LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4424. A0. 1874. Woensdag 15 Juli. S C H U T T E R IJ. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Kommens.0-02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grooterc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 11 April 1827 Staatsblad n°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 17 Juli aanstaandenamiddags te kalf zes. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1840 tot 1848 ingesloten; 3°. zij. die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling verraeenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienststelling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28 Juni 1828 X'Staatsblad n°. 42^, voor zooverre zij dienstplichtige nom- mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in •de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 9 Juli 1874. LEIDEN, 14 Juli. Iri de gisteravond alhier gehouden verga dering der Leidsche Scherpsehutters-vereeniging werd door het Bestuur medegedeeld dat de Ver- eeniging het derde eeuwfeest van Leidens Ontzet zal vieren. Daartoe zal te Katwijk een stedelijk feestconcours plaats hebben, onder bescherming van Z. K. H. prins Frederik, waartoe zullen wor den uitgenoodigd het studentencorps, de schut terij, de infanterie, cavalerie, artillerie en de Kweekschool voor Zeevaart. Het Dagelijksch Be stuur en de militaire autoriteit hebben hunne medewerking toegezegd, en in nader overleg met den Burgemeester is de dag voor den wedstrijd bepaald op 7 October. De feestcommissie beslaat uit het Bestuur der Vereeniging en de heeren P. Somerwil, H. Kann en G. J. G. Kramer. Het programma zal nader worden bekend gemaakt. Wij verwachten dat dit plan bij de burgerij belangstelling en ondersteuning zal vinden. Naar wij vernemen wordt deze week door verschillende vak-corporatiën alhier het plan be sproken tot het houden van een optocht op drie October a. s. en zullen weldra zoo mogelijk alle corporatiën ter deelneming worden opgeroepen. Na al hetgeen reeds over het feest van 3 October gezegd en geschreven is, zal het ieder zeker dubbel aangenaam zijn te vernemen dat men eindelijk, nu het tijdstip voor de feest- \iering meer en rneer begint te naderen, eens tot daden zal overgaan. Het is duidelijk dat men een optocht, die bij onze feestvieringen, en nu in t bijzonder, zoo eigenaardig thuis behoort, wil oiganiseeren. Dat dan ook zij, die nu het initiatief daartoe nemen, zoowel bij de verschil lende autoriteiten als bij hunne meergegoede stadgenoolen de noodige medewerking en onder steuning vinden, opdat zij hun plan op flinke wijze kunnen verwezenlijken Volgens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië is den 28sten Juni, na anderhalf uur scherp gevecht, de kampong Garouw met de zich daarin bevindende bentings en krijgs macht, des nachts door de marine beschoten en vervolgens verlaten gevonden, waarop ook ICotta Radja Bedil genomen is en beide positiën bezet zijn. De positie ten oosten der Atjinrivier en de vaart op die rivier zijn aldus meer verzekerd. Vier der onzen, allen minderen, waren gesneuveld, en 28, waaronder kapitein De Jongh en de luite nants Von Massow, Stappenhoef en Zwager, ge wond. Vier vijanden waren krijgsgevangen ge maakt, 9 dooden gevonden en, volgens bericht, nog 10 gesneuveld en velen gekwetst. Men be richtte dat veel volk van Pedir, Merdoe en Groot-Atjin zich verzameld had om eene henting op te werpen tegen onze postenketen, die Meraksa beschermt. Door ons vuur werd die arbeid ge stoord. Een oorlogschip met een controleur aan boord was naar Pedir en Telok Semawe ver trokken. [Gisteravond wegens de late ontvangst in enkele nummers niet medegedeeld.] Het stoomschip Prins van Oranjevan Nieuwediep naar Batavia, kwam Maandag-morgen te 8 uren te Southampton aan, en zou van daar direct naar Port-Said vertrekken zonder op de uitreis Napels aan te doen. Van de „Commercial Steamship Company" is bericht ontvangen dat het stoomschip Wybertotl, kapt. J. Smith, op de uitreis van Rotterdam naar Java, totaal verongelukt is, op 25 mijlen afstands van Suez, tengevolge eener aanvaring door het stoomschip Buena Ventura. De equipage werd gered. De heer Mr. W. baron Van Goltstein van 01- denaller heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer, voor het kiesdistrict Amersfoort, aange nomen. De Prov. Staten van Utrecht hebben alzoo een nieuw lid van de Eerste Kamer moeten kiezen. