zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, met Zr. Ms. goedkeuring bekrach tigd; aan Jhr. E. De Wendt Alberda van Eken- stein, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Marum, met dankbet. voor de diensten, gedurende een reeks van jaren in die betrekking bewezenW. H. Dikkers benoemd tot burgemeester der gemeente Ootmarssumaan J. P. Bredius, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 11de school district van Noord-Brabant, en tot schoolopziener in dat district benoemd Mr. A. J. 't Hooft, te Breda. Z. M. heeft den 2den luit. bij het corps mariniers J. H. Van Ouwerkerk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn tegenwoordige betrekking, en benoemd tot 2den luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. In de Oranje-kazerne in Den Haag heelt, naar men verneemt, Dinsdag het volgende plaats gehad: Een jager die, eenigszins door den drank beneveld, de kazerne binnenkwam, ging naar zijn kamer, greep daar een Beaumont-geweer en twee pakjes patronen, en begon op zijn kame raden te vuren. Een kogel passeerde langs het oor van een grenadier en twee tusschen de bee- nen van twee andere militairen, gelukkig zonder letsel te veroorzaken. De man ging door met vuren, rnaar een onderofficier, die zich op de galerij boven hem bevond, greep het wapen bij de bajonet; het raakte uit de handen van den jager en viel naar beneden. Van alle zijden scho ten nu manschappen toe en brachten den be- schonkene achter slot en grendel. In 't geheel zijn door den man 6 a 7 schoten gedaan, zoodat het een wonder mag genoemd worden, dat er geen dooden of gewonden gevallen zijn. Gisteren zijn van Zwolle naar Duin kerken vertrokken de heeren J. M. Van Nieuwland, commissaris van politie en F. Ladage, inspecteur- titulair, om voor de Nederlandsche regeering van het Fransche gouvernement over te nemen Jacob Wolff, gewezen mede-directeur der gefailleerde Overijselsche Bank. Het te Nieuwediep liggende Itali- aansch stoomschip Maddaloni is eindelijk ver kocht voor 50,000 p. st. en overgegaan op andere reeders. Omtrent de aanleiding tot den verkoop van dit kolossale stoomschip wordt medegedeeld, dat eenige deelhebbers, na het overlijden van den gezagvoerder Bixio, een aanverwant van den be kenden generaal Garibaldi, en in O.-I. aan de cholera bezweken, aan diens weduwe een blijk van sympathie willende geven, aan haar hunne aandeelen in het schip afstonden. Daar nu de weduwe die aandeelen te gelde wilde maken, moest men tot den verkoop van het stoomschip overgaan. Het schip zal spoedig naar Newcastle vertrekken om steenkolen in te nemen en aldaar verdere bestemming verkrijgen. Het trok om zijn buiten gewone lengte de aandacht en bewondering van ieder, vooral van vreemdelingen die deze haven plaats kwamen bezoeken. Hendrik Verschoor, beschuldigd van moedwilligen doodslag, werd te dier zake door het provinciaal gerechtshof in Gelderland ver oordeeld tot twaalf jaren tuchthuisstraf. Dit arrest werd door den Hoogen Raad der Neder landen vernietigd en de zaak verwezen naar het provinciaal gerechtshof in Utrecht, waarvoor hij alsnu opnieuw zal terechtstaan den 28sten Augustus e. k. Als zijn verdediger zal optreden Mr. Van Cappelle, uit Arnhem. Bij gelegenheid van het 1000-jarig jubilé van IJsland is door een IJslandsch schilder een allegorisch beeld vervaardigd, dat door een Deensch kunstenaar in Kopenhagen is uitge werkt en op steen gebracht. Er is een ver klaring in vier talen (IJslandsche, Deensche, Duitsche en Engelsche) aan toegevoegd, waarin de 142 namen voorkomen van IJslanders, die zich op eene of andere wijze hebben bekend of beroemd gemaakt. INGEZONDEN. 