Te Noordwijk-aan-Zee heeft dezer dagen in tegenwoordigheid van het bestuur der aldaar ge vestigde afdeeling Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij de gewone jaarlijksche proef neming met het vuurpijltoestel plaats gehad die in vele opzichten aan de eischen voldeed. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in October gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 97). Zij, die tot dit examen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 October e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar A. Heynsius te Leiden, onder overlegging van het diploma waar uit blijkt dat zij het eerste natuurkundig examen rnet goed gevolg hebben afgelegd. De heeren J. P. Swaab en F. A. Bol zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot amb tenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. De verzending eener brievenmaal naar Curasao, door middel van de den 2den van elke maand uit Southampton vertrekkende Britsche pakketbooten, welke tijdelijk werd gestaakt, zal te rekenen van 1 September worden hervat. In het vervolg zal alzoo langs den weg van Engeland, weder evenals vroeger, tweemaal 's maands eene verzending naar Curasao plaats vinden, en wel met de den 2den en 17den van elke maand uit Southampton vertrekkende pakketbooten. Naar men verneemt heeft de heer J. Van der Have, onderwijzer te Amsterdam, rnet een jevensbeschrijving van Marnix van St. Aldegonde, den eersten prijs behaald in den kampstrijd, uitgeschreven door de letterkundige maatschappij „de Olijftak", te Antwerpen. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram was Zr. Ms. opnemingsvaartuig Ilydrograaf, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Jhr. T. E. De Brauw, op zijne reis naar Oost-Indié, den 12den Augustus jl. te Suez aangekomen en zou den 13den weder van daar vertrekken. Z. M. heeft benoemd tot 9ubst.-ofiic. van justitie bij de airoDd.-reehtb. te Tiel, Mr. "NV. C. J. Alpherts, thans kantonr. te Ommen; aan M. C. L. Catshoek, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Doesburg; benoemd tot lid van het college van regenten over het hois van arrest te Gorcum J. Van Houten, koopman aldaar; ^met nit. Sept. aan den inspecteur over het loodswezen enz. in het 2de distr. te Terschelling, C. Kraan, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioenen daartoe benoemd den commissaris der loodsen op de Ned. loodsstandplaats te Antwerpen, teven9 gede legeerde van den ontvanger der loodsgelden te Vlissingen, P. B. Logger; den commissaris der loodsen te Terschelling, J. Van der Burgt, overgeplaatst naar de Ned. loodsstandplaats te Ant werpen, en hem tevens opgedragen de betrekking van gedelegeerde van den ontvanger der loodsgelden te Vlissingen; benoemd tot commissaris der loodsen te Terschelling, den adjunct-comm. der loodsen te "Willemsoord, J. C. W. Hilmanen tot adjnnct.- comm. der loodsen te Willemsoord, D. H. L)ietz, koopvaardij kapitein te Botterdamtot ontv. der registr. en dom., te Heerlen, G. E. Breunissen Troost, thans surnum.; te Lemmer, F. Harting, thans te Holwerd; te Holwerd F. Fontein, thans surnnm.; Mr. J. Maoritz Ganderheyden, president van het hof van justitie in de kolonie Suriname en van het militair gerechtshof voor de Ned.-West-Ind. bezittingen, benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Z. M. heeft pensioen verleend aan: J. W. Ses9eler, ge wezen militie-comm. in het 1ste mil.-distr. van Zuid-Holland, te Rijswijk, ten bedrage van 200H. De Greef, gewezen mil.- comm. in de prov. Noord-Brabant, te Stratum bij Eindhoven, van 190; D. Van der Oosterkamp, gewezen mil.-comm. in het 2de mil.-dist. der prov. Friesland, te HeerenveeD, van/154; J. J. Muller, gewezen mil.-comm. in het 2de mil.-dist. van het hertogdom Limburg, te Groenlo, van 142; L. C. Bodmcr, gewezen mil.-comm. in het 2de mil.