tot officieren van gezondheid bij den geneeskun digen dienst in Indië en bij de marine. Op de tentoonstelling van schoone kunsten te Rouaan heeft de heer Storm van 's Gravesande, thans te Brussel metterwoon gevestigd, met zijne etsen de gouden medaille behaald. -• Door het Centraal-bestuur van het algemeen Nederlandsch werklieden-verbond zijn alle afdee- lingen der Maatschappij van Nijverheid, van Fa briek- en Handwerksnijverheid, maatschappijen voor of ten nutte van den werkenden stand, ver- eenigingen en genootschappen voor of van indus- trieelen, bouwkundigen, enz. alsmede de verschil lende patroonsvereenigingen en de verschillende fabrikanten en patroons in den lande uitgenoo- digd tot deelneming aan een congres, ter bespre king der middelen tot bevordering van samen werking tusschen patroons en werklieden, waarvoor tijd en plaats nader zullen worden vastgesteld. De onderhandelingen tusschen de commissiën die Nederland en Pruisen vertegenwoordigen over een Vereeniging van handels- en veen-exploitatie- kanalen in Groningen, Drenthe en Overijsel en Hannover, worden steeds voortgezet, en weldra zal een conferentie over die belangrijke zaak ge houden worden te Berlijn. Het Pruisische plan is van grooten omvang en zal hoogstwaarschijnlijk 3 a 4 millioen gulden eischen. Wordt voor Pruisen de toegang tot onze waterwegen geopend, dan kan Hannover mettertijd een ontzettende massa veen aan de snede brengen. Men vindt er onder anderen éene gemeente die meer dan 20 duizend bunders veen heeft. Naar men verneemt zal het ramtorenschip Prins Hendrik in dienst gesteld en bestemd worden voor den torpedodienst. Z. M. heeft aan L. O. Moen, kapt. van het Britsche stoomschip Asia, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de door hem op zijn reis van Gibraltar naar Liverpool, op 15 April 1874, verleende hulp ter redding der bemanning van het Nederlandsch schip Theresiatoegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift den 2den luit. E. L. Mulder, van het 8ste reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië; den 2den luit.-kwartierm. C. W. Van de Ven, van den staf der inf., werkzaam bij het Dep. van Oorlog, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het personeel der milit. admin, van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Donderdag had te Voorburg een bru- tale diefstal plaats bij een boer. Terwijl allen op het hooiland bezig waren, heeft een dief zich door het keldergat toegang tot de woning verschaft en daar uit een kastje ongeveer 130 ontvreemd. De ijverige nasporingen der politie zijn tot dus verre zonder gunstig gevolg gebleven. Donderdag zyn te Vinkeveen twee personen, te Bleiswijk woonachtig, onder het baden verdronken. De plaatselijke schoolcommissie te Zwolle heeft den hoofdonderwijzers doen weten, dat zij, wanneer de thermometer 's namiddags 80° Fahr. aanwijst, den leerlingen vacantie moe ten geven. Gistermorgen is te Deventer door de sleepboot Stad Deventer aangebracht het in den IJsel, boven de stad, gevonden lijk van een man van ongeveer 40 jaren. Men vermoedt dat het een sedert een paar dagen vermiste ongehuwde zoon van een landbouwer nabij Zutfen is. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht. Donderdag-middag had te Haarlem een treurig ongeluk plaats. Aan den overrit van den spoorweg op den Jansweg was men als ge woonlijk bezig met het verwisselen van wagens met eene locomotief van de eene op de andere rail. Een knaapje van 6 jaren was onder den afsluitingsboom doorgekropen en op eene trede van een der wagens gaan zitten, met dit onge lukkig gevolg, dat, toen de wagen langs den muur van de ladingsplaats van het vee kwam, een der beentjes van het kind bij de knie af verbrijzeld werd. Het knaapje is onmiddellijk door politie agenten naar het St.-Elis-gasthuis overgebracht, waar het beentje is afgezet. Niettegenstaande deze pijnlijke amputatie bevindt de kleine zich in een welvarenden toestand. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Juni. De Javasche Courant van 29 dezer bevatte het volgende: Volgens telegram van den militairen, tevens civielen bevelhebber te Atjin, van 21 dezer, heeft „de vijand op den 18den te voren Kotta-Radja en Penajoeng, en den volgenden dag Maraksa aangevallen, doch werd hij beide keeren terug geslagen, te Maraksa met groot verlies. Aan onze zijde telde men in 't geheel éen doode en veer tien gekwetsten, allen minderen. In oostelyke en noordoostelijke richting zoekt de vijand zich weder te versterken. De gezondheidstoestand is niet gunstig. De kapitein-kwartiermeester F. C. P. M. Watrin overleed aan dysenterie." Er moeten nog meer aanvallen hebben plaats gehad. Onze troepen werden bij dag en nacht bestookt. De vijand heeft groote verliezen gele den. Onze versterkingen zijn evenwel onneembaar voor die ongeregelde benden en kolonel Pel is een waakzaam en energiek bevelhebber. Gelukkig is de cholera geweken, maar desniettemin is onze toestand van ernstigen aard, want een gedeelte van onze troepen lijdt aan buikziekte en koortsen, zoodat te Atjin 500 zieken zouden zyn. Door de aanhoudende aanvallen worden onze manschappen afgemat, en voortdurend moet nog worden ge werkt aan de bevestiging van onze nederzetting. De noodzakelijkheid bestaat dan ook om onze krijgsmacht te versterken, zoodat het stoomschip Prins Alexanderpas van Atjin teruggekeerd, naar Samarang is vertrokken om troepen in te schepen. Behalve kleinere detachementen, die reeds vroeger gingen, zullen van Padang, Sama rang en hier binnen eenige dagen 900 man ten strijde trekken. Voor Is wordt verzekerd, dat elke maand 200 man derwaarts zullen gaan tot aflos sing of vervanging van andere troepen. Kolonel Pel zou ook de achterlaadkanonnen hebben terug- verzocht, die generaal Van Swieten had wegge zonden, omdat daarmede nieuwe werken moeten worden bewapend. De Atjineezen geven overigens blijken van toe nadering tot onze vestiging, want er moet een oogenblik zijn geweest, dat men zich niet dan met gewapende macht 100 schreden buiten onze wallen of grachten kon wagen, terwijl des nachts ons vee is weggehaald en de keltinggangers ge dood werden, die het bewaakten. Naar het Soerab. Handelsblad uit goede bron verneemt, is de uitvoering van hel graven van het Kaboh-kanaal enz. overgegaan in handen van den heer R. Smith, een der mede-inschrijvers van het werk. In elk geval blijft de eerste aan nemer, de firma Lakerveld en C0., voor de zaak aansprakelijk. Ten gevolge echter van de overgave van meer bedoeld werk, zal eerstdaags een vrij belangrijk proces gevoerd worden. Door (lea gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende be schikkingen geuomeD. Civiel Departement. Benoemd: Tot lid in den raad van just, te Padang, J. H. Appelias van Hoboken; tot adjunct- landm. 3de kl. J. C. Bertscb; tot 3den comm. bij de alg. 9ecr., A. K. Deri en L. B. Weiter. Ontslagen: Eervol, wegens ver trek, het lid in den Raad van jast. te Padang J. C. Botter; als subst.-grifliers bij de rechtbank te Demak, Cr. A. Römeren, W. J. Dinger; door den Landraad te Grobogan: eervol, alsbniteng. snbst.-griffier, J. H. U. Beer; eervol, met behoud van recht op pens., de opz. 1ste kl. bij de cnlt. ter Sumatra's Westk. P. H. Ungerer. Ontheven: Eervol van de fnnctiën respect, vansecr. en adj.-secr. van den Reg.-comm. voor de zaken van Atjin, ge durende de 2de expeditie, Mr. H. Van Dissel Jr. en de adsp.- contr. K. E. Van Swieten. Benoemd: Tot Sden comm. bij de algem. rekenk., C. H. J. Waersegers; tot idem op het bureel van den chef over den geneesk. dienst, J. Gorter; tot opz. 1ste klasse bij de cultures ter Sumatra's Westkust, C. Maagdenberg; bij de ia-en uitvoerr. en accijnzen: tot verificat. 4de kl., H. A. BranB; tot ontv. te Joana C. J. Bentzen. V erleend: Een tweej. verlof naar Nederland, w. ziekte, aan den pastoor bij de R. K. gem. te Maumerie (Timor) C. J. Omtzigt. Benoemd: Tot inspec teur van het lager onderwijs voor Europeanen enz. in de 3de afdecling, de hoofdonderwijzer aan de openbare 1ste lagere school te Soerakarta, W. Van der Lee; tot hoofdonderwijzer aan de openbare 2de lagere school te Djokdjokarta, J. Van den Bos, tot id. aan de openbare, lagere school te Ban- joewangi H. Colpa; tot idem aan de openbare lagere school te Pamakassan E. Asbeek Brusse; tot id. aan de school te Padang-Pandjang J. F. Van der Blijtot eersten hulponderw. aan de openb. 2de lagere school te Batavia, C. H. L. Croes; tot lsten hulponderw. aan de openb. eerste 1. school te Samarang, E. J. Van der Linden. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den in9p. der spoorwegd. G. A. Hoogen- staaten, aan den omg. rechter in Celebes Mr. M. C. Piepers, en aan den ambt. op wachtg. J. A. Blom; een tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ads. bij den geogr. dienst J. L. baron Van Isselmndeneen tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan IB jaren onafgebr. dienst, aan den pakhnism. te Tjila- tjap W. B. Kloot. Ontslagen: Eervol, met beh. van rechtop pens., de adsist.-res. van Kraksaan A. J. L. De Witte van Haemstede; op verz., eervol, de landm. bij de statist, opname J. E. Dijkman, en de klerk op het ads.