LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4458. A0. 1874. Maandag 24 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 September begint een nieuw kwar taal van het Leiiisch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noo- digen bij deze do ingezetenen nit om, tot eene tijdige regeling eener ALGEMEENE VERLICHTING bij gelegenheid van de aanstaande viering van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet op den 3den October, zich in betrekking te willen stellen met de heeren der gebnurten, die, daartoe aangezocht, zich bereid hebben verklaard om tot den goeden uitslag ten deze mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Augustus 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, den 22sten Augustus 1874. LEIDEN, 22 Augustas. De Commissie voor de Volksvoorlezingen zal, volgens achterstaande advertentie, een tentoon stelling organiseeren van bloemen en planten, door den werkman gekweekt. Van verschillende zijden mocht de Commissie geldelijke ondersteu ning ondervinden. In 't belang der goede zaak wekken wij onze lezers op, voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan, van hunne belangstel ling te doen blijken, 't zij door een bijdrage in geld, 't zij door de toezending van eenig voor werp, dat als prijs zou kunnen dienen. Gistermiddag om halfvier zijn de bedevaart gangers uit Kevelaar alhier teruggekeerd. Hun aantal was groot. Naar men verneemt zal voortaan de bedevaart in plaats van naar Kevelaar naar Scherpenheuvel (België) trekken. Dit besluit zou een gevolg zijn van het verbod der Duitsche regeering. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 8290 vol wassen personen en van 3138 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 930 baden genomen. Uit Hazerswoude (Rijndijk) wordt ons ge meld De reeds vroeger vanwege de afdeeling Alphen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van landbouw aangekondigde harddraverij had hier Donderdag onder begunstiging van fraai zomer weder plaats. Des voormiddags werd er door 12 paarden aan deelgenomen. De prijs, een rijk ver gulde pendule, werd behaald door de zwarte merrie „de Nobel" van den heer D. Van den Akker te Hazerswoude, bereden door A. C. Van den Akker, en de premie, twee botervlootjes met zilver, door de bruine merrie „Bruno" van den heer W. Doon uit Den Haag, bereden door A. Bos. Des namid dags door paarden van zessen klaar, werd er door 16 paarden aan deelgenomen, waarvan de bruine merrie „Viorno," van den heer G. Barendrechl, te Barendrecht, bereden door J. De Boer, den prijs, f 200 in geld, heeft behaald; de premie, f 50 in geld, werd behaald door de „Snel" van den heer W. C. Bulk te Leimuiden, bereden door A. Bos; de winnende pikeur J. De Boer genoot een douceur van ƒ10. Ofschoon een talrijk publiek aanwezig was, liep het feest in de beste orde af. In de onlangs gehouden vergadering der Noordwijksche afdeeling van de „Vereeniging van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland" is besloten den wintercursus der Ambachts-teeken- school aldaar tegen half October a. s. weder te doen aanvangen. Gisteren is te Haarlem aanbesteed het doen van eenige vernieuwingen, bijbouwen en verande ringen aan de bestaande gebouwen van het St.- Elisabeths-Gasthuis. Laagste inschrijver was de heer G. Van Vliet, van Oudshoorn, voor 37,960. Eergisteravond had in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam de uitvoering der cantate, woorden van P. H. Witkamp, muziek van Joh. M. Coenen, plaats, die door zeven a achtduizend personen werd bijgewoond. Op zeer prijzenswaardige wijze meldt het N. v. d. D. werd de nieuwste compositie van den Heer Coenen ten uitvoer gebracht; het orkest spande zich als 't ware dubbel in om de vele schoone gedeelten van dit werk helder te doen uitkomen. Het karakter der cantate is zeer ernstig en degelijk, haar fris- sche oorspronkelijkheid werkt weldadig op den hoorder. Wel verdiend waren de vele toejuichin gen, den componist en den uitvoerders aan het einde gebracht. Ook jegens de vocalisten bleef het publiek, en terecht, niet koel. Het mannenkoor onderscheidde zich door eenheid en kloekheid van zang. Moeielijk was de taak der solistenreeds het overwinnen der zwarigheid om zich in een lokaal als 't Paleis te doen hooren, is niet gering, maar bovendien gaf de aard der „verzen" geduchte moeilijkheden. Mevrouw Collin-Tobisch met haar kloeke stem, welke zij zoo schoon beheerscht, en Mej. G. Donker, de jeugdige frissche sopraan, hadden eer van haar zang; waardig werden zij ter zij gestaan door de hh. Deckers, den bekenden baryton, en De Goey, tenor. Later, in het tweede gedeelte van 't keurig programma, deden de vier solisten zich met