LEIDSCH DAGBLAD. N°. Mitt. A0. 1874. Donderdag 27 Augustus. STADS-BERICHTEN. LIJKENVERBRANDING. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Arie Kalmeijor, smid, wonende binnen deze gemeente, houdende verzoek om in het huis aan den hoek van den Middelweg en de Hooglandsche kerk-koorsteeg N°. 2 eene smidscuring te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 31 sten Augustus aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in Ie breugen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 Augustus 1874. Te Parijs doet zich een verschijnsel voor, ■waarvan ook vele andere groote steden voorbeel den opleveren, nl. het gebrek aan geschikte be graafplaatsen. Men heeft daarvoor een terrein op aanmerkelijken afstand buiten de stad voorgesteld te Méry-sur-Oise, waarheen dan dagelijks een vijftal treinen zouden loopen tot het overbrengen van lijken, maar inmiddels een anderen maatregel genomen, die wel verdient dat men er de aan dacht op vestige. De gemeenteraad heeft nl. ge durende zeven maanden de mededinging openge steld ter beantwoording der vraag: het beste middel te vinden ten einde de lijken tot asch te verbrandenhet bestuur wordt uitgenoodigd te trachten door de Wetgevende Kamer een wet in het leven te roepen, welke het verbranden van lijken in de gemeente Parijs veroorlooft. Zooals onze lezers weten, is de zaak der lijken verbranding niet nieuw meer. In verschillende steden zoowel op het vasteland als in Engeland hebben zich vereenigingen gevormd met het doel haar te bevorderen. De stap echter, door den Parijschen gemeenteraad in deze gedaan, kan tot meer werkelijke resultaten leiden, en daarom juist vestigen wij er de aandacht op. De quaestie der lij ken verzorging mag inderdaad een zeer belangrijke heeten. De hygiëne of ge zondheidsleer, de wetenschap die vroeger ten onrechte werd verwaarloosd, maar thans meer en meer tot haar recht is gekomen, heeft een licht doen opgaan over menigen onhoudbaren toestand, heeft aanleiding gegeven hier tot het verschaffen van zuiver drinkwater, ginds tot het verbeteren der rioleering, elders tot het droogmaken van schadelijke grachten en tot zoovele andere maat regelen, die in vervolg van tijd ongetwijfeld een heilzamen invloed op den gezondheidstoestand zullen uitoefenen. Thans heeft men onder haar voorlichting ook het oog gevestigd op de kerkhoven als verzamel plaatsen van een groot aantal tot ontbinding overgaande lichamen van afgestorvenen, en inder daad, men moge voor- of tegenstander van de lijkenverbranding zijn, niemand zal zeker willen ontkennen, dat de uitdampingen der kerkhoven hoogst schadelijk zijn voor hen, die er mee in aanraking komen. Die overtuiging heeft in vroeger jaren aanleiding gegeven tot het verbod van in kerken te begraven, in later tijd tot de bepaling dat de kerkhoven op een bepaalden afstand buiten de kom der gemeenten moesten gelegen zijn. Of de laatste voorwaarde overal stipt wordt in acht genomen mag worden betwijfeld, en ook in onze gemeente ware het zeker wenschelijk dat de drie begraafplaatsen niet binnen, maar aan gene zijde van het singelwater waren gelegen. Mocht het beginsel der lijkenverbranding veld winnen en later in toepassing worden gebracht, dan zou men van al die bezwaren ontheven zijn. Zoover zijn wij echter nog volstrekt niet. Er doen zich talloos vele moeilijkheden op, zooals trouwens bij de invoering van elke ongewone zaak het ge val is, maar vooral hier, waar men bovendien zal te worstelen hebben met bedenkingen van godsdienstigen aard. Ook op technisch gebied doen zich moelijkhe- den op, en wel van zwaarwichtigen aard. Men is er namelijk tot dusver nog niet in geslaagd een methode te vinden, volgens welke men de lijken geheel tot slof kan verbranden zonder dat dit verteringsproces te groote kosten na zich sleept. Talloos vele proeven zijn er reeds met dal doel genomen. Zoo beweert Prof. Gorini te Lodi een vloeistof te kunnen samenstellen, die na groote verhitting het lijk in korten tijd volkomen ver teert. De meeste kans op slagen zou wellicht de bekende Siemensche oven opleveren. In allen ge valle zou het de vraag zijn of het niet voldoende ware te achten door de verbranding alleen die deelen van het lichaam te verteren, die bij het gewone ontbindingsproces smetstoffen verspreiden. Zooveel is zeker, dat wij hier voor een vraag staan waarvan men nog op verre na de oplossing niet heeft gevonden, getuige de prijsvraag, door den Parijschen gemeenteraad uitgeschreven om meer helderheid in de zaak te brengeneen vraag tevens, waarvan de beantwoording by de steeds toenemende uitbreiding der sleden met eiken dag dringender wordt. Grondig onderzoek moet ook in deze den weg aanwijzen dien men veilig kan bewandelen. De