rnet zorg gekozen programma werd uitstekend uit gevoerd, het talrijk opgekomen publiek juichte verschillende nummers zeer toe en ten slotte werd het genot van den avond niet weinig verhoogd, toen op verschillende punten eene bengaalsche verlichting werd ontstoken, die een phantastisch gezicht opleverde, waarbij de tonen van het Wien Neerlandsch bloed een aangenaam accompagnement vormden. Velen zullen ongetwijfeld den wensch koesteren, dat de kastelein in het groot aantal bezoekers aanleiding moge vinden om den leden meermalen een dergelijk genoegen te verschaffen. De strijders van 1830, of liever de ridders van het Metalen Kruis uit verschillende oorden des lands, hebben gisteren in Den Haag een ge- noegelijken dag gepasseerd. Opgewacht door de leden der Haagsche sectie, kwamen de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Gouda en Dordrecht per Holl. spoortrein te 9 en 11 uren aan, voor zien van hunne banieren. In optocht, voorafgegaan door de muziek van het 14de bataljon jagers, namen de feestvierenden hun weg naar den Hoogduitschen Schouwburg in de Houtstraat, die tot punt van samenkomst was gekozen, en waar ook 's namiddags eene réunie en kameraadschap pelijke maaltijd plaats hadden. Gedurende den middag maakten zij eene wandeling door de stad en hielden o. a. stil voor de Koninklijke en Prin selijke paleizen, de woning van den Burgemeester, en dievaneemge militaire autoriteiten. De stoel werd op zijn weg steeds omgeven door eene talrijke schare nieuwsgierigen. Zaterdag zijn te Amsterdam, na afgelegd examen, bevorderd tot arts de heerenP. C. Van Rossem, geboren te AmsterdamM. P. Hus, geb. te Leiden, en F. Lochnaar, doctor, geb. te Sexbierum. Het Ned. stoomschip Prins van Oranje is Zaterdag van het Nieuwediep naar Batavia vertrokken via Suez; het stoomschip P. Galand kapitein Deddes, langs den nieuwen waterweg van Rotterdam naar New-York. Met het stoomschip Rembrandt zijn weer 11 stuks geschut van 24 cm. achterladers van Zweden te Nieuwediep aangebracht, die op 's Rijks werf ontscheept worden. Naar men verneemt zal Dr. Pierson, die zijn ontslag heeft genomen als hoogleeraar te Heidelberg, zich te Utrecht komen vestigen. Aan den heer Augier, op verzoek eervol ontslagen hoofd-ingenieur van den Rijks-water staat in Zuid-Holland, is door de opzichters van den waterstaat in die provincie een souvenir aan geboden. De heer Augier zond hun zijn photo- graphisch portret, met een voor het corps op zichters vereerend schrijven. Verleden Dinsdag en de twee volgende dagen heeft in Den Haag het toelatings-examen voor de Rijks-kweekschool te Haarlem plaats gehad. Van de 60 adspiranten, die zich hadden aangemeld, hebben 59 aan het examen deelgenomen. De commissie heeft de 21 hoogst genomineerden van de ranglijst aan den Minister van Binnenl. Zaken ter toelating op de Kweekschool voorgedragen. De uitslag van het van 6 tot 10 Juli voort gezet hulpapothekers-examen (natuurkundig ge deelte) is als volgtvan de 8 candidaten hebben zich 5 tijdens het examen teruggetrokken, en 3 zijn toegelaten, namelijk de heeren U. Riedel, van Leeuwarden, IJ. Van der Feer, van Sneek, en A. A. Lagaay, van Vlissingen. De meerderheid der Commissie, in wier handen gesteld waren de stukken betrekkelijk de uitkomsten van het onderzoek betreflende de koffie cultuur op Java, is van oordeel dat de bezwaren, bestaande ten aanzien dier cultuur, niet vatbaar zijn om te worden opgeheven, tenzij men afzie van de voordeeleri daaraan voor de schatkist ver bonden, dat geen vermeerdering van productie te wachten is, zoolang de tusschenkomst van 't bestuur blijft, zoodat maatregelen moeten ge raamd worden om die tusschenkomst allengs ont- beerlijk te maken. Z. M. heeft aan G. Van Dam, op zijn verz., eerv. ontslag verleend als lid en vice-pres. van de Commissie van admin, over de gevangenis van jeugdige vrouwel. veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes, te Montfoort, onder dankbet. voor de bewezen diensten, en het vice-presidium van genoemde Commissie van admin. opgedragen aan het lid J. Simonsz Jr.; zijnde voorts benoemd tot lid dier Comm. C. YV. E. Van Voorst van Beest, burgem. der gem. Amersfoortaan H. L. Troost, op zijn verz., met ing. van 1 Nov., eerv. ontsl. verl. als proc. bij de arrond.