in 23-jarigen ouderdom, in Den Haag overleden. Gelijk bekend is, wordt de generaal eerstdaags in Den Haag terugverwacht. Uit Paramaribo wordt van 31 Juli gemeld: De reis van den gouverneur naar de Marowyne heeft vele bijzonderheden in het licht gesteld omtrent de goud-ontginning, die aan de Fransche zijde van de rivier reeds tot zekere ontwikkeling gekomen is. Daardoor worden de berichten, reeds van de vorige eeuw dagteekenende, dat ook in Suriname goud gevonden wordt, alleszins bevestigd. Aan de Fransche zijde der Marowyne heeft men een twintigtal concessiën van gronden, welke door Europeanen, kleurlingen, negers en Indianen wor den bewerkt en waarvan de grootste 27,000 hec taren omvat. Deze concessiën zijn gelegen boven de Sakoera-kreek, en het lijdt geen twijfel of daarte genover, aan onze zijde der rivier, verkeert de bodem onder dezelfde omstandigheden. Nabij het Nassau-gebergte is de plaats om goud te vin den als aangewezen. Door een aantal beetwortelsuiker-fabrikan ten in Nederland is een adres gericht aan den Minister van financiën, waarin zij aandringen op de algeheele afschaffing van den accijns op de suiker. Gisteren kwam te "Vlissingen de haven bin nen het Engelsche schip Victoria and Albert kapt. Leiningen, van Wight naar Antwerpen be stemd. Aan boord bevonden zich de kroonprins en de kroonprins van Duitschland. Zr. Ms. scbroefstoomschip Sambasonder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. L. G. C. Van Wachendorfï van Rijn, is op zijne reis naar Oost-Indië, den 24sten dezer te Malta aan gekomen. De Ned. Bank had op 24 Aug. bij een muntmateriaal van f 134,290,181.445 voor eene som van f 129,270,499. minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 51,708,199.595 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Met ingang van 1 Sept. zijn bevorderd tot luit.-ter-zee 2de kl. de adelborsten 1ste kl. J. H. M. Jansen, C. J. Francois, D. A. Mensert, J. S. Van Drooge, W. H. Souman, A. G. D. Nolthenius, I. Van den Bosch, Jhr. A. O. J. M. De Casem- broot, L. R. Koolemans Beynen, W. Allirol, J. J. Poortman, A. B. De Jongh, J. Bollaan en C. J. G. De Booy. Z. M. heeft aan F. W. graaf van Limburg Stirum, in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken; benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, Dr. D. A. Kerkhoff, dusver tijdelijk leeraar aan die school; benoemd tot burgemeester der gemeente Marum Jhr. H. Van Sminia; aan Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Oct., eervol ontslag ver leend als raadsheer in het prov. gerechtshof in Groningen, onder dankbet. voor de diensten den lande bewezen; aan Jhr. Mr. A. A. F. Van Pan- huys, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Leeuwardenbenoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, standplaats Utrecht, H. W. Arentzen, candidaat- notaris aldaar. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te ongeveer 12 uren is alhier een begin van brand ontstaan op een zoldertje waarop pakmanden enz., van een huis in de Burgsteeg, doch intijds ontdekt zijnde, is de brand door de bewoners zeiven gebluscht. Zooals gewoonlijk was de brandspuit gedirigeerd door de weesburgers, het eerst op de plaats aanwezig. Door de politie te Scheveningen zijn bezoeken gebracht in de woningen van het per soneel der vrouwelijke bedienden bij de zeebaden aan het strand. Naar men wil zouden er een aantal badhemden en andere benoodigdheden voor het zeebad voor dames gevonden zijn. Sommige vrouwen moeten hebben voorgegeven, dat zij die niet aan haar toebehoorende voorwerpen in be waring hadden. Gistermorgen viel te Rotterdam een man van 62 jaar aan de Geldersche Kade, terwijl een met steenen beladen wagen daar juist voor- byreed. Het voertuig ging hern over den linkerarm en het linkerbeen, zoodat de man ernstig aan die lichaamsdeelen gewond werd. Volgens het Dbld. heeft de