tegelijk met eene partij oude papieren en boeken van geenerlei waarde, doch dat de geruchten, als zou het archief der Gasthuizen zijn verkocht, zeer overdreven zijn, daar de verkochte perkamenten van geene bijzondere historische waarde zijn en het eigenlijk archief volkomen in orde en volledig is bevonden. B. en Ws. verklaren verder in hun rapport, dat zij met volle overtuiging de ver zekering kunnen geven, dat de goede trouw van allen, die in deze zaak betrokken zijn geweest, bui ten eenige verdenking ligt, en dat de verkoop der in beslag genomen perkamenten een gevolg is geweest van gemis aan de noodige zorg en controle bij de afgifte der papieren, die blijkens door de commissie voor de Gasthuizen aan den directeur-geneeskundige verleende machtiging kon den opgeruimd worden. Deze ambtenaar was daarbij de verantwoordelijke persoon, en dus, naar het gevoelen van B. en Ws., de aangewezen man om te zorgen, dat de perkamenten, die verkocht zijn, doch nog niet vernietigd, in het archief van het Gasthuis terugkeeren. Ten slotte geven B. en Ws. den Raad in overweging om 1°. te verklaren, dat noch aan de commissie over de Gasthuizen, die in 1872, noch aan die, welke in 1873 in functie was, noch aan den gemeente-archivaris eenig ver wijt mag worden gedaan; 2°. te besluiten, den directeur-geneeskundige der gasthuizen uit te noodigen, die maatregelen te nemen, die strekken kunnen om de perkamenten stukken, die, ten gevolge van dwaling, aan Gebr. Koster zijn ver kocht voor zoover het bezit dier stukken nog wenschelijk is in het archief der Gasthuizen te doen terugkeeren. Aan het rapport zijn toegevoegd een aantal bijlagen, zijnde de processen-verbaal der zittingen, waarin de bij de zaak betrokken personen zijn gehoord, door den burgemeester en den wethouder Coninck Westenberg, die daartoe waren gedele geerd, alsmede eenige brieven, over deze zaak met den officier van justitie gewisseld, en de rapporten van den gemeente-archivaris, Dr. P. Scheltema, over den tegenwoordigen staat van het archief der Gasthuizen. Het Liernurstelsel zal waarschijnlijk te Napels worden ingevoerd. De daar ter stede gevestigde „Society emulatrice per] le scienze e arte in Italia" heeft den heer Liernur tot eerelid benoemd en hem de gouden medaille eerste klasse van ver dienste vereerd. De feestelijke herdenking van het '10-jarig bestaan van het Paleis voor "Volksvlijt te Amster dam is gisteren aangevangen met eene groote muziekuitvoering door het orkest van het Paleis, onder directie van den heer Joh. Coenen. De bur gemeester en de wethouders Jhr. G. A. Tindal en J. Coninck Westenberg, benevens de gemeente secretaris, waren daarbij tegenwoordig. De heer A. C. Wertheim hield eene feestrede, waarin hij o. a. den wensch uitsprak dat er een standbeeld moge worden opgericht voor Dr. Sarphati, dat in October 1875 het 600-jarig bestaan van Am sterdam in het Paleis moge gevierd worden en dit moge voorzien worden van een orgel voor de groote muziekuitvoeringen. Naar men verneemt is de heer A. O. H. Teilegen, arts te Groningen, door den Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd tot adsistent bij de geneeskundige kliniek aan de hoogeschool aldaar. Gisternacht is te Alkmaar in den ouderdom van 70 jaar overleden Jhr. D. C. De Dieu Fon tein Yerschuir van Heilo, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer S. Sieburgh, consul van België te Amsterdam, is door den Koning der Belgen tot ridder der Leopoldsorde benoemd. In Den Haag is Woensdag een vergadering gehouden ter vaststelling van de statuten eener op te richten Vereeniging van officieren tot be vordering van 's lands weerbaarheid. Bij de Gedeputeerde Staten van Limburg is een concessie aangevraagd tot ontginning van steenkool- en andere delfstofmijnen, en wel dooi de heeren Van der Slik C°. te Dordrecht, voor en namens de Vennootschap „Noordstar". Deze Ven nootschap heeft sedert Maart jl. eene boring on dernomen in de gemeente Klimmen. Op het kadastraal perceel