Het gipsmodel voor het standbeeld van den heer Thorbecke is gisteren bij de firma Enthoven in Den Haag aangekomen, die belast is met het gieten van het beeld in metaal. Gelijk men weet heeft heeft de Haagsche gemeenteraad dezer dagen aan de administratie van de gasfabriek een exploit doen beteekenen, houdende sommalie om tot benoeming van een deskundige over te gaan ter bepaling van de waarde der gasfabriek. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting nu is een tegen-exploit door administrateuren van de gasfabriek der gemeente gedaan. Uit de voorlezing bleek die sommatie te zijn een protest tegen de eigendun kelijke handeling van den gemeenteraad, die zich volgens requiranten de bevoegdheid aanmatigt om hen tot de benoeming van deskundigen te dwingen en daarvoor termijnen vast te stellen. Het gemeentelijk exploit schijnt echter doel te hebben getroflen, vermits de administratie in denzelfden brief verklaart, geen bezwaar te hebben haar deskundige te benoemen, zijnde deze de heer Simon Thomas, ingenieur te Amsterdam. In het overige deel van het exploit wordt ge protesteerd tegen eene beweerde verkrachting van een bepaling in het contract, destijds met de gemeente getroffen; een klacht, die door Burge meester en Wethouders zal worden onderzocht, zoodat de zaak nader in den Raad zal worden gebracht. Uit de legerplaats bij Milligen wordt ge meld: Woensdag-namiddag te 5 uren is de 1ste brigade en het 4de bataljon der 2de brigade inf. uitgerukt tot het schieten naar de schijf. Door de overige bataljons zijn gewone exercitiën verricht. Van Dinsdag-avond 7 uren tot Woensdag 1 uur na den middag is een overvloedige regen gevallen, waardoor het kampement en de omtrek rijkelijk is opgefrischt. De grond is effen en met kort groen bezet. Men heeft zich veel moeite gegeven om de circulatie zoo aangenaam mogelijk te maken. De kampbezoekers vinden, evenals 't vorige jaar, goed onderkomen en al datgene wat tot verversching en gerief zal kunnen strekken. Met ingang van 1 September zijn benoemd tot adelborst 1ste kl. bij de Ned. zeemacht de adelborsten 2de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord P. C. De Winter, K. F. Steinmetz, H. M. La Chapelle, L. A. T. J. F. Van Oijen, W. Wijers, Jhr. G. S. Boreel, J. B. Snethlage, J. C. Cramer, P. C. W. Vandevelde H. Van Assendelft de Coningh, P. A. R. Henne- quin, J. M. M. Pfeill, J. M. Noorduyn en W. B. J. Van Eyk. Z. M. heeft bij het wapen der art. benoemd bij het '1ste reg. vest.-art., tot kapit. 2de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. H. Broers, van het 2de reg. vest.-art.; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. Q. F. G. Vermijne, van het corps den 2den luit. S. J. Cochius, van het 8ste reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; bij het personeel van geneesk. dienst der landmacht benoemd tot offic. van gezondh. 3de kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) F. Daniels en C. G. Boekelman. Z. M. heeft met ingang van 29 Aug. her benoemd lot burgemeester van Deil, G. M. Kolff, secretaris dier gemeente; aan N. Stolk, te Rot terdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen op ver schillende tijdstippen, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan J. Brakel, zaakgelastigde honorair en consul- generaal der Nederlanden te Caracas, verlof ver leend tot het aannemen en dragen der medaille met het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der republiek Venezuela geschonken; P. F. Laging Tobias, ads.