Ministers van Financiën particuliere entrepots voor alle soorten van goederen worden opge richt, mits de daartoe bestemde lokalen vooraf zijn goedgekeurd. In gemeenten waar slechts de opslag van éene of meer bepaald aangewezen soorten van goederen in particulier entrepot is toegestaan, kan die .gunst voor andere goederen niet worden verleend dan met machtiging des Ministers. Evenzoo kunnen voor de daarvoor vat baar verklaarde goederen fictieve entrepots wor den gevestigd in alle gemeenten waar een publiek entrepot bestaat. Waar dit laatste het geval niet is, moet voor elke goederensoort in het bijzonder vooraf des Ministers vergunning worden gevraagd. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Bloemendaal c. a. (residentie Haarlem) in de zevende klasse gerangschikt. Aan de Moerdijksche Stoombootreederij, te Moerdijk, is met intrekking der beschikking van 20 December 1873, tot wederopzegging, vergun ning verleend voor een stoombootdienst tot ver voer van personen, goederen, vee en geldswaarde tusschen Moerdijk, Piotterdam en Bommel, en tot het sleepen van schepen op de rivieren en stroomen in de provinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Axel van 7 dezer: De naburige gemeente Koewacht was gisteren getuige van eene gruweldaad. Een oppassend en alom geacht landbouwer A. Geerts, met zijn broeder in het hooi werkende, werd door een geweer schot van het leven beroofd. Iemand, in de nabuurschap woonachtig, die aan de zuster der beide broeders een huwelijksaanzoek zou hebben gedaan, doch daarop, met medewerking der broeders, een weigerend antwoord moet hebben bekomen, wordt als de vermoedelijke dader aan gewezen; althans die persoon is niet te vinden en denkelijk naar het naburige België gevlucht. De internationale Commissie voor het vervaardigen van den meter heeft, zooals bekend is, bepaald, dat al de standaards, voor de verschillende natiën bestemd, uit dezelfde staaf, beslaande uit een legering van platina en iridium, moesten getrokken worden, en dat die staaf de meest mogelijk gelijke vermenging der beide metalen moest uitmaken. De stukken platina en iridium werden bij hoeveelheden van 10 kilogr. gegoten. Deze deelen van 10 kilogr., na behoor lijk te zijn gebroken en gemengd, werden tot stukken van 80 kilogr. saamgesmolten, welke tot staven werden getrokken en tot kortere ge smeed, bestemd om er de nationale meters van te vervaardigen. Deze verbazende bewerking is den 13den Mei volbracht in 't bijzijn van een 40-tal belanghebbenden, waaronder men mannen als Struve, Miller, Leverrier, Becqeral enz. op merkte. De Engelschman Mathey leverde de 250 kilogr. stoften er toe benoodigd, die een uitgave van 125000 gulden vorderden. Reeds 45 bestel lingen van den meter, tegen 1700 gulden per stuk en van de kilogr. tegen 1750 gulden per exemplaar, zijn gedaan. Bij het smelten werd de hitte voortgebracht door een mengsel zuurstof- en waterstofgas. Herhaaldelijk werden klachten inge- leverd, dat aardappelen waren ontvreemd van vaartuigen, die deze vrucht van het Westland aanbrachten, bestemd voor Engeland. Thans hebben de brigadier-majoor A. Van Pelt en de brigadier B. Tilly (van de Rijksveldwacht) een schipper be trapt, terwijl hij bezig was, tusschen Delft en Overschie, uit elke mand die hij geladen had eene hoeveelheid aardappelen te nemen, tot omtrent 2 kinnemanden gevuld waren. De ontvreemde aardappelen zijn door genoemde ambtenaren te Overschie aangehouden en in beslag genomen. Op den 6den Mei 11. waren drie man nen van de Maatschappij voor straatreiniging, te Amsterdam, werkzaam op het Jonas Daniël Meijerplein. De eerste was belast met het leeg scheppen van een stadsriool, de tweede, van een kleinen put, de derde met het schoonmaken der straal. De eerste had zijn kruiwagen vol geschept, den beugel over de opening gelegd en den wagen naar den wal gebracht. Terugkomende zag hij bij het afdoen van den beugel, een armpje en hoedje