3 OCTOBER 1874. Wél enthousiasme maar géén geld. Dit opschrift is volkomen toepasselijk op de arbeidende klasse, den zoogenaamden burgerstand, van Leiden. Immers van hunne geestdrift hebben wij reeds genoeg gehooid en gelezen, maar dan ook tevens vernomen het groote gebrek dat hun in den weg staat ten einde iedereen te laten blijken hoeveel zij voor de zaak overhebben. Ik meen het veel- beteekenend woord geld, de ziel van het leven. De Feestcommissie klaagt terecht over het kleine bedrag, een totaal immers van f 120, der inteekeningslijsten, bij de hh. boekhandelaars alhier gedeponeerd, (om niet te zeggen bij alle hh. boekhandelaars, daar de grootsten hier ter stede zijn vergeten.) Maar zou nu het opschrift hierboven wel kunnen toegepast worden op demeergegoede inwo ners van Zuid-Hollands oudste stad; dit geloof ik niet. Volgens mijn opinie toont een ware enthousiast, om ons aan dit woord te houden, dit eerst recht in den waren zin des woords te zijn, indien hij het doel, waarnaar hij streeft, door geld in het leven tracht te roepenindien hij het door geld tracht te steunen; daar er natuurlijk van de meergegoede lieden niet kan gezegd worden, zooals van den eenvoudigen burger, dat zij geen geld daartoe hebben. Immers ook weer in dit geval zal het meeste geld, dat nog vereischt wordt, om b. v. alléén een goeden optocht der verschillende corporatiën te organiseeren, grootendeels uit de beurzen der meergegoede inwoners onzer stad moeten vloeien. Van den burgerstand kan men toch waarlijk, mijns inziens, niet veel meer erlangen daar deze reeds genoeg van zijne sympathie heeft doen blijken door zélf 700 beschikbaar te stellen voor het a. s. Octoberfeest. Maar de inzender dezes geeft ook aan de Feestcommissie in bedenking, öf eene collecte te doen plaats hebben, öf met lijsten te laten rond gaan langs de woonhuizendaar er ook wel menschen zijn die wel iets willen geven, maar niet zoo vrijpostig durven of willen zijn, om te gaan inteekenen bij een boekhandelaar, waar zij anders nooit komen. Ten slotte hoopt inzender dezes dat spoedig van alle kanten ruime giften mogen toevloeien en dat Leidens feestviering niets te wenschen moge overlaten en de Leidenaars toch niet bij de ingezetenen van het zooveel kleinere Alkmaar zullen achterstaan, die het victorie-feest zoo luis terrijk vierdendat men nu eens terdege uit den hoek zal komen, voornamelijk diegenen, die met 11 Mei voorwendden niets te willen geven voor twee halve verongelukte feesten, maar die zeiden alles voor October te moeten bewaren en aanwenden Moge de feestviering een blijvenden indruk achterlaten voor het nakroost Een reeds in voorbaat Feestvierende. BUITENLAND. Frankrij k. Naar men wil zou Bazaine bij zijn ontvluchting geholpen zijn door zijn echtgenoote en een van haar neven. Deze waren met een huurbootje, dat door de moedige vrouw zelf werd gestuurd, aan gekomen op het eiland, voor welks wal tot kwar tier voor tienen een adviesstoomboot met onkenbare vlag had gekruist. Bazaine was 's avonds met den overste Villette, zijn gewezen adjudant, en den opzichter der gevangenis op het terras van het fort gaan wandelen. Aan de Gazette de France wordt medegedeeld dat de vluchteling in Italië was geland en van daar onmiddellijk per spoortrein, over Turijn en Bazel, naar Brussel was vertrokken, waar hij Dinsdag-ochtend zou zijn aangekomen. Volgens de laatste berichten is Bazaine langs een touw, dat men met bloed bevlekt heeft ge vonden, omlaag gedaald en door matrozen, die in de nabijheid van het fort op hem wachtten, in een boot opgenomen. Van de boot ging hij over op een schip, dat hem aan de Italiaansche kust tusschen Ventimiglia en Genua zou hebben aan land gezet. Het regeeringsorgaan bericht dat bij minis- terieele beschikking voorloopig de uitgifte van schatkistbiljetten voor drie tot zes maanden is geschorst. De interest voor bons van zes tot elf maanden is gesteld op 3'/2 percent, voor bons van een jaar op 4 percent. De heer Tisserand te Parijs heeft bij testa ment twee millioen franken vermaakt aan de Ver- eeniging, bekend onder den naam van l'Assistance publique, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat in het 14de arrondissement een inrichting zal worden tot stand gebracht tot het verplegen van ouden van dagen. Prins Napoleon, die door de Bonapartistische partij als 't ware in den ban is gedaan, zal ver moedelijk weldra ophouden lid te zijn van den departementalen raad van Corsica, tot welks voorzitter hij werd gekozen. Hij moet namelijk dit jaar aftreden, en volgens een schrijven uit Ajaccio aan den Temps, heeft de partij besloten hem niet te herkiezen. De keuze is gevallen op een ander lid der familie, op prins Karei van Canino, zoon van den prins van dien naam. Aan het gelukken der candidatuur van prins Karei valt niet te twijfelen. Prins Napoleon vindt thans zoo weinig aanhang, dat het zelfs onzeker is of hij zijne candidatuur zal durven stellen. De Républ. Franpaise heeft van den minister van justitie officieel bericht ontvangen, dat de vervolging tegen Rouher als hoofd van het comité „fAppel au peuple" met kracht wordt voortgezet. De Parijsche Evenement maakt melding van de vlucht naar België van een beambte van een voornaam huis te Parijs, die, na vijf-en-twintig jaren lang het volle vertrouwen zijner patroons bezeten te hebben, en wel in zulk eene mate, dat hem zelfs eenige jaren geleden, met de teeke- ning der firma, aandeel in hare winsten was toe gekend, eene som van 2 millioen fr. uit de kas van het huis verduisterd heeft. Al dit geld zegt het blad heeft de ontrouwe beambte met beursspel zoek gemaakt. De jongste fluctuatiën der koersen schijnen den doorslag aan zijne lang gekoesterde plannen gegeven te hebben. De belang rijke bijpassingen, die hij den 4den dezer maand moest doen, hebben hem genoopt den uitstap naar België te maken. Naar men ons verzekert heeft deze beambte, die tot dwepens toe met don Carlos en diens zaak was ingenomen, zijne misdadige beursspeculaliën niet uit zucht tot zelf verrijking gedaan, maar met het voornemen om de te behalen winsten (die echter steeds uitble ven) aan den Spaanschen pretendent over te maken. België. Onlangs heeft het comité van de Luiksche kolenmijnen besloten om, ter erkenning van de verdiensten, die wijlen de ingenieur Mueseler, uitvinder der tegenwoordig algemeen aangenomen veiligheidslamp, zich jegens de bedoelde industrie verworven heeft, een geschenk van 50,000 fr. aan zijne twee in leven zijnde kinderen aan te bieden. Aan dit besluit is uitvoering gegeven door een deputatie uit het comité, aan welke zich verscheidene voorname Belgische ingenieurs en industrieelen aansloten. Die deputatie heeft het geschenk, met eenige prachtige bouquetten, aan het oudste kind van Mueseler, zijne dochter Hor- tense, overhandigd. Duitschland. Uit Brunswijk wordt aan de Weser Zeitung geschreven, dat het gerucht aangaande eene ver loving van den hertog met prinses Frederika, dochter van den gewezen koning van Hannover, in goed onderrichte kringen aldaar geen geloof vindt. Men vermoedt dat het alleen gegrond is op het feit, dat zekere ballet-danseres, die bij den hertog in hooge gunst stond, plotseling in onge nade is gevallen. Volgens een telegraphisch bericht uit Karlsruhe aan de Duitsche bladen heeft de Badensche minister van binnenlandsche zaken alle katholieke priesters, die eerst tijdens het debat in den Landdag over de kerkelijke wet de wijding hebben ontvangen, onbevoegd verklaard tot het uitoefenen van ker kelijke functiën. Prins Herman van Saksen-Weimar heeft de medewerking der Duitsche Vorsten ingeroepen tot het invoeren van internationale militaire wed rennen. Dien ten gevolge hebben keizer Wilhelm, de koning van Saksen en de groothertogen van Baden en Mecklenburg besloten, in October te Baden-Baden zoodanig concours te houden, alleen voor Duitsche en Oostenrijksche officieren, zullende het uitschrijven van een uitgebreider internatio naal concours een punt van latere overweging uitmaken.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2