LEIDSCH DAGBLAD. N". 4442. A0. 1874. Woensdag 5 Augustus. STADS-BE DICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.4-0. Afzonderlijke NommcrsT 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor de wijken IV en V, bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijg baar zijn dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des middags tioaalf tot twee aren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsiüg in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN'doen te weten, dat de kennisgeving van den '2den Juli dezes jaars, houdende bepaling dat honden niet anders dan gemuilband op straat mogen worden gelaten, op heden wordt ingetrokken en buiten gevolg gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., v. n. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Augustus 1874. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeeutebcstuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 3den dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van het patentrecht, dienst 1874/5, houdende aanslagen voor wijk VI, terwijl ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaaldeu voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- Jcoudigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 Augustus 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 4 Augustus. De uitnoodiging door een voorloopige com missie uit meesterknechts of opzichters op labrieken alhier gedaan tot het houden van een bijeenkomst op gisteravond in een der lokalen van het koffie huis „Eigenzorg" ter bespreking van het plan orn het jubilé van Leidens ontzet op waardig wijze te helpen medevieren, werd door 110 personen beantwoord, die 29 patroons van verschillende industrieën vertegenwoordigden en het voorloopig bestuur definitief kozen. Blijkbaar waren allen met het houden van een allegorischen optocht ten hoogste ingenomen, terwijl in den loop dezer week van de deelname zal moeten blijken, wan neer men opgave van het getal leden en contri buanten aan den penningmeester zal komen doen. De voorzitter spoorde nogmaals de aanwezigen tot krachtige medewerking aan ter bereiking van het doel oin het feest luisterrijk en Leiden waardig te vieren. Het bestuur rekent daarbij en zoo wij vertrouwen niet tevergeefs ook op den moreelen en financieelen steun van heeren fabrikanten. Tevens werd gisteravond in eene door de afge vaardigden der verschillende corporatién gehou den vergadering het plan van den te houden historischen optocht vastgesteld. Aangezien het evenwel natuurlijk nog eenige wijzigingen zal kunnen ondergaan, wenscht men er voorloopig nog geene bekendheid aan te geven. In het belang van den goeden afloop en om zooveel mogelijk met elkander samen te werken, werd tevens in deze vergadering besloten dat de voorgenomen optocht van fabriekarbeiders, waarvan we hier boven melding maakten, zich onmiddellijk aan dien van de corporatiën zal kunnen aansluiten. Ten einde evenwel iets goeds tot stand te kun nen brengen, ontbreekt nog de zoo noodige hulp van financieelen aard, die te meer verwacht mag worden als men bedenkt dat de vereenigingen zelve ruim f 700 bijeengebracht hebben. Nu er echter aan de verschillende plannen lang zamerhand meer bekendheid wordt gegeven en men toont dat men op flinke wijze ter bereiking van het doel aan beide zijden de handen weet aan het werk te slaan, mogen wij er niet aan twij felen of onze stadgenooten zullen nu ook meer en meer bewijzen geven van hunne ingenomen heid met de maatregelen ter voorbereiding van onze feestviering. Nu het tijdstip daarvan niet verre meer is, is elke bijdrage dubbel welkom. Het stoomschip Hollandkapt. Boon, van Batavia naar Nederland, is 1 Augustus te Aden aangekomen en heeft de reis voortgezet. De heeren L. Th. Schneider, W. M. II. v. Schmid, P. .1. Voorstad, E. Van Assen, C. A. H. Kühr, W. F. L. Boissevain en H. J. Post zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlyken dienst daar te lande. Van de 43 adspiranten voor het toelatings examen aan de Koninklijke militaire academie te Breda zijn 29 toegelaten. Er waren 148 plaatsen. Geplaatst zijn volgens de Br. Ct Artillerie hier te lande: J. J. P. Slinkers, Jhr. M. W. Boreel, E. Boellaard, A. W. Noorduijn. Genie hier te lande: J. Z. Stuter, R. Scheller, A. J. M. A. Gerlach, W. J. Rahdèr, T. L. baron De Quarles de Quarles, F. J. H. Verhoef, B. M. Brantsrna, J. H. A. Mijsberg, J. P. H. Mingels. Genie Oost-IndiëA. Zon, J. J. H. Harcke, J. G. H. De Voogt, J. J. A. Muller, J. N. A. baron Van Wassenaer van St. Pancras, E. Tielenius Kruijthoff, J. Le Feber, J. W. C. Beelenkamp, M. C. Van Rouveroy van Nieuwaal, W. P. Haver Droeze; voldaan, niet geplaatst, doch aanbevolen voor eene plaatsing bij de infanterie: H. L. A. Van den Wall Bake, H. J. Von Briicken Fock, J. C. Lindgreen, W. A. E. Mansfetdt, S. F. Boers en Jhr. L. Van Capellen. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 6 dezer niet plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag a. s., des voormiddags te elf uren. Uit Nieuwediep meldt men aan het N. v. d. D.Met leedwezen heeft men hier het bericht vernomen, dat de zoo hooggeachte en algemeen beminde kapitein-ter-zee K. F. R. Andrau, com mandant van het Kon. Instituut der marine te Willemsoord, z'yn ontslag uit die betrekking ge vraagd en bereids verkregen heeft. Als reden, die dezen waardiger) vlagofGcier gedrongen heeft dat ontslag te vragen, deelt men mede, dat zich onder de adelborsten aan dit Instituut een jongmensch bevindt, die zich herhaaldelijk heeft schuldig ge maakt aan insubordinatie en daardoor reeds menige disciplinaire bestraffing heeft moeten ondergaan een jongmensch, in éen woord, die het zijnen chefs en docenten zeer lastig en onaangenaam maakte en een zeer verkeerd voorbeeld voor de overige adelborsten moest geacht worden. De commandant Andrau meende, in overleg met den Raad van Bestuur, de verwijdering van dit jongmensch aan den Minister te moeten voordragen, waarop eene resolutie moet zijn gevolgd, inhoudende dai, zoo de bewuste adelborst niet aan zijn overgangsexamen voldeed, hij dan van het instituut verwijderd zou worden. Inmiddels moet de bedoelde adelborst zich weder aan de discipline vergrepen hebben, zoodat de commandant opnieuw op zijne verwijdering meende te moeten aandringen. Het antwoord van het betrokken departement moet zijn uitgebleven, maar de adel borst moet toen van zijn zeer invloedrijke familie in Den Haag een brief hebben gekregen, waarin hem het geruststellende bericht werd gegeven „dat hij aan het instituut zou blijven." Dien brief moet hij met vrij wat bravoure aan zijn kameraden hebben voorgelezen, en toen heeft de commandant Andrau terecht gemeend zijn ontslag te moeten vragen uit eene heirekking, welke hij zoo waar dig vervulde. Dit voorval veroorzaakt hier vrij wat misnoegen en geeft ruime stof tot allerlei minder aangename gevolgtrekkingen. Zondag had de plechtige wijding van den nieuw benoemden bisschop van Breda, mgr. H. Van Beek, in de kapel van het Seminarie te Warmond plaats. De NedIndustrieel meldt dat de Minister van Binnenl. Zaken de overkapping van het spoorwegstation buiten de Delftsche poort te Piotterdam (aanbesteed op 9 Juli 11.), opgedragen heeft aan de Vennootschap: de ijzergieterij „De Prins van Oranje" in Den Haag, die behoudens een betrekkelijk zeer klein verschil met twee Duitsche firma's, de laagste som had ingeschreven, t. w. f 272,816., terwijl de begrooling f327,000 was. De luit.-ter-zee Isle kl. H. Van Broekhuyzen, J. M. Berends en C. De Klopper en de offic. van gezondh. 2de kl. G. F. Rochat, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Zr. Ms. schroefstoomschepen Cornells Dirks en Palembangrespect, onder bevel van den kapt.- luit.-ter-zee J. B. A. De Josselin de Jong en den luit.-ter-zee 1ste kl. C. Ten Bosch, zijn den 2den en den lsten Aug. jl. naar zee vertrokken, het eerste lot het doen van een oefeningstocht en het tweede met bestemming naar Aljin. Volgens bij het Departement van Marine ontvangen telegrammen waren Zr. Ms. opnemings vaartuig Hydrograaf en schroefstoomschepen Pontianak en Band] er massingrespect, onder bevel van de luits.-ter-zee Isle kl. Jhr. T. E. De Brauw, J. H. Commijs en E. L. Ehnle, op hunne reis naar Oost-Indië, het eerste den lsten en de beide laatste den 3den Aug. te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij minislerieele beschikking is de vergun ning voor een schroefstoombootdienst tusschen Hoorn en Rotterdam, aan A. Dalmeijer te Hoorn verleend, met ingang van 1 Sept. verklaard te zijn vervallen. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 7 uren ge- raakte een 8-jarig knaapje, dat zich met visschen vermaakte, in den Ouden Singel. P^eeds was hij naar het midden gedreven, toen een der knechts van den heer Zuurdeeg den drenkeling bemerkte, zich zonder aarzelen te water begaf en het geluk had den knaap te redden. De reeds bejaarde man vischte later ook nog de pet en den hengel van het kind op. In Den Haag had Zaterdag-avond te 11 uren vrouw Van den Berg, wonende in een der diaconie-woningen aan de Om-en-Bij, het ongeluk achterover van de trappen te vallen, met het treurig gevolg dat zij onmiddellijk een lijk was. Zondag-middag werd in Den Haag een beschonken politie-agent naar het bureel van politie overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1