LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4443 A0. 1874. Donderdag 6 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.—. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolerc lellers naar plaalsruimle. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. IS der wet van den 14den September 186G {Staatsblad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiën, voor 's Konings legers of vestingen gevorderd Doen te weten dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagenop de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Augustus 1874. Over het nut \an tentoonstellingen, vooral wereldtentoonstellingen, wordt verschillend geoor deeld. Men heeft er op gewezen, dat zij al bijzonder weinig ten bate van den werkman komen, die ze met zooveel vrucht zou kunnen bezoeken voor hem toch, zoo redeneert men, sleept de reis naar een ander land te veel kosten na zich. Wij willen dit voor een oogenblik toegeven, al mag daarbij niet worden vergeten dat de Weener expositie beeft het weer bewezen enkele bekwame werklieden door sommige ver- eenigingen of particulieren in staat werden gesteld ook een kijkje te nemen op de plaats, waar de vruchten van den arbeid van honderden beoefe naars van een vak, een kunst, ja zelfs een weten schap waren uitgestald. Daaruit volgt, zoo beweert men verder, dat de tentoonstellingen baar doel missen, dewijl zij bijna uitsluitend worden bezocht door hen, die zich, de kosten der reis nog daargelaten, de weelde van een eenigszins langdurig verblijf in een tijdens een tentoonstelling altijd zoo dure stad kunnen veroorloven. Ook maakt men bedenkingen tegen de uitspraken der jury's, die volgens velen lang niet altijd den toets der billijkheid kunnen doorstaan. Men baalt daarbij tot voorbeeld de laatste Weener expositie aan, waar zelfs voorwerpen zouden zijn bekroond van personen, die er nooit aan hadden gedacht het een of ander in te zenden, en 't moet wor den erkend, dat bet bijna tot de onmogelijkheden behoort, in een betrekkelijk korten tijd het gehalte van alle aanwezige inzendingen op voldoende wijze te onderzoeken, zoodat bij de einduitspraak juist altijd aan den meest verdienstelijke de grootste onderscheiding wordt toegekend en tegenover niemand eene verongelijking begaan wordt. Maar ondanks dat alles zijn er genoeg voor deden aan algemeene exposities verbonden om over die minder gunstige omstandigheden heen te stappen. Juist het bezoek van meergegoeden en gefortuneerden waarborgt een vermeerderd debiet voor de inzenders, wier voorwerpen de aandacht trekken. De exposities, althans wanneer zij na verloop van zekeren lijd in verschillende landen worden gehouden, leveren een uitstekende gelegen heid niet alleen om het standpunt te beoordeelen, waarop zich b. v. de nijverheid in verschillende rijken op een gegeven tijdstip bevindt, maar ook om den betrekkelijken vooruitgang sedert een vorige expositie in die landen na te gaan. Wat echter wel het grootste voordeel van ten toonstellingen mag heeten, zijn ongetwijfeld de nieuwe débouchés die zij openen voor die produc ten, welke door haar deugdelijkheid in een of ander opzicht meerdere verspreiding verdienen. De verbazend liooge sommen, voor bet plaatsen van advertenties op en in de catalogus der Weener expositie uitgegeven, getuigen op hoe hoogen prijs men die wijze van aankondigen tegenwoordig stelt. Wie dus met zijn tijd wil meegaan zal wèl doen, door inzending een werkdadig aandeel le nemen aan de thans in zwang zijnde wereld tentoonstellingen. Daartoe biedt zich ook nu de gelegenheid aan, ir^mers ook hier te lande worden reeds maatregelen genomen om Neder land op waardige wijze vertegenwoordigd te zien op de groote expositie, waarmee in Amerika het nationaal jubileum van 1876 zal worden gevierd. Onze Regeering heeft reeds blijk gegeyen dat zij krachtig wil meewerken om dat doel te helpen bereiken. Dit legt onze kunstenaars en indus- trieelen in dubbele mate de verplichting op, om eveneens daartoe de handen ineen te slaan. De weg in deze is reeds aangewezen door hel Neder- landsch kunst- en industriemuseum te Amsterdam dat allen, die van hun belangstelling wenschen te doen blijken, tot samenwerking uilnoodigt, ge- lijk ook in onze kolommen werd vermeld. De invloed, dien het vierde werelddeel reeds nu op Europa uitoefent, zal bij de krachtige ont wikkeling die daar heerscht, steeds grooter en grooler worden. Daarom dient elke gelegenheid om onze betrekkingen met Amerika uit te breiden en nieuwe aan te knoopen gretig te worden aan gegrepen ook door Leiden, dat in zijn fabriek wezen