LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4434. A0. 1874. Maandag 27 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke IS'ommcrsn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, vl" TRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolerc letters naai- plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATESIIBLADEK. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1874/75, voor de wijken I, II en III, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee oren, wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 25 Juli 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Maarten Pieter Oudshoorn, wonende alhier, daarbij verzoekende om in het perceel aan de Hoogewoerd N°. 4 twee bakovens te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n*. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 30sten Juli aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Juli 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsch-e Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 25 Juli '1874. LEIDEN, 25 Juli. Donderdag a. s. zal door den eerstaan- wezend ingenieur in Den Haag, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het plaatselijk bureel aan de Morschpoort alhier in '1 openbaar worden aanbesteed het verbeteren van stallen, enz. in den Doelen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 7886 vol wassen personen en van 2637 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1836 baden genomen. Langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn, gedurende de maand Juni 1874, 196,435 reizigers vervoerd; opbrengst ƒ176,491.363 en aan goederen 48,684.45; totaal 225,175.81s. Sedert primo Januari aantal reizigers '1,032,413; opbrengst van reizigers en goederen ƒ1,162,523.31. Op officieel aanzoek is in de Staats-Courant opgenomen eene circulaire van de „Société de Géographie de Paris", waarin alle belangstellenden worden uitgenoodigd tot bijwoning van een Congres International des Sciences géographiques, in 1875 te Parijs te houden. Door den heer J. A. Schreijner, kapt. der infanterie van het O.-I. leger, thans met verlof hier ter lande, is wegens aanhoudende ongesteld heid pensioen aangevraagd. Naar men verneemt is door den kapt.-ter- zee K. F. R. Andrau ontslag aangevraagd als commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine, terwijl deze betrekking zal worden opge dragen aan den kapt.-luit.-ter-zee J. W. Binkes, die uit O.-I. is opontboden. Voor leeraar in de scheikunde enz. aan het gymnasium in Den Haag zijn voorgedragen Dr. J. P. Van der Stok, aldaar, en Dr. J. G. Kramer, aldaar; voor id. in de werktuigkunde enz. aan de h. b. s. te id.Dr. P. H. Schoute, te Nijmegen, en C. A. Scheltema, te Schiedam. Op verlangen van den kunstschilder Wouterus Verschuur, voor zijn dood aan zijne beide zoons kenbaar gemaakt, is uit zijne nalatenschap eene som van 2500 uitgekeerd aan het weduwen- en weezenfonds van „Arti et Amicitiae1', van welke maatschappij de overledene medestichter was. Gisteren was in Den Haag op het Zieken de fabriek van de heeren Ent hoven ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan met vlaggen ver sierd. Uit vele nabijgelegen woningen waren ten teeken van belangstelling in eene inrichting, welke gedurende zulk een geruimen tijd aan duizenden bestaan heeft verschaft, mede de vlaggen uitge stoken, terwijl ook op andere wijzen van sym pathie blijk gegeven werd. Het Ned. stoomschip Holland is 23 dezer van Nieuwediep te Batavia aangekomen; de Celebes van Batavia naar Nieuwediep vertrokkende Dahlia gisteren van Batavia, via Suez, te Nieuwediep aan gekomen. Ten einde tot het bouwen van een kle dingmagazijn en eene rijloods, te Amsterdam, te kunnen beschikken over twee gedeelten stads gracht, toebehoorende aan de gemeente Amsterdam, heeft de Slaat een gedeelte militairen rijksgrond, gelegen tusschen het militaire hospitaal en de cavalerie-kazerne aan de Schans, aan die gemeente in ruil afgestaan tegen twee gedeelten stadsgrond. De bekrachtiging dezer gesloten ruiling is aan de Tweede Kamer bü een ingediend wetsontwerp voorgedragen. Door de Commissie lot het afnemen der examens van leerling-apotheker, die van 16 tot en met 24 dezer te Leeuwarden zitting heeft gehouden, zyn toegelaten de dames G. Jacobs, van Sappemeer; M. J. Ruitinga, van Harlingen; J. R.oldanus, van Enkhuizen en