LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4429. A0. 1874. Dinsdag 21 Juli. PRIJS DEZER COURAJNT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per' postL40. Afzonderlijke Nommersn 0«G2. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADTERTESTDEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel nieer Groot ere letters naar plaatsruimte. 0.171. LEIDEN, 20 .lull. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10en5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 30.50, 6.20 en 3.05, en van 10 en 5 heet. de laagste ƒ6.00 en ƒ3.00. In het verslag der directie van de Neder- landsche Rijnspoorwegmaatschappij, uitgebracht in de algemeene vergadering van aandeelhouders op I "Maandag den 29sten Juni jl., lezen wij het volgende „Het ia de algemeene vergadering van 30 Juni 1873 goedgekeurde exploitatie-contract met de II eoncessionarissén van den spoorweg Leiden Woerden mocht deze heeren nog niet in staat stellen het voor den aanleg van dien weg benoo- digde kapitaal bijeen te brengen. Het uitzicht op subsidie door de Regeering geopend aan onder- nemers van andere lijnen, waarvan het algemeen belang zeker niet grooter is dan dat van den weg van Leiden naar Woerden, was dan ook weinig geschikt om tot deelneming in deze niet gesub sidieerde onderneming aan te sporen. Toch geven die heeren den moed niet op van nog te zullen sla- gen, zoodra de tijdsomstandigheden hiervoor weder 1 gunstiger mogen zijn geworden. Hunne pogingen worden met voortdurende belangstelling gadege slagen. Naar het bescheiden oordeel van de directie wordt er een dubbele misslag begaan als de j bekende voorstellen van het bewuste consortium kracht van wet erlangen. Vooreerst brengt de locale behoefte aan spoorwegen, waarin bet toch de bedoeling is, dat desgevorderd van 's Rijks wege zou worden voorzien, ontegenzeg- - gelijk mede dat zulke lijnen, om aan de verwachting te kunnen beantwoorden, behooren te worden geëxploiteerd door aansluitende spoorwegonderne mingen, om met deze aanstonds een geheel te vormen, in stede van weder onderdeelen uit le maken eener nieuwe op zich zelve staande com binatie. Ten andere lijdt het geen twijfel dat de voorwaarden, waarop men zich omtrent den aanleg en de exploitatie van locale verbindingen wnet aansluitende spoorwegondernemingen licht kan verstaan, uit den aard der zaak voor het j Rijk minder bezwarend zouden behoeven te zijn, dan wanneer zich hiervoor een nieuwe maat schappij nog eerst moet vestigen. Wanneer echter op die wijze onder anderen mede werd tot stand ge bracht de spoorweg van Dordrecht naar Eist, waarvoor toch ook eerst zonder bezwaar van 's Rijks schatkist concessie was verleend aan den heer Bredius, zou een soortgelijke subsidie moeielijk zijn te weigeren n aan de concessionarissen van den weg van Leiden j{ naar Woerden. De stad Leiden heeft zich door ,(1 hare krachtige ondersteuning van den belangeloozen ijver der heeren baron Sloet en De Bordes in dit opzicht meer aanspraak verworven dan Dordt. ■Wellicht ware dan het middel gevonden om spoedig het verder nog ontbrekende kapitaal bijeen te brengen. Mocht daarentegen met verwerping der plannen van het consortium de voorkeur worden gegeven aan den daareven aangewezen weg ter voorziening in locale behoeften aan spoorverbinding, zou het kunnen gebeuren dat de Maatschappij geroepen werd, zich hierbij ook de belangen van Leiden meer rechtstreeks aan te trekken. De bestaande onzekerheid omtrent het stelsel der toekomst brengt intusschen teweeg, dat eene gevestigde spoorweg onderneming als die der Maatschappij het geraden moet achten, eene stilzittende houdingaan te nemen in afwachting van al wat er gebeuren kan." In den afgeloopen nacht trok vijftig man van het hier in garnizoen liggend 4de reg. inf. met slaande trom de stad uit om zich naar het kamp van Milligen te begeven. Wenschelijk ware het dat zoo iets met wat minder beweging ge paard ging, daar verscheidene ingezetenen in hun nachtrust zijn gestoord en velen dachten dat er brand was. Er wordt straf gesteld op het maken van nachtelijk burengerucht en veel luider rumoer wordt toegelaten, is dat billijk? Uit Delft wordt gemeld: Begunstigd door schoon weder had jl. Donderdag in de buiten sociëteit „Reineveld" de aangekondigde muziek uitvoering plaats, door het muziekcorps van het 4de reg. infanterie van Leiden. Mocht men op grond van ondervinding verwachten goede muziek te zullen hooren, men werd in die verwach ting niet teleurgesteld. De onderscheidene nummers van het fraaie programma werden uitstekend uit gevoerd en verwierven bij herhaling luide bijvals betuigingen van het zeer talrijk opgekomen publiek. Aan het einde van het programma gekomen werden, op hst aanhoudend applaus, nog een paar extra-nummers welwillend ten beste gegeven. De heer Heemskerk Azn., die door Z. M. belast is met de samenstelling van een nieuw bewind, is Zaterdag in langdurig onderhoud geweest met den heer Weitzel, minister van oorlog. Met ingang van 1 October 1874 wordt, op op nader vast le stellen voorwaarden, aan vijf personen gelegenheid