LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4440. A0. 1874 Maandag 3 Augustus. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENÏTEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Oproeping in werkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichtin gen van 1879, 1871 en 1873. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gezien de Circulaires van den heer Commissaris des Konings in de provincie Znid-Holland, vau den 6den Mei en den 6den Joni 1874, A n°. 1307/2 en 1795/1 (2de afd.Provinciaalblad n°. 56 en n°. 67 Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien- verlofgangers a der lichting van 1872, behoorende tot de 1ste, 3de en 4de divisie infanterie en de reserve-brigade (het 1ste, 2de, 3de, 5de, 6de en 8ste regiment infanterie en het regiment grenadiers en jagers), b der lichtingen van 1870, 1871 en 1872, die behooren tot de 2de divisie (het 4de en het 7de regiment) infanterieen die der lichting van 1871, behoorende lot het 3de en 4de eskadron van het 1ste regiment hazaren, tot de veld-eskadrons van het 3de regiment huzaren en tot de compag nieën hospitaalsoldaten, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dieDst te komen, de eersten tot het houden van herhalingsoefeningen, de overigen tot het honden van oefeningen op groote schaal en het bijwonen van troepen-vereenigingen dat zij daartoe op Woensdag den 12den Augustus aanstaande, des namiddags vóór vier uren, bij huDne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uoiform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uilrusting door hen bij hon vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zak boekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 17den Sep tember daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld dat de miliciens der lichting van 1870, die vóór het tijdstip dezer kennisgeving gehuwd zijn, krachtens eene door den Minister van Oorlog verleende toestemming, voor ditmaal evenwel buiten oproeping worden gelaten dat de overige miliciens, bovenbedoeld, mitsdien worden uitge- noodigd om zich op Maandag den 10den Augustus aanstaande, tusschen des voormiddags 10 en 's namiddags 3 uren aan tc melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwij zing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 1 Augustus 1874. PATEhTBLADElV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur vau leiden, doet te wcteu# dat de ingevulde pateutbladen, over het dienstjaar 1874/75, voor de wijken I, II en III, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn dagelijks, de Zondag uitge zonderd, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den 5deu Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladcn van die wijken, ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Leiden, 1 Juli 1874. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. PATENTBLADE^'. t *^e ®^^*®®4EESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1874/5, voor wijk IV, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijg baar zijn dagelijks, dc Zondag uitgezonderd, van des middags waalf tot twee aren, wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. Jdyor*t deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- T Dc Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 Juli 1874. v. o. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN, n° 134) °Part 21 WCl Van 4 Deceraber 1872 Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. J En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing m de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, T 4 v. d. BRANDELER. Leiden, 1 Augustus 1874. LEIDEN, 1 Augustus. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7288 vol wassen personen en van 3034 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1527 baden genomen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3121 portiën, als: 2790,/2 warme spijs, 275 vleesch en 55'/2 spek. Bij de keuring van knapen van de Leidsche Kweekschool voor Zeevaart zijn er zeven, door de Amsterdamsche sub-commissie gezonden, gekeurd en lichamelijk goedgekeurd. Twee gaven evenwel hun verlangen te kennen, wegens opgekomen tegenzin in den zeedienst, van de Kweekschool te worden ontslagen, waartoe met goedvinden der ouders werd overgegaan. In het laatste halfjaar zond de sub-commissie te Amsterdam 15 knapen naar de Kweekschoolvan deze werden lichame lijk goedgekeurd en traden in dienst 7; 5 zijn lichamelijk goedgekeurd doch ontvangen nog onder wijs, 3 hebben zich teruggetrokken wegens tegenzin in den dienst. Te 's-Molenaarsbrug, gemeente Oudshoorn, werd op 29 Juli de algemeene vergadering ge houden van de onderwijzers uit het 4de district in Zuid-Holland. Onder 't voorzitterschap van den schoolopziener Mr. J. A. F. Coebergh, uit Leiden, werd eerst het sparen in de school behandeld door den heer Wientjes. Zaakrijk en uitvoerig uiteengezet, werd men in de gelegenheid gesteld een goed inzicht in de werking en in het nut der schoolspaarbanken te krijgen en uitte men daarbij den wensch om, op het voetspoor van Prof. Laurent te Gent, ook in Noord-Nederland