J. J. Hassels, van Zaandijk; wijders de heeren W. De Boer Pz., van Zaandijk; J. D. Rinsma, van Goevorden W, Sin- nema, van DokkumJ. G. H. H. Mackay, van Den Helder; F. Wolff, van Arnhem; G. Engels Brouwers, van Groningen; J. W. Hunsche, van Amsterdam; A. Otto, van Paderborn, (thans in Den Haag); T. Van Borssum Waalkes, van Rau- werdL. W. Van der Weide, van Dokkum; G. P. Ten Houten, vari Deventer; H. D. Tjeenk Willink, van ZutfenII. J. Spitzen Jr., van Wil- dervank; H. G. J. Snel, van Amsterdam; J. H. De Wildt, van Zwolle; J. N. Julsingh, van Alk maar en S. B. Selhorst, van Sneek. In het geheel hadden zich 28 candidaten aangegeven, waarvan 2 niet zijn opgekomen, 1 zich gedurende het examen terugtrok en 4 zijn afgewezen. Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao zal niet den lsten Aug., maar den 15den dier maand in dienst gesteld worden en naar men verneemt de reis naar Oost-Indië via Kaap Hoorn maken. Z. M. heeft aan Mr. C. P. K. Winckel verlof verleend tot het aannemen der Medjidieh- orde 5de klasse, hem door Z. M. den Sultan van Turkije geschonken. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks een uur geraakte het dochtertje van G., dat liep te spelen, in den Vliet. Haar 12-jarig broertje sprong de drenkeling na en redde haar met de hulp van een schipper, die voorbijvoer. Uit Urk wordt gemeld; Eenige dagen geleden waren de gebroeders Jelle en Evert Hakvoort bezig met ansjovis-visschen, toen zij in in de nabijheid van dit eiland met hun net eene roodkoperen pan ophaalden, die eene zwaarte had van ongeveer 400 kilogrammen. Deze pan was afkom stig van de Lemster nachtboot, die in Februari, 1870 in de nabijheid van dit eiland in het ijs vastraakte. Door de Urkers werd toen de lading, Ier waarde van ongeveer 60,000, geborgen. Hieronder waren drie roodkoperen pannen, die ieder op een slede geladen en naar het eiland vervoerd werden. Twee daarvan kwamen terecht, doch onder de derde bezweek het ijs en zij was onmiddellijk in de diepte verdwenen. Die pan is thans door de genoemde visschers gevonden en toen het bleek, dat zij aan den heer Scholten, te Groningen, loebehoorde, hebben zij zich derwaarts begeven om met den eigenaar over de gemaakte kosten te onderhandelen. Het net, een waarde hebbende van 130, heeft zeer geleden. Door de nasporingen der politie te Rotterdam, is het gelukt een gesignaleerden matroos van Zr. Ms. Marine, die reeds eenige dagen werd vermist en die zich als koopvaardij-matroos op een Noordsche bark te Maassluis had doen aan nemen, met toestemming en medewerking van den gezagvoerder van dien bodem, aldaar aan te houden en vervolgens naar het vaartnig, waarop hij behoorde, te doen overbrengen. Hij is Duitscher van geboorte, waarom het hem, te meer daar hij ook in burgerkleeren was, gemakkelijk is ge vallen zich tot heden aan alle waakzaamheid te on I rekken. Te Amsterdam wande 1 de g ist er mor gen langs de Weesperzijde een persoon met twee lieve meisjes tusschen de 8 en 10 jaren oud, die met zoetigheden werden meegetroond. Het publiek op den weg begreep, dat die kinderen niet in het gezelschap van den zoo verdacht uitzienden man behoorden, en op herhaalde sommalie van eenige huismoeders, koos de man het hazenpad. Op dat pad viel hij gelukkig in handen der politie, die hem, tot nader onderzoek, in het bureel van het Jonas Daniël Meijerplein voorloopig een onder komen bezorgde. Donderdag-avond had te Tilburg een treurig ongeluk plaats. De laatste trein van Breda, 9.23 van daar vertrekkende, was nauwelijks in beweging, of hij kwam in botsing met den plei- ziertrein, komende van Utrecht; twee wagens, waaronder de postwagen van eerstgenoemden trein, werden gedeeltelijk verbrijzeld en uit hel spoor geworpen, terwijl daarbij de heer Ant. Eyken, van Geldrop, zware verwondingen bekwam en van de met hem in dezelfde coupé gezeten passagiers eene dame licht gekneusd werd. Van den pleiziertrein was alleen de locomotief zwaar beschadigd en kwamen de reizigers er met den schrik af. De heer E. werd, nadat aan beide beenen verband was gelegd, naar het gasthuis vervoerd. Het eene been moet afgezet worden. Het ongeval, dat ruim anderhalf uur oponthoud veroorzaakte, wordt toegeschreven aan de ver keerde stelling van een wissel, waardoor de van Utrecht komende trein bij de splitsing van het

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1