Malingré, ontvanger der dir. bel. te Amrnerzoden, tot ontvanger derzelfde middelen te Buiksloot. Gemengd Nieuws. Ten kantore van Gebroeders Mooij- man in Den Haag, gedelegeerden in de Staatsloterij, had dezer dagen het eigenaardige voorval plaats, dat een oud vrouwtje, die haar twintigste kooplot voor de derde klasse verlangde te verwisselen, in plaats van een ander loterijbriefje eene som van f 850 ontving. Buiten haar weten was de prijs van f 20,000 op het lot gevallen waarvan zij een gedeelte bezat. Met welk eene verbazing en blijd schap zij, in 't bezit van de voor haar belangrijke geldsom, het loterijkantoor verliet, kan men zich voorstellen. Het Utr. Dagblad spreekt het b e- richt tegen, dat de heer E., die bij de botsing op den spoorweg te Tilburg werd gekwetst, zou zijn overleden. Door een brand, welke Donderdag te Wilp woedde, zijn 8 huizen, bewoond door 14 familiën, totaal in den asch gelegd. Eene groote hoeveelheid hooi, haver en rogge zijn door de vlammen verteerd, terwijl een varken, eenige kalveren en geiten zijn omgekomen. Bij den officier van justitie te Rot terdam is de mededeeling ontvangen dat door het Kreisgericht 1ste Abtheilung te Wesel bevel van aanhouding is verleend tegen Carl Wilhelm Vogel, oud 22 jaren, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een brief met eene aange geven geldswaarde van 4000 thaler, bestaande in Pruisische banknoten, waaronder zeven stuks van 500 thaler ieder. Door de Kaiserliche Ober-Post- direction te Dusseldorf is op zijne aanhouding eene belooning gesteld van 250 thaler. Dezer dagen kwam op de Ee bij Dok- kum een scheepje aan den wal, dat aller aandacht trok door zijn vreemd fatsoen, maar bovenal ver bazing wekte, omdat het de reis van Engeland had kunnen doen bij de volgende geringe afmetingen lang 34i/2, van de kiel af 291 /a, breed 82/s, diep gang 5'/2 voet, metende 8'/2 ton. Het scheepje kwam van Swavage met bestemming naar Hamburg en had eene bemanning van 4 koppen. Onder de gesignaleerde personen komt voor: Pieter Johannes Bonte, sergeant- schrijver op Zr. Ms. stoomschip Sambas. Hij is in den middag van den 22sten Juli jl. door den officier van admininistratie van genoemd stoomschip naar den betaalmeester te Rotterdan gezonden om een mandaat van f 750 in te wisselen, en na het montant daarvan ontvangen te hebben, niet teruggekeerd, zijnde hij volgens bericht van de politie te Amsterdam het laatst gezien in burgerkleederen en in gezelschap van een dametje, dat de gelden bij zich moet hebben, aan boord van de Harlinger boot te Harlingen, bij aankomst van Amsterdam aldaar op den 23sten Juli jl. Te Amsterdam is de beurs gisteren rustiger afgeloopen dan Donderdag. De bewuste persoon S. verscheen er kwartier voor tweeën en posteerde zich tegen den muur in den effectenhoek. Circa 2 uren kwamen de beurscommissarissen Quien en Cordes en de politie-commissaris Vernee, benevens eenige inspecteurs. De heer Vernee maande met luider stemme de aanwezigen tot rust en handhaving der goede orde aan. Later kwamen de burgemeester, de hoofdcommissaris en andere politie-overheden. Voor de beurs was een sterke politiemacht opgesteld, en een massa menschen verzameld. Te drie uren begon S. zijne wandeling over de beurs, gevolgd door de nog aanwezig zijnde beursbezoekers, doch dezen lieten hem met rust. De heer Quien vei zocht daarop S. zich te verwijderen, waaraan deze gehoor gaf. Hij verliet de beurs door een zijdeurtje, ten spijt van hen die hem op het plein stonden te wachten. Gistermorgen te 10 uren had in Den Haag de teraardebestelling plaats van den op zoo ongelukkige wijze vermoorden koetsier Hansen. In de Van der Duijnstraat bevond zich een groote menigte menschen, blijkbaar nog door het gebeurde getroffen, voor de woning van den verslagene. Het lijk was gisteravond uit het gasthuis aldaar overgebracht. Naast den lijkwagen gingen een