LEIDSCH DAGBLAD. Nu. 4402. A0. 1874 Vrijdag 28 Augustus. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 1)ER ADVERTENTIE?) Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolerc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 27 Augustus. Het heeft Z. M. behaagd, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te ver- leenen aan de heerenMr. G. De Vries Azn., als Minister van Justitie; I. D. Fransen van de Putte, als Minister van Koloniën; Mr. J. H. Geertsema, als Minister van Binnenlandsche Zaken; Mr. A. Van Delden, als Minister van Emanciën, en Mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, als Minister van Buitenlandsche Zaken; onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan Ons en aan den lande bewezen. En te benoementot Minister van Binnenland sche Zaken Mr. J. Heemskerk Az., raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; tot Minister van Justitie Mr. G. Th. baron Van Lynden van Sandenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaaltot Minister van Koloniën Mr. W. baron Van Goltstein, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaaltot Minister van Financiën Jhr. Mr. H. J. Van der Heim, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, en tot Minister van Buitenlandsche Zaken Mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, Commissaris des Konings in Limburg. Het bericht dat prof. Döllinger te Kat wij k- aan-Zee de baden gebruikt is gebleken onjuist te zijn. Wel vertoeft daar zijn vriend en geestverwant Sengler, hoogleeraar te Freiburg in Breisgau. De vergissing is verklaarbaar, omdat Döllinger en Sengler veel op elkander lijken. Sedert eenige dagen is te Katwijk ook de bekende Zwitsersche hoogleeraar F. Nippold. Uit Voorburg wordt van 26 Augustus gemeld: Sedert 3 jaar hebben hier bij gelegenheid van de kermis volksvermaken plaats. Zoo ook gisteren. Te 9 uren begonnen de vermakelijkheden, op een smaakvol versierd terrein, met mastklimmen, hard- loopen, tobbespel, hamhakken, enz. om prijzen, door de gemeente uitgeloofd. Die volksspelen werden opgeluisterd door muziek. Te 2 uren had aan de Wijckerbrug de barddraverij plaats door paarden van zessen klaar. 14 paarden namen hieraan deel. De prijs, 200 gulden, werd behaald door de bruine merrie „Kuno," van den heer Barendrecht te Barendrecht, bereden door den pikeur J. De Boer. Bij dezen prijs had H. K. H. Prinses Marianne een schildpadden doos, inhoudende 12 zilveren suikerlepeltjes, gevoegd. De 1ste premie, 50 gulden, viel ten deel aan den „Slimme Jan," van den beer Reeser te Rotterdam, bereden door den heer P. v. Santen, en de 2de premie, 25 gulden, aan de bruine bles „Snel," van den heer Bulk te Leimuiden, bereden door den pikeur A. Bos. Des avonds werd vuurwerk afgestoken. Uit de legerplaats bij Milligen wordt ge meldBij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. prins Alexander is te 12 uren groote parade gehouden, onder commando van den kolonel Van Willes. De opstelling der troepen en het defileeren geschiedde nagenoeg als Zondag. Het overige van den dag is door de militairen van verschillende rangen in gepaste uitspanning en kameraadschappelijk doorgebracht. De sterkte der kampeerende troepen was: 250 hoofd- en mindere officieren; 7000 onderofficie ren en manschappen; paarden ruim 1100, en veldgeschut 24 stukken of 4 batterijen. Als ge zondheidsmaatregel worden de latrines, naar ge lang het noodig is, gedesinfecteerd. Eene voldoende hoeveelheid carbolzuur is daartoe in de ambu lance voorhanden. In de gisteren gehouden bijeenkomst van ingezetenen der residentie, die wenschten een eeremaal aan te bieden aan de generaals Van Swieten en Verspyck en aan den kapitein-ter- zee Van Gogh, is besloten een blijk van hulde aan die officieren te geven, en eene commissie uitgenoodigd om daartoe werkzaam te zijn. Gisteren had in de bureaux der „Noord- Brabantsch-Duitsche spoorweg-maatschappij" te Piotterdam, onder de leiding van den president dier maatschappij, eene vergadering van schuld- eischers plaats. De voorstellen, uit het overleg der directie met het comité der obligatiehouders voortgevloeid en strekkende om de schulden dier maatschappij, na een moratorium van 3 maanden, gedeeltelijk in geld, gedeeltelijk in papier te kwijten, werden door de meerderheid der schuldeischers goedgekeurd. Enkele aanwezigen, meestal gemach tigden, behielden zich hunne beslissing acht dagen voor. In de gisteren te Amsterdam gehouden ge meenteraadszitting is op voordracht van B. en Ws. besloten, dat van gemeentewege zal worden aan gelegd eene kade vóór den Oosterdoksdijk, op de wijze als is voorgesteld op de bij de voordracht behoorende teekening. Voorts zijn B. en Ws. gemachtigd, de vereischte maatregelen te treffen, ten einde den eigendom te verkrijgen van de watervlakte, door de te maken kade in te nemen, en met de regeering eene overeenkomst te sluiten omtrent wijziging van de tusschen het Rijk en de gemeente Amsterdam aangegane overeenkomst, zoo danig, dat voor de gemeente kosteloos de uitbag gering tot 7.50 