en zijne industrieele inrichtingen stof genoeg heeft om op waardige wijze op te treden. De vruchten van die werkdadigheid zullen zeker niet uitblijven. LEIDEN, 5 Augustus* In de maand Juli zijn binnen de gemeente Leiden geboren '108 kinderen, als: 60 zoons en 48 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten-, overleden 77 personen, als: 10 mannen, 10 vrouwen, 31 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8gehuwd 24 paren. Wij vernemen met genoegen, dat de ver eeniging „Harmonie" alhier met de aanstaande Octoberfeesten een of twee voorstellingen zal geven in den schouwburg, bestaande in het opvoeren van het stuk getiteld „Leidens ontzet," door M. Wester man en als nastuk „De Militaire Willemsorde." 't Was le verwachten dat genoemde vereeniging, die meer hij feestelijke gelegenheden het hare bijdroeg ter opluistering, ook nu niet zou uitblijven. De keus der stukken is goed le noemen en voor al het laatste, van Rosier Faassen, wordt zeer geroemd. De vereeniging zal natuurlijk hare beste krachten inspannen om de opvoering met succes te doen plaats hebben en een druk bezoek zal voorzeker het beste bewijs zijn, dat men hare pogingen waardeert. H. Verwer, agent van politie 1ste klasse alhier, vierde heden den dag waarop hij 25 jaar geleden in functie kwam. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens eene mededeeling van de agenten der „Commercial Steamship Company", de voor Ned.-Indië bestemde brievenmail aan boord van het stoomschip Wyberton bij de ramp van dit vaartuig, niet is gered kunnen worden. Door den gemeenteraad te Zwolle is aan de heeren dr. F. Goslings en S. J. Warren, praeceploren der Latynsche school aldaar, eene verhooging hunner jaarwedden met f 200 toege kend, en bovendien aan eerstgenoemde de titel verleend van conrector. De Tijd meldt, dat aan de Koninklijke universiteit te Würzburg, na een schitterend examen te hebben afgelegd en na publieke verdedi ging elk van 50 stellingen, tot doctoren in de theologie zijn gepromoveerd de heeren I. Van Os, geb. te Wilnis, en J. G. W. Vermeulen, geb. te Delft, beiden Roomsch-Katholieke priesters van het aartsbisdom Utrecht. De heer W. Knibbeler, leeraar aan het Koninklijk atheneum le Namen, is benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. Het detachement mariniers in Oost-Indié, dat aanvankelijk bestemd was om met de mail boot Conrad te repatrieeren, heeft order ont vangen aldaar voorloopig nog te blijven. De kapt. der mariniers F. A. Van Braam Houckgeest zal terugkeeren. Aan Mr. D. Everwijn, zaakgelastigde der Nederlanden te Lissabon, is de titulaire rang van minister-resident verleend. Met 1 Sept. aanst. zal door de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij op al de door haar geëx ploiteerde lijnen een nieuw tarief in werking worden gebracht voor het vervoer van levende dieren, rij- en voertuigen, lijken en rollend spoor weg-materieel. De Ned. Bank had op 3 Aug. bij een muntmateriaal van f 133,932,311.04 voor eene som van f 128,368,307.545 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 51,347,323.02 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen noodig zou wezen. De Staats-Courant bevat een besluit, be palende dat op 1 Januari 1875 in werking zullen treden de wet van 18 April 1874, tot regeling der consulaatrechten, en het Kon. besluit van 27 Juni 1874, houdende vaststelling van een reglement voor de Nederlandsche consulaire ambte naren. Volgens een bij het Dep. van Marine ont vangen telegram was Zr. Ms. schroefstoomschip Sambasonder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. L. G. C. Van Wachendorff van Rijn, den Ssten te Falmouth aangekomen en zou den vol genden dag weder van daar vertrekken, ter voort zetting van zijn reis naar Oosl-Indië. Aan boord was alles wel. De luit.-ter-zee 2de kl. J. T. F. Bruyn wordt met 11 dezer als 1ste offic. geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodilter ver vanging van den luit.-ter-zee 2de kl. P. Zegers Veeckens, die met dien datum wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Z. M. heeft ingetrokken de herbenoeming van Mr. K. Klein, tot griff, by het kantonger. te Rauwerd, en met ingang van 15 Aug. benoemd tot griff. by het kantonger. te Hoogezand Mr. K. Klein, thans id. te Rauwerdop verzoek inge trokken de benoeming van Mr. H. J. Wundertot griffier bij het kantonger. te Ommen, en met ingang van 15 Aug. benoemd tot griffier bij dat kantongerecht J. Budclingh, cand.-notaris te Wageningen. Z. M. heeft pensioen verleend aan E. C. Hr

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1