aangeboden, tegen genot eener jaarlijksche toelage van 4000, zich de noodige bekwaamheden eigen te maken voor de betrekking van leeraar in de landbouwkunde voor middelbaar onderwijs. Zij, die het genot dezer toelage verlangen, moeten genoegzaam ontwikkeld zijn om te doen verwachten dat zij het examen voor de gevorderde akte van bevoegdheid, na ongeveer twee jaren, met goed gevolg zullen afleg gen. Aan hen, die zich gedurende korter of langer tijd in de landbouwpraktijk hebben bewogen, wordt, bij overigens volkomen geschiktheid, de voorkeur gegeven. Wie vermeent voor zoodanige toelage te kunnen in aanmerking komen, geve bij omstandig bericht, vóór 1 Augustus e. k., met vrachtvrije brieven daarvan kennis aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs, den hoogleeraar Dr. M. Salverda, in Den Haag. Zaterdag nam le Haarlem het aangekondigde tweedaagsch muziekfeest een aanvang. De stad had door het uitsteken der vlaggen, dat vrij algemeen is, een recht feestelijk aanzien. Omstreeks 10 uur des morgens werden de zangers der deelnemende liedertafels, als van: „Amphion" van Rotterdam, „Amslels Mannenkoor" van Amster dam, „Cecilia" van Den Haag en „Eulerpe" van Amsterdam, door de feestgevende liedertafel „Zang en Vriendschap" aan liet slation opgewacht én be gaven zij zich in optocht met banieren en opge luisterd door de muziek van het 3de regiment huzaren, van daar naar het feestlokaal in de Sociëteit „Vereeniging." Nadat hun aldaar een Welkomstgroet, gecomponeerd door den feestdirec- teur W. H. C. Schmölling, was toegezongen, hield de beschermheer, Mr. E. A. Jordens, burgemeester van Haarlem, eene toespraak en heette de zangers hartelijk welkom. Daarop werd de eerewijn uitge reikt en had de algemeene repetitie plaats. Na afloop daarvan begaven zich vele zangers naar het orgelconcert in de Groote Kerk of naar de rnatinée op den Hertenkamp in den Hout. Des avonds had de uitvoering plaats der ensemble-stukken. In de volgende maand zal te Breda onder presidium van den gen.-majoor A. C. A. Schön- stedt, chef van den generalen staf, het admissie- examen plaats hebben voor de stafschool. Er zullen bij het instructie-bataljon te Kam pen nog dit jaar een aantal onderofficieren van de verschillende corpsen des legers worden opge leid voor 2den luitenant-kwartiermeester bij het O.-I. leger. Curatoren van het stedelijk gymnasium te Arnhem hebben op de voordracht aan den Raad ter benoeming van een rector geplaatst de heeren Dr. F. H. B. Von HofT, docent aan 't gymnasium te Zutfen en Dr. D. Burger, rector te Amersfoort. Het stoomschip W. A. Scholtenkapt. J. Hus, is den 18den dezer te New-York aangekomen. Zaterdag is van Amsterdam vertrokken Zr. Ms. stoomkanonneerboot Everonder bevel van den luit.-ter-zee 1ste klasse E. F. K. Engel- brecht, tot hst doen van een tocht langs den Gelderschen IJsel, ook met het doel om schepelin gen aan te werven. H. M. de Koningin is Zaterdag-avond uit Zwolle in Den Haag teruggekeerd. Aan het Rijnspoor werd II. M. verwelkomd door den Prins van Oranje en ontvangen door den Commissaris des Konings, den burgemeester, den militairen bevelhebber en eenige hofbeambten. H. M. de Koningin heeft bij haar vertrek uit Marienbad aan den bad-arts, Dr. Porges, als bewijs van hare bijzondere tevredenheid een kost baren ring mei brillanten geschonken. In November a. s. en in Maart des vol genden jaars zullen in Den Haag de vereischte examens worden afgenomen van onderofficieren voor den rang van 2den luitenant der infanterie bij het O.-I. leger. De milicien-verlofgangers der lichting van 1871, die de vorige maand in werkelijken dienst zijn opgekomen, werden gisteren in het genot van onbepaald verlof gesteld. De verlofgangers van 1872 zijn tegen 12 Augustus voor den werkelij ken dienst opgeroepen. De heer Francois P. L. Pollen, le Scheve- ningen, is benoemd tot vice-president van de „Sociélé Agricole du Limbourg (Section de Hasselt.)" Bij het dezer dagen in Den Haag gehouden examen voor landmeter 4de klasse bij het kadaster hebben een voldoend examen afgelegd de adspi- ranl-landmetersA. S. Keurschot, te Leeuwarden P. J. U. Modderman, in Den Haag; F. G. Stucki, te Sappemeer; P. Sillevis, te EindhovenS. A. Paarwater, le Deventer; J. F. H. Meijer, te Deventer; F. P. M. Baetens, te Gorcurn; C. J. D. Van Eek, in Den Haag; D. E. Van den Ouweelen, te Amsterdam, en E. Verstijnen, te Deventer. Donderdag 20 Augustus zal in een dei- lokalen van het Ministerie van Binneiilandsche Zaken worden aanbesteed het maken van den spoorweg ZwaluweZevenbergen. Monsgr. Bianchi, internuntius in Den Haag, is aangewezen voor de belrekking van nuntius te Munchen, en monsgr. Crapi, auditeur bij de nunciatuur te Parijs, voor die van internuntius in Den Haag. Met zekerheid vernemen wij, dat ook Neder land zich op het internationale congres, in het laatst dezer maand in Brussel te houden, zal lateri vertegenwoordigen en wel door den gen.-majoor P. G. J. Van der Schrieck, commandant van de lste divisie infanterie hier te lande.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1