M. A. P. en ter breedte van 275 M. vóór de te maken kade wordt verkregen. Aangehouden is de behandeling van de ont worpen overeenkomst, ter zake van de exploitatie van gemelde kade, met de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij te sluiten, ten gevolge van de aanneming van een door Mr. S. A. Vening Meinesz gedaan voorstel, om Burg. en Weth. uit te noodigen met gemelde maatschappij in overleg te treden over eene in de overeenkomst op te nemen bepaling, waarbij aan het gemeentebestuur het recht zal worden toegekend tot naasting of tusschen tij dsche ontbinding. Het adres der Amsterdamsche werklieden, tot ondersteuning van het voorstel van B. en Ws., omtrent het bouwen van woningen, is gisteren, geleekend door 3500 personen, bij den raad dier gemeente ingediend. Uit Puttershoek wordt het overlijden gemeld van den burgemeester, den heer A. Van Driel. Den 14den Januari 1797 werd hij te Goudswaard geboren en verliet in 1813 als jongeling van 16 jaren den vaderlandschen grond, om in plaats van zijn broeder als garde d'honneur onder Napoleon I te dienen. In 1830 trok hij op als kapilein bij het 2de bataljon, 4de afdeeling der Z.-Hollandsche schutterij en bleef majoor der schutterij tot Oc- ber van 1849. Bijna 53 jaren stond hij aan het hoofd der gemeente en bleef tot de laatste dagen van zijn werkzaam leven ijverig bezig om hare belangen te behartigen. Aan de Haart. Ct. wordt bericht, dat aan de heeren officieren-van-gezondheid Van Koetsveld van Ankeren en Daniels, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt door het verleenen van hulp aan de gewonden bij het spoorweg ongeluk te Warmond, op 14 Augustus 11., daar voor, met een zeer vleiend en erkentelijk schrij ven van den raad van administratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, een bewijs van vrij vervoer voor hun leven is aangeboden. Op weinige aandeelen na is de leening van f 400,000, ten behoeve van de Rotterdamsche diergaarde, geplaatst, zoodat, behoudens de goed keuring van den gemeenteraad, voor zoover den afstand van grond der gemeente betreft, aan de voorgtnomen uitbreiding zal gevolg gegeven worden. Door het prov. kerkbestuur in Zuid-Holland is de Heer F. Van den Berg nog tot de evangelie bediening toegelaten. Het stoomschip Rotterdamkapt. Jansen, is den 25sten Augustus te New-York aangekomen. Te rekenen van 1 September zal er gele genheid bestaan om brieven met aangegeven geldswaarde uit Nederland naar Frankrijk te ver zenden en van daar te ontvangen. De brieven worden tot geen hooger gewicht dan van 250 gram ter verzending toegelaten, terwyl de inge sloten waarde, die in de Fransche taal op het adres is te vermelden, het bedrag van 2000 fran ken niet mag te hoven gaan. Omtrent de ver dere voorwaarden van verzending, alsmede om trent het verschuldigde port en recht zijn op 's Rijks postkantoren de vereischte inlichtingen te verkrijgen. Z. M. heeft den officier-van-gezondheid 1ste kl. L. J. Hussem, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het be drag bepaald op f 543 'sjaars. Gemengd Nieuws. Gistermorgen, zoo meldt het Vader- land, kwamen te Scheveningen twee photografen bij den hoofdonderwijzer der school in de Bad huisstraat, en vroegen hen in de gelegenheid te stellen, de kinderen te photographeeren. Gereede- lijk werd hun verzoek toegestaan, 's Middags te een uur kwamen de photografen met hun toestel om respectievelijk de klassen met hun onder wijzers op het papier te brengen. DeSchevening- sche jeugd, in hun zondagsgewaad ter school ge komen, werd door haar mama's gebracht, die natuurlijk van den „maaster" moesten weten „wat met hunne kinnetjes uit evoerd zou worden". Op het terrein voor de school werd het toestel geplaatst en alles scheen naar wensch te zullen slagen. Maar, ja wel! Het gepeupel kwam lang zamerhand opdagen, hier en daar hoorde men eerst een onderdrukt gemompel, dat al luider en luider werd, naarmate de onderwijzers en photo grafen zich minder om het geschreeuw der menigte bekommerden „Ik wul me kinnetjes terug ebbe, ik ou me mit de zwarte kunst niet op! waer- ligsche gekken, ga je nou me kinnetjes betoo- veren!" Van schreeuwen en schelden kwam het al spoedig tot vloeken en, zooals bij dit gepeupel de gewoonte is, tot steenwerpen. Aan het huis van den hoofdonderwijzer werd door de Scheve- ningsche „schoonen", want die speelden alweder de hoofdrol, onophoudelijk de bel geroerd, en met aandrang de teruggave van haar kroost ge- eischt, waaraan evenwel geen gevolg werd gegeven. „Ze wulden toch hun kinnetjes niet in dit tooverhol laten." De politie kwam gelukkig een handje helpen. De photografen moesten echter zwichten voor het steeds toenemend rumoer, en daar zij liefst heelhuids in Den Haag wilden arriveeren, sloten zij hun toestel. In Den Haag is dezer dagen bepaald, dat de agenten van politie en nachtwakers geen bekeuringen meer mogen doen, zonder twee ge tuigen te kunnen aanwijzen, die hunne verklaring staven. De pertinente ontkentenis van vele be-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1