LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4426. A0. 1874. Vrijdag 17 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 16 .lull. Nu het feest van 3 October ophanden is en misschien luisterrijk, gevierd zal worden, komen ook de feestplaten opdagen, die als geschenken voor de schooljeugd en als blijvende herinnering aan de dagen van Leidens ontzet voorzeker de aandacht verdienen. Met twee van die platen, gelijk uit achter staande advertentie blijkt hij B. Blankenberg firma Couvée alhier uitgegeven, maakten wij met ge noegen kennis. Die, welke door den heer C. Bos is ontworpen en bij Emrik en Binger gelitogra- phieerd, onderscheidt zich door een keurige uit voering. In 't midden is de Burgemeester voorge steld zijn degen aanbiedende aan het uitgehongerde volk. Daaromheen heeft men de portret-medaillons van Van der Werf bovenaan, Prins Willem I en de admiraal Boisot ter linker-, van den secretaris J. Van Hout en den bevelhebber J. Van der Does ter rechterzijde, onderaan van den Spaanschen bevelhebber De Valdez; aan de hoeken: „uitval tijdens 't beleg", „de pest", „de vloot naar Leiden" en „de binnenkomst der haringvloot", alles levendig voorgesteld. De andere plaat, door den heer P. J. Mulder alhier bewerkt, is in een deftiger, monumentaal, minder modern gewaad gestoken en geeft in 't midden eene, naar een fraaie gravure genomen voorstelling van de binnenkomst der haringvloot, met het opschrift: „Bewaert Heer Hollandt en salicht Leyden" en het onderschrift, dat men tegenwoordig nog op de Vlietbrug vindt Men was in groot verdriet, Want Eten wasser niet, En 't volk van honger schreijden. Ten laatst God neder ziet, En zondt deur deze Vliet Brood, spijs en drank in Leyden. Rechts en links heeft men standbeelden van Van der Werf en Loys Van Boysot, onderaan kleinere afbeeldingen, in 't midden de Academie, geflankeerd door „het doen des eeds", „de hon gersnood", „Willem Aelbrechts Barkey" en „dank zegging-" Het geheel wordt gekroond door het portret van Prins Willem van Oranje, terwijl voorts toepasselijke attributen ter versiering zijn aangebracht. Gisteren werd in Den Haag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het algemeen Nederlandsch Vredebond, onder voorzitterschap van den heer Mr. D. Van Eek. Zij werd b'y'ge- woond door het hoofdbestuur, verschillende afge vaardigden der afdeelingen en verscheidene leden der Haagsche afdeeling. Wat het Algemeen Nederlandsch Vredebond betreft, welks toestand de secretaris in hijzonder- heden schetste, zijn toestand mag stationair heeten. Het telt thans 15 afdeelingen. Mocht de finan- óieele ondersteuning nog veel te wenschen over laten, zoodat men beperkt was in middelen tot verspreiding van geschriften en dergelijke, zedelijke ondersteuning bleef toch niet achter; menig hart on hoofd bleef voor de edele zaak werkzaam, die ook in de Tweede Kamer hare voorstanders vond. .ionAme6 vastste^ing van de begrooting voor 1874/75 werd er vrij langdurig discussie gevoerd over het voorstel van het hoofdbestuur om die bijdrage van de afdeelingen te bepalen op f0,25 per lid. Ten slotte werd dat voorstel aan genomen. Naar aanleiding van het punt: bespreking der zaak in het Nederlandsch Parlement, merkte de heer Van Eek op, dat de heer Bredius en hij, hoewel zij de zaak reeds ter sprake hadden ge bracht, door omstandigheden verhinderd waren geworden een voorstel te doen, maar voornemens waren voor te stellen, dat Nederland zich aansluite aan die Mogendheden, die verklaren pogingen te willen aanwenden om de zaak der arbitrage te bevorderen. Door den voorzitter werd aan den wegens ver trek naar elders afgetreden secretaris der Haagsche afdeeling, Mr. J. G. Vogel, die steeds grooten ijver in de bevordering der vredezaak heeft ge toond, als blijk van achting en vriendschap een album overhandigd, bevattende de portretten van het hoofdbestuur. In de Maandag te Utrecht gehouden ver gadering van het Ned. Weerbaarheidsbond is be sloten, dat de gewone jaarlijksche algemeene vergadering in den loop der volgende maand te Utrecht zal worden gehouden. In eene geheime zitting ter bespreking van hetgeen rnet den afloop van den schietwedstrijd te. Amsterdam in verband slond, is de volgende motie aangenomen: „De vergadering, gehoord de inlichtingen van het centraal-comité, verklaart overtuigd te zijn, dat het feit der verkeerde aanwijzing voor de Schiedamsche vereeniging is gepleegd buiten medeweten van deri commandant en van de vaandelschutters dier Vereeniging." Bij de Egyptische regeering bestaat het voornemen drie Nederlanders óp te nemen onder de binnen kort te benoemen leden der nieuwe gemengde internationale rechtbanken. De benoeming zal plaats hebben voor den tijd van vijf jaren en onder zeer aannemelijke voorwaarden. Naar het Weekblad van het Regt verneemt