keurden tegenover de, soms ter goeder trouw, falende beambten moet tot dezen maatregel heb ben aanleiding gegeven. Gistermiddag heeft te Rotterdam een 60-jarig man getracht zijne 62-jarige vrouw, van wie hij sedert eenigen tijd gescheiden leeft, in hare woning aan de Crooswijksche kade met een mes te dooden. Hij heeft haar daardoor een wond aan de rechterhand toegebracht, en is bijna onmid dellijk daarna door de politie aangehouden. Gisteravond is te Rotterdam een 13-jarige metselaarsjongen van eene stelling aan de derde verdieping van een in aanbouw zijnd pand, bij ongeluk, naar beneden gestort, doch door een anderen werkman opgevangen eer hij den grond bereikte, zoodat hij er met eene geschaafde kneuzing aan de rechterheup is afge komen. Te Amsterdam is gistermorgen in de bovenverdieping van een perceel op de N. Z. Kolk bij den N. Z. Voorburgwal, bewoond door H. Bosch, in manufacturen, brand ontstaan, die door de in een oogwenk toegesnelde brandweer met éen handspuit ten spoedigste werd gebluscht. Het prov. gerechtshof in Noord-Hol land heeft gisteren de wed. M. J. Langeveld schuldig verklaard aan de haar te laste gelegde feiten (diefstallen bij manufacturers te Amsterdam) en haar veroordeeld tot een jaar cellulaire ge vangenisstraf. Hare dochter G. Langeveld, huis vrouw van Brugman, is vrijgesproken van de haar te laste gelegde beschuldiging van het ver bergen en helen der ontvreemde goederen. Dinsdag -mid dag is in den trein, die te drie uren vijftien minuten van Arnhem ver trekt, eene vrouw, welke te Dieren had plaats genomen, onderweg dood gebleven. Haar lijk is te Brumrnen aan het station gelaten. De justitie te Zutphen heeft een aanvang met het onderzoek gemaakt, door hare twee reisgenooten, welke met haar in de coupé gezeten hadden, in verhoor te nemen. De werkman, die bij het te Hilversum gebeurde spoorwegongeluk letsel heeft bekomen, is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Utrecht getransporteerd geworden. Naar men verneemt zou op de Gro ningerFriesche lijn dezer dagen een schandelijk misdrijf zijn gepleegd door een conducteur, die aan een dienstbode een afzonderlijke coupé had aangeboden. Kort na de afreis hadden de pas sagiers van den volgenden waggon een angstig hulpgeschrei vernomen. De zaak is in handen der justitie. LI. Zondag werdte Pernis door eenige knapen aan den Maasoever, bij de zoogenaamde „Zwemstee", een goedgesloten flesch gevonden, waarin een briefje was van den volgenden inhoud „11 Januari 1873. Lieve Johanna! Terwijl ik in de zee met het schip lig te worstelen en het schip uit elkander dreigt te gaan, schrijf ik u dit weinige; ik kan niet meer. Wij liggen op 20° N.B. en 12° Lde dood bedreigt ons.Ik hoop, dat wij elkander in den hemel mogen wederzien. Robbert Willekens." De Etoile Beige meldt, dat voor eenige maanden een jong meisje van een fatsoenlijke familie uit Amsterdam ontvlucht is met een zanger en een zangeres van een café-chantant, die haar eerst naar Brussel en later naar Parijs medevoerden. Hier maakten zij op de schandelijkste wijze mis bruik van de jeugd en schoonheid van het zestien jarig meisje, totdat de politie, wier hulp door de Amsterdamsche familie was ingeroepen, het drietal op het spoor kwam, de twee ellendelingen in hechtenis nam eri het meisje naar Nederland terugzond. De bijzonderheden van dit geval, zegt het Belgisch blad, zijn te afschuwelijk om in het openbaar medegedeeld te worden. "Voor eenige dagen is de laatste steen geplaatst op de schacht der Vendóme-kolom, de bolronde steen namelijk, die tot voetstuk van het beeld moet strekken, dat den top der zuil zal kronen. De metalen bekleeding van dit laatste gedeelte der schacht zou in drie of vier dagen kunnen afloopen. Naar het schijnt, zal er met de geheele voltooiing der kolom nog eenigen tijd moeten verloopen, daar het Napoleons-standbeeld, dat op den top moet prijken, in een minder gunstigen toestand verkeert dan men ondersteld had, zoodat dit nog eene belangrijke