Met 6 September a. s. worden de navol gende benoemde adelborsten der '1ste kl. geplaatst: aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel. P. C. De "Winter en H. M. La Chapelle; van Zr. Ms. raderstoomschip ValkH. F. Steinmetz en W. Wijers; van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, J. B. Snethlage en J. M. Noorduyn; van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, J. C. Cremer, H. Van Assendelft de Coningh en P. A. R. Hennequin. Z. M. heeft W. Marshall benoemd tot Ned. consul te Weimar; voorts aan A. N. Clairmonte eervol ontslag verleend als Ned. consul te Barbados, en als zoodanig benoemd R. W. O' Neale. Gemengd Nieuws. Sedert Donderdag 11. zijn de beide sporen tusschen Piet-Gijzenbrug en Warmond weder in dienst gesteld. Reeds op den 17den waren de drie bruggen, die op dat baanvak her stelling behoefden, weder voor den dienst gereed, doch tengevolge van het ongeval was een der lijnen nog een paar dagen door het beschadigd materieel versperd. Voor een paar dagen moet men aan het gemeentebadhuis te Seheveningen bemerkt hebben, dat niet alle werksters en schoonmaaksters van het hótel in eerlijkheid uitmunten, 't geen tot een onderzoek aanleiding gaf. Dat onderzoek schijnt te hebben geleid tot de ontdekking, dat sommige Scheveningsche vrouwen, die van des morgens vroeg tot des avonds laat in het hótel werkzaam zijn, bij haar vertrek onopgemerkt goederen van verschillenden aard, die voor geen berging achter slot vatbaar zijn, naar huis mede namen. Zoodra de politie met de ontvreemdingen in kennis was gesteld, heeft zij de voorwerpen opgespoord, en ze bij nachtelijke huisvisitaliën gevonden en in beslag genomen. Naar men ver neemt zouden de schuldigen meest weduwen met jonge kinderen zijn, welke omstandigheid heeft doen besluiten geen voorloopige aanhouding te bevelen. Voor ontvluchting der schuldigen bestaat dan ook hoegenaamd geen vrees. Zondag-middag wilde een zesjarig knaapje in Den Haag den weg oversteken juist toen de wagen van de tramway in volle vaart aankwam. Het struikelde en viel daardoor op een der rails juist toen het paard hem reeds gena derd was en zou vreeselijk letsel bekomen heb ben, indien niet de conducteur, die zich vóór op den wagen bevond, de tegenwoordigheid van geest had gehad, om het kind vóór het wiel bij de kleeren op te nemen en zoo buiten gevaar te brengen. Een treurig ongeval had giste r mi d- dag in Den Haag plaats. Een achtjarig meisje uit een hofje op het Groenewegje had, op verzoek van een buurvrouw, vuur in een theestoof gehaald. Door den wind kwam haar schortje met het vuur in aanraking en in een oogenblik stond het kind geheel in vlam. Het meisje ijlde brandende huis waarts, waar onmiddellijk alles werd aangewend om haar te redden. Ook werd dadelijk geneeskun dige hulp ingeroepen. Men vreest echter voor het levensbehoud van het kind, dat met brandwonden is overdekt. Aan de Geestbrug, nabij Voorburg, is gistermorgen eene dienstmeid, die bezig was met goed spoelen, in het water gevallen en ver dronken. Zondag wilde een der bezoeksters van de Rotterdamsche diergaarde iets geven aan de wolven in de nieuwe kooi aan de Singelzyde; maar in plaats van het naar de dieren toe te werpen en voor het hek te blijven, waarmede de ruimte rondom de kooi voor de bezoekers is af gesloten, beging zij, in weerwil van alle waar schuwingen, de onvoorzichtigheid van zich over het hek te wagen om den wolven de toegedachte versnaperingen door de traliën toe te reiken. Het gevolg hiervan was, dat de beide dieren plotseling toeschoten en haar aan hand en arm deerlijk havenden. Gelukkig dat een der toegesnelde be dienden haar uit de gevaarlijke positie bevrijdde. Bij de cavalerie en artillerie zal wel- dra een nieuw model sabel worden ingevoerd, die in zooverre van de tegenwoordige verschilt, dat de onderste ring, dus de lange riem vervalt en het aantal beugels aan de greep met een aan de binnen zijde vermeerderd wordt tot betere dekking van de hand. Een 60-tal van zulke sabels zijn in be proeving. Vrij dag -morgen ontstond er te Haaf- ten brand in een gebouw der steenfabriek van de heeren Van Lookeren Campagne en Hasselman te Tiel. Het huis was reeds uitgebrand eer de spuiten water konden geven; in hetzelfde huis woonden twee arbeiders met hunne gezinnen, waarvan het eene gezin zijn geheelen inboedel met kleeding- stukken en een melkgeit in de vlammen moest zien omkomen en waarvan niets tegen brandschade was verzekerd. