LEIDSCH DAGBLAD. N". 4452. A0. 1874. Maandag 17 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nomnicr?0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer Groolere lellcrs naar plaatsruimte. 0.174. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. STADS-BEKICH TEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1S74/75, voor de wijken IV en V, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis Jezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitge zonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en mët den 19den Angnstus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn^ de onafgehaalde patentbladen van die wijken, ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevalde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk VI, bij het College van Zet ters, in eender vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijg baar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags twaalf tot twee uren; wordende de belanghebbenden nitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Augustus 1874. v. d BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, den 15den Augustus 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag, den 20sten Augustus. LEIDEN, 15 Augustus* Gisteravond is de laatste van hier naar Amsterdam vertrekkende trein bij het station Warmond in botsing gekomen met een terug keerenden ledigen trein van den Rijnspoor, met locomotief van den Hollandschen spoor, die gister morgen naar Den Helder koloniale, troepen had overgebracht, met dit treurige gevolg dat den persoon, die zich aan het remtoestel bevond en den gang van den van hier vertrokken trein bij het zien van het naderend onheil trachtte te temperen, terwijl hij hiermede bezig was door het glas de hals half werd afgesneden en hij aan buik en bovenlijf zulke ernstige kneuzin gen bekwam, dat hij dadelijk een lijk was. Een bejaard reiziger bekwam mede zulke ernstige verwondingen aan borst en beenen, dat hij onmid dellijk dood bleef, terwijl o. a. een meisje, zijn kleindochter, door de zoo spoedig mogelijk van het station Leiden ter hulp ontboden personen uit haren benauwden toestand alleen kon verlost worden door de wanden der wagens, waartusschen zij zat vastgeklemd, door te zagen. Twee personen hebben bij dit ongeval het leven verloren, ter wijl vele andere meer of min gevaarlijk ge kwetst zijn. De machinisten zijn, wonder genoeg, ongedeerd gebleven. Als oorzaak der botsing wordt opgegeven, dat, daar aan den weg tusschen de stations Warmond en Piet-Gijzenbrug herstellingen plaats hadden, zoodat op dat gedeelte slechts éen spoor door de treinen van beide richtingen kon bereden worden, de van Den Helder komende trein met vliegende snelheid, om het ongeluk te voorkomen, juist bij den wissel het enkel spoor zou verlaten de locomotief was reeds gedeeltelijk van rails verwisseld toen de locomotief van den van hier vertrokken trein, niettegenstaande het remmen, met het achterste gedeelte van de andere locomotief in hevige botsing kwam. Zoo spoedig mogelyk werden maatregelen genomen om de gewonde passagiers te verbinden en heel kundige hulp te verschaffen, terwijl te twaalf uren een andere trein was aangekomen, waarmede de reizigers eerst ongeveer te twee uren verder konden worden vervoerd. Het is verschrikkelijk om te zien welke verwoestingen de schok heeft te weeggebracht sommige wagens zijn geheel uit hun verband gerukt. Het is opmerkelijk, zegt men, dat, nadat gedurende zes weken de werkzaamheden aan dat gedeelte van den weg hadden plaats ge had en gisteren geëindigd waren, zoodat het andere spoor heden weder in gebruik zou worden genomen, juist op den laatsten dag en met den laatsten trein dit vreeselijk ongeluk moest plaats hebben. De dienst kan daardoor op het andere spoor worden voortgezet. Nader vernemen wij nog dat de remmer, die zich in de afgescheidene ruimfe van den goederenwagen, vlak achter den tender, bevond en met den schok door het venster geworpen werd, dat zich voor aan dezen wagen bevond, genaamd is J. F. Heudikhuizen terwijl het andere slachtoffer, een passagier derde klasse, koetsier was bij den heer Smedding. Het gerucht zeide heden, dat een viertal ver wonden nog te Warmond werden verpleegd. De overigen zijn hedennacht verder naar Amster dam vervoerd met een te Haarlem ontboden trein, die te Amsterdam te drie uren aan kwam. Twee er van, Berendina Arnolda Smit en Antje Hamaker, beiden aldaar woonachtig, werden naar het binnengasthuis gebracht, met gebroken sleutelbeen en ribben. Met denzelfden trein was uit Haarlem de noodige adsistentie gezonden, zoodat althans de treinen weder ge regeld konden loopen. Van overheidswege wordt natuurlijk