in den put. Vreeselijk ontsteld riep hij een kameraad rnet groote moeite werd, na een haak in de kleederen gestoken te hebben, het kindje naar boven gehaald; geneeskundige hulp werd dadelijk verleend doch te vergeefs, daar hoewel in den beginne de verschijnselen niet onrustbarend waren, het kindje l'/2 dag later stierf. De werkman aan den put, sedert 13 jaren bij de Maatschappij werk zaam en als een der beste beambten aange schreven, stond Woensdag terecht beschuldigd van onwilligen manslag. Zijne verdediging kwam hierop neer, dat vroeger voor het leegmaken van groote putten twee mannen gebruikt werden en een van hen zich, gedurende het openstaan van den put, daarvan nooit mocht verwijderen; dat thans die tweede man was afgenomen en men gewoon was bij het wegrijden van den krui wagen den beugel over de opening te doen; dat hem nimmer een order was gegeven een riool onbewaakt open te laten staan. Door twee hoogere beambten der Maatschappij werd dit be weren bevestigd. De rechtbank vereenigde zich daarmede ook geheel en sprak den beschuldigde vrij, in strijd met het 0. M., dat van oordeel was, dat de beschuldigde door groote onvoor zichtigheid oorzaak was geweest van den dood van het kind, daar hij, ook al was de order hem niet gegeven, wist hoe gevaarlijk het was den put onbewaakt open te laten staan en dat dientengevolge veroordeeling had gevraagd tot 2 maanden een zame opsluiting en f 25 boete. INGEZONDEN. liet Weener Dames-Orehest. Het gering aantal toehoorders der Weener Dames getuigde voorzeker niet van de warme belangstelling door het Leidsch publiek in haar gesteld. De Gehoorzaal was Woensdag-avond lang niet goed bezet, laat staan (link, 't geen toch bij eene dergelijke gelegenheid wel het geval had mogen zijn. Maar wat kon het publiek aanleiding geven om van zulk een concert geen gebruik te maken Tijd of geld moeten ontbroken hebben, want er bestond geen enkele reden om van genoemd orchest de beste verwachtingen niet te durven koesteren. De lof was den Weener Dames reeds in onze stad vooruitgegaan, daar iedereen in het Alg. Hbld. van onlangs een recensie heeft kunnen lezen, welke bleek onpartijdig en tevens zeer juist te zijn, zoo spoedig men slechts den een of den ander, die ze in Amsterdam had gehoord, daarnaar informeerde. En een paar dagen nog van te voren beval het Leidsch Dagblad een bezoek aan het Weener Dames-Orchest ten zeerste aan en wees het op al het schoone, 't welk dal orchest ons terecht te genieten zou geven. Welnu, kies nu onder de toehoorders van Woens dag-avond er u éen uit en vraag hem zijn oordeel over de uitvoering der nummers. Wanneer hij slechts eene geringe muzikale opvatting bezit, zal zijn oordeel gunstig, zelfs zeer gunstig zijn. Hij zal u wellicht tevens de opmerking maken dat enkele tempo's een weinig te snel ot te langzaam waren genomen; dat enkele instrumenten het piano of forte meer in aanmerking hadden kun nen nemen (fouten waaraan andere vereenigingen zich ook wel eens schuldig maken), maar over het algemeen zal hij de stiptheid en juistheid, waar mede het programma werd uitgevoerd, ten zeerste roemen. Het programma bevatte veel schoons. De nieuwe wals van Strauss „Wiener Blut"; „Méditation sur le Prélude de Bach"; „Traumbilder" van Lurnbye; „Souvenir de Don Sébastien", solo voor Violoncel; „Adagio et Rondo", van Vieux- temps, solo voor viool„Les cloches du Monastère", van Lefebure Wely, solo voor Citer, en de beide ouvertures „Dichter und Bauer" en „Martha"; al deze nummers werden tot groote voldoening van het publiek, onberispelijk uitgevoerd. Bijzondere lof komt toe aan de solisten mej. Rudolphine Epstein, mej. Eugénie Epstein en mej. Marie Knebelsberger, terwijl de Fluitiste niet onvermeld mag blijven. De „Marche Horigroise" van Wo- hanka viel om den karakteristieken aard zeer in den smaak. Mw. Schipeck scheen voor hare taak zeer goed berekendzij dirigeerde met juistheid, rnet vastberadenheid en