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door twee kinderen, die met het vuur aan het spelen waren, terwijl de ouders niet tehuis waren. Te Kruiningen is een oppassend jongmensch van 18 jaren, bij zijne pogingen om de paarden, die, terwijl hij er mee naar 't land reed, op hol waren gegaan, tot staan te brengen, van den wagen gevallen; hij werd zoo zwaar gewond, dat hij drie uren daarna overleed. Aan den polder Kijfhoek, onder Dus- sen, is een schip, dat in lading lag met hooi en reeds 40.000 pond scheep had, totaal verbrand. Ook het nog op den wal staande hooi, p. m. 30,000 pond, werd door de vlammen aangetast en verbrandde. Een net gekleed knaapje meldt het Paleis v. Just. nadert op 20 dezer den rechter (vacantiekamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam). Om het misdrijf, dat hij gepleegd heeft, en de straf die hem wacht, schijnt hij zich al zeer weinig te bekommerenwant met vrien delijken en open oogopslag ziet hij om zich heen, en schijnt nauwkeurig en belangstellend op te nemen al die vreemde menschen en die vreemde zaken, het voor hem ongewone schouwspel. Daar boven op die verhevenheid de heeren in hun zwarte mantels, daarginds die heer met zijn oranje lint om den hals, een weinig verder rechts die tafel, waarachter eenige andere personen hebben plaats genomen, nog een weinig verder die mannen in uniform met sabels op zijde, en aan het eind der zaal de balie, waarachter een aantal lieden, niet allen van het meest gunstig uiterlijk, die nieuwsgierig den gang der zaken volgen, de toe hoorders en toeschouwers. De knaap antwoordt op de gebruikelijke vragen, dat hij is geboren te Hilversum, in de fabriek arbeidt en twaalf jaar oud is. Een kind van twaalf jaar, dat wekt be langstelling, en daarenboven een knaapje van een zoo vriendelijk en zacht uiterlijk. En toch, dat knaapje, dat daar voor u staat, met zijn lief en innemend gelaat en zijn melodieus kinderstem metje, is een misdadiger, die zich heeft schuldig gemaakt aan... diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huis met inklirnming, volgens art. 384 van het strafwetboek strafbaar met een tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens vijf tien jaar, doch voor personen onder de zestien jaar oud, die met oordeel des onderscheids heb ben gehandeld, volgens art. 67 van dat wetboek strafbaar met opsluiting in een verbeterhuis voor minstens een derde van dien tijd. De jongen had niets meer en niets minder misdreven, dan te Hilversum, op 29 Juni 11., 's morgens te kwart voor vijven, op de buitenplaats van den heer K. uit Amsterdam, over een hek te klimmen en uit den tuin van génoemden heer en te diens nadeele te stelen een roos. Volgens zijn eigen opgaaf was hij echter tot dit misdrijf verleid door eenige Hilversumsche fabriekarbeidsters, die een bijzon dere neiging hadden voor des heeren K.'s rozen. Doch hooren wij den heer K. zelf: „Wij, Am sterdammers," zoo spreekt hij, „doen alles wat wij kunnen om de omgeving van Hilversum te verfraaien, en de bevolking doet alles om ons tegen te werken, en vernielt en verwoest onzen schoonen aanleg. Ik heb mij hierover bij den burgemeester beklaagd; de veldwachter heeft, op diens bevel, mijn plaats bewaakt, en ziet, deze knaap is door hem op heeterdaad betrapt." Geen i oos zonder doornen \oor dat 12-jarig kind. Schuldig veiklaard aan diefstal in de aanhoorig heid van een bewoond huis, met overklimming, gepleegd door iemand beneden de '16 jaar met oor.ieel des onderscheids, wordt hij door de recht bank, onder aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot een cellulaire ge