LEIDSCH DAGBLAD. JV\ 4441. A0. 1874. Dinsdag 4 Augustus. WINDHANDEL. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere tellers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. lste Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 293ten Juni 1851 Staats blad n°. 857) Doen te weten, dat het 1ste Snppletoir Kohier van de plaat selijke directe belasting over 1874 op heden voorloopig is vast gesteld, en van heden tot en met den lGden Augustus aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdecling,) van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Augustus 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de kennisgeving van den 2den Juli dezes jaars, houdende bepaling dat honden niet anders dan gemuilband op straat.-mogen worden gelaten, op heden wordt ingetrokken en buiten gevolg gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Augustus 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Cornells Meyburg, vruchten- sapfabrikant, wonende alhier, houdende verzoek om in zijn huis in de Kerksteeg N°. 4 eene vurinff te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatién de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 6den Augustus aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDÈtER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Augustus 1874. Geen schoolknaap of hij heeft gehoord van den dwazen handel in tulpenbollen, waarmee in ons vaderland eenmaal verbazend groote kapitalen werden verdiend of liever bijeengebracht ver dienen klinkt hier wel wat al le gunstig maar die tevens ook honderden, wien de fortuin den rug toekeerde, in het ongeluk stortte. Wij kunnen ons niet verklaren dat onze voorouders voor een nietigen bloembol, dien wij thans voor hoogstens enkele stuivers koopen, honderden guldens konden neerleggenwij lachen er om endoen het zelfde, ja nog veel erger. De tulpenhandelaars lever den althans iets tegen den prijs dien zij eischlen, al was het een buitensporig hooge prijs, slechts ge wettigd door de fictieve waarde, die de mode voor korten tijd aan een zekere bloemensoort had toegekend. Daarbij houde men in het oog dat de ■waarde althans van voorwerpen van weelde en smaak altijd een eenigszins denkbeeldige is, die meer wordt geregeld door der menschen grilligheid dan dat zij afhankelijk is van meerdere vraag als een gevolg van grooter behoefte, zooals dit b. v. met onze consumtiemiddelen het geval is. Geheel anders is hel gelegen met den tegen- woordigen windhandel in effecten, op welks onrede lijkheid reeds zoo dikwijls is gewezen. Men levert daarbij geen koopwaar tegen een prijs zoo boven matig hoog, dat het gezond verstand er zich tegen verzet; men levert eenvoudig niels, men verkoopt iets dat men niet bezit. A. neemt aan, aan B. tegen een vastgestelden tijd zekere soort van effecten te leveren tegen een bepaalden koerszoo althans heet het. Denk echter niet dat A. de geringste moeite zal doen om de vereischte stukken ter levering in te koopen. Och neen, men bewandelt een veel eenvoudiger weg. Is het bepaalde tijdstip eenmaal gekomen, dan betaalt A., indien de bedoelde effecten inmiddels zijn gedaald, aan B., wien het niet te doen was om het bezit der stukken, maar alleen om de eventueele winst, het bedrag van het percentsgewijze verschil over het geheele aantal te leveren geldswaardige papieren, of wel ontvangt in tegenovergesteld geval dergelijke som van B. Het spreekt wel van zelf, dat men dergelijke overeenkomsten onder verschillende vormen kan aangaan, maar het is en blijft een denkbeeldige koop en verkoop zonder werkelijke leening, het is louter speculatie, waarbij het blinde lot moet beslissen wie der beide partijen aan de winnende of verliezende hand is; het is een rekenen op de kansen in de toekomst, die vooral in onze dagen, bij den zoo hachelijken toestand in menig rijk van Europa, bij de insoliditeit van zoo menige industrieele onderneming, maar al te onzeker is; het is een hazardspel, nog veel onzedelijker dan het rouge et noir, dat reeds zoovelen welvaart of leven kostte; veel onzedelijker, want het kweekt huichelarij, immers wie aan de speelbank ver schijnt komt er althans voor uit, dat hij zich aan een dobbelspel waagt; wie op de beurs windhan del drijft maakt zichzelf en anderen diets, dat hij een geoorloofden tak van zijn bedrijf uitoefent, terwijl hij, is de kans gunstig, zich in luiheid en ledigheid verrijkt ten koste van zijn minder geluk kigen medespeculant, in het tegenovergestelde geval echter zich en de zijnen