is bij de Ned. regeering door tusschenkomst van onzen waarne- menden consul-generaal te Alexandrië het verzoek ingekomen van den Minister van justitie in Egypte, om hem voor de gemelde rechterlijke betrekkingen zoodanige personen aan te bevelen, die door hun karakter en kunde en door verkregene ervaring in rechtzaken geacht kunnen worden ,voor de ver vulling der nieuwe rechterlijke betrekkingen vol komen geschikt te zijn. De heer Van Heeckeren van Keil, directeur van het Kabinet des Konings, is gisteren uit Montreux teruggekeerd. In eene buitengewone vergadering van aan deelhouders der duinwaterleiding, te Amsterdam den 29sten Juni gehouden, is besloten een tweede aanvoerhuis van de machine tot en in Amsterdam te leggen, en de wijze waarop de gelden, daartoe benoodigd, op zeventien tonnen gouds geraamd, gevonden zullen worden, is bepaald. Hierdoor zal de aanvoer verdubbeld worden, terwijl bij iedere aansluiting van de nieuwe met de oude buis, verbetering in den toestand zal gebracht worden. De directie is ijverig bezig de voorbereidende maatregelen te nemen. Naar men verneemt is de heer J. M. Wale- son, hoofdinspecteur der dir. belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen en van den waar borg en belasting op de gouden en zilveren wer ken aan het dep. van financiën, door Z. M. den Keizer van Duitschland benoemd tot ridder -4de kl. van de Duitsche Kroon-orde. Uit Goes wordt gemeld: Het Zuider-zen- dingsfeest is gisteren door ruim 4000 personen bezocht, het werd opgeluisterd door muziek uit Bergen-op-Zoom. Er heerschte eene volmaakte orde. Het Noorder-zendingsfeest zal, naar men verneemt, voorlaan elk jaar te Assen gehouden worden. Na afgelegd eindexamen zijn tot veeartsen bevorderd: J. N. Ballanché, te Utrecht; H. De Jong, te Ridderkerk; B. J. C. Hubenet, te Hooge- veen; H. C. Ittmann, te Amersfoort; F. G. Van Rijssel, te Poortvliet; A. J. Vlamings, te Dintel- oordA. Van Charldorp, te Bergen-op-Zoom W. M. Mingels, te Kessel; allen leerlingen van 'sRijks Veeartsenijschool. Volgens bij de reederij ontvangen telegram is het stoomschip Buena Ventura naar Suez teruggekeerd om de bemanning van de stoomboot Wyberton aan land te brengen en protest aan te teekenen; de Buena Ventura heeft geen schade bekomen. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 48 dezer niet plaats hebben. In een der laatst ontvangen nummers van- het Soerabaijaasch Handelsblad komt een „Bataviasche brief" van Hermine voor, aan het slot waarvan men leest: „Weet gij op wien wij meisjes hier allemaal zoo wat verliefd zijn, in alle eer en deugd altijd? Op generaal Verspyck. Nu, die was ook op het Waterloo-plein. Dat is een generaal, zoo als ik me dien altijd heb voorgesteld, een fiinke, krachtige figuur, met een innemend gelaat, voor wien de generaalsuniform schijnt te zijn uitgevonden. Voor ieder onzer had hij een vriendelijk woord, een aardig gezegde en dan weer op eens stond hij in het midden van een troep soldaten, die geen „hoera's" en „lang leve's" genoeg hadden om aan hun enthousiasme lucht te geven voor hun „vechtgeneraal." Ik heb hem natuurlijk nooit zien vechten, maar ik heb hern een parade zien commandeeren, en dat was prachtig. Man eri paard schenen een, als hij op zijn vurig ros langs de gelederen rende, en daar moest wel stipt gehoorzaamd worden, als hij met donderende stem zijn bevelen gaf. Zelfs de schutters schenen er door geïnspireerd te worden. Generaal Van Swieten is een geheel andere figuur; die doet mij meer aan Von Moltke denken, niet om zijn uiterlijk, maar om zijn kalmte. Hij schijnt my volmaakt verheven le zijn boven al de oordeel vellingen van den laatsten tijdals ik zijn rustig gelaat zie te midden van al de feestelijkheden, dan begrijp ik niet hoe er nog lieden zijn, die durven twijfelen aan zijn verzekering, dat de oorlog met Atjin geëndigd is. Van generaal Verspyck ga ik onwillekeurig veel houden, voor generaal Van Swieten heb ik eerbied." Zr. Ms. opnemingsvaartuig Hydograaf, onder bevel van den luit.-ter-zee iste kl. Jhr. T. E. De Brauw, is den 15den dezer van de reede van Tessel vertrokken ter opvolging van zijn bestem ming naar Batavia. Z. M. heeft aan A. Mulder of Muller, gewezen kamerbewaarder bij het Dep. van Binnenl. Zaken, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van f680 'sjaars; benoemd tot lid van het hof van justitie in de kolonie Suriname Mr. G. J. Heyledy, thans griffier bij dat college; en tot griffier van het hof van just, in de kolonie Suriname Mr. A. G. Wesenhagen, thans rechter te Nieuw-Rotterdarn. Gemengd Nieuw». Het prov. ger echtsh o f i n Noord-Hol land heeft gisteren uitspraak gedaan in de op T dezer behandelde zaak van de moeder en haar twaalfjarig dochtertje, beklaagd van diefstal van

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1