vangenisstraf van drie dagen, de minste straf, die zij volgens onze bestaande stafwetgeving bij machte was op te leggen. De knaap scheen het vonnis met gelatenheid aan te hooren, ofschoon zijn houding ons grond geeft om aan te nemen, dat hij er niet bijzonder oplettend naar heeft geluis terd, daar hij het voortdurend te druk had met zijn omgeving. INGEZONDEN. Circulaire aan de bewoners Tan het Rapenburg en den Vliet. Met genoegen hebben wij die circulaire ontvan gen en hopen dat door saamgebrachte bijdragen prachtige versieringen en illuminatiën tot stand mogen komen. De Commissie wordt echter attent gemaakt, dat die circulaire niet bezorgd is bij personen die op kamers wonen en zeer goed in staat zijn tot de feestviering bij te dragen. Eene revisie alzoo van de buurtlijsten zal niet onbeloond blijven. Ook is het verlangen en de wensch van vele bewoners van het Rapenburg en den Vliet, dat er op de Vlietbrug een tem pel of eerepoort kome of ten minste dat de Vliet, waarlangs het eerste vaartuig kwam dat redding bood in den hoogen hongersnood, eene bijzondere versiering ten deel valle. In de hoop dat wij door de Commissie in ons verlangen niet zullen worden teleurgesteld, noemen wij ons reeds by voorbaat Eenige feestvierende bewoners van 't Rapenburg en den Vliet. Oeld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 17 tot 22 Augustus 1874. Over 't geheel genomen was de verloopen week vrij gunstig voor bijna alle soorten van fondsen en heerschte er vrij wat levendigheid, in verhou ding althans van wat wij sints geruimen tijd gewoon waren. Onverdeeld was deze stemming echter niet, want de middendagen der week ken merkten zich door eene groote werkeloosheid in Staatsfondsen, terwijl wat de Amerikaansche Spoor wegwaarden betreft, het de Obligatiën voordeeliger ging dan de Aandeelen. Einde goed, alles goed? luidt het spreekwoord en heelt dit recht dan is alles goed, want den dag van heden (Zaterdag) was algemeene willigte en betrekkelijk zeer geani meerde handel het kenmerk der beurs. Nadat wij het bovenstaande geconstateerd heb ben, behoeven wij meer op de uitzonderingen, de minderheid, te wijzen dan op den regel door de meerderheid gevolgd in het klimmen der prijzen. Tot die uitzonderingen behooren onze 4 pCt. Werkelijke Schuld die, zij het dan ook maar eene fractie, verloor, in tegenstelling der 2>/2 en 3 pCt. die een weinig avanceerden. Voorts Aand. Neder- landsche Bank die 1 pCt., Hollandsche Spoorweg- aandeelen, die evenals de Aandeelen Gentraal- Spoorweg en Obligatiën Exploitatie-Maatschapij die zelfs 5 pCt. verloren. Van de buitenlandsche fondsen liepen Span jaards resp. van 183/s op 17'^,6 en van 13 op 127/,6 pCt. terug; Russen 6de serie van 88'/16 op 877/8 pCt., 5 pCt. 1864 en 4'/2 pCt. I850er verloren 1/4, evenals de 4 pCt 1840 bij Hope C0., terwijl de 4 pCt. 2de4de leening'/2 pCt. bij de vorige week achterlieten. Loten 1864 daal den van f 287'/2 op f 285®/a en 1866 van van f 292'/2 op 2881/2. Spoorwegfondsen bleven meest om en bij den slotprijs der vorige week met eene fractie in 't voor- of in 't nadeel. Brest- Grajewo avanceerde echter 1 pCt. Er is sprake van eene nieuwe groote Russische leening en het is wellicht daaraan toe te schrijven, dat zich de gunstige stemming der beurs mede in de overige Russische soorten heeft doen kennen. Oostenrijksche renteschuld handhaafde de prijzen der vorige week, wat vooral hierom beteekenis heeft, dat er geen noemenswaardige orders voor Duitsche rekening in werden uitgevoerd en dus onze markt aan zichzelf bleef overgelaten. Van de Loten waren alleen de 4 pCt. van 1S54 f 3 lager, terwijl de overige hooger werden genoteerd. Niettegenstaande of liever ten gevolge eener nieuwe Turksche leening, die gesloten zou zijn, sluiten de 5 pCt. na eenige niet zeer belangrijke variatiën, als de vorige week, en rezen de 6 pCt. van 1869 zelfs van 1283/4 tot f 133 en de Loten van 50 op 52. Men hoopt toch dat die leening weder in de aanstaande rentebetaling

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2