spoor op den afgaanden trein stootte, nadat de locomotief en tender van dezen trein het scheipunt gepasseerd waren. Rochefort heeft bij de Oostenrijkse he regeering vergunning gevraagd, te Carlsbad de baden te gebruiken. Gistermiddag is te Rotterdam een kind van vijftien maanden, al spelende, in een langs de Tuinderslaan loopende sloot gevallen, en eenige oogenblikken daarna levenloos er uitgehaald. Gisteren werden door het Hof van Zuid-Holland in hooger beroep hehandeld twee zaken, waarby sjouwers uit Rotterdam, mannen in de kracht huns levens, betrokken waren en die verklaarden, dat zij, om onder dak te komen, zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt. De een had van een lichterschip een vat weggenomen en bekwam zes maanden eenzame opsluiting, de ander erlangde gelijke straf, omdat hij voor f 3 een twaalftal vaatjes verkocht had, die uit een vaartuig waren op den wal geplaatst en daar reeds zoolang hadden gestaan, dat hij de toeëigening daarvan als eene natuurlyke zaak beschouwde. Hoewel zij nu voor eenigen tijd logement hadden, waren zij niettemin onvoldaan, want z'y kwamen in appèl, om den hoogen rechter te verzoeken de eenzame straf in gemeenschappelijke te veranderen een hunner, die reeds zes malen wegens diefstal werd veroordeeld, ging zelfs zoo ver, om den rechter te bewegen zijn straf te veranderen in twaalf maanden gewone gevangenisstraf. Het open baar ministerie, door den advocaat-generaal Mr. Terpstra waargenomen, was echter van oordeel dat eene straf straf moest blijven en dat, wanneer de verzoeken werden toegestaan, zulks niet meer het geval was. Hij requireerde mitsdien de bevestiging van de vonnissen. Met deze pieening kon het Hof zich volkomen vereenigen en bevestigde bij zijne uitspraken de veroordeeling van den eersten rechter. Uit het rapport van de commissie uit de Fransche nationale vergadering, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel betreffende de bescherming van jonge kinderen en vooral van zuigelingen, blijkt het treurige feit, geconsta teerd door de geneeskundige statistiek, dat behalve de kinderen, aan wie onderstand verleend wordt, honderd a honderdtwintig duizend zuigelingen jaarlijks in Frankrijk van ellende en honger en door volslagen gemis aan zorgen en toezicht omkomen. Eene vraag, met verzoek om antwoord. Is het niet de moeite waard, de oorzaak op te sporen waardoor Donderdag jl. millioenen vischjes gestorven zijn in de stadsgrachten De Mare lag zoodanig vol, dat de gracht als geheel met zeepsopschuim overdekt scheen. BUITENLAND. Frankrijk. In de Nationale Vergadering heeft de heer Castellane gisteren een voorstel gedaan tot ver daging van de behandeling der ontwerpen be- Ireffende de openbare machten tot na het reces. De heer Picard bestreed, en de heer Changarnier ondersteunde dit voorstel. Daarop stelde de heer Malartre voor, dat de Vergadering uiteen zou gaan na de eindstemming over het budget, om op 5 Januari van het volgende jaar weder bijeen te komen. De Vergadering heeft hierop de be handeling der constitutioneele ontwerpen verdaagd, de urgentie van het voorstel Malartre aangenomen, en vervolgens de discussie over het budget voortgezet. Duitschland. De Posener Zeitung spreekt het bericht tegen omtrent het doel der reis van den Russischen geheimraad Idzdebski en den St.-Petersburger koopman Skorzewski door Duitschland. Het zijn geen agenten der Panslavistische partij in Rusland en zij reizen dus ook niet om namens die partij onder de Poolsche, Boheemsche en Lausitzer be volkingen proselieten te maken. Idzdebski heeft eenvoudig voor de Russische Regeering hier en daar informatién ingewonnen omtrent de posterijen, met betrekking tot het aanslaand postcongres in Zwitserland. Wel heeft hij te Berlijn met genoem den koopman de algemeene vergadering der Poolsche Katholieke vereeniging bijgewoond, maar eenvoudig bij introductie als gast en niet om eenige