LEIDSCH DAGBLAD. Nu. 4447. A0. '1874. Dinsdag II Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po>l1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel?f 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolcre lcllcrs naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 Augustus. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 1 0 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ30.50, ƒ6.00 en ƒ3.15; de laagste ƒ30.50, 5.80 en 3.00. Bij de Vrijdag door Burg. en Welh. te Delft gehouden aanbesteding van de levering, ver vaardiging en opstelling van het ijzerwerk der nieuwe torenspits van de Nieuwe Kerk, zijn aan nemers geworden de heeren D. A. Schretlen C°. te Leiden, voor 9545. In tegenwoordigheid van bestuurderen der Noord- en Zuid-Holl. reddingmaatschappij werd Zaterdag te Katwijk-aan-Zee met de reddingsboot de gewone jaarlijksche proeftocht gehouden. Bij eene stijve koelte en sterke branding voldeed de boot zeer goed aan al de eischen. Uit Rijnsburg wordt gemeld: De vroege aardappelenoogst kan hier als geëindigd worden beschouwdhoewel het beschot over het algemeen niet voordeelig was, liet de qualiteit niets te wen- schen over. Naar het buitenland was de verzending van genoemd product gering; alleen naar Amsterdam zijn van hier verzonden 82 schuiten met aard appelen, inhoudende p. m. 2400 heet. Betreffende de navrucht kan worden gemeld dat deze door den laatst gevallen regen een veel heter aanzien heeft gekregen. Tot hoofdonderwijzer te Lisse is benoemd de heer De Haas uit Amsterdam. De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarhij door of ten be hoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de in dit jaar te houden najaarsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Tevens wordt den betrok ken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wape nen komen, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Ten gevolge van den uitslag van het ver gelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet op de Kon. Mil. Acad, zullen met Sept. a. s. aan die inrichting als cadet worden geplaatstvoor de infanterie hier te lande, H. J. Von Brucken Fock, W. A. E. Mansfeldt en Jhr. L. Van Capellen. Voor de artillerie hier te lande: J. J. P. Stinkers, Jhr. M. W. Boreel, E. Boellaard en A. W. Noorduyn. Voor de genie hier te lande: J. Z. Stuten, R. Scheffer, A. J. M. A. Gerlach, W. J. Pvahder, F. L. baron Quarles de Quarles, F. J. H. Verhoef, B. M. Brantsma, J. H. A. Mijsberg en J. F. H. Mingels. Voor de infanterie in Oost-Indië: J. C. Lindgreen en S. F. Boers. Voor de genie in Oost-IndiëA. Zon, J. J. H. Harcke, J. G. H. De Voogt, J. J. A. Muller, J. N. A. baron Van Wassenaer van St. Pancras, E. Tielenius Kruythoff, J. Le Feber, J. W. C. Beelen- kamp, M. C. Van Rouveroy van Nieuwaal en W. P. Haver Droeze. De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 13 Augustus niet plaats hebben. Door Z. M. den Koning-Groothertog is tot officier der orde van de Eikekroon benoemd de heer Mr. L. Van Deventer, hoofdcommies aan het ministerie van buitenlandsche zaken. De feesten zegt het Vaderland welke aan te vangen op aanstaanden Zaterdag te Ant werpen zullen plaats vinden, beloven ontzaglijk veel, zooveel dat men zich daarvan moeilijk ten onzent een voorstelling zoude kunnen maken, indien we niet sinds lang wisten dat onze Zuidelijke taalbroeders bij uitstek de kunst verstaan van festivals en festijnen te organiseeren. Vooral door de tegenwoordigheid van den Koning en Koningin van België en de verdere leden van de koninklijke familie zal Maandag 17 Augustus boven de andere dagen uitblinken, om niet le spreken van de prachtige versiering der stad, het plechtige afhalen der hooge bezoekers enz. enz. Óp dien dag zal in tegenwoordigheid van de Vorstelijke familie een aanvang worden gemaakt met het sloopen van het Zuidkasteel (de bij ons nog welbekende Ciladel) door het laten springen van een der verschansingen. Te 9 uren volgt een openbare letterkundige zitting van de Maatschappij „de Olijftak", waarbij, nu dit letterkundig leest een deel van het groole feestprogramma uitmaakt, vermoedelijk de Vlaamsche letterkundigen zullen vereerd worden door de aanwezigheid van hun Vorst. Later op den dag zullen de medailles worden uitgereikt, den vorigen dag behaald in den wed strijd in den nieuwen Vlaamschen schouwburg, over welken, naar men meedeelt, de directie voor drie jaren is opgedragen aan den heer Victor Driessens. Voorts zullen in de dagen van 15 Aug. tot 23 Aug. plaats hebben tentoonstellingen van den Turnbond, van bloemen, van schilderijen, van oude kunst, wedstrijden met vuurwapens, met hand- en kruisbogen, tooneel-, zeil- en roeiwed- strijden, optochten, concerten, vuurwerken, kortom er zal gelegenheid zijn om veel te zien en te leeren, hoe volksfeesten moeten worden op touw gezet om het volk werkelijk genoegen te ver schaffen. Met '1 October van dit jaar is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leerlingen aan de Rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belang hebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen tot plaatsing kennis te geven aan den voorzit'er van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, voor Zuid-Holland aan Dr. L. J. Egeling, in Den Haag. Z. M. heeft Mrs. W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oije, referendaris aan het dep. van Buitenl. Zaken, en Jhr. A. P. C. Van Karnebeek, raad van legatie aan genoemd dep., benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; den luit.