directie der Hollandscbe spoorwegmaatschappij bereids aan een der beide dokiers, die bij het ongeluk te Warmond zoo krachligen bijstand verleenden, onder begeleiding van een vleiend schrijven, een doorloopende vrijkaart op hare lijnen aangeboden. Gisternacht is te Amsterdam een brand uitgebroken in een perceel in de Tichel straat, bewoond door den varkensslachter Wilken. Eene spuit van de brandweer was voldoende om den brand te blusschen. Gistermorgen werd bij de fabriek der Ned. Stoomboot-maatschappij te Fijenoord, onder het in aanbouw zijnde schip Merapieen West- Indische slang gevouden. Men vermoedt, dat dit dier daar met eene lading hout uit West-Indië is aangebracht. Uit Deventer wordt gemeld, dat bij de eerste veiling het houtgewas op het landgoed „de Brinkgreve", van wijlen mevrouw Eckstein- Gortheiligers, f 16.635 opbracht. De a rrondissements - rechtbank te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen de heeren J. A. c. s. (duëi). De rechtbank heeft de schuld van den eersten beklaagde J. A. aangenomen als bewezen door zijne volledige erkentenis, aangevuld door de uit de verklaringen der gehoorde getuigen bewezen omstandigheden; die van den tweeden bekl. A. H. S. eveneens, inet uitzondering van de hem ten laste gelegde ontvelling van het been van den eersten bekl., als zijnde hiervoor geen wettig bewijs geleverddie van den 3den, 4den 5den, 6den en 7den bekl. daarentegen niet be wezen verklaard, als zijnde de volledige erkentenis dezer 5 beklaagden (de 4 secondanten en den geneesheer) door geen enkel wettig bewijsmiddel aangevuld. De rechtbank heeft de bewezen ver klaarde feiten gequalificeerdwat den eersten bekl. betreft, moedwillige verwonding, wat den tweeden bekl. aangaat, moedwillige mishandeling, voor zooveel beiden betreft, gepleegd met voorbedachten rade, doch onder verzachtende omstandigheden en te dier zake veroordeeldden eersten bekl. tot drie maanden, den tweeden tot acht dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te onder gaan, met vrijspraak van al de overige bekl. van al het hun ten laste gelegde, en van den tweeden bekl. van het hem meer ten laste gelegde. Gisteren is de trein, die teHilver- sum om halfvier van Amersfoort aankomt, door het verkeerd staan van een wissel, op eenige ledige wagens gestooten, waardoor een arbeider eenige verwonding bekwam. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De Burgemeester van Herwen en Aerdt bericht, dat aan het Bovenspijk aldaar is aan den wal gebracht een drenkeling van het manne lijk geslacht, oud 35 a 40 jaren, met bruin haar en ringbaard, waarvan de gelaatstrekken onkenbaar waren. Bij het lijk is gevonden een zilveren horloge zonder kast aan een stalen ketting, benevens een brief zonder dagteekening, poststempel of vermel ding van plaats van afzending; op het adres stond „Aan Matat Liefering zelfs in handen", en de brief was onderteekend „Mina Reewall." Voor noemde burgemeester verzoekt zijn ambtgenooten te onderzoeken of zich in hunne gemeenten per sonen bevinden die de opgegeven namen dragen. Voor ongeveer tien weken werd in hel academisch ziekenhuis te Groningen een twin tigjarig meisje uit Scheemda ter verpleging op genomen, daar zij haar spraakvermogen had verloren ten gevolge van het een of ander toeval. In 't laatst der vorige week kreeg zij evenwel plotseling de spraak terug. Op een nacht droomde zij n.l. dat men haar de tijding bracht van het over lijden van hare moeder. Zij sprong uit haar slaap op en riep eensklaps: „Och God! mijne moeder is dood!" Den volgenden dag kon zij weer even goed spreken als vroeger. Te Starnberg (Beieren) heeft jl. Dinsdag bij de aankomst van den trein van 5 uur 's namiddags een onzettend ongeluk plaats gehad. Het achteloos zonder opzicht gelaten 3-jarig kind van een dicht bij den spoorwe, wonenden hoedenmaker speelde bij 't naderen van den