- res. van Benkoelen, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Tiel, Mr. L. J. H. Philips, thans plaatsverv. kantonrechter en advocaat te Zalt-Bommel; benoemd tot notaris binnen het arrond. Arnhem, standplaats Zevenaar, J. A. Kerk hoven, candidaat-notaris te Arnhem. Gemengd Nieuws. Van morgen omstreeks vijf uren is onder Zoeterwoude in een sloot het lijk gevonden van J. K. De overledene, die nu en dan aan krankzinnigheid leed, was woonachtig in de Gee- renstraat en laat eene weduwe en twee kinderen achter. Dinsdag-avond sloeg de bliksem te Noordwijk in een huis, bewoond door een landman en zijn gezin. De bliksem ging door drie vertrekken, veroorzaakte geen brand, doch richtte groote schade aan. In een der vertrekken waren man, vrouw en kinderen allen aanwezig, doch niemand bekwam eenig letsel. Woensdag is er brand ontstaan in de ijzerfabriek van de firma Nering Bögel Cie. te Deventer, welke fabriek zich in de onmiddellijke nabijheid der gasfabriek bevindt. Daar de brand spuiten spoedig ter plaatse tegenwoordig waren, was men den brand spoedig meester, zonder dat deze groote schade heeft veroorzaakt. Een schoenmaker te Meppel heeft zijn geheel vermogen, groot f 30,000, met uilzon dering van een paar legaten aan een echtpaar vermaakt, dat hem had opgepast. Dinsdag e. k. zal voor de arrond.- rechtbank te Arnhem worden behandeld de zaak van het indertijd bij Berg en Daal plaats gehad hebbend duel. Behalve de duellisten A. en S. en getuigen, zal mede terechtstaan de heelkundige W. te Arnhem, ter zake van verleende hulp bij het doen gelukken van het misdrijf. Naar men uit het noorden des lands bericht, hebben de jongste hevige winden veel kwaad gedaan niet alleen aan de inpolderings ondernemingen, die aan de noordkust van Groningen bij de Zoutkamp en bij den Statenzijl (aan den Dollart) plaats hebben, maar ook aan de overkust in Oost-Friesland, waar dijken en gereedschappen ook veel hebben geleden. Het bericht, als zou de heer Eycken, die onlangs bij het ongeluk te Tilburg is ver wond, een schadevergoeding van 100,000 van de maatschappij tot exploitatie van staatspoorwe- gen vorderen, wordt tegengesproken. Er heeft vooralsnog niets van dien aard plaats gehad. De toestand van genoemden heer is niet gunstig. Woensdag-avond is schipper B. van Rozendaal, met zijn vaartuig in den mond der Voorstraathaven aan de Vuilpoort te Dordrecht liggende, in het water geraakt, waarschijnlijk door den donker misleid. Te ongeveer "10 uren heeft een naast hem liggend schipper hem nog gehoord en gistermorgen werd hij vermist. Zijn lijk is gistermiddag opgevischt. De ongelukkige, nog een jeugdig persoon, was eerst sedert enkele weken gehuwd. Te Antwerpen had men sinds vier weken een zekeren P. J. Van der Veken, decoratie schilder van beroep, niet meer gezien. Zijn huisbaas, ongerust geworden over zijn wegblijven, ging ein delijk op inlichtingen uit. Hij vond het zolderkamertje, door Van der Veken bewoond, gesloten, zoodat hij de hulp der politie heeft ingeroepen, die de deur door een smid liet openen. Bij 't binnen treden ontwaarde men in het vertrek een droevig tooneel. Van der Weken lag onbeweeglijk en ge voelloos op zijn bedmager en uitgemergeld, had zijn lichaam veel gelijkenis met een geraamte; een akelige doodskleur lag over zijn wezen, en de wijd opengespalkte oogen misten alle uitdrukking en bleven strak en onveranderlijk op éen punt gevestigd. Iedereen dacht, dat de man dood was, doch weldra overtuigde men zich dat de adem haling nog niet geheel had opgehouden. Onmiddellijk werd een geneesheer ontboden, en nadat deze den zieke de eerste zorgen had toegediend, werd hij naar het gasthuis gebracht. In een emmer heeft men bloed gevonden, wat doet onderstellen dat de ongelukkige door een bloedspuwing is overvallen, dat hij te bed is gegaan en daarna de macht niet heeft gehad om hulp te roepen, nog minder om zijn deur te openen. Dewijl het somtijds gebeurde, dat Van der Veken buiten de stad werkzaam was en dan wel eens geruimen tijd niet in de buurt gezien werd, sloegen de buren weinig acht op hem, en verkeerden dezen in het geloof, dat hij ergens buiten de stad zijn bezigheden had. Ofschoon de man tot het uiterste uitgeteerd en uitgehongerd is, denkt men dat hij nog gered zal kunnen worden. KOLONIËN. PARAMARIBO, 18 Juli. Den 14den hebben de Koloniale Staten het werk der