LEIDSCH DAGBLAD. Nü. 4450. A°. 1874. Vrijdag 14 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer-0.171. Grootcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 Augustus. Al de leerlingen van de 5de klasse der hoogere burgerschool alhier hebben zich aan het eindexamen onderworpen in de provincie Noord- Holland en mochten het diploma ontvangen. Hunne namen zijn: J. Z. Stuten, P. Van Rom- burgh, G. G. NijhofT, G. W. Berlrand, J. G. Root en C. T. A. Werner. Een hunner, J. Z. Stuten, onderwierp zich tevens aan het admissie-examen tot de Militaire Academie te Breda en verwierf het hoogste aantal punten; hij werd geplaatst voor de genie hier te lande. Dr. Leemans, directeur van het Rijksmu seum van oudheden te Leiden, is benoemd tot vice-president van het oudheidkundig congres, dat den 7den dezer te Stockholm is geopend. De Minister van Koloniën maakt bekend dat het voornemen bestaat om twee Nederlandsche jongelieden, die den leeftijd van 22 jaren niet hebben overschreden en die aan het eindexamen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, hebben voldaan, practisch en theoretisch te doen opleiden tot technisch ambtenaar voor het bosch- wezen in Ned.-Indië. Zij, die daarvoor in aan merking wenschen te komen, kunnen zich tot en met 24 Augustus e. k. bij het Departement van Koloniën aanmelden. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt Ier algerneene kennis, dat in September gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen voor hulp-apot hekers, of van akten van bevoegdheid als arts of apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 29 Augustus e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het eerste natuurkundige examen en het natuurkundige examen voor hulp-apot hekers, den hoogleeraar Dr. J. W. Gunning, te Amsterdam; voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar Dr. L. C. Van Goudoever, te Utrecht, en voor het examen van apotheker den hoog leeraar W. F. R. Suringar, te Leiden. De audiëntie van den Minister van Binnen landsche Zaken zal op Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Uit de legerplaats bij Milligen wordt ge meld: Dinsdag zijn tusschen 12 en 4 uur naden middag in het kampement aangekomen het 4de en 7de regiment, uitmakende de 2de divisie infanterie, de 4de, 5de en 14de batterij veld artillerie en de 'lste compagnie artillerie-transport trein. Van de infanterie is het noodige kader in de garnizoensplaatsen achtergebleven lot ontvangst van de milicien-verlofgangers van 1870, 1871 en 1872, die den 15den dezer alhier zullen aankomen. De cavalerie en de battery rijdende artillerie worden eerst op 20 dezer alhier verwacht. Gistermorgen werd de tweede zitting van de alg. vergadering der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen geopend en de behandeling der amen dementen op de voorgestelde nieuwe wet voort gezet. Een amendement van de beide Amsterdamsche departementen, strekkende om te bepalen dat de verslaggevers der pers toegang zullen hebben tot de algerneene vergadering, wanneer zij zich daar toe vooraf schriftelijk bij het hoofdbestuur heb ben aangemeld, werd zonder hoofdelijke stemming en onder luid applaus aangenomen. Een amen dement om het quotum, dat nu is vastgesteld op hoogstens ƒ2, te bepalen op /1.60, werd met 376 tegen 370 stemmen aangenomen, en daarna het geheele wetsontwerp met 681 tegen 54 stemmen. Vervolgens kwamen eenige van de in de punten van beschrijving opgenomen voorstellen in behan deling en wel: Voorstel van het hoofdbestuur, strekkende om gemachtigd te worden „namens de Vergadering eenige deskundigen, buiten zijn kring, uit te noo-, digen, om in overleg en samenwerking met enkele leden uit het hoofdbestuur, in het algemeen de werking der schoolwetten van 1857 en 1863, en in het bijzonder het verband tusschen lager en middelbaar onderwijs te onderzoeken, en van hunne bevinding, zoodra mogelijk, een gedetailleerd rap port aan het hoofdbestuur uit te brengen; verder met de bedoeling: om aan dit rapport, voor zoo veel noodig aan de departementen medegedeeld, voorstellen te ontleenen tot zoodanige maatregelen als het belang van het onderwerp vordert." Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen met deze wijziging, door het dep. Haarlem voorgesteld en, door het hoofdbestuur overgenomen, dat het ver band tusschen het voorbereidend lager en mid delbaar onderwijs zal onderzocht worden. Het departement Doesburg had voorgesteld de wenschelijkheid der oprichting van postspaarbanken uit te spreken, onder voorbehoud van later erop terug te komen. Hierop werd een amendement voorgesteld en aangenomen, bepalende dat het hoofdbestuur gemachtigd wordt eene commissie te benoemen om de zaak te onderzoeken. Van het departement E)eventer was een voorstel ingediend orn 3000 uit te trekken voor subsidiën aan zulke crèches (kinderbewaarplaatsen) welke het verdienen en ondersteuning noodig hebben. Be sloten werd