n°. '1026 en 817, sectie A, begonnen zij met met een boring op steenkolen, welke 15 Juli 11. reeds eene diepte van 166,37 bereikt had. Naar aanleiding daarvan vragen zij nu concessie op eene uitgestrektheid van 693 hectaren, gelegen in de gemeente Hoensbroek, Heerlen, Voerendaal, Klimmen en] Wijnandsrade. Alzoo zijn thans aanvragen gedaan voor gezamen lijk 18,566 hectaren tot ontginning in die pro vincie. Zr. Ms. schroefstoomschepen Pontianak en Bandier massingonder bevel van de luitenants ter-zee 1ste kl. J. H. Commijs en E. L. Ehnle, zijn op hun reis naar Oost-Indié, den 19den Aug. jl. te Aden aangekomen. Z. M. heeft benoemdtot burgemeester der gem. Strijen J. B. Nederveen, met toekenning van eervol ontslag als burgem. van Zevenhuizen der gemeente Zevenhuizen P. C. Stoop, burgem. der gem. Bleiswijk en Moercapelle, ten einde die betrekkingen gelijktijdig te bekleeden de voor den tijd van drie maanden tot 15 Nov. e. k., uitge brachte benoeming van A. De Jong, burgemeester van Almkerk, tot secretaris dier gemeente, goed gekeurd aan L. G. A. graaf Van Limburg Sti- rurn, Zr. Ms. Commissaris in Gelderland, vergund het aannemen en dragen der versierselen van de orde van den Rooden Adelaar 2de kl. met de Ster, alsmede aan Mr. J. E. H. baron Van Nagell van Ampsen, lid van de Ged. Staten dier provincie, en aan F. W. H. van Opstall, hoofdingenieur van den waterstaat, in Noord-Brabant, van de Kroon orde, respect, der 2de kl. en der 3de kl. welke hun door den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken werden; aan A. graaf Van Bijlandt, te Brussel, vergund het aannemen en dragen der hem door Z. M. den Keizer van Oosten rijk geschonken Kriegsmedaille. Gemengd Nieuws. Gistermiddag hadden zich in Den Haag een paar knapen uit den deftigen stand naar het Kanaal begeven om zich daar met baden te verlustigen, toen zij onderweg een wespennest ontdekten en de onbedachtzaamheid hadden, dit met een stok te verstoren. De diertjes, hierdoor in woede ontstoken, wierpen zich met den ge- heelen zwerm op de beide jongelieden, van welke de een vooral het doelwit was van hun gevaar lijke steken, waarmede in een oogwenk zijn ge laat was overdekt. Toegeschoten hulp mocht er in slagen de gevaarlijke insecten te verjagen. Naar een nabijzijnde herberg gebracht, werd de knaap daar voorloopig b'ygestaan en later per rijtuig naar de woning zijner ouders gevoerd, waar hij zich onder geneeskundige behandeling bevindt. Aanvankelijk was men bevreesd, dat hij het ge bruik zijner oogen kwijt zou zijndie vrees is gelukkig niet bevestigd, en men heeft hoop, dat het ongeval geen blijvende gevolgen zal na laten. Het bericht over den dood van den wegwerker, die overreden werd bij gelegenheid van de harddraverij te Sneek, is niet juist geweest. De ongelukkige leeft nog, ofschoon zijn toestand zorgwekkend blijft. Uit Zaandam is de notaris B. spoor loos verdwenen, na slechts korten tijd in die gemeente de praktijk te hebben uitgeoefend. De spoor weg wachter Dirk De Bruin, oud 57 jaren, wonende te Ouder-Amstel, is Woens dag-avond nabij Den Omval door den laatstaankomen- den Rijnspoortrein naar Amsterdam overreden, zoodat zijn linkeronderbeen werd verbrijzeld. Betreffende de reeds vermelde arres tatie van zekeren W. Volkers, te Amsterdam, wordt nader vernomen, dat hij in de nabijheid van zijne woning op de Lauriergracht werd in hechtenis genomen. Men zegt, dat hij tot een he- drag van f60,000 valsche wissels in omloop heeft gebracht. Te Mheer (Limburg) was dezer dagen het kind van een landbouwer met eene koe uit gegaan, om die langs de wegen le laten grazen. Het had het touw, waaraan het dier bevestigd was, om zijn arm gebonden, ten einde middelerwijl te kunnen breien. Eensklaps echter zette de koe het op een loopen en sleepte het kind een eind- weegs mede, zoodat het reeds een lijk was, toen men de hollende koe tot staan bracht. Eene belangrijke proefneming had onlangs plaats in het bassin van de brug de la Concorde te