om mij zoo uit te drukken met mannelijkeri moed. In verdere détails wil ik niet treden, ik laat dit over aan de verslaggevers der drukpers. Alvorens te eindigen, wil ik den wensch uitspreken, dat de Weener Dames mogen besluiten, om voor een tweede maal Leiden met een bezoek te komen vereerenik ben wel zeker dat de zaal alsdan goed bezet zal zijn. Het publiek onderzoekt nu eenmaal eerst en wacht de eerste uitvoering af, om dan bij eene tweede tegenwoordig te zijn. Zoo iets is ons publiek eigen; de Zweedsche Da mes kunnen dit getuigen. Wanneer nu pogingen worden aangewend om de Weener Dames voor een tweede maal te doen optreden, zullen zij van haar kant minzaam genoeg zijn om aan die roepstem gehoor te geven mits het publiek goed opkome. Voor het overige vergezellen, hen mijne beste wenschen op hare verdere kunst reis en hoop ik, dat zij op andere plaatsen en bij, eene eventueele wederoptreding alhier, betere en ruimere recettes mogen maken dan Woensdag in de Gehoorzaal het geval is geweest. Ter ge ruststelling van het Leidsche publiek zij, voor een bezoek aan de Zaal, medegedeeld, dat de warmte dien avond draaglijk was, dank de goede zorgen voor ventilatie. J. S. Leiden, 9 Juli 1874. Wij gaven gisteren geen verslag van deze uitvoering, niet omdat zij zulks niet verdiende, maar omdat de redactie gteue uituoodigiug had ontvangen. JtED. Mijnheer de Redacteur, De bewoners der beide Vrouwenstegen beklagen zich ten zeerste over de schade die zij ondervin den, door de stremming der passage veroorzaakt door de afsluiting van de brug. Wel is waar is daar eeri pontje, om de passanten over te zetten, maar door de kleinte van het pontje in verhou ding tot het drukke verkeer wordt maar zeer gebrekkig voorzien in de behoefte, waardoor daar dikwijls gedrang plaats heeft, en menigeen besluit liever om te loopen, dan zich bloot te stellen aan het gevaar van in het water te worden gedrongen; (als er met de kermis geene andere maatregelen worden genomen komen er bepaald ongelukken) hierbij kornt nog dat de overzetter des avonds na acht uren (zooals hij zegt) niet verplicht is over te zetten dan tegen betaling, en na elf uren in het geheel niet meer, alles tot schade der neringdoenden in den om trek. Zou er geen middel zijn om zoowel de neringdoenden voor schade te vrijwaren als het gevaar voor rnenschenlevens te voorkomen? Im mers ja 1 Door het leggen van een noodbrug. Die noodbrug was gemakkelijk te maken en behoefde zooveel niet te kosten. Door het leggen van drie of vier pramen evenwijdig van elkander en op zekere breedte gedekt rnet stevige gekoppelde planken bij wijze van schipbrug, en aan beide zijden, van leuningen voorzien, zou de passage voor voet gangers geene belemmering rneer ondervinden; en het gevaar voor het in het water dringen (voornamelijk rnet de kermis als wanneer het gewoel aldaar het drukste is) zou zijn weggenomen. Tegen dit denkbeeld zou kunnen worden aan gevoerd dat daardoor de doortocht voor vaartui gen zou worden belemmerd, maar dat bezwaar is denkbeeldig. 1°. Is door het begin der repa ratie feitelijk opgehouden de doorvoer van vaar tuigen rnet staanden mast, omdat de brug bestemd is te worden vaste brug; 2°. is daar ter plaatse weinig doorvoer, dan alleen Zaterdag voor de boomkweekers, maar dan bestaat toch ook voor hen gelegenheid langs de zijde der Borstelbrug aan de Boommarkt te kunnen komen; dat rnag nu minder aangenaam zijn, doch door dien maat regel kan niet alleen schade voor neringdoenden, maar, wat het zwaarste weegt, gevaar voor rnen schenlevens worden voorkomen. W'xK. BUITENLAND. FYanbrij li. Gisteren is bij de Nationale Vergadering een boodschap van den President ingekomen. De inhoud komt hierop nederMac Mahon staat boven eiken strijd. De wet van 20 November kende hem rechten toe, van welke hij slechts in het belang vari het land gebruik zal maken. „Gij hebt zeide hij

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2