commandeur van de Dannebrogsorde 1ste kl. de heer H. T. G. N. Camp tot commandeur van die orde 1ste kl.de heer Beijerman tot commandeur 2de kl. en baron Van Hogendorp tot ridder van genoemde orde de drie laatst genoemde heeren behooren tot het gevolg van den. Prins. Naar men verneemt zullen de muziekcorp sen bij de regimenten infanterie weder op den zelfden voet ingericht worden als z'y voor jaren bestonden. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld, dat generaal Verspyck gisteravond uit Parijs te Brussel zou aankomen en binnen enkele dagen te 's-Herto genbosch werd verwacht, om zijne ouders, die aldaar woonachtig zijn, te bezoeken; alvorens zich naar JDen Haag te begeven. In de berichten uit Duitschland is gemeld, dat de heer Lederer, die Kuilman heeft weten te grijpén, broeder is van den tenorzanger van dien naam. Hij is werkelijk broeder van den heer Lederer, die in het vorige seizoen aan de Rot- terdarnsche Opera verbonden was maar ook zelf ténorzanger van naam, laatstelijk aan het Hoftheater van Karlsruhe verbonden en in de theaterwereld bekend onder den naam van den „kleinen'' Lederer, om hem van zijn broeder te ondersoheiden. Deze „kleine" Lederer nu is voor het^ volgende seizoen voor de Rotterdamsche Opera*geéngageerd, als heldentenor, in welk emplooi hij legen den bekenden Kohleman Schmidt, mede voor Rotterdam geëngageerd, voor definitief enga gement zal thebben te wedyveren. Volgens een bij het Depart, van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Batidj er massing, onder bevel van den luit-ter- zee 1ste .kl. E. L. Ehnle, op zijn reis naar Oost- Indië, den 20sten dezer te Falmouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Dé dirigeerende officier van gezondheid bij de marine H. J. Van Wessem en de off. van gez. 2de klasse J. Keyzer, beiden laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar wegens langdurig verblijf teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft met ingang van 1 Aug. bevor derd tot oificier-machinist 1ste kl., den officier- macb. 2de kl. B. J. Karpesteyn; benoemd tot officier-mach. 2de kl., den mach. 1ste kl. in het vaste corps A. Hardes. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Amersfoort Mr. W. R. Alingh, rechter te Winschoten; tot subst.-griffier bij het prov. gerechtshof in Friesland, met ingang van 1 September, A. A. F. Van Panhuys, plaatsverv. kantonrechter en advocaat te Leeuwarden; aan mr. J. R. E. Uytermark Rietveld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Gorcum; benoemd tot griffier bij het kantongerecht ie 's-Hertogenbosch, met ingang van 1 Aug., Mr. P. C. D. Ledeboer, grif fier. te Almelo; de benoeming van J. A. Verbrugh, burgem. van Lienden, tot secret, dier gem., goed gekeurd; tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen, voor het academiejaar 1874/75, benoemd den hoogleeraar Mr. W. Modderman inet ingang van 1 Aug. tot commies van Staat bij. 4 den Raad van State Mr. J. Van Steenbergen Staal Gisteravond opende de heer Basch de reeks der voorstellingen, die hy gedurende de kermis inhet Gag lio§tro-t heater voornemens is te geveny en voor een eersten avond was de net ingerichte tent reeds vrij goed bezetwel een bewys dat zijne voorstellingen van vroeger een goeden indruk hadden achtergelaten. Evenals alle jaren wist de directeur ook nu weder iets nieuws mee te brengen. Nadat hij in de eerste afdeeling het publiek op onderhoudende wijze zijne goocheltoeren heeft vertpond, wordt een Indische wondermand ten tooneele gebracht waarin een keurig getoi- letteerde jonge dame gaat liggen, van wie na eenige handelingen van den heer Basch, die bijna zouden doen denken dat men bij het openen der mand een ontzield lichaam er in moest vinden, niets meer te ontdekken isOok de geesten- en duivelsverschijningen en de wereldtableaux lokten telkens de daverende toe juichingen van het publiek uit. De heer Basch is