-residcntiebor. teToeban J. H. C. De Hond; op verz. eervol, de klerk bij 's lands plan tentuin te Buitenzorg J. A. N. Persijn. Benoemd: tot ads.- res. van Bandong T. J. Canter Visscher, tot comm. 2de kl. bij den post- en tegraafd. N. J. J. Marlier de Ronton. Bij de algemeene rekenkamer tot lsten comm., B W. H. Weber, 2den comm., J. Diepenhorst, 3den comm., F. C. L. C. J. Spangen berg. Bij het binnenl. best. tot contr. 2de kl., K.A.Schneider; tot ads.-contr. A. H. A. Labaar. Bij het Centraal-Comité van het Roode krnis, ontslagen: eervol, wegens vertrek, als lid Z. Exc. G. M. Verspijck, onder dankbet. voor de bewezen dien sten; benoemd: tot lid. A. R. Brondgeest, oud-off. der art. Bij den Raad van just, te Amboina, ontslagen: op verzoek, eer vol, wegens vertrek, P. F. Kraal, en benoemd: H. Adama van Scheltema. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de 1ste huipond. aan de openb. lagere school te Bandjermasin M. J. J. Op de Laeij. Bij den Raad van just, te Batavia, benoemd: tot lsten klerk H. A. T. Wulff. Departement van Oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapit. der inf. S. G. Prins. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kol. der inf. E. C. Van Daalen; op verz., eervol, w. ziekte, de mil. ambt. 2de kl. G. W. An- thonijsz. Benoemd: tot tweeden luit. bij de cav., A. R. J. G. Betzhold. Vergund: op verz, om naar Nederland terug te keeren, aan den lsten luit. der inf. Th. G. Koppen. Ver leend een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den maj. der inf. F. P. Cavaljé. Departement der Marine. Benoemd; tot 2den mach. bij de Gouv. Marine J. A. C. Schmidt. Ontslagen: op verzoek eervol, uit 's lands dienst, de klerk (élève) bij het havendep. te Macassar, G. W. Muller; eervol, w. ziekte, de 1ste klerk C. J. Specht. Benoemd: tot mach.-leerl. lste kl. L. A. Abra hams; tot idem 2de kl. P. H. WilJemse; tot lsten klerk F» Wa9ch. BUITENLAND. FVankrij k. In de Nationale Vergadering heeft gisteren de heer Bertault tot den heer Cissey eene interpellatie gericht omtrent de strekking der Boodschap met betrekking tot het recht van president of vergadering om te beslissen of de wet van 20 November een legislatief dan wel een constitutioneel karakter dragen zal, en tot den aard van 't gezag en de verantwoordelijkheid des presidents. De discussie over deze interpellatie is verschoven tot de be handeling der constitutioneele wetten. De heer Fourtou opperde de vraag, of 't Gou vernement het beginsel van 't recht tot ontbinden der Kamer opofferde, en of de President thans dit recht alleen uitoefenen zou, dan wel in overleg met de Eerste Kamer. De lieer Cissey antwoordde, dat het Gouvernement eene ontbinding niet wenschte te bespoedigen, doch op elke eventualiteit zou trachten voorbereid te zijn. Spanje. De Epoca van den 7den dezer deelt mede, dat Gamacho voornemens is in onderhandeling te treden met de houders van Spaansche schuldbrie ven over de quaestie van de betaling der coupons van de buitenlandsche schuld. Het blad gelooft, dat de Spaansche gezant in Londen de noodige instructies dienaangaande zal ontvangen en het hoopt dat deze slagen zal, eenige maatregelen te treffen, die de rechtvaardigheid en het crediet van Spanje geen schande aandoen, maar loch ook in verhouding zijn tot den hoogst moeilijken financieelen toestand. Het leger is nu gereorganiseerd en in twee corpsen verdeeld. Het eerste is onder bevel van Moriones geplaatst, die de generaals Colorno en Catalan onder zijne bevelen heeft. Dit corps zal in Navarra opereeren. Het tweede corps is onder bevel van generaal Ceballos geplaatsl en onder hem slaan de generaals Rossell en Reyes, terwijl de cavalerie door generaal Tassara gecommandeerd wordt. Dit corps zal als observatie-corps in de Ebro-districten gebruikt worden. Cü-root-Britannië. In het Lagerhuis werd Donderdag door den heer Gurney de tweede lezing der bill betreffende den eeredienst in de Anglicaansche Kerk voorge steld. De heer Hall stelde de verwerping der hill voor, welke door den heer Gladstone met warmte bestreden werd. De voortzetting der discussie is op Maandag bepaald. De heer Bourke gaf oJ> een vraag van den heer Whalley te kennen, dat de slavenhandel op de oostkust van Afrika weder aanmerkelijk toe neemt. Hij gelooft ook dat tusschen Egypte en Abys- sinië handel in slaven wordt gedreven; deswege zijn verloogen tot den Khedive gericht, die maat regelen genomen heelt.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2