politieke reden. Het astronomisch observatorium te Berlijn is, ten gevolge van aanbouw in den omtrek, vooral van groote fabrieken met stoommachines, zoodanig ingesloten, dat verschillende magnetische en andere waarnemingen niet nauwkeurig kunnen worden gedaan. Daar nu het observatorium bij de universiteit behoort en dus niet gevoegelijk buiten de stad kan worden geplaatst, zal op den zoogenaaraden Tele- graafberg nabij Potsdam een tweede sterrenwacht worden aangelegd. Reeds in het aanstaande najaar zal met den bouw een aanvang worden gemaakt. Naar berekening zal het werk minstens twee jaar duren, en om in dien tijd geen belemmering in de waarnemingen te ondervinden, zal te Potsdam terstond een tijdelijk observatorium worden opge richt, waarheen in de eerste plaats de groote magneten zullen worden overgebracht. De gemeenteraad te Saarbrücken heeft aan de Oud-Katholieke gemeente aldaar eene jaarlijksche toelage van 200 thaler verleend, voorloopig voor den tijd van drie jaren. Eenige weken geleden is tegen 35 dames uit den Westfaalschen adel eene strafvervolging ingesteld wegens een door haar aan den bisschop van Munster gericht adres, dat smaadredenen tegen de rechterlijke macht inhield. Thans is de uitspraak gevallen en 13 dames zijn veroordeeld: de gravin Drosti-Vischering von Nesselrode-Reichenstein, als de ontwerpster van het adres, lot 200 thaler boete of 6 weken gevangenisstraf, de overigen tot 100 thaler boete of 3 weken gevangenisstraf. "Vier dames zijn vrijgesproken en omtrent 18 had het Openb. Min. van vervolging afgezien, omdat zij öf noch te jong waren, öf het adres onderteekend hadden zonder den inhoud te kennen. Naar men verneemt zullen de veroordeelden tegen het vonnis in hooger beroep komen. Groot- JBritannië. In antwoord op eene interpellatie van lord Russell verklaarde lord Derby gisteren in 't Parle ment, dat, aangezien Spanje de interventie van Engeland met betrekking tot Frankrijks voor gewend hulpbetoon jegens de Carlisten niet verzocht had, de Britsche regeering daaromtrent tot de Fransche ook geene vertoogen gericht had. Lord Derby meende, dat het erkennen van het tegenwoordige Spaansche gouvernement een gemeenschappelijke slap van de mogendheden behoorde te wezen. Het nemen van dien stap zou in overweging kunnen gegeven worden, zoodra in Spanje een duurzaam bewind zou blijken gevestigd te zijn. Oostenr.-Hong. Monarchie. Don Alphonso, prins van Asturië, oudste zoon van de ex-koningin Isabella van Spanje, heeft met goed succes zijn eindexamen op het gymna sium Theresianum te Weenen afgelegd. In strijd met vroegere berichten, dat hij zyne studiën aan de streng-Katholieke universiteit te Leuven zou gaan voortzetten, wordt thans gemeld dat de volgende drie jaren aan zijne militaire opleiding zullen gewijd worden. Den 26sten dezer maand zegt hij de Oostenrijksche hoofdstad vaarwel, ten einde zich naar zyne moeder te Parijs te begeven. Spanje. Van het oorlogsterrein bericht de correspondent van de Indépendancedat de berichten omtrent Bilbao zeer overdreven zijn geweest. Het is waar, dat de markies De Valdespina aangekomen is op de grenzen van Biscaye en dat de Carlistische kolonnes rondom Bilbao versterkt zijnmaar geen enkele batterij is tegen de stad aangelegd. Zij wordt zoo weinig lastig gevallen, dat het garni zoen tot tweemalen toe vee is kunnen gaan halen en dat generaal Morales de los Rios te paard, met slechts een zwak escorte, van Las Arenas naar Bilbao is kunnen gaan. In de laatste 8 dagen waren 30U0 soldaten en 400 artilleristen in de stad gekomen en de bevolking is moedig gezind. Het gros van het leger der Carlisten is tusschen Galdacano en Durango, waar Dorregaray het belegeringsgeschut afwacht. In een extra-supplement van de Gacetd werd eene officieele dépêche opgenomen, waarbij bevestigd wordt, dat de republikeinsche troepen van de brigade Lopez Tinto eene groote over winning hebben