veel succes nogmaals hooren, en toen vergat men geheel dat in het eerste gedeelte de zuiverheid van hun ensemble soms wel iets te wenschen overliet. Prof. Buys Ballot is benoemd tot honorair lid van „The British meteorological society." Bij Zr. Ms. besluit van 3 dezer, is, in aanmerking nemende dat het noodig is opnieuw eenige maatregelen te nemen, om het toenemend gebrek aan kader bij het leger te voorkomen, bepaald, dat, te rekenen van 1 Aug. jl., voor ieder ongehuwd verdienstelijk onderofficier, die den ouderdom van 24 jaren heeft bereikt en niet ouder is dan 36 jaren, dienende bij de corpsen van het leger, die zich na het eindigen van zijn loopend vrijwillig engagement, opnieuw voor den tijd van zes jaren verbindt, ten behoeve van het werffonds wordt te goed gedaan f 600 als grati ficatie. In de gisteren te Rotterdam gehouden zit ting van de negende algemeene vergadering van leeraren aan de inrichtingen van M. O. is betref fende het vraagpunt door den heer J. Versluys gesteld, de wenschelykheid uitgesproken, dat de leerstof aan de h. burgerscholen zal verminderd wordendat zouden vervallen als afzonderlijke vakken de werktuigkunde, de technologie, de delfstofkunde, de statistiek, de warenkennis, het schoonschrijven,; en de scheikunde te beperken tot de twee hoogste klassen. Het slot van het voorstel (stappen daartoe bij de regeering en volksvertegen woordiging te doen) werd, wegens de geringe opkomst ter vergadering en de heerschende ver deeldheid, verworpen. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat het hoofdbestuur zich aldus had geconstitueerdPekelharing, voorzitter; Grone- man, vice-voorzitterB. De Regt, secretaris. De zilveren lamp met inschrift, waarvan door de commissie van de Geuzen-vereeniging bij gelegenheid van de Meifeesten aan Z. M. de teekening werd aangeboden, zal door den ver vaardiger, den heer Van Kempen, den lsten October worden afgeleverd; eenige dagen later zal de aanbieding kunnen geschieden, nadat de lamp eerst eenige dagen te Utrecht en elders ter bezichtiging gesteld zal zijn. Het stuk moet prachtig zijn en de uitvoering zeer goed voldoen. Z. M. heeft pensioen verleend aanF. H. De Veije de Burine, gewezen militie-commissaris in de prov. Utrecht, te Utrecht, ten bedrage van /212 'sjaars; J. Muschart, gewezen militie-com missaris in het 1ste militie-district der prov. Gelderland (sedert overleden), ten bedrage van f 126 'sjaars; benoemd tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Breda Mr. R. J. v. Mierlo, plaatsverv. kantonrechter en advocaat aldaar; tot plaatsverv. kantonrechter te Rauwerd Mr. T. Y. Kingma Boltjes, advocaat te Grouwaan P. J. I. Greidanus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Heerlen. Gemengd Nieuws. Een metselaar uit de gemeente Groenlo, met een opperman werkzaam zijnde met witten in een boerenwoning te Eibergen, nam dezer dagen een geladen geweer van den muur en legde dat in eene bedstede. Toen de opperman het geweer later in handen nam, ging het schot plotseling af, waarbij de volle lading den metselaar trof, die nog in het vertrek aanwezig was. Dade lijk heeft men den lijder vervoerd naar Groenlo, waar hij onder geneeskundige behandeling werd genomen, doch kort daarop is overleden. Nadat gistermorgen te 5 uren door twee visschers het lijkje van een pasgeboren kind, gewikkeld in een paar zakken, in het water van den mond der Westerhaven te Rotterdam was gevonden, is de moeder, een dienstbode, eenige uren daarna door de politie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent den brand in den houtzaag- molen „Bijkerk" op het Kwakerspad te Amster dam wordt gemeldEen handspuit was spoedig in werking, terwijl ook een spuit van Nieuwer- Amslel op het terrein verscheen, die echter op bevel van den fungeerenden chef van de brand weer van Amsterdam niet mocht werken. Daar de bereidvaardige Nieuwer-Amstelaren nog onbe kend waren met de ingevoerde discipline, weiger den zij het bevel te gehoorzamen en maakten toebereidselen om water te geven; na herhaalde vruchtelooze aanmaning om zich aan het bevel te onderwerpen, werd de spuit onklaar gemaakt door het afhakken van de slangpijp, die toen als wapen werd gebezigd om de pompiers voor hunne daad te straffen. Hierdoor ontstond een soort van ge vecht, dat natuurlijk met de vlucht van de vreem de spuitgasten moest eindigen. Intusschen belette dit dat de inmiddels aangerukte stoomspuit in werking kwam, doch aan het blusschen van der gelijke molens is niet te denken't eenige waar voor gezorgd kon worden, was dat men den brand tot den molen beperkte, welke doel volkomen is bereikt. Bij een brand welke Donderdag-nacht

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1