-rechtb. in Den Haag; met ingang van 1 Sept. benoemd tot leeraar in de algem. geschiedenis en aardrijksk., alsmede in de Hoogd. taal, aan het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, Dr. A. A. Deenik. Uremengd Nieuws. Vrijdag heeft een in de Peperstraat te Rotterdam wonend muzikant zijn 13-jarig doch tertje deerlijk mishandeld, door haar op het bloote lijf met een rietje te slaan, waarna hij haar op den zolder zoodanig heeft gebonden aan handen en voeten, dat het haar onmogelijk was zich te bevrijden, en haar vervolgens alleen in de woning achtergelaten, waar zij later in dien toestand door de politie is aangetroffen. Men meldt uit Breda: Het zeer felle onweder, dat Zaterdag-ochtend tusschen 4 en 5 uur boven onze stad en omstreken woedde, heeft een treurig ongeluk teweeggebracht. Vijf arbeiders waren aan den Terheischen weg aan 't uitdiepen der vaart werkzaam, in een schuit gezeten. In een klein overdekt gedeelte van die schuit schuilden vier hunner voor den regen: een vader en twee zoons en nog een zoon van den vijfden aanwezige. Deze laatste ging juist het zeil inhalen, toen de bliksem in de schuit sloeg, waardoor hij gewond en de vier overigen gedood werden. Zaterdag-morgen is te 's-Hertogen- bosch eene vrouw plotseling dood gebleven op de markt, terwijl zij groenten kocht. De geneesheeren schrijven haar dood toe aan de groote warmte. Te Uitgeest is Zaterdag een spoor wegarbeider tusschen de buffers geraakt en aan de gevolgen overleden. Vrijdag zijn op den Oosterspoorweg nabij Baarn twee paarden overreden. Onvoor zichtigheid kan hiervan als oorzaak aangemerkt worden, daar een boer, toen de trein reeds in het gezicht was, nog met een wagen met hooi den spoorweg wilde passeeren en door den haast het hek open liet staan, met dat gevolg, dat twee jonge paarden, die in de weide liepen, op den spoorweg konden komen en door den trein verpletterd werden. Hierbij kwam nog, dat door den spoed, waarmede de wagen over den weg ging, deze, juist toen hij den overweg gepasseerd was, omsloeg. De trein heeft door dit voorval 10 minuten oponthoud gehad. De Groof, de vliegende man, is het slachtoffer zijner gevaarlijke proefnemingen gewor den. Donderdag steeg hij voor de tweede maal in de Crernorne Gardens, bij Londen, met een lucht ballon omhoog. Op zekere hoogte gekomen begon de ballon te dalen en langzamerhand zoo snel, dat De Groof, die onder den ballon.in zijn toestel stond, vreesde verpletterd te worden. Toen de ballon nog 200 voet van de aarde verwijderd was, riep hij tot den luchtschipper: „In Gods naam laat los." Het bevel werd opgevolgd de vlieg- of liever valtoestel was vrij, maar kantelde bijna onmiddellijk om. De Groof viel en werd dood opgenomen. De indruk van het gebeurde was groot, vooral omdat zijne vrouw bij het ongeluk tegenwoordig was. In de tuinbouw-inrichting van E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, is op dit oogenblik in bloem eene plant van Phormium Colensoi foliis variegatis. Deze plant werd in 1870 op de voor- jaars-tentoonstelling te Utrecht met den eersten prijs als nieuw ingevoerde plant bekroond, en het is voor de eerste maal dat deze verscheidenheid hier te lande in bloem voorkomt. De stoomploeg, met behulp waarvan men het stoomschip König Wilhelm van het strand te Huisduinen in zee zal trachten te bren gen, is door twintig paarden getrokken, na tal van moeilijkheden, op de strandingsplaats aange bracht. De machine, welke zeer veel geleden heeft, zal nu eerst hersteld worden, en daarna zal de bedoelde ploeg een geul moeten graven, waardoor het stoomschip in zee zal moeten ge bracht worden. Tegen Dinsdag 21 dezer zijn mevr. Boreel geb. Dedel en haar koetsier voor de arrond.