in het ongeluk stort. Dat een op zoo onbillijke grondslagen geves tigde overeenkomst door een van beide partijen op trouwelooze wijze kan worden verbroken, men denkt er niet aan, ja, wat meer is, men acht het nog minder mogelijk dan bij een gewone handelsschuldimmers het geldt in zulke geval len een schuld van eer, wel te verstaan dobbe laars-eer. De wet echter erkent geen schulden van eer. Onze lezers hebben zeker met belangstelling ken nis genomen van het ook in onze kolommen vermelde vonnis, door de rechtbank te Amster dam gewezen in een quaestie, voortspruitende uit speculatie in dividenden Nederlandsche Handel maatschappij. De rechtbank nam aan, dat zulk een transactie valt onder de termen van de wet, waarbij alle verplichtingen, voortspruitende uit spel en weddenschap, niet verhaalbaar zijn. Ziedaar de geheele windhandel op losse schroe ven, een toestand waarin hij altijd verkeerde, doch die nog niet wettelijk was uitgemaakt, zie daar de nekslag toegebracht aan de onzedelijke beurspraktijken, die maar al te lang werden gehul digd. Het wantrouwen der beursspeculanten is ont waakt, en dat is zeker de beste weg om aan het hoogst afkeurenswaardige beursspel een einde te maken. LEIDEN, 3 Augustus. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 1 0 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30.00, 6.00 en j 2.90de laagste f 29.50, f 5.80 en f 2.80. Wij vestigen de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia, door middel van het stoomschip Java, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaald op den 4den Augustus, des middags te een uur. Naar wij vernemen zullen de feesten bij gelegenheid van den 300-jarigen gedenkdag van Leidens ontzet door de heeren- en damesleden der Leidsche Zangvereeniging, op verzoek der Feest commissie, met twee muziekuitvoeringen, eene in de Pieters- en eene in de Hooglandsche kerk, worden opgeluisterd. Voor eenigen tijd meldden wij, dat de onder nemer van „Rhynzigt" het voornemen had om bij genoegzame deelneming een bassin in te richten, uitsluitend voor dames, thans kunnen wij mede- deelen, dat de heer Kramer dat plan bepaald ten uitvoer wil brengen en daartoe de volgende circu laire heeft verspreid: „De gymnastiek wordt tegenwoordig zoowel door meisjes als door jongens beoefend, en de vrije beweging van al de lichaamsdeelen in het water mag wel als eene der nuttigste oefeningen, als de doeltreffendste gymnastiek worden aange merkt. Het is wel te betreuren dat in Nederland nog een vooroordeel tegen het water met betrek king tot de gezondheid bestaat, doch de gunstige resultaten in die plaatsen waar inrichtingen tot baden en zwemmen voor het vrouwelijk geslacht bestaan, doen dat vooroordeel wegsterven, en het vooruitzicht levendig worden dat voor meisjes, zoowel als nu reeds voor jongens, het baden en zwemmen als nuttige en gezonde gymnastiek zal worden aangemerkt. Eene geschikte inrichting evenwel mist Leiden daartoe. Rhynzigt biedt wel eene gelegenheid voor vrouwen en meisjes om een bad te gebruiken, maar niet tot wat men eigenlijk baden noemt; daartoe is meerdere ruimte noodig, die vooral noodzakelijk wordt voor hen die, in de zwemkunst eenigszins geoefend, naar vrijer beweging uitzien. De oprichting van een Dames-bassin, uitsluitend voor dames en meisjes bestemd en onder toezicht van eene geschikte badvrouw, zou in die behoefte kunnen voorzien, maar kan alleen door samenwerking tot stand komen. Het daartoe benoodigde kapitaal van f\600, in aandeelen, voor splitsing vatbaar, van 100, tegen 4 pCt. te plaatsen en eene deelneming van minstens 120 leden tegen eene jaarlijksche contributie van 6 gulden, kan de daarstelling mogelijk maken."s Ter inschrijving voor de aandeelen in het be- noodigd kapitaal zal de ondernemer binnen eenige dagen de gelegenheid aanbieden. Wij hopen dat voor deze zaak spoedig de gelden bijeengebracht zullen zijn en Leiden zich in 1875 in eene nut tige inrichting meer zal kunnen verheugen. De Minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in de eerste helft van de maand September ter benoe ming van drie of meer adspirant-ingenieurs bij den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toe gelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de poly technische school te Delft, mits zij op 1 Nov. 1874 den ouderdom van 27 jaren niet hebben bereikt. Bij beschikking van den Minister van kolo- loniën zjn de heeren Mrs. J. W. Zuurdeeg en en C. L. Brevet gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1