LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4435. A0. 1874. Dinsdag 28 Juli. sc&sS. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.—. Franco per postn EtO. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRI.JS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17i. Groolere lellers naar plaatsruimte. LEIDER 27 .full. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f30.50, 6.10 en/3.00; de laagste /30, 5.80 en f 2.85. Z. M. heeft de benoeming van leden en plaatsverv. leden van de commission die gedu rende een jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zijn met het afnemen der natuurkundige examens volgens art. 4 der wet van 4 Juni 4865 en der examens van hulp-apotheker volgens art. 8 dier wet, ingetrokken, en benoemdtot lid en voor zitter der commissie, die gedurende een jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast zal zijn met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874 en van het natuurkundig examen voor hulp-apothekers vermeld in art. 5 dier wet, Dr. J. W. Gunning; tot lid en vice-president dier commissie Dr. J. H. Van den Broek, tot lid en secretaris Dr. H. J. Yan Ankumtot ledenDr. C. A. J. A. Oudemans, Dr. C. H. D. Buys Ballot, Dr. C. J. Matthes, Dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen; tot plaats- vervangende leden: Dr. P. J. Van Kerckhoff, Br. A. C. Oudemans, Dr. D. Lubach, Dr. N. W. P. RauwenhofF, J. A. Snyders CJz., Dr. R. A. Mees, Dr. J. Sirks; tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende een jaar, ingaande 4 Aug. e. k., belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874: Dr. A. Heyn- sius; tot lid en vice-president Dr. W. Berlin, tot lid en secretaris Dr. J. P. Yan Braam Houckgeest, tot lid F. J. Swartwouttot plaatsverv. leden Dr. Th. W. Engelmann, Dr. J. A. Fles, Dr. T. Zaaijer, W. Stoeder. Tevens is aan de bij voor melde besluiten benoemde commissie voor het afnemen der examens van apoth. opgedragen het afnemen van de practische examens van hulp- apoth. vermeld in art. 5 der wet van 8 Juli 1874. Het stoomschip P. Caland is Vrijdag te New-York gearriveerd, zijnde 10'/2 dag reis van Plymouth af; het stoomschip W. A. Schollen kapt. Hus, is den 24sten Juli van New-York naar Rotterdam vertrokken. De generaal Verspijck wordt heden te 's-Her- togenbosch verwacht en zal, na een paar dagen bij zijne ouders te hebben doorgebracht, naar het buitenland terugkeeren. H. M. de Koningin heeft den heer \V. G. Boele, commandant der eerewacht tijdens Hd. verblijf te Kampen, een prachtige gouden doek speld ten geschenke gegeven. Den 4den Augustus a. s. moet in het Nieuwediep overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Java een detachement sterk 75 militairen, waaronder 6 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indiè D. Lucas, terwijl tot het medegeleide zijn aangewezen de 1ste luit. <ler infanterie J. H. De Bruyn, de 2de luit. van dat wapen T. J. F. De Steenhuysen, benevens de 2de luit. F. T. M. Yan Dullemen en J. D. Klaasen. De drie eerstgenoemde officieren keeren van verlof naar Indië terug. "Volgens bij het Departement van Marine ontvangen telegrammen, zijn Zr. Ms. opnemings- vaarluig Hydrograaf en sehroefstoomschip Pon- tianak, respectievelijk onder bevel van de luits.- ter-zee 1ste kl. Jhr. T. E. De Brauw en J. H. Commijs, den 24sten dezer, op hunne reis naar Oost-Indié, te Gibraltar en te Lissabon aange komen, en zouden den volgenden dag weder van daar vertrekken. Aan boord dier bodems was alles wel. De heer J. H. Rovers is erkend en toege laten als consulair ageut van Italië te Groningen, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Nieuweramstel Mr. J. M. Van Hal- mael, thans plaatsverv. kantonrechter aldaar en advocaat te Amsterdamtot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standpl. gem. Rotterdam, H. "VV. F. Ligtenberg, thans notaris te Soerabaja, doch met verlof verblijf houdende in Den Haag; Dr. G. A. Haremaker, laatst student voor den mil. geneesk. dienst bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam, benoemd tot officier-van-gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. Gemengd Nieuws. Zaterdag-nacht is alhier zekere E. oud 20 jaren, sigarenmaker, werkzaam in Den Haag, in de Heerengracht gevallen en verdronken. Zijn lijk is gistermergen zonder jas aan opge- vischt en naar het academisch ziekenhuis over gebracht. De politie verzoekt, om wanneer iemand die jas, zijnde een lichtgrijze jaquet met lichtge streepte voering, mocht gevonden hebben, of deswege inlichtingen kan verstrekken, daarvan aan het politiebureel mededeeling te doen. Gisteravond te halfacht is vrouw O., in beschonken toestand verkeerende, in den Ouden Rijn gesprongen om zich van 't leven te berooven. De heer Verbeek sprong te water en bracht haar, bijgestaan door een