Parijs. Een vaartuig, beladen met ongeveer 15 personen van beider kunne, werd met zulk een gewicht aan lood (328 kilogram) bezwaard, dat het zonk. De opvarenden redden zich door middel van den zwem toestel Goseliri, dien zij onder hunne kleederen droegen. Aangaande dezen toestel wordt het volgende medegedeeld. Men heeft niet op schipbreuk of doodsgevaar te wachten, om het bedoelde reddingscostuum aan aan te trekken, maar men kan het als een ge woon kleedingstuk, bij wijze van een llanellen hemd, gebruiken, en dus elk oogenblik gereed zijn, zonder hiervan eenigen hinder te hebben, of in eenige beweging belemmerd te worden. Het hoofdbestanddeel bestaat uit eene pneumatische buis van gom-elastiek, om het lichaam gerold, wier ringen talrijk genoeg zijn, om de noodige hoeveelheid lucht te bevatten. Die buis is besloten, verborgen om zoo te zeggen, in een dubbel be kleedsel, dat een hemd vormt. Men heeft zich slechts aan te wennen, zulk een hemd te dragen. Komt er gevaar, men blaast binnen enkele minutea de buis op en kan verder gerust zijn. Wanneer men geruimen tijd te water vertoefd heeft en d? lucht eenigermate uit de buis ontsnapt is, dan begint men opnieuw te blazen. Het costuum is buitengewoon licht en met gemak onder de ge wone kleedingstukken te dragen. Het reikt van de knieën tot den hals en wordt op de borst door een rij knoopen geslotenhet bestaat uit een dubbel flanel, waartusschen de buis van gom elastiek loopt. Die buis begint op de borst, klimt over den linkerschouder, volgt de ruggegraat tot de lendenen, waar zij zich in twee takken ver deelt, die langs de dijen tot de knieën loopen. Van het centraal gedeelte der hoofdbuis loopen 12 tot '14 buizen van kleinere afmeting, die rondom het lichaam gaan en voor, bij de knoopen van het hemd, eindigen. BUITENLAND. Frankrij k. In de Presse, een van de meest geaccredi teerde officieuse bladen, leest men het volgende: „Het is thans uitgemaakt, dat meest al de be wakers op het fort Sainte-Marguérite medeplich tig zijn aan de ontvluchting van Bazaine. Het rapport van generaal Lewal zal weldra al de bijzonderheden van zijne ontsnapping bekend maken, waaromtrent mevr. Bazaine in haar brief aan den Minister eene zoo verkeerde voorstelling heeft gegeven. Wij hebben reden te gelooven, dat op sommige beambten der gevangenis de zwaar ste beschuldiging rust, en dal het onderzoek zaken aan 't licht zal brengen, die zekere medeplich tigen bij lange niet tot eer strekken." De Francais doet opmerken, dat het door mevr. Bazaine geleverde verhaal van de ontvluchting wemelt van onwaarschijnlijkheden. Hoe b. v. kan men aannemen, „dat een jongmensch, die niet eens goed kan roeien, en een jeugdige vrouw die het in 't geheel niet kan, eene boot van de kust naar Sainte-Marguérite hebben gestuurd, terwijl de zee zoo onstuimig was? Hoe is het te gelooven dat mevr. Bazaine, om haar man een sein te geven, in de boot een lucifer deed ontvlammen, terwijl de wind zoo sterk blies, en dat Bazaine, die aan touw tusschen hemel en aarde hing, ook van zijn kant een lucifer afstreek en vlam deed vatten?" „Neen laat het blad er op volgen door den brief van mevr. Bazaine en het relaas van den Figaro (dat met het verhaal in den brief overeenkomt, en dat het blad zegt uit den mond van mevr. Bazaine opgevangen te hebben de Figaro had namelijk een zijner verslaggevers naar Keulen gezonden), zullen de justitie en den met het onderzoek belasten ambtenaar niet op het dwaalspoor brengen." Bazaine heeft een brief gericht aan den Gauloisy waarin hij schrijft dat hij, in strijd met hetgeen sommige bladen zeggen, zijn woord van eer niet heeft gegeven, dat hij niet zou ontvluchten. Men heeft het hem nooit gevraagd, en hij zou zijn woord ook niet gegeven hebben. Hij teekent den brief: „Maarschalk" Bazaine. Gisteren vergaderde de Permanente Com missie onder presidium van den heer Buffet. Op eenige vragen van den heer Tirard over de arres-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2