dit en de andere voorgestelde punten tot een volgende vergadering uit te stellen. Gisteren werd in Den Haag de 23ste alge rneene vergadering der Vereeniging tot bevorde ring van fabriek- en handwerks-nijverheid in Nederland gehouden, waartoe onderscheiden afge vaardigden der afdeelingen waren opgekomen. De Voorzitter van het hoofdbestuur, Mr. D. J. baron Mackay, opende de vergadering te 12 uren met eene uitvoerige rede, waaraan eene algerneene toejuiching ten deel viel, en het was naar aan leiding van het voorstel van een der leden, dat besloten is die rede te doen drukken, nadat de voorzitter verklaard had daartegen geene beden king le hebben. Aangenomen werden de volgende - voorstellen van het hoofdbestuur: 1°. dat de algerneene ver gadering, die, blijkens het door haar in 1872 genomen besluit, reeds bedacht was op het zoe ken van middelen, heilzaam voor de moreele en intelleclueele ontwikkeling van de dochters des handwerkmans, als haar gevoelen uitspreke, dat de oprichting van industriescholen voor meisjes, gelijk de Amsterdamsche, met liet doel om een opleiding aan de vrouw le verschaffen, welke haar in staat stelt heter voor hare eigen mate- rieele belangen te zorgen, zeer wenschelijk is, en het hoofdbestuur noodigt de afdeelingen uit de oprichting daarvan, elk in haren kring en naar gelang der plaatselijke behoeften, krachtig te bevorderen; 2°. dat de algerneene vergadering besluite een onderzoek in te stellen naar de middelen tot ontwikkeling van den kunstzin bij den handwerksman; 3°. verwijzende naai de belangrijke rapporten der afdeelingen over de vraag, welke middelen kunnen worden aangewend tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, waarvan de couclusiën zijn medegedeeld in het verslag van het hoofdbestuur, dat de algerneene vergadering besluite af te wachten, welke richting in deze zal worden gevolgd door de commissie, belast met de samenstelling van een nieuw straf wetboek; 4°. dat de algerneene vergadering als haar gevoelen uitspreke, dat het de plicht der regeering is te waken voor de belangen van Nederland, betrokken bij een direct postverkeer met Engeland en Amerika. De onlangs opgerichte Vereeniging voor het Kunst-industrie-museum heeft aan het Ned. Technologisch Bureel, onder leiding van den heer G. A. J. Geesink, opgedragen, ondertee- keningen te verzamelen op een adres aan den Minister van Buitenlaiidsche Zaken, ter zake van de Philadelphia-tentoonstelling van 1876. Dat adres is thans aan belangstellenden verzonden. Daarin wordt dank betuigd voor hetgeen de regeering en de vertegenwoordiging reeds hebben gedaan, om Nederland aan de tentoonstelling waardig te doen dèelnemen en verder als hoofd voorwaarde gesteld, dat de regeering de Neder landsche inzenders waarborge liet vrije vervoer der goederen, schadeloosstelling voor onkosten van in- en uitpakking en terugzending, voor bewaking, schoonhouden, verkoop, middelen tot opstelling, décoratief, enz., vrijdom van in-en uitvoerrechten, garantie tegen vermis en beschadiging en tegen brand- en zeeschade. Daarentegen onderwerpen de inzenders zich aan een preventieve conlróle, die uitgeoefend kan worden bij de „collectief-tentoon stellingen", die van de in te zenden goederen in het najaar van 1875 hier te lande voorbereid worden. Voorts wordt verlangd, dat de vertegen woordiging der Nederlandsche belangen te Phi ladelphia worde opgedragen aan deskundigen, door de inzenders zeiven voor elke groep te kiezen en door den Staat van cie noodige hulpmiddelen te voorzien. De onderteekenaren zullen, nadat de hand- teekeningen verzameld zijn, tot een bijeenkomst worden opgeroepen, om over de ontworpen „col lectief-tentoonstellingen" le beraadslagen. Naar men verneemt bestaat bij den minister van oorlog het plan om aan ongehuwde onder officieren bij engagement of reëngagement voor 6 jaar eene premie van ƒ600 toe te kennen, met dien verstande, dat zij daarvan /100 in de hand bekomen en de overige 500 ten hunnen name op het grootboek der Nationale Schuld zullen worden ingeschreven, om na expiratie van dienst tijd, met rente op rente, te hunner beschikking te komen. Bij beschikking van den Minister van Koloniën zijn de hoofdonderwijzers A. Muyderman en P. Veen en de hulponderwijzer N. Rijnbende gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd lot onder wijzer 3de klasse voor den dienst daar te lande. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram zou Zr. Ms. schroef- sloomschip Pontianakonder bevel van den luit.-ter-zee der Isle kl. J. H. Gommijs, den 13den Augustus a. s. van Suez naar Aden vertrekken. Aan A. Benier, consulair-agent van Pvus- land te Vlissingen, is verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 3de kl., der orde van St.-Stanislaus, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft het aan Mr. W. H. J. baron Van Heemstra, burgemeester van Vreeland, op

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1