ander persoon, aan wal, waarna zij op een handwagen naar huis vervoerd werd. Zaterdag-morgen had te Pu otterdam een werkman, aan de overzijde der Maas bezig zijnde een wagen met steenen te lossen, het ongeluk onder den wagen, die kantelde, te geraken, hetgeen zijn onmiddellijken dood tengevolge had. Te Ouderkerk a/d IJsel is Zaterdag een schippersknecht, 16 jaren oud en herkomstig van Nijmegen, van een schip gevallen en ver dronken. Uit Schoonhoven wordt gemeld: De schipper, wiens vrouw op 26 April 11. plotseling overleed, en die daarop gevankelijk naar Rotter dam werd overgebracht, is verleden week weder uit de gevangenis ontslagen en naar hier terug gekeerd. Y o o r e e n i g e n t ij d werd b ij de politie te Delft eene klacht ingediend tegen een onbekend persoon, die er zich op toelegde om meisjes van 9 a 10 jaren, wanneer die in 't plantsoen wan delden, tot zich te lokken, onder voorgeven dat hij haar zou aanwijzen waar de fraaiste bloemen stonden. Hij nam dan een dier kinderen mede in het kreupelhout en wist het andere, onder een of ander voorwendsel, te verwijderen. Daar in 't verborgen trachtte hij dan hoogst onzedelijke handelingen te volvoeren. Het mocht der politie spoedig gelukken den onverlaat in handen te krijgen, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt, dat ter vervolging aan den officier van justitie is gezonden. Bij bevelschrift der rechtbank te Goes van 20 Juli zijn naar den heer procureur- generaal van Zeeland verwezen Samuel Bobbe, koop man te Neuzen, en Sara Pmbbe, vrouw van H. Kunstenaar aldaar, thans gedetineerd, ter zake: dat de tweede in de maand September 1873 van hare zuster Jaantje Robbe, wonende te Brussel, heeft ontvangen een pak waarin zich bevonden 24 valsche biljetten, ieder van 1000 franken van de Nationale Bank; dat zij, wetende dat die bil jetten valsch waren, daarvan vijf stuks op ver schillende tijden op het laatst van 1873 en in het begin van 1874 heeft gegeven aan den eerst genoemde, om die door hem te doen uitgeven en dat de eerste die vijf biljetten, wetende dat zij valsch waren, tegen inwisseling en betaling heeft uitgegeven. Donderdag -in or gen vertrok uit De venter een adjudant der huzaren met zijn paard, zeggende, dat hij een pleizierritje wilde maken, doch des avonds was hij niet terug. De burge meester van Nunspeet telegrapheerde naar Deven ter, dat aldaar een paard van het 4de reg. huzaren was opgevangen. Onmiddellijk is toen een onder officier met een huzaar naar die plaats vertrokken, om den adjudant op le sporen. De wisselwachter M. Koning te Mep- pel moest Woensdag-avond te 9 uur, even voor het vertrek van den laatsten trein naar Zwolle, twee wagens aan elkander koppelen, maar geraakte daarbij met het hoofd gedeeltelijk lusschen de buffers van de nog in beweging zijnde wagens bekneld, met het gevolg dat zijn linker kakebeen gebroken en de tanden daarin geheel losgeraakt zijn. Donderdag-ochlend is het kakebeen gezet. Yoor den ongelukkige, wiens gelaat zeer opgezwollen is en wiens schouders mede pijnlijk z'y'n, bestaat eenige hoop op herstel. Yr ij dag-morgen h e e f t J. v. d. W., vrouw van den te Zwartrluis woonachtigen schippersknecht H. B., en moeder van twee kinderen, bij afwezig heid van haar man, door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. Men onderstelt dat groote armoede de oorzaak dezer treurige daad is. Vrijdag barstte er een zwaar onwe- der over Doesburg los. De bliksem sloeg in het huis van den griffier bij het kantongerecht op de Paardenmarkt. Met groote kracht werd de schoor steen neergeworpen, een zware balk van het dak door midden gespleten, een veertigtal pannei werden op den grond geworpen en de elec- Irische stof baande zich een uitweg door het plafond van de zitkamer van den heer v. d. S., waarschijnlijk door het open raam naar de werk plaats van den steenhouwer Leverman en wierp daar een werkman op den grond, die echter met den schrik vrijkwam. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 20 tot 25 Juli 1874. Wederom moeten wij ons overzicht aanvangen met de eentonige opmerking dat, met een paar dagen uitzondering, de beurs uitmuntte in stilte en gebrek aan affaires, zoodat ook de fluctuatiën meerendeels onbeduidend bleven, 't Scheen Maan dag dat er meer levendigheid zou komen, doch reeds Dinsdag ging het den ouden weg weer op en zoo de geheele week door. Over het geheel was de stemming ilauw, waartoe nog buitenland- sche verkooporders het hunne toevoegden, terwijl er slechts weinig koopers waren. Het resultaat der week is dan ook weinig bevredigend en slechts zeer enkele fondsensoorten mogen zich in eene noemenswaardige beterschap verheugen. Vergelijken wij de slotprijzen der vorige week bij die van heden, dan vinden wij van onze Nationale

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1