viertal vrienden van den overledene, waarvan twee op den bewuslen avond met hem waren. In een viertal rijtuigen, welke den lijkwagen volgden, waren de naaste betrekkingen van den verslagene gezeten, terwijl men in een daarvan ook diens meester, den stalhouder Verhagen, opmerkte. De jonge dochter, die voor een p aar weken in Den Haag werd gearresteerd onder verdenking van zich aan kindermoord te hebben schuldig gemaaktis gisteren uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering ontslagen en bevindt zich dus op vrije voeten. INGEZONDEN. Eendracht maakt macht! Dit was de spreuk onzer vaderen en wordt ook nog door den Leidschen fabrieksarbeider in beoefening gebracht wanneer hij iets degelijks wil daarstellen. Dit bleek ook nu weder door gehoor te geven aan de uitnoodiging van eenige vrienden uit de arbeidende fabrieksklasse, die zich ten doel stelden om het jubilé van Leidens ontzet op 3 Oct. e. k. op eene waardige wijze te helpen vieren, en daartoe met vergunning der Feest commissie een optocht door onze oude sleutelstad te houden. Een 26-tal, meest meesterknechts of opzichters op fabrieken in Leiden, hebben zich reeds ver bonden om hunne medearbeiders tot bereiking van dat doel aan te sporen, en alzoo hulde te brengen aan ons voorgeslacht, dat door volhar denden moed en onbezweken trouw de vrijheid onzer stad heeft gered en daardoor de zaak des Vaderlands op 't uitnemendsl heeft bevorderd. Voorloopig is uit bovengenoemd getal leden reeds eene Commissie gevormd, bestaande uit een Isten en 2den President, Isten en 2den Secretaris en Isten en 2den Penningmeester, die allen zonder onderscheid uitnoodigen hunne bij eenkomst bij te wonen, die Maandag 3 Aug. e. k. 's avonds te 8 uren zal gehouden worden in een der lokalen van het koffiehuis „Eigenzorg", buiten de voormalige Rijnsburgerpoort. Hoofdzakelijk noodigen zij diegenen uit, die op fabrieken of trafieken als meesterknecht of op zichter fungeeren. Namens het Bestuur, R. Broesterhuijzen, Pres. BUITENLAND. Frankrij k. De Nationale Vergadering beraadslaagde gisteren over het voorstel lot schorsing harer zittingen. Gambetta bestreed de prorogatie in een breed voerige politieke redevoering; hij zeide dat de Kamer hoogstens éene maand op reces moet gaan, wanneer zij volstrekt vacantie wil nemen, doch dat zij dit in geen geval kan doen, alvorens den slaat van beleg te hebben opgeheven. Na de hervatting harer zittingen moet het haar eerste plicht zijn een gouvernement te constitueeren. De heer Clapier verdedigde het prorogatie-voor stel. De Vergadering verwierp met 366 tegen 305 stemmen het amendement-Turguet, waarbij opheffing van den staat van beleg gedurende de verkiezing gevraagd wordt, en nam zonder wijziging het ontwerp-voorstel der Commissie aan, waarbij de zitting van 6 Augustus tot 30 November ver daagd wordt. De heer Brisson vroeg of het gouvernement dacht, dat gedurende de schorsing der zittingen de royalisten evenals voor 20 November 1873 zullen voortgaan een Comité te organiseeren, dat gedachtenwisselingen houdt met den pretendent, om zoodoende bij de hervatting der zitting een voorstel tot herstel der monarchie voor te bereiden. De heer De Cissey antwoordde hierop, dat de regeering in alle gevallen de macht van Mac Mahon en de wet zal doen eerbiedigen met alle middelen welke de wet haar aan de hand geeft. Na het sluiten der algemeene beraadslagingen verwierp de vergadering het amendement Lamy, om niet uit een te gaan voordat de wet tot opheffing van den staat van beleg behandeld is, met 377 tegen 307 stemmen. DuitscHland. Uit Berlyn wordt gemeld dat de eigenlijke reden der uitzending van een ander eskader naar Spanje hierin zou gelegen zijn, dat de ad miraliteit het raadzaam achtte, voor dien tocht schepen van minder diepgang en onder andere ook kanonneerbooten te gebruiken, die op ver- schillende punten gemakkelijker de kust