-rechtbank in Den Haag gedagvaard, om zich te verantwoorden over het voorgevallene tusschen hen en de politie op den avond van 17 dezer in de laan voor het Huis ten Bosch. Een ooggetuige, die zich daartoe vrywillig heeft aangeboden, en een koetsier, die zich in de nabij heid bevond, zijn o. a. ook gedagvaard. Bij de geschutgieterij op hel Smids water in Den Haag is gisteren de tramwagen ontspoord. De paarden geraakten te water en 't scheelde weinig of "t zelfde lot ware aan den wagen te beurt gevallen, waarin eenige personen zaten, die er schielijk uitsprongen. BUITENLAND. Frankrij k. In eene zitting der commissie voor het parle mentair initiatief heeft de heer Fourtou gezegd, dat het gouvernement den staat van beleg zal opheffen, wanneer de nationale vergadering de wetgeving op de drukpers en op de openbare vereenigingen zal hebben geregeld. De Minister zeide voorts, dat het alleen aan de Vergadering staat, hare ontbinding uit te spreken. Het gou vernement zou de ontbinding voorbarig achten, ook al ging de vergadering uiteen alvorens de essentieele wetten te hebben tot stand gebracht. De constitutioneele Commissie heeft het voorstel van den heer Dufaure aangenomen om de politieke kieswet onmiddellijk in discussie te brengen. Zij heeft aan twee subcommissies opge dragen een ontwerp gereed te maken tot regeling der bevoegdheden van de Eerste Kamer. Voorts heeft zij besloten eene subcommissie te benoemen om de wetten te bewerken, die de bevoegdheden van den maarschalk-president moeten regelen. De algemeene beraadslaging over het voor stel van Wolowski om de jaarlijksche terugbe taling aan de Bank met 50 millioen te verminderen, is gesloten. De heer Joubert heeft een amendement ingediend om het zout te belasten. Op eene vraag van den heer Brice om verlof om de regeering te interpelleeren over de aanhoudende aanvallen van zeker deel der pers tegen de rechten der Ver gadering, deelde de Minister van Justitie mede, dat tengevolge eener beraadslaging van den raad van Ministers met den gouverneur van Parijs, (le Figaro voor 44 dagen is geschorst. Brice trok daarop zijne interpellatie in, die echter door Lepère werd overgenomen. De minister verzocht, de interpellatie uit te stellen tot over eene maand,, hetgeen door de Nationale Vergadering werd toe gestaan. IDuiXscliland. Het Hof van appèl heeft de uitspraak der districts-rechtbank te Paderborn in de zaak van den bisschop bevestigd en alzoo beslist, dat met de betaling van 400 thaler, door een ingezetene gedaan ter voldoening van de boete waartoe de bisschop was veroordeeld, de boete wordt gerekend voldaan te zijn. De bisschop heeft daarop zijne diocesanen verzocht, voortaan hunne genegenheid voor hern niet meer op die wijze aan den dag te leggen, daar hij liever naar de gevangenis gaat, dan te dulden dat een ander voor hem schade lijdt. Naar hetgeen uit Rome aan de Corr Havas wordt gemeld, liggen de Pauselijke bullen over de nieuwe grensregeling der Fransche en Duitsche bisdommen gereed, maar weet men niet. wat er mede aan te vangen, nu de H. Stoel in geene diplomatieke betrekking staat met Duitsch- land. Men zou ze rechtstreeks aan de bisschoppen van Metz en Straatsburg kunnen zenden, maar het is de vraag of de Duitsche regeering ze langs dien weg voor officieele kennisgeving zou aan nemen. Spanje. Uit Bourg Madame wordt van 11 Juli gemeld: Voor Puycerda zijn 3000 Carlisten met geschut aangekomen, die de plaats willen aanvallen, en uit Bayonne: Prinses Margarelha is te Pau terug gekeerd. Een Engelsch vaartuig heeft in de golf van Biscaye 25 Krupp-kanonnen geland. De Krenz-Zeilung heeft van zijn Garlistischen correspondent te Tolosa het volgende verhaal ont vangen van de executie van den Pruisischen kapitein Schmidt, correspondent van de Ostsee-Zeitung

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2