herstelling behoeft, waarbij artistieke tusschenkomst onver mijdelijk is. Men schrijft aan het gouvernement het voornemen toe om voorloopig eene driekleu rige vlag op den top te plaatsen. In elk geval verwacht men, dat de steiger, die de kolom omgeeft, in den loop dezer week zal worden afgebroken. Men heeft te Bordeaux een bericht uit Cayenne ontvangen, waarin het overlijden gemeld wordt van den voormaligen postbode uit het departement der Gironde Mano, die aan den moord van zijne vrouw, zijne behuwdouders en twee zijner kinderen schuldig verklaard is ge worden, maar die misdaden volhardend is blijven ontkennen. Thans verneemt men, dat die ver oordeelde op zijn sterfbed niet alleen dien vijf- voudigen moord bekend heeft, maar zich ook als dader van twee andere moorden heeft doen ken nen, waarvan de justitie de bedrijvers nooit op het spoor had kunnen komen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun, mij door middel van uw blad, iets onder de aandacht te brengen van de feestcommissie. Tot hiertoe weet men omtrent het programma der feestviering niets met zekerheid. Het is dan ook nog tijds genoeg om het vast te stellen. In middels verneemt men nu zoo een en ander bij geruchte. Zoo zegt men, dat de algemeene iliumi- natie zal plaats hebben op den officieelen dag, den Zaterdag-avond. VoortreflelijkMaar is die avond ook voor den Vauxhall bestemd? Dit zou zeer te betreuren zijn. Behalve dat de Vauxhall stellig aan de illuminatie schade zal doen, is er nog een afdoende reden, die volstrekt gebiedt eene dergelijke feestviering op een der volgende avonden te schikken. Op den 4den zal Leidens ontzet door alle gemeenten kerkelijk worden herdacht. Wil men hen, die dunkt mij dan wel het minst in onze kerken mogen worden gemist, buiten staat stellen om daaraan deel te nemen, dan moet men Zaterdag-nacht een bal houden. Eene illuminatie schaadt niet, maar een Vauxhall op dien avond zou bij velen billijke redenen tot ontevredenheid geven. En hoe zal het feest den 3den October worden ingeleid? Met klokgelui? Met kanonschoten? Waarom niet. Doch er is nog iets, waaraan de commissie insgelijks niet heeft gedacht, en dat ik hun met alle bescheidenheid onder de aandacht wil brengen. Laat 's morgens te 7 of 8 uren een bazuin-koraal geblazen worden op den omgang van den Stadhuistoren. De groote reveille van den 12den Mei op den Dam te Amsterdam begon, naar ik hoorde, met het koraal van Gezang 96, dat hoogst indrukwekkend geweest moet zijn. Onze Duitsche broeders leiden hunne nationale feesten altijd zoo in. Men zou dit Zondag-morgen kunnen herhalen. Met de plaatsing dezer regelen zult gij zeer verplichten Uw dienstw. dienaar Q. N. BUITENLAND. Fr ankrij k. De officieuze Moniteur bericht dat de Fransche regeering thans groote maatregelen heeft genomen tot bewaking van de FranschSpaansche grenzen. Zoo heeft de opperbevelhebber van het 16de, 17de en 18de legercorps versterking van troepen naar de grenzen gezonden en zijn de Fransche wachtposten aan de Bidassoa versterkt, ten einde het verzenden van oorlogscontrabande tegen te gaan, om niet van andere maatregelen te spre ken. De legitimistische dagbladen hebben het zelfde gemeld als de Moniteurmaar voegden er bij, dat de Garlisten nu reeds in 't bezit zijn van alles wat zij noodig hebben. Duitschland. De officieuse Prov. Corr. wederlegt het mani fest van den bisschop van Maintz, waarin de Katholieken worden aangespoord zich te onthouden van deelneming aan de gedachtenisviering der overwinning te Sedan. Voorts geeft het blad de verwachting te kennen, dat Rusland met de er kenning van het Spaansch gouvernement niet lang meer zal weifelen. Eindelijk verklaart het, I dat de geruchten omtrent toebereidselen tot eene reis des keizers naar Italië ongegrond zijn. Aan de Morning Post telegrapheert men uit Berlijn: De weigering van Rusland om de Spaansche republiek te erkennen is eene omstan digheid van het hoogste gewicht. Het is een eerste échec, dat de