dan ook een ware duivelskunstenaar. Tot slot der voorstelling werd gegeven de chromatike- cataractapoikile (men zegt dal dit woord niezend moet uitgesproken worden) met de slotacte uit „de wonderhoorn." Terwijl de kapel zich op goede wijze van hare laak kwijt, zit het publiek langen tijd naar een fantastisch schouwspel te staren, dat men moet zien om er zich eenig idee van te kunnen vormen; beschrijven laat het zich niet. Wij kunnen daarom gerust ieder aanraden den heer Basch een bezoek te brengen, 't Is zeker dat men zijn geld niet zal beklagen. De heer Basch had voor deze eerste voorstelling de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart in de gelegenheid gesteld haar bij te wonen. Ze amu seerden zich buitengewoon. Zoo iets moois hadden ze nog nooit gezien. Gemengd Nienws. Sedert 8 dezer wordt in Den Haag uit de ouderlijke woning vermist J. C. Zirkzee, oud 15 jaren. Men vermoedt, dat hij zich bevindt op een of ander schip in het bezit of in de nabijheid van polderwerkers. Zaterdag-avond om II uren heeft de korporaal H., van de 4de comp., 1ste bat. 5de reg. inf., in de Tolbrugkazerne te 's-Hértogenbosch, gepoogd het voorbeeld van korporaal M. te vol gen. Hij bracht zich echter by het aftrekken van zijn geweer slechts een schampschot aan den slaap van het hoofd toe, en was opnieuw aan het laden, toen men hem overviel en het geweer ontnam; hij werd daarop naar het militaire hospitaal ge bracht. Zondag-avond is te Rotterdam een man ontkleed en met een zwembroek aan (dus met het kennelijk doel om te zwemmen) in het water der Coolvest gesprongen, doch onmiddellijk gezonken en kort daarna, ondanks de dadelijk in het werk gestelde pogingen om hem te redden, levenloos opgehaald. De bouwman Kersbergen, te Alblas- serdam, in de vorige week op het land bezig zijnde een voer hooi op zijn wagen te laden, waarvoor twee paarden stonden gespannen, viel, doordien de paarden aan het hollen gingen, tus- 'schen hen in, werd medegesleept en eindelijk doodgeslagen. Vier der slachtoffers van het onge luk op den Amstel, de ouders en de broeder van den bruidegom en de bruid, zijn Zondag op de Oosterbegraafplaals te Amsterdam ter aarde be steld. Een overgroote menigte volgde den treu- Irigen stoet. Gisteren is het lijk van den broeder der bruid grafwaarts gedragen. Zondag-voormiddag ontstond er te Nunspeet brand in de jonge dennenbosschen der gemeente, op 20 minuten afstand van het dorp, aan de spoorlijn. Door een stevige koelte aange wakkerd, vond het vuur overvloedig voedsel in de droge heide en helm. Spoedig snelde de noodige hulp toe, waardoor de schade tot een oppervlakte van drie bunders bepaald werd. Toen het gerucht van brand de juist in de kerk zijnde schare bereikte, sloven de meesten in de grootste ontsteltenis op en trachtten de deuren te bereiken. Gelukkig, dat hierdoor geen andere ongevallen ver oorzaakt werden dan het verliezen van kerkboeken, reukdoosjes enz. Te Gouda is aan de Kleikade, waar in de tegenwoordige warmte veel gezwommen wordt door hen, die de kosten voor de zwemschool niet kunnen betalen, Zaterdag een jeugdig zwem mer van circa 11 jaar verdronken. Verward in waterplanten riep hij zijne vrienden, die bij hem waren, hem hulp te verleenen, maar deze dachten, daar hij goed kon zwemmen, dat het scherts was. Toen hij te lang onderbleef naar hun zin, sprong een van hen naar hem toe, doch het mocht weinig baten. Den bedroefden ouders werd het lijk van hun zoon thuis gebracht. Men meldt uit Hillegersberg: Dooi den ijver der politie is men er eindelijk in ge slaagd, drie personen te ontdekken, die zich hier in den morgen van 12 dezer schuldig maakten aan poging om visch te stelen uit een in de Rotte liggend blok van den visscher L. v. d. T. alhier. Gemelde visscher hoorde in den vroegen morgén aan de overzijde der rivier, ter hoogte van zijn vischblok, eenige personen beweging maken. Weldra zag hij bij zijn