kunnen naderen. Ten gevolge der sluiting van verschillende Katholieke vereenigingen is Donderdag-avond te Berlijn in eene Katholieke vergadering geconsti tueerd een Berlijnsche vereeniging der centrums partij, ten doel hebbende een vaster politieke aaneensluiting der Katholieken. De statuten zijn met algemeene stemmen aangenomen, ook door den aanwezigen leider der socialistische partij, den heer Hasselmann. De bisschop van Paderborn is bij het hooggerechtshof in hooger beroep gekomen tegen de uitspraak van het hof van appèl, waarin de beslissing der districts-rechtbank, omtrent de betaling zijner boeten door derden, was be krachtigd. Oostenr.-Hong. Monarchie. De 6den September dezes jaars zal te Weeneri een doofstommen-congres plaats hebben. De regelings-commissie noodigt alle doofstommen in Oostenrijk en in den vreemde uit, daaraan deel te nemen. Nevens de afgevaardigden van doofstom- men-vereenigingen kunnen ook andere doofstommen als gasten aan de zittingen en de vermakelijkheden deelnemen. De personen, die aan het congres deelnemen, genieten eene verlaging van 50 pCt. voor het transport 2de en 3de klasse op de Oostenrijksche spoorwegen minder gegoeden ver krijgen gedurende het congres vrije woning of althans herberging tegen zeer verminderden prijs. Zij, die voornemens zijn aan de roepstem der commissie gehoor te geven, worden verzocht vóór den 15den Augustus opgave te doen van hunne nationaliteit, naam, woonplaats, qualiteit, en van de spoorweg klasse, welke zij wenschen te gebruiken, opdat hun het programma en het bewijs van deelneming tijdig kunnen worden toegezonden. Telegrammen. LONDEN, 31 Juli. Het Lagerhuis heeft de bill tot wyziging van de wet op de fundatiescholen na derde lezing aangenomen. PARIJS, 1 Aug. Hel gerucht betreffende het zenden eener krachtige nota door de Spaansche regeering aan het Fransche kabinet, betreffende de Carlisten, wordt tegengesproken. De gedach- tenwisseling was van een vredelievenden aard. Frankrijk begunstigt in geenen deele de Car listen. Alle maatregelen zijn genomen om toezicht te oefenen, maar er zou een legercorps noodig zijn, orn een volledig toezicht op de Pyrenee sche grenzen te houden. Wat betreft de erkenning van het Spaansche gouvernement, zal Frankrijk zich regelen naar de besluiten der overige mogendheden. De Opinion Nationale meent uit goede bron te kunnen verzekeren, dat Engeland tegen elk denkbeeld van interventie in de Spaansche aan gelegenheden is. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Din»dag 4 Augustus, 'e avonds t« halfzeven onder directie van den heer H. Völlmar. 1ste afd.N°. 1. „Le Repos," grande marche, Garrouste2. Ouverture de l'opéra „Le Billet de Margnérite," Gevaert; 3. Souvenir de „Lucrezia Borgia," opéra de Donizetti, Saupé; 4. „Le Jaif Errant," In troduction et Valse, Burgmüller; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Philemon et Baucis" de Gounod, Dunkier. 2de afd. :6. Ouverture „Rienzi" (Der Letzte der Tribunen), Wagner; 7. Fan taisie et Variations sur des motifs de „Préciosa" de Weber, Dunkier; 8. „Air d'Eglise. (1667)," Stradella9. Suite de l'opéra de Verdi „Le Trouvère", Dunkier; 10. „Cosettc-Polka", Sellenik. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te drie uren. Tegenwoordig de heeren v. d. Brandeler, voor- zilter, Stoffels, Hartevelt, Goudsmit, Jula, Suringar, Seelig, Tromp, Le Poole, Verster, Veefkind, Du Rieu, Cock, Dercksen, v. Heukelom en Driessen. Na lezing van de notulen der vorige zittingen, waartegen niemand bedenkingen had, wordt over gegaan tot de behandeling van de voordracht omtrent de tolheffing aan den Rijnsburgervliet. De heer Cock zegt, dat hij geen berouw van zijn voorstel heeft gehad om de zaak te doen uilstellen. De stukken die nu nog zijn overgelegd hebben zijn oordeel van Donderdag niet zeer veel

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2