koloniale huishoudelijke begrooting voor het dienstjaar 1S75, waaraan drie zittingen wer den gewijd, voleindigd. Het ontwerp werd met algemeene stemmen op 1 na (die van den heer C. Belmonte) aangenomen. - De raming van de bijdrage uit 's Rijks schatkist tot aanvulling der koloniale middelen is verhoogd met 18,732, en alzoo gebracht op f 189,330.40. Het totaal der raming is alsdan f 1,246,030.40. Bij gouvernements resolutie voor den 13den dezer maand is aan den lsten luit. der inf. A. Conradi verleend: 1°. een eervol ontslag als adju dant van den gouverneur, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten2°. een builenlandsch verlof naar Curafao voor den tijd van zes maanden tot herstel van gezondheid. Bij gouv. resolutie van 19 Juli is 1°. de heer J. H. De Granada eervol ontslagen als plaatsvervangend kantonrechter te Paramaribo en benoemd tot plaatsvervanger bij het hof van justitie; 2°. tot plaatsvervanger bij het kanton gerecht te Paramaribo benoemd de heer A. J. De Costa. Den 20sten Juni, des morgens te 4 uren, heeft men te Curapao een schok van aardbeving ondervonden. De schok was vrij hevig, doch duurde weinige seconden. Naar men heeft opgemerkt was de richting der aardschudding van het oosten naar het westen. BUITENLAND. Frankrijk. Mac Mahon zal zich vermoedelijk den 28sten van Versailles naar Brelagne begeven. Men gelooft niet dat Bazaine van een touw heeft gebruik gemaakt orn te ontvluchten, en men houdt het er voor dat dit slechts voor den schijn is aangebracht, om de middelen, die werkelijk gebezigd zijn, onzeker te laten. Het bericht, dat de commandant van het fort Ste-Marguérite in hechtenis is genomen, is onjuisthet gansche dienstpersoneel der gevan genis is slechts onder bewaking gesteld, ten einde een scherp onderzoek te ondergaan. De Gazette de France beweert, dat een deel van het personeel, op het fort aanwezig, de ontvluchting van Bazaine heeft bevorderd. De Temps bericht uit officieuse bron de volgende mededeeling ontvangen te hebben: Daar Engeland heeft verklaard dat het de regeering, waarvan maarschalk Serrano voorzitter is, zal erkennen, heeft het kabinet van Versailles ver klaard dat voorbeeld te volgen. Dientengevolge heeft de markies De la Vega de Armijo naar Madrid om zijne kredietbrieven geschreven. Welken indruk schrijft een correspon dent heeft de ontsnapping van Bazaine gemaakt? Het eerste woord, dat men hoorde, nadat het feit bekend was geworden, was dit: „Geen wonder; 't was te verwachtenHier en daar hoort men zeggen„De medeplichtigen schuilen onder de dienaren der regeering." Onder alle mogelijke vormen werd dit woord herhaald. Die woorden hebben eene diepe beteekenis. Het volk heeft het geloof in de trouw der ambtenaren van het gouvernement verloren. Het gouvernement moet thans boeten voor de misslagen der politiek die van 24 Mei 1873 dagteekent, eene politiek, die uit baatzuchtige berekeningen de mannen van het keizerrijk in alle takken van 't bestuur plaatste en alzoo het Bonapartisme weer tot eene groote macht in den staat verhief. De hertog De Broglie stelde Bonapartistische maires bij de vleet aan; de voornaamste zorg van den heer Magne was, de creaturen van het keizerrijk allerwegen weer op 't kussen te brengen. De prefecten, onder-prefecten, magistraatspersonen, die hunne benoeming aan 4 September te danken hadden, moesten voor de oud-Napoleontische ambtenaren plaats maken. Ziedaar de sleutel van het woord: „Geen wonder; 't was te verwachten! Zoek de medeplichtigen onder de dienaren der regeering 1" Uit dat oogpunt is de ontvluchting van Bazaine voor het gezag van het gouvernement diep te betreurende publieke moraal krijgt er een slag in het aangezicht door. Ja het moet gezegd worden, de algemeene indruk is, dat die gebeur tenis den eerbied voor de wet noodzakelijk moet verzwakken, dat de krijgstucht bij het leger er- aanmerkelijk onder zal lijden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2