-distr. van Zuid-Holland, te Breda, van 48; J. H. C. Vermeer, gewezen adjunct-commies bij het Depart, van Bfioncnl. Zaken, van ƒ1107; G. Land, gewezen hoofdond. te Kndelstaart, gem. Aalsmeer, van 407 J. Boogaard, gew. hoofdond. te Sliedrecht, van 650; T. Meijer, zich noemende en schrijvende T. G. Meijer, gew. hoofdond. te Hijlaard, gem. Baarderadeel, van 334 'sjaars. Gemengd Nieuws. Te Wassenaar had voor een paar da gen een droevig ongeval plaats. Het driejarig zoontje van J. M. viel in een betrekkelijk kleinen pot met kokend water, en bekwam daardoor zulke brandwonden, dat het kind gisteren aan de ge volgen is overleden. Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden twee zusters, 17 en 13 jaar oud, die er haar werk van maakten om kleine kinderen op de straat van oor- en halssieraden te berooven. Een treffend ongeluk heeft zich bij de harddraverij te Sneek voorgedaan. Een weg werker is onder een der rijtuigen geraakt en zoodanig aan borst en schouders gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. Te Harderwijk heeft zich een gepen sioneerd militair, ridder der militaire Willems orde 4de klasse, oud 53 jaar, door ophanging van het leven beroofd. Te Zwolle is gistermorgen in het binnengasthuis een 71-jarig man voorover van drie treden van een trap gevallen en was terstond een lijk. De persoon te Antwerpen die, gelijk wij gisteren meldden, op een zolderkamertje in een allertreurigsten toestand is gevonden, is volgens zijne verklaring, door de omstandigheden beves tigd, niet minder dan 37 dagen zonder eenig voedsel gebleven, en wel ten gevolge van eene bloed spuwing, welke hem plotseling overviel. De eerste veertien dagen alleen had hij eenig drinkwater tot zijne beschikking. Te Arcachon zal morgen een zonder linge wedstrijd plaats hebben tusschen een gids en een student. Volgens het programma moe ten beide mededingers honderdmaal achtereen over een barrière van 11 decimeter hoogte springen en 50 eieren van de eene zijde der barrière naar de andere brengen; daarna be zwaard met een gewicht van 50 kilogram, 40 eieren, op een afstand van een meter van elkaar geplaatst, oprapen en in een mand nederleggen en eindelijk een wedloop over een lengte van 8 kilometers afteggen, waaraan ook door versche mededingers zal worden deelgenomen. In October zal dezelfde gids, Orteig genaamd, een wed loop beter ware het misschien hier te spreken van wedreis in het noorden van Europa aanvan gen in mededinging met de heer Dudok De Wit, die onlangs in ongelooflijk korten tijd een voetreis van Amsterdam naar Parijs maakte. INGEZONDEN. Het is zeker met verwondering en teleurstelling, dat de leden van Musis Sacrum kennis hebben genomen, dat het Vauxhall met de October- feesten niet in hunne sociëteit, maar op Zomerzorg zal plaats hebben. Wat hiervan de reden mag zijn is een vraag, die te zijner tijd zeker wel eens aan het bestuur van Musis Sacrum zal wor den gedaan, want het gaat toch niet aan, zoo willekeurig te handelen. Het is een verblijdend verschijnsel, en zeker zal het velen genoegen doen te vernemen, dat een twintigtal leden van Musis Sacrum aan het Bestuur dier vereeniging een missive hebben ge richt, waarin zij verzoeken, dat, ingevolge art. 32 van het Reglement, een Algemeene Vergadering zal worden belegd, ten einde middelen aan te wenden, om toch, niettegenstaande het Vauxhall op Zomerzorg, een dergelijk feest in hunne socië teit te houden. Het Bestuur zal voorzeker dezer dagen de gewenschte vergadering doen plaats hebben; het is dan zeer wenschelijk dat deleden niet thuis zullen blijven, maar trouw zullen opko men. en blijken geven, dat zij gaarne willen mede werken om een Leidsch feest in deze gemeente, en niet daar buiten te vieren. Het zal wel geen betoog behoeven, dat zonder geld niets kan gebeuren, maar indien het Vaux hall, waarvan vroeger sprake was, had doorgegaan, dan had toch ieder lid gaarne het maximum van f 2.50 betaald om bij de feestviering tegenwoordig te zijn. Laten dan ook nu de leden niet achter blijven, maar van hunne deelneming in alle opzichten doen blijken, opdat wij op Leidens grond het 300-jarig feest van Leidens ontzet waardig mogen vieren. B. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Mainz wordt gemeldDonderdag-namiddag arriveerde hier Bazaine. Hij kwam uit Basel, en reisde dadelijk over Keulen naar Brussel door. Hij zag er voortreffelijk uit. Met hem reisden zijne dochter uit zijn eerste huwelijk, en een jonge man. y Er is grond om te denken, dat Bazaine ontvlucht is op het oogenblik dat er eene aflos sing van schildwachten plaats had. Een onder officier meent den vluchteling te 4 uren 's ochtends gezien te hebben. Naar men verzekert, waren verscheidene zijner bewakers in staat van dron kenschap, toen zij, dadelijk nadat men Bazaine gemist had, werden ondervraagd. De heer Le Provost de Launay heeft eene nieuwe circulaire tot de kiezers in het departe ment Calvados uitgevaardigd. Over het punt, waarin hij vroeger vooral steun heeft gezocht, glijdt hij ditmaal zachtkens heen. Hij laat namelijk nog wel doorstralen, dat hij een Bonapartist is, maar daarbij blijft het. Hij beveelt zich thans uitsluitend bij de kiezers aan door te zeggen, dat zijne candidatuur beteekenl„verdediging van den godsdienst en de maatschappelijke orde, eerbiediging van het Septennium en onderwerping aan den nationalen wil." Duitschland. De regeering van het groothertogdom Hessen- Darmstadt, heeft aan alle Katholieke ambtenaren ten strengste verboden, deel te nemen aan het Maintzer Duitsch Katholiek Verbond. Volgens de Neisser Zeitung heeft de Pruisi sche minister van eeredienst aan de oud-Katho lieken te Neissen de Kruiskerk in gebruik ge geven. Het Neurenberger districtsbestuur heeft alle in zijn district aanwezige socialistische vereeni- gingen ontbonden verklaard. Het bericht, als zou een contract tusschen het Spaansch gouvernement en een wapenfabri kant te Berlijn zijn gesloten, wordt geheel en al tegengesproken, onder opmerking dat er niets anders heeft plaats gehad dan een particu liere onderhandeling tusschen een paar Spaansche leveranciers en Berlijnsche fabrikanten over enkele goederen. In den Elzas zijn alle schoolbroeders en schoolzusters, behoorende tot de geestelijke orden wier opperhoofd in het buitenland is gevestigd, tegen 1 October uit hunne betrekkingen bij het onderwijs ontslagen. Hun aantal bedraagt i/4 van dat der gezamenlijke schoolbroeders en school zusters aldaar. In de Bremer Nachr. wordt geconstateerd dat de rekening der internationale landbouwkun dige tentoonstelling te Bremen een geheel ander resultaat heeft opgeleverd dan onlangs werd gemeld. In plaats van met een zeer aanzienlijk deficit, sluit zij met een batig saldo van 20,000 mark, waarvan een gedeelte voor het Burgerpark en de rest voor de landbouwkas bestemd is. Spanje. De Nordd. A lig. Ztg. behelst het bericht, dat de Spaansche dagbladen, die mededeelen, dat de officieele erkenning van de Madridsche regee ring door Duitschland reeds een voldongen feit zou zijn, voorbarig zijn geweest. Intusschen zal deze quaestie zonder twijfel zeer spoedig opgelost worden. Grroot-Britanrdë. Koning Coffi Calcalli (zoo melden de jongste berichten uit Cape Coast) zit in nood. De twee machtigsten zijner vasallen, de vorsten van Djuabin en Becqua, door hem uitgenoodigd om aan zijn plechtigen terugtocht naar Comassie door hunne tegenwoordigheid luister te helpen bijzetten, hebben rondweg geweigerd aan die uilnoodiging gevolg te geven, en tevens hun leenheer doen verstaan, dat geweld zijnerzijds door hen met geweld gekeerd zou worden. De Koning heeft nu een ambassadeur naar Cape Coast gezonden, ten einde de bemiddeling van den Engelschen gouverneur tusschen hem en zijn weerbarstige vasallen in te roepen. Dientengevolge is kapitein Lee naar Commassie vertrokken, om te zien hoe 't best een minnelijke schikking tusschen de negervorsten zal te treffen zijn. Zóóveel blijkt wel uit den tegenwoordigen stand van zaken in Ashanti, dat de macht van dat rijk, voor 't oogen blik althans, gebroken is. Maar evenzeer is het duidelijk, dat men Engeland de even gevaarlijke als ondankbare rol van bemiddelaar tusschen twistende negerstammen niet behoeft te benijden. Telegrammen. WASHINGTON, 13 Augustus. De ongeregeld heden in het district Austin (Texas) zijn onder drukt. De gewapende benden hebben zich uit eigen beweging verstrooid.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2