trein op de rails. De brave vrouw van een aan den overkant gestationeerden wachter, zelve moeder van vier kinderen, bemerk'e het gevaar, schiet toe om 't vreemde kind aan een anders wissen dood te ontrukken, doch wordt zelve door de machine gegrepen en letterlijk in stukken gereten. Haar man, die op zijn post staande getuige was van 5t afgrijselyk tooneel, is als krankzinnig van smart. Het kind, dat mede zwaar gewond werd, stierf denzelfden nacht. Uit Hongkong wordt gemeld, dat het stoomschip Sparkop reis van Macao naar Canton, door Chineesche zeeroovers, die zich aan boord begeven hadden als passagiers, is uitgeplunderd. Zij vermoordden den kapitein, den stuurman, den administrateur en het grootste gedeelte der equipage. Het schip bleef gedurende zes uren in het bezit der zeeroovers, die op eene jonk ont snapten. De Chineesche machinist heeft de stoom boot op Macao teruggebracht. BUITENLAND. Frankrij k. Bij zijne aankomst te Sainte-Anne d'Auray, in Bretagne, werd Mac Mahon door den bisschop van Vannes opgewacht aan de deur der kerk en door dezen eene toespraak tot hem gehouden. De pre sident der republiek heeft vervolgens zijn naam op het register der bedevaartgangers ingeschreven. België. Volgens het verslag van de République Fran- $aise dat door den Belgischen Moniteur wel onvolledig, maar daarom nog niet onjuist genoemd wordt, hield de Commissie van het Congres zich in de zitting van '12 Augustus bezig met het onderzoek van het 1ste Hoofdstuk van de 1ste afdeeling: „Over de rechten van de oorlogvoerende partijen ten opzichte van elkander", welk hoofd stuk de Europeesche gemoederen het meest in onrust had gebracht. De Nederlandsche afgevaardigde Van Lansberge zeiae, dat de reserves, die hij reeds gemaakt heeft, het geheele 1ste Hoofdstuk betreffen. Neder land is een vreedzaam land; de legerorganisatie is louter van defensieven aard; het wenscht volstrekt niet betrokken te worden in verwik kelingen, die het er toe zouden kunnen leiden een ander land aan te vallen of het zouden kunnen medesleepen in geschillen, met het oog waarop het ontwerp geheel schijnt te zijn ge redigeerd. Hoewel Nederland altijd in vrede wenscht te leven met andere staten is hel echter be sloten, indien het mocht worden aangevallen, zich tot het uiterste te verdedigen, en zich van geen enkel verdedigingsmiddel te laten berooven. Elke clausule derhalve die, op welke wijze dan ook, de burgers zou ontheffen van den heiligen plicht om met alle middelen, die hun ten dienste staan, het vaderland te verdedigen, elke clausule die in stede van de macht van den vijand te be perken, tot recht zou verheffen, wat alleen door macht verkregen is iets waaraan men zich door nood gedwongen kan onderwerpen, maar dat men nimmer reeds vooraf kan toestemmen elke clausule van dien aard zou door de publieke opinie verworpen worden en de regeering van Nederland zou er nooit hare goedkeuring aan kunnen hechten. Verklaringen in denzelfden geest werden afgelegd door den Belgischen afgevaardigde, baron Lam- bermont, en den Zwitserschen kolonel Hammer. OuLitsclxland. De groothertog van Hessen-Darmstadt heeft het regeeringsbesluit bekrachtigd, waarbij aan alle ambtenaren het lidmaatschap van het Maintzer katholiek verbond is verboden. De directeur van politie te Potsdam heeft bekend gemaakt, dat ook aldaar op last der rechterlijke autoriteit het Duitsch werklieden-ver- bond definitief is opgeheven. Spanje. De Nord zegt, dat Rusland zich voorloopig za blijven bepalen tot de afwachtende houding, die het in de quaestie over de erkenning van de Spaansche regeering heeft aangenomen. De regee ring, die zijn macht ontleend heeft aan den coup d'élat van 3 Januari, is tot dusverre nog niet op wettige w'yze in Spanje gesanctioneerd geworden, en het zou een precedent zijn om een gouverne-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2