behaald op het grootste deel der kr'ygsmach» van don Alphonsus. Zij hebben de 700 krijgsgevangenen van Cuenza verlost, zeven Carlistische officieren en den commandant, baron Benicardo, gevangen genomen. De troepen hebben vele Carlisten gedood en vele krijgsgevangenen gemaaktook is hun overvloed van wapens, munitie, paarden en oorlogsmaterieel in handen gevallen. Deze overwinning werd behaald te Sal- vanche, een dorpje in de provinzie Cuenza, waar de Carlisten zich hadden versterkt. Camacho, de Minister van Financiën, heeft besloten 50 opcenten te heffen op de belasting op de schepen die binnenkomenover éene maand op die welke uit Europa en Afrika komen, over drie maanden op die uit de Spaansche koloniën, en over vijf en acht maanden op die welke vari andere plaatsen komen. Schepen, welke vóór die termijnen binnenvallen, behoeven de opcenten niet te betalen. De generaal en chef van het leger in Catalonië heeft aan het gouvernement bericht, dat de Carlisten te Olot 160 krijgsgevangenen gefusilleerd hebben. Daarop heeft de Minister van Oorlog bevel gezonden om van al de Carlisten eene buitengewone belasting te heffen, om daaruit de families der slachtoffers schadeloos te stellen. Hoeveel kanonnen hebben de Carlisten te Bermeo ontvangen? 't Is even moeielijk als om op te geven hoeveel inwoners Cuenza heeft. Cuenza had beurtelings 6000, 7000, 8000, 10,000 en 20,000 inwoners. 't Aantal kanonnen was 27, 24 en 17 en thans weer zegt de Indépen dance dat er slechts 6 getrokken kanonnen en 400 kisten munitie gelost zijn, terwijl de officieele Carlistische Cuartel Real er weder 27 telt, alle van staal, als: tien Woolwich met projectielen van 12 pond, twee Withworth, ook twaalfponders, zeven bergstukken, waarvan vier met tromp- en drie met kulas-lading; de acht overige zijn Withworth-kanonnen, nl. zes negenponders en twee met projectielen van twintig pond. Telegrammen. SANTANDER, 24 Juli. Het garnizoen van Bilbao heeft de Carlisten tot aan Encartaciones terugge dreven. Volgens gerucht, heeft Moriones de Car- listen in Navarra geslagen; 1500 Carlisten zijn daarbij krijgsgevangen gemaakt. Moriones zelf heefl weinig verlies geleden. Ook in de provincie Tarragona gouden 1800 Carlisten verslagen zijn. Laatste berichten. Z. M. heeft benoemd tot controleur der dir. belastingen, in- en uitgaande rechten en acc. te Ommen, J. Sijtsma Gzn., thans tijdelijk waar nemend controleur aldaar; J. A. De Lanoij, thans ontv. der directe belastingen, enz. te En schedé, tot ontvanger der in- en uitg. rechten en acc. en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Leeuwarden. Liefhebbers van klassieke muziek kunnen aanstaanden Vrijdag-avond een waar kunstgenot verwachten, daar de met zooveel lof bekende quarlettvereeniging in Den Haag, onder leiding van den heer Wirtz, alsdan een concert zal geven in de Kurzaal van het gemeentebadhuis te Sche ven ingen. Te 9 uren hedenavond zullen de arbeiders in de fabriek van de heeren Enthoven in Den Haag op het Oranjeplein samenkomen ten einde zich te '10 uren naar de woningen van de beide hoofden dezer industrieele inrichting te begeven, tot het brengen van serenades bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der fabriek. Een en ander zal met muziek vergezeld gaan. Van een in aanbouw zijnd perceel aan het Smidswater n°. 4 in Den Haag is gisteren tegen den avond een werkman uit de derde verdieping door de nog niet bezolderde bintlagen gevallen, zoodat hij zijne lendenen gebroken heefl, en zijn toestand hoogst zorgelijk is. Op het hulppostkantoor te Bovencarspel is in den avond van 26 Juni jl. bezorgd een brief, gesloten in een langwerpig couvert met gom dichtgemaakt, geadresseerd „den heeren Crediet- vereeniging, Keizersgracht te Amsterdam," bevat tende '1 op zegel geschreven wissel, groot ongeveer 2800, ten laste van J. Deen te Broekerhaven,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2