politiek van Bismarck lijdt. De stilzwijgend goede verhouding tusschen de drie keizers bij hunne befaamde samenkomst is nu verbroken. Rusland is naijverig op Duitschland en diens altijd aangroeiende macht en bovendien is het ontstemd over het koel onthaal, dat zijn voorstel omtrent het congres te Brussel van de zijde van Duitschland heeft ontvangen. Het spreekt van zelf, dat de officieuze Duitsche bladen de daad van Rusland volstrekt niet uit dat oogpunt beschouwen. Uit Keulen wordt aan de Germania geschre ven, dat de Pruisische Minister van Binnenland- sche Zaken, in overleg met zijn collega voor Eeredienst, aan de hoofden der Provinciale Be sturen heeft gelast, in het belang van den Staat alle buitenlandsche geestelijken uit Pruisen te verwijderen en dat dit bevel niet alleen te Keu len, maar ook te Dusseldorf, Bonn en andere plaatsen reeds ten uitvoer werd gebracht. Op dit bericht volgt in de Germania eene correspon dentie uit Bonn van 23 dezer, van den volgenden inhoudAan twee buitenlandsche Katholieke geestelijken, een Franschman en een Belg, heeft de politie het verblyf alhier ontzegd; zij moeten binnen drie dagen het Pruisisch grondgebied ver laten. De Franschman, een professor in de philo sophic, uit het midden van Frankrijk, spreekt vlug Duitsch en was eerst vijf dagen geleden alhier aangekomen, om voor een groot weten schappelijk werk gebruik te maken van de Duit sche philosophische literatuur bij de bibliotheek der universiteit. Maar of hij dit al verklaarde, het hielp hem niets: hij moet den 26sten weg! Zou een Duitsch geleerde te Parijs wel ooit zoo iets hebben ondervonden? En wat zal men zeg gen, wanneer het buitenland wegens zulke ge vallen represailles neemt? De hier bedoelde Fransche geestelijke heeft bij het Fransch gezant schap zijne klacht ingeleverd." De National Zeitung gelooft wel dat de beide berichten niet van overdrijving zijn vrij te pleiten, maar wenschte toch, dat er van regeeringswege omtrent de zaak eenige opheldering werd gegeven. Zij kan voor alsnog niet aannemen, dat de maatregelen van zulk een algemeenen aard zijn, als hier van ultramontaansehe zijde wordt beweerd. Wegens het besluit van den gemeenteraad te Neissen om de Kruiskerk ook voor de Oud- Katholieken beschikbaar te stellen, hebben de Katholieken eene vergadering gehouden om daar tegen te protesteeren. In die bijeenkomst werd betoogd, dat, krachtens een contract met de stad, alleen de Katholieken recht hadden op het ge bruik van die kerk en dat de Oud-Katholieken hunne godsdienstoefeningen wel konden houden in een ander gebouw, bijv. in den schouwburg. Zoodra die woorden waren uitgesproken, stond de ambtenaar van politie op en verklaarde de vergadering gesloten, op grond dat met dergelijke uitdrukkingen de beide partijen tegen elkander werden opgehitst. De aanwezigen verlieten terstond de zaal, maar kwamen onmiddellijk terug om een nieuwe vergadering te houden, waarin een protest aan den minister van Eeredienst tegen de vrijgevigheid van den gemeenteraad jegens de Oud-Katholieken werd voorgelezen en aangenomen. Te Offenburg, in Baden, hebben de stem gerechtigde Katholieken en Protestanten afzon derlijk moeten stemmen over de oprichting van gemengde in plaats van kerkelijke scholen, voorloopig voor den lijd van tien jaren. Van de 716 stemgerechtigde Katholieken zijn er 363 opgekomen, waarvan 362 voor en 1 tegen de gemengde school hebben gestemd. Van de 121 stemgerechtigde Protestanten zijn er 82 opgekomen, die allen er voor geslemd hebben. Deze uitslag ten gunste der gemengde school werd den volke met kanonschoten verkondigd, waarna des avonds een feestmaal werd gehouden. Een aantal werklieden van de onderneming der indijkingen tusschen Emden en Larelt hebben den arbeid gestaakt en zich in eerstgenoemde plaats aan ernstige ongeregeldheden schuldig ge maakt. Ruim duizend man, met een rood vaandel voorop, en allen met de spade op den schouder,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2