iets dergelijks te beproeven. Het tweede punt, pedanterie, werd ingeleid door den heer Waarle, die deze misgeboorte van halfgeleerdheid en bet weterij spoedig hoopte verdrongen te zien door degelijkheid, waartoe, naar de meening van den spreker, grondig onderwijs veel kon bijdragen. Eindelijk verdedigde de heer Krop den leerplicht en werd na eenige discussiën, vooral over het laatste onderwerp, de vergadering gesloten, ten einde de voorgenomen pleizierreis per stoomboot naar Boskoop aan te vangen. Teruggekeerd van dit aangenaam uitstapje, vereenigde men zich aan een diner. Uit Boskoop wordt gemeld: De thans afge loopen aardbeziënpluk was zeer overvloedig; door het heerlijke weder begunstigd, waren de vruchten geurig en saprijk. De ruime opbrengst veroorzaakte echter een lagen marktprijs, waarover nog al eens een klacht gehoord werd. Toch heeft de door de aardbeziën-compagnie verzonden hoeveel heid ongeveer 25 mille opgebracht. Generaal Verspijck, die eergisteravond uit 's-Hertogenbosch in Den Haag is aangekomen en bij zijn behuwdbroeder intrek nam, heeft heden ochtend de residentie weder verlaten en zich te 8 uren naar Brussel begeven. De gewezen onder bevelhebber der tweede expeditie tegen Atjin wordt over 14 dagen terugverwacht en zal zich alsdan definitief in Den Haag metterwoon komen vestigen. De heeren Mrs. C. H. Prins en H. K. Ha- vinga Oortwijn zijn gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Van den hoofdcursus bij het 5de reg. infanterie hebben zich 14 en van den hoofdcursus bij het reg. te Maastricht 5 onderofficieren aangemeld, om in Nov. a. s. het examen af te leggen voor den rang van 2den luit. bij het leger in Oost-Indë. Gisteren heeft te Amsterdam in een der zalen van „Artis" de eerste samenkomst plaats van de commissie tot voorbereiding van een Ned. rundveestamboek, en de afgevaardigden van de vereenigingen die in hoofdzaak het plan der Holl. maatschappij van landbouw steunden. De vergadering werd geopend door den heer Bult man, die in 'tkort de wordingsgeschiedenis der zaak mededeelde; daarna werd in discussie ge bracht de gedrukt vooraf rondgezonden „toelichting over de samenstelling en inrichting van een Ned. rundveestamboek". De aanwezigen uitten als hunne meening, dat de oprichting van eene vereeniging „het Ned. rundveestamboek" wenschelijk is, en bespraken daarna eenige hoofdzaken in genoemde toelichting, om later over te gaan tot behandeling van medevroeger rondgezonden „ontwerp-statuten" voor zulk eeee vereeniging. Dinsdag a. s. zal te Scheveningen, na af loop der muziekuitvoering op het badhuis, eene vertooning plaats vinden van de bekende dissol- ving views door den heer Maju, zijnde gezichten uit verschillende oorden der wereld, benevens repro ductie van verschillende antieke standheelden, humoristische en comische figuren enz. Tusschen de eerste en tweede afdeeling zal Bengaalsch licht worden ontstoken. Zr. Ms. schroefstoomschip Sambasonder hevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. L. G. G. Wachendorff van Pvijn, is gisteren van Rotterdam naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestem ming naar Atjin. Z. M. heeft met ingang van 15 Augustus herbenoemd tot burgemeester der gemeente Schoo- ten en Spaarndam, M. J. Van Olst, secr. dier gemeenten; aan den majoor N. Van Rhijn, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, werk zaam bij het bureel materieel der genie van het dep. van oorlog, op zijn aanvrage pensioen ver leend, en het bedrag bepaald op f 1300 'sjaars; bij de infanterie benoemd: bij het 1ste reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. G. F. Van Muiken, van het corpsbij het 3de reg., tot kapi tein van de 2de klasse (n. o. v. r.), den lsten luit. H. P. C. Van der Teen, van het 8ste reg.; bij het 8ste reg. tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. W. J. J. J. Ledel, van het corps; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot kapit. van de 2de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. A. M. Potvliet, van het corpsbij de cavalerie tot 2den luit.: bij het 1ste reg. huzaren, den cadet G. P. A. G. H. Rörnerbij het 3de reg. huzaren, den cadet C. F. Van de Pollbij de artillerie tot 2den luit.: bij het 1ste reg. vest.-art., de cadetten Jhr. L. A. P. Six en C. J. Greven; bij het 2de reg. vest.-art., den cadet C. Suermondt; bij het 3de reg. vest.-art., den cadet J. Van Kuykbij het reg. rydende art., den cadet E. C. Boogaert; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot 2den luit. de cadetten A. J. Doorman, J. P. Koolemans Beynen, H. J. Van den Broek, F. H. L. De Wijs en M. Onnen; tot 2den luit. hij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië, den cadet P. C. J. Noorduyn; tot 2den luit. bij de inf. van het leger in Oost-Indië, den eervol ontslagen 2den luit. van het wapen der inf. van het leger hier te lande, H. C. Consemulder; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.- Indië, tot offic. van gezondh. 2de kl. J. Leber en J. Von Kiss, civiele geneeskundigen; H. B. H^

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1