blok een persoon zwemmen. Dadelijk roeide hij er op aan. De zwemmer haastte zich uit het water te komen, doch de visscher gunde hem geen tijd om zich te kleeden. De beide andere personen, die op den wal waren gebleven, namen zijne kleeding mede en allen begaven zich op de vlucht; de zwemmer geheel ontkleed. De visscher zette hen, in ver- eeniging met zijn inmiddels toegesnelden buurman, achterna in de richting van Rotterdam. Eindelijk gelukte het hun de vluchlenden in te halen, doch de vervolgers waren te zeer afgemat om hen mede te nemen. De politie, die dadelijk van het voorgevallene onderricht werd, is hen op het spoor gekomen. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Mathieu-Bodet is benoemd tot Minister van Financiën. Het gouvernement heeft eene verdaging van drie dagen voor de discussie over het ohtwerp- Périer aangenomen. Duitschland. De Russische geheimraad Izdebski is dezer dagen in Posen geweest, naar het heette om er de communication te bestudeeren, maar zoo het scheen om bij de bevolking betrekkingen aan te knoopen. Hij is ook te Berlijn geweest en heeft er bij de Katholieke Vereeniging, voornamelijk uit Polen beslaande, in eene vurige rede geijverd voor de aansluiting der Polen bij de Slavische partij. Aan de vereeniging schonk hij 100 roebels voor hare vrij arme voorschotkas. Onderwijl reist een ander Russisch agent, de koopman Skirkewsky uit St.-Petersburg, tot hetzelfde doel door een ander gedeelte van Duitschland en heeft op zijne doorreis te Berlijn bij diezelfde vereeniging eene rede van gelijke strekking gehouden. Ofschoon nu in Rusland een geheimraad op verre na niet is wat men in Duitschland onder dien titel ver staat en de Russische regeering geene zending tot onderzoek van communicatiën aan zulk een ondergeschikt persoon zal opdragen, heeft men te Berlijn wantrouwen opgevat, vooral omdat geen van beide agenten bemiddelde personen zijn en zij toch zeer ruim van geld zijn voorzien. Er wordt verondersteld dat zij door het St.-Petersbur ger Panslavistisch Comité zijn afgevaardigd, om onder Polen, Bohemers en Lausitzers proselieten te maken. In de zaak der 35 dames, aangeklaagd wegens den inhoud van een adres aan den bis schop van Munster, is in zooverre eene verandering gekomen, dat de vervolging tegen 17 adressanten is opgeheven, deels op grond van haren jeug digen leeftijd, deels omdat gebleken is dat zij met den inhoud niet bekend waren. Ook verneemt men dat de aanklacht niet is gegrond op majesteit schennis, maar op beleediging jegens de districts rechtbank. Zaterdag-avond heeft te Berlijn, ingevolge eene opdracht per telegraaf uit Kissingen, eene huiszoeking plaats gehad bij den legatieraad Von Kehler, gevolmachtigde van het Maintzer Katho lieken-verbond, zoowel in zijne woning als opzijn bureau in het paleis Radzivil. Ook is, ingevolge hetzelfde telegram, eene huiszoeking gehouden bij den heer Cremer, redacteur der Gennaniadie afwezig was. Bij dezen zijn slechts enkele, doch bij den heer Von Kehler ongeveer tachtig stukken in beslag genomen. Het Sangerhausener Kreisblatt zegt, dat Kullmann van 24 Juni tot 6 Juli gewerkt heeft te Sangerhausen in de kuiperij van Chr. Dazeles. Reeds bij zijne aankomst had hij het voornemen te kennen gegeven om spoedig te vertrekken en de kaart geraadpleegd voor de beste route naar de Rijnprovincie of Westfalen. Later is hij van plan veranderd en den 6den Juli met twee thaler in den zak naar Beieren vertrokken. Een metgezel, die met hem uit Potsdam te Sangerhausen was gekomen, had bemerkt dat hij een pistool bij zich had en gevraagd wat hij daarmede deed. Hij had toen gezegd, dat hij het op reis altoos bij zich droeg, voor het geval dat hij werd aange rand. Bij het voorloopig verhoor te Kissingen is gebleken, dat hij het loflied op den Paus hetwelk men bij hem heeft gevonden, uit het Eichsfelder

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2