-ter-zee 2de kl. Jhr. S. F. T. De Vaynes van Brakell voor den lijd van drie jaren bestendigd in het genot van het hem toege kende pensioen van 350 's jaarsaan den voor den dienst in O.-l. hestemden soldaat R. A. Schulze, van het koloniaal werfdepot, vergund het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter her innering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Gisteravond te ongeveer 11 uren is uit den Witten Singel alhier opgehaald hel lijk van A. M. Men vermoedt dat dronkenschap de oorzaak van het ongeval is, daar genoemde persoon zich dikwijls schuldig maakte aan misbruik van sterken drank. Zaterdag-middag waren te Rotter dam in de Weste Wagenstraat drie personen bij elkander gekomen om de kermis in te wijden, waarbij de noodige aalbessenjenever gebruikt werd. Een hunner, een gehuwd man van 28 jaar, vader van twee kinderen, is ten gevolge van dronken schap uit het raam der eerste verdieping gevallen, die vrij hoog boven de straat gelegen is. Hij werd inwendig en aan het hoofd zwaar verwond. Wat waarschijnlijk niet van a 1 g e- meene bekendheid is, doch voor sommigen inte ressant genoeg om vtrmeld te worden, is de echo onder de spoorwegbrug te Kuilenburg. Een tourist, die dezer dagen aan de hand van Baedeker de ook in het buitenland beroemde Kuilenhurgsche spoorwegbrug bezocht, constateerde dat niet minder dan vijf a zes lettergrepen volkomen duidelijk teruggegeven werden. Men verneemt dat op verzoek onzer regeering door het Fransche gouvernement de uitlevering is toegestaan van den voormaligen mede-directeur der Overijselsche Bank Jacob Wolff. Dientengevolge zal deze binnen eenige dagen naar de gevangenis te Zwolle worden over gevoerd. Uit Den Helder wordt gemeld: Door het hooge water van jl. Donderdag-morgen en de vrij sterke windstooten van 25 a 30 kilogram, is het stoomschip Könirj Wilhelm nagenoeg 3.5 meter zeewaarts gegaan. Het vloedmerk was bijna aan den duinvoet. Toch zijn de heide locomobielen staande gebleven en kon rnen er Vrijdag weer mee werken. De steenkolen liggen op het strand verspreid; ze worden trouw opgezocht door de strandjutters. Met laag water ziet men nog veel zand om 't schip, aan de zeezyde is wel 60 meter .strand, gemeten van het schip tot de laagwater- lijn. Achter de vin is weer 40 meter tot die lijn. Om het schip heen is een gedeelte dat men tracht te bewaren door het legen van zandzakken aan den voorsteven. Er werkt tegenwoordig maar weinig volk, misschien geen dertig man. Door al het werken neemt de breedte van het strand eer toe dan af, en hebben we alzoo het vooruitzicht nog lang de König Wilhelm in onze gemeente te hebben. Men meldt uit Sloterdijk van 8 Augus- tusHedennacht werden de ingezetenen weder uit hun slaap gewekt door het geroep van brand. De boerdery van Meindert Kant stond in volle vlam. Ook hier weder was sterk broeien van hooi de oorzaak van het ongeval, het vuur greep terstond met zooveel kracht om zich heen, dat de bewoners zich niet dan rnet groote moeite door een ven sterluik hebben gered. Nauwelijks was onze spuit flink aan het werk, of reeds vertoonden zich de lichten eener brandspuit die haastig uit Amster dam te hulp kwam. 't Was de stoomspuit, die wegens de ondiepte van het water weinig tot blussching doen kon. Dit neemt evenwel niet weg, dat haar manschappen uitstekende diensten hebben bewezen bij het verwerken van het brandende hooi; en ditmaal liet de goede ver standhouding tusschen onze spuitgasten en het Amsterdamsche personeel niets te wenschen over. Wij vernemen met leedwezen, dat na den 15den Augustus, wanneer de nieuwe organisatie te Am sterdam in werking treedt, geen hulp van daar naar huiten verleend wordt dan met uitdrukke lijke toestemming van den burgemeester der hoofdstad. Wij zullen dus voortaan nagenoeg geheel aan eigen krachten zijn overgelaten. Omtrent den brand, die Vrijdag- middag te ruim 5 uren te Almelo uitbrak in de stoomkatoenspinnerij van de heeren Ten Brug- gencate en Hesselink, wordt nader gemeld, dat hij zoo spoedig toenam, dat in korten tijd de gansche fabriek, behalve de machinekamer, die

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1