oogen te sluiten voor toestanden, waarvan men het gevaarlijke zijns ondanks gevoelt, kan slechts leiden tot vermeerdering der ongerustheid. Blijkt de lijkenverbranding uitvoerbaar te zijn, dan zullen ongetwijfeld velen daaraan voor hunne dooden boven begraving de voorkeur geven, wanneer zij slechts facultatief wordt gesteld, d. i. wanneer aan ieder de gelegenheid wordt verschaft haar desverkiezende te doen toepassen. Maar in alle geval: men wachte zich ook in deze voor voor oordeel; tegen overhaasting waarborgt ons volks karakter ons genoegzaam, ja soms zelfs al te veel. LEIDEN, 26 Augustus. Het admissie-examen tot de lessen der hooge- school alhier zal door de letterkundige faculteit worden afgenomen den 17den en 18den September. Aanmelding tot 10 September bij den pedel P. J. Oostveen. Z. M. heeft op verzoek ingetrokken de be noeming van Dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar te Leiden, tot lid der commissie, die gedurende éen jaar, ingegaan 1 Augustus 11., belast is met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, en van het natuurkundig examen voor hulpapolhekers; benoemd: tot lid dier commissie Dr. R. A. Mees, hoogleeraar te Groningen, thans plaalsverv. lid, en tot plaatsverv. lid, Dr. A. Van Hennekeler, leeraar aan de H. Burgerschool te Amsterdam. De commissie voor de departementale scho len te Nijmegen heeft, in plaats van mej. E. P. Munk, als directrice aan de meisjesschool benoemd mej. E. M. Hoitsema, van Leiden. Gisteravond had onder directie van den heer Völlraar het laatste der acht zomerconcerten op Zomerzorg plaats. Bood het programma steeds veel schoons aan, gisteren was dit in 't bijzonder het geval. We behoeven daartoe o. a. slechts te noemen de fantaisie „Un jour d'été en Norvège" van Buyssens, de souvenir de „Violetla" van Verdi en de groote fantaisie van Dunkier over motieven uit de opera „Der Freischütz" van Weber, enz. De uitvoering kenmerkte zich door kracht, fijnheid en aplomb van spel. In de forsche passages heerschte eene overweldigende en noch tans onberispelijk reine klankmassa; in de zachte eene liefelijkheid, die, evenals het fraaie af- en toenemen der crescendo's, aan het geheel gloed en leven verleenden. De tuin was ook nu weder smaakvol verlicht en door de leden met hunne dames zeer goed bezet. Door B. en Ws. van Dordrecht zijn op de voordracht voor hulponderwijzeres 3de klasse aan de eerste stads-tusschenschool geplaatst mej. M. M. Van Katwijk, J. J. M. Montagne en J. Med- ding, respect, hulponderwijzeressen te Gorcum, Lei den en Aarlanderveen. Een gisteren ontvangen telegram van den gou verneur-generaal, dd. 24 Augustus, bevat de vol gende mededeelingen, ontleend aan een telegram van kolonel Pel te Atjin: Den 16den Augustus is kampong Poede zonder verlies genomen en bezet. De vijand maakt bentings om ons grond gebied. Den 17den is een grasheuvel, 400 meter ten oosten van Kotta-Radja, genomen en bezet; ons verlies bedroeg 3 dooden en 26 gewonden, allen minderen en koelies; 's vijands verliezen waren onbekend. Toekoe Nek van Maraksa is over leden. De gezondheidstoestand is beter. Naar men verneemt heeft de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de heer Van Bylandt, zijn ontslag genomen als lid dier vergadering. De Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft, in eene gisteren ge houden vergadering, hare gouden medaille uitge reikt aan kapitein A. K. List, gezagvoerder van het Nederl. barkschip Krimpen aan de Lek voor de redding op 10 Maart 1874 der uit 25 man bestaande equipage van het Engelsche schip Moores/ort, dat op reis van Newcastle naar Bombay in brand was geraakt, en waarvan de equipage zich reeds gedurende vijf dagen in de sloepen had opgehouden. De uitslag van de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Den Haag, welke gisteren plaats had, was, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. F. W. Mouton, architect, die 73, en J. Van Lith Jr. die 58 stemmen bekwam. Langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg (lyn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn, gedurende de maand Juli 1874, 239,866 reizigers vervoerd; opbrengst ƒ211,633.59 en aan goederen ƒ50,431.55"/2; totaal 262,065.14l/2. Sedert primo Januari aantal reizigers 1.272,279; opbrengst van reizigers en goederen 1,424,588.45/2. Het stoomschip Conrad arriveerde te Suez 24 dezer namiddags en zou gisteren het kanaal ingaan. Met het stoomschip William Mackinnon is jl. Zaterdag o. a. te Nieuwediep aangekomen de '1ste luit. Comfurius van het O.-I. leger, die in Atjin beide oogen heeft verloren. Eene der dochters vaD den generaal Van Swieten is gisteren, na eene korte ongesteldheid,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1