbeiderswoningen". Die post werd met warmte verdedigd door sommige sprekers, vooral met het oog op het bekende rapport der gezondheids-commissie omtrent de kelderwoningen. Andere bestreden haar met evenveel nadruk. A. s. Dinsdag zullen de beraadslagingen worden voort gezet. De overige voorstellen van B. en Ws. zijn alle onveranderd aangenomen, zoodat reeds is goedgekeurd eene som van f 15,191,720. Het Ned. stoomschip Prins van Oranje is 26 dezer te Batavia aangekomende Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde den 27sten te Port-Said en zou gistermorgen de reis voortzetten, zonder Napels aan te doen. De Minister van Oorlog, overwegende dat onderscheiden gepasporteerde onderofficieren en korporaals zich bij terugkeer in het burgerlijk leven in het vinden van een bestaan teleurge steld zien; dat het zeer waarschijnlijk is, dat vele van dezen zich opnieuw voor den militairen dienst zouden willen verbinden, indien hun bekend ware, dat zij in den graad, dien zij vroeger bekleed hebben, wederom kunnen worden aangenomen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij ministerieele dispositie aan de chefs der corpsen volkomen vrijheid is gegeven om zoodanige ge wezen doch ongehuwde militairen reeds dadelijk in hun vorigen graad tot het aangaan eener ver bintenis voor den militairen dienst toe te lalen. De hulponderwijzer D. A. Detmar en de hoofdonderwijzer A. M. Overeynder zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De ketelscheepmakers aan 's Rijks werf te Amsterdam C. Bruyne en C. Van Hoek zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst bij een der marine-etablissementen daar le lande als vice- commandeur, teven ketelscheepmaker voor het vak van scheepsbouw. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat C. G. Blech, van het koloniaal werfdepot, de vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71; den 2den luit. A. F. A. Schultze, van het 2de reg, infanterie, in rang en anciënnèteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Gemengd Nieuws. Men s c b r ij f t aan het Vaderland: Zeker is er veel omtrent het spoorwegongeluk bij "Warmond overdreven, maar toch komen er meer feiten aan het licht, die niet van algemeene be kendheid zijn en toch van hoogst treurigen aard. De heer B. uit Uitgeest meende aanvankelijk hoe genaamd geen letsel bekomen te hebben, doch weinige dagen na het ongeval kreeg hij bloed- braking, zoodat zijn toestand niet geheel buiten gevaar is. Een heer uit Haarlem dacht slechts zeer weinig beleedigd te zijn, zóó zelfs dat hij nog ijverig meegeholpen heeft de verminkten op den noodlottigen avond te helpen; later evenwel hebben zich ijlende koortsen bij hem geopenbaard. Daarenboven is zijn been zoozeer aangedaan, dat hij niet dan met behulp van een stokje loopen kan. Een derde eindelijk, de heer v. d. W., huurkoetsier, mede uit Haarlem, die dacht slechts een lichte kneuzing aan zijn been bekomen te hebben, heeft ook hevige bloedbraking gekregen en verkeert in zorgvolle omstandigheden. Donderdag h[adden twee kinderen, 6 en 8 jaren oud, het ongeluk bij de oude Zaag molenpoort te Amsterdam in het water te raken. Eene bleekvrouw, met name Maria Magdalena Sumaat, wed. Alders, 62 jaren oud, ontdekte het gevaar waarin de kinderen verkeerden, bedacht zich geen oogenblik, duwde zelfs mannen op zijde, ging zooals zij was te water, en had het geluk de drenkelingen aan wal te brengen. Naar men verneemt is de kloeke vrouw reeds meer malen, op gelijke wijze, de redster geweest van menschenlevens. Aangemoedigd door het schoone weder, heeft men weer een aanvang gemaakt met zand te baggeren aan de landzijde van de König Wilhelm te Nieuwediep en wel rnet vrij gunstig gevolg. Men verricht dit rnet een ijzeren bak, die door de locomobiel (stoomploeg) heen en weer wordt getrokken en hij iederen trek een hoeveelheid van nagenoeg een derde kubiekmeter tot op circa 2 meier diepte langs het stoomschip weghaalt. De centrifugaalpomp, die men geplaatst had om het waler uil de geul te pompen, vol doet niet aan het doel door het toeloopen van het zand. Voor de zanddammen gebruikt men nu ook met koolteer geteerde zakken. Aan de zeezijde van het schip worden de patrijspoorten met ijzeren platen waterdicht gemaakt. Dezer dagen werd bericht, dat er een "Westindische slang gevonden was op Fijenoord. Thans blijkt dat het eenvoudig een ringslangetje was, zooals er in Gelderland, Overijsel, Noord- Brabant enz. zeer dikwijls voorkomen. Het dier zal waarschijnlijk met een lading hout uit een dier provinciën medegebracht zijn, iets dat wel meer voorgekomen is. Het bericht, aan de Zivolsche Cou rant ontleend, omtrent het aantal sollicitanten voor de betrekking van concierge aan de hoogere burgerschool te Deventer, is, naar ons vandaar gemeld wordt, onjuist. Die post is te Deventer niet vacant. Bij de in deze week plaats gehad hebbende horingen in de omstreken van Heerlen, heeft men te Bingelrade weder een kolenader ontdekt. Reeds op meer plaatsen werden vroeger in die gemeente kolenbeddingen gevonden, alsmede in de aangrenzende gemeenten, zoodat voor die streek waarschijnlijk spoedig eene nieuwe bron van welvaart zal geopend worden. INGEZONDEN. JCBELHAE8CH door B. H. Gebhard. De heer B. H. Gebhard alhier heeft, gelijk iedereen weet, een Jubelmarsch geschreven voor Piano, hij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Leidens Ontzet. Bij den uitgever, den. heer B. Blankenberg, is deze niarsch thans verkrijgbaar voor f 0.80 (5 pag. druk). Niet iedereen echter weet dat deze marsch schoon en melodieus is en van een vroolijken, opgewekten, tevens reinen en helderen geest getuigt. 't Is daarom dat ik door deze regelen de aan dacht van het muziekqinnend publiek op de compositie van den heer B. H. Gebhard wil ves tigen en iedereen aanraad, zich van een exemplaar van den Jubelmarsch te gaan voorzien. W/aar zich eene piano bevindt, mag deze marsch niet ontbreken. Een Muziekliefhebber. Leiden, 29 Aug. 1874.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2