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer D. Mestingh. geb. te Hattem, officier van gezondheid 2de klasse. Door burgemeesters en wethouders te Am sterdam zijn ter benoeming van haven- en dok- meester aldaar, ter vervulling der vacature, ont staan door de benoeming van den heer Van Erp Taalman Kip tot Minister van Marine, voorge dragen de heeren: IC. Junius van Hemert, onder haven- en dokmeester aan het Oosterdok; C. A. Haverhout, gepens. kapt.-luit.-ter-zee, en J. Van Burg, luit.-ter-zee 1ste klasse. Bij den vanwege het Willemsgenootschap te Gent gehouden mannenzangwedstryd heeft de Haagsche liedertafel „Cecilia" den 2den prijs, een verguld zilveren medaille, behaald; de eerste prijs viel ten deel aan de zangvereeniging te Lokeren, de derde aan „Kunst en Vriendschap" te Amsterdam. De gemeenteraad van Middelburg heeft gis teren met 13 tegen 4 stemmen gunstig beschikt op het verzoek van de heeren Van Zeylen en Decker, te Rotterdam, tot den aanleg van een droogdok, en voor de uitvoering van het plan een subsidie van f 50,000 toegezegd. P^eeds heeft het College der Piijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst bewijzen van belangstelling ondervonden naar aanleiding van eene door hen aan provinciale, gemeente- en kerkbesturen toegezonden circulaire. Vanwege de gemeente De Rijp is aangeboden een aantal stoelbekleedingen van het jaar 1632, waarop het wapen dier gemeente geweven is. De heer A. Bonten, burgemeester van Papendrecht, zond een ouden penning, waarop astronomische figuren voorkomen. De heer Werdmüller van Elgg gaf in een warm schrijven zijn belangstelling te kennen en vereerde aan de adviseurs twee in hout gesneden leeuwenkoppen, van een schoor steenmantel afkomstig, en eenige zeer merkwaar dige voorwerpen ten behoeve van tabaksliefhebbers vervaardigd, nl. een tonteldoosje van 1791 in den vorm van een tonnetje en gemaakt van hout, koper en paarlmoer; voorts een koperen tabaks doos uit het laatst der 17de eeuw, rijk versierd met gegraveerde wapens, en eindelijk een pijpe- doosje van 1796, belegd met koper en voorzien van het volgende philosophisch opschrift Tuback, gehalet uet fehre landen, Laat ons gaan rooken als een helt, En latet hem in een piepe verbranden. De niet en rooket, wort niet getelt. Eenige te Jeruzalem gevestigde Nederlanders hebben aan Z. M. den Koning, hij gelegenheid van zijn jubilé, een uit olijvenhout vervaardigd album toegezonden, dat photographische afbeel dingen van merkwaardige gezichten uit het Heilige Land beval. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bij hem inge komen ambtsbericht, in de week van 5 tot 11 Juli jl. aan aziatische cholera is overleden te Gouda éen persoon. De oil. van gez. 2de kl. S. F. Kruyt wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. monitor Tijgermet den 16den dezer ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en de off. van gez. 1ste kl. B. H. Thomson aan boord van eerstgenoemden bodem. Z. M. heeft den 2den luit. W. F. H. S. Pelter, van het 3de reg. inf., in rang en ancien- neteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in N.-Indië. Z. M. heeft aan A. F. Tienpont, te Am sterdam, als blijk van goedkeuring en tevreden heid wegens de redding van een drenkeling uit het water aldaar op 9 Mei 1874, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift. Gemengd Nieuws. Zaterdagmorgen werd door iemand op het strand hij Scheveningen legen de duinen een in lompen gewikkeld pakje in een mand gevonden. Toen hij het opende, ontdekte hij dat het een kinderlijkje in vergevorderden staat van ontbinding bevatte. Een agent van politie belastte zich verder met het lijkje naar het bureel van politie te Scheveningen over te brengen. Zondagmiddag heeft een schuiten voerder te Haarlem eenige knapen in de Raam gracht geworpen, omdat zij met zijne aldaar lig gende schuit zonder zijne toestemming speelden. Hoewel de drenkelingen er met den schrik en een nat pak kleeren zijn afgekomen, keerde de woede van het volk zich toch dermate tegen den schui tenvoerder, dat het niet dan met veel inspan ning aan de ter hulp gekomen politie-agenten gelukt is, den man naar het nahijzynde politie- bureel te brengen. Onder de vele vreemdelingen en he-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1