een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Gisteren heeft in de Gehoorzaal de eerste repetitie plaats gehad van een gedeelte der beide nummers, welke op Dinsdag 6 October a. s. door de Leidsche zangvereeniging en de zangvereeniging „Caecilia" te zamen zullen worden uitgevoerd, nl. „Te Deum laudamus" van G. T. Handel en „Leidens Ontzet" van Richard Hol. De niet-leden van genoemde zangvereenigingen, welke aan de uitnoodiging der Commissie gehoor hebben ge geven, woonden ook deze eerste repetitie bij, welke tot tevredenheid van den heer A. J. Wet- rens ten einde liep. De burgemeester hield voor den aanvang een korte toespraak tot de aan wezigen en wees op het schoone doel waarvoor men ging arbeiden, nl. om luister bij te zetten aan de feeslelijkheden van den 3den October. Hij drukte den wensch uit, dat de uitvoering op 6 Oct. in alle opzichten zou slagen en dankte de aanwezigen voor de talrijke opkomst: een bewijs hunner sympathie. Ofschoon het aantal medewerkenden voldoende is om de hoop op eene flinke uitvoering in het minst niet verloren te doen gaan, zij het even wel ieder, die tot dus verre niet opkwam, aan bevolen, zich alsnog bij de Commissie aan te melden, om nog te worden aangenomen. Zoo doende kan men er toe bijdragen om de uit voering schitterender en grootscher te doen zyn. Naar wij vernemen heeft men, ten einde een fatsoenlijk publiek te ontvangen en opdat het con cert ordelijk afloope, besloten entrée te doen betalen. In de gisteravond gehoudene buitengewone vergadering van het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden, op voordracht van het Bestuur, tot leden der com missie van de zangscholen benoemd de heeren N. Brouwer, P. De Haas, Mr. E. Kist, C. G. Nieuwveen en J. Plemp. Tevens werd door den voorzitter medegedeeld, dat Bestuurderen voor nemens zijn in het vervolg de gewone vergade ringen, evenals zulks vroeger plaats had, door het doen houden van bijdragen op te luisteren. Van enkele geachte sprekers mocht het Bestuur reeds toezegging ontvangen. Naar wij vernemen zal, ter herdenking van den dag van Leidens ontzet, in de zaal der Vereeniging voor christelijke belangen, in het Noordeinde, Vrijdag 2 October eene bijeenkomst gehouden worden, waarbij Ds. Brouwer als spreker zal optreden, terwijl de rede door muziek- en zanguitvoering zal worden afgewisseld en opge luisterd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7989 vol wassen personen en van 2938 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 578 baden genomen. De heeren C. A. A. Dudok de Wil, A. Van Lennep en J. P. R. Galesloot te Amsterdam, en K. J. W. Ottolander te Boskoop hebben het initiatief genomen van een in de maand October 1875 te houden internationale vruchten-tentoon stelling gepaard met een pomologisch congres. Het hoofddoel dezer tentoonstelling en van dit congres is: het brengen van eenheid in de be namingen der vruchtensoorten. De groote werk zaamheden en veelzijdige kennis, die tot het be reiken van een zoodanig omvangrijk doel worden vereischt, maken een algemeene medewerking der grootste binnen- en buitenlandsche specialiteiten in de ooftboomteelt noodzakelijk. Ten einde die medewerking te erlangen en deze zaak, als zij den noodigen bijval vindt, naar behooren voor te bereiden, heben bovengenoemde heeren zich ge wend tot een dertigtal bekwame mannen in het ooftvak, allen invloedrijke en deskundige personen, die uit hun midden een commissie hebben be noemd om de voorbereidende maatregelen te nemen en als bestuur te fungeeren. Uit de legerplaats bij Milligen wordt gemeld: Donderdag-middag te 12 uren zijn de geza menlijke hoofd- en verdere oföcieren den opper bevelhebber voorgesteld, hetgeen Woensdag, wegens het ongunstige weder, niet voegzaam kon plaats hebben. De troepen zijn beziggehouden met het in orde brengen van kleeding, uitrusting en wape nen. 's Namiddags om 6 uur zijn de vereenigde tamboers der divisie geoefend in het gelijkmatig tromslaan naar gegeven signalen. Dit, met het doel, om zooveel mogelijk tot éenheid in de uit voering te geraken, alsmede om bij den marsch nauwkeurig de tijdmaat van den pas te bepalen. Gisteren had eene oefening plaats van twee par tijen tegenover elkander, des avonds was er concert van de muziek van het 4de reg. inf. voor de officiers-cantine. Er wordt door de telegraaf-brigade een lgn aangelegd van het telegraafkantoor af in de leger plaats over Meerveld en verder in de richting van het Uddelermeer. De milicien De R., van het 4de bataljon 7de reg. inf. is aangewezen om na aankomst in de legerplaats dienst te doen als hulptelegrafist aan het rijkstelegraafkantoor.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1