LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4421. A0. 1874. Zaterdag II Juli. OPTOCHT 3 OCTOBER. D PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln L40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. rRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17«. Grootere letters naar plaatsruimte. In verschillende nummers van dit dagblad is reeds door velen gewezen op het wenschelijke den dag van 3 October niet ongemerkt te laten voorbijgaan, en het groote belang voor Leiden dat het in dezen niet achtersta bij de overige steden die op feestelijke wijze de plaatselijke her- inneringsdagen uit den strijd tegen Spanje hebben herdacht. Vele voorstellen van verscheiden aard zijn ge daan, zonder dat men zich tot nu toe in eenig vast plan rnag verheugen. Intusschen willen we er nog een voorstel bijvoegen dat, al munt het niet uit door nieuwigheid, echter zich toch om vele redenen aan de aandacht der burgerij aanbeveelt. Wij bedoelen een historisch-allegorischen optocht, te houden door de burgerij. Een optocht is ge woonlijk een middelpunt voor een dergelijke feest viering en de meeste steden hebben dan ook hunne historische herinneringsdagen met een optocht herdacht. Buitendien, de burgerij kan thans zelve eens loonen welke krachten zij bezit en daarbij heeft de Leidsche geschiedenis onder werpen te over, die hiertoe geschikt aanleiding kunnen geven, terwijl de stad zich tevens mag verheugen in het bezit van velen, die niet zonder vrucht geschiedenis hebben bestudeerd, allen rede nen die^ naar onze meening tot aanbeveling strek ken bovendien een optocht trekt vele vreemde lingen, iets dat in onze dagen van materieel voordeel zeker ook niet onverschillig is. Wij "wenschen hier intusschen alleen eenige hoofd punten voor een dergelijke feestviering op te geven, het aan de Leidsche historici overlatende het plan uit te werken. Het eerste gedeelte van dien optocht zou kun nen bestaan uit enkele groepen, welke b. v. kunnen voorstellen de Leidsche burgers en schutters uit den tijd van het beleg, verder de hoofdpersonen uit die dagen, de Watergeuzen en hun aanvoerder Boisot; de Leidsche schutters uit de middeleeuwen in hun zeker pittoresk costuum en die uit de'17de en 18de eeuw en uit den tijd der Bataafsche repu bliek zouden dien optocht kunnen sluiten. Het tweede gedeelte, waaraan wij vooral zouden wen schen dat door werkgevers en werklieden werd deelgenomen, zouden wij samengesteld willen zien uit eene allegorische voorstelling, op verschil lende wagens, van de beroepen en bedrijven, die Leiden ten allen tijde hebben doen bloeien: 1°. voor stellende de wol- en lakenindustrie met wolkam mers en lakenscheerders uit de verschillende tijd perken 2°. de landbouw en veeteelt3°. de ijzerindustrie; 4°. de katoenindustrie (hier zou men b. v. aan kunnen toevoegen een groep Java nen, in Leidsch fabrikaat gekleed) 5°. de druk pers; 6°. kunst en wetenschap, en eindelijk 7°. de stedewagen met de gewone allegorische attributen. Indien de verschillende categorieën der bevol king zouden willen medewerken, en indien vooral de industrie het hare zou willen bijdragen, zou misschien een dergelijke optocht naar eisch kunnen slagen buitendien, de werkman zou daaraan goed kunnen deelnemen en de breede zoom der bur gerij, die een groot staatsman zoo terecht de kracht der natie noemde, zou door haar mede werken kunnen toonen, dat de apathie en liefde loosheid voor de historie der stad die te Leiden de hoogere standen kenmerkt, niet tot haar zijn doorgedrongen. Wij hopen intusschen, dat wij ons Ingezonden. ten deze hebben vergist, te meer omdat door algemeene medewerking werkelijk iets goeds en degelijks en voor Leidens historie belangrijks zou kunnen worden tot stand gebracht. Dat zich in dat geval spoedig eene feestcommissie uit alle standen organiseerde, zou zeker de wensch van velen zijn, die het wel meenen met Hollands oude academiestad. af.tcpÓQO. LEIDEN, 10 Juli. Hedenmorgen had alhier de jaarlijksche open bare les plaats op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs '1ste klasse, voor meisjes, hoofd onderwijzeres mej. A. J. W. Renssen. Behalve de burgemeester en wethouders, waren eenige leden der schoolcommissie en vele belangstellenden daarbij tegenwoordig. Na afloop der les werden aan de volgende leerlingen prijzen toegekend lstc klasse. M. Japikse, C. J. Pleyte, E. J. J. VanStuwe, K. M. Gerlings, A. A. M. E. Visser. 2de klasse. M. O. De Bruyu Kops, C. M. Rüinke, E. A. Rudolph, C. Sparcnhcrg, C. H. De Neve, S. Ph. De Vassy, J. M. Van Masijk Huizeu v. Rcenen, E." F. Fetin, G. M. Pleyte, J. Reimcringer, F. Van Praag, A. J. O. Zuurdeeg, A. I. Kraal, A. C. Plemp, Al. C. Van Heyst, C. H. De Waal, N. J. van ItersoD, J. De Loos, S. C. Da Rieu, F. E. Heynsias. 3de klasse. E. R. Vos, C. W. Feun, F. Koopmans van Boekeren, J. E. H. Van Stuwe, E. Plemp, L. J. Blanken, C. E. W. Van Hettinga Tromp, R. E. Vos, E. C. Knappert, A. M. Stoffels, J. Knappert, W. C. De Neve, E. J. Stallinga, J. E. Ondshoorn, G. E. Kolff, M. H. G. Reimcringer, E. M. Wijnen, D. A. E. Van Ka/A hoven, S. C. Van Loghera, C. P. Bratcl de la Riviere, M. J. Van Diskoeck, J. A. Krantz, W. H. O. Kraal, J. W. C. Van Steeden, J. L. Paters, Al. C. Van Wely, W. J. Viruly. 4de klasse. M. Kist, M. C. Blok, M. A. Rogge, J. M. Greeve, P. S. Maas Geesteranns, M. W. Van Raalte, E. H. De Wal, C. A. W. De Vogel, C. J. H. Roelants, J. E. C. Rudolph, M. E. A. Simon Thomas, S. E. Van Ilartrop, F. J. A. D. De Neve, I. M. Kuenen, J. M. Krantz, A. M. Groene- velt, W. J. De Wal, A. S. A. Van Kaathoven, O. Wilhelmy Damsté. 5de klasse. H. Ph. A. Van Delft, M. J. Du Rica, C. E. Sepp, A. A. Kolff, A. G. Van Dijk, D. E. Bealink, C. S. M. Kuenen, E. H. J. Wijnen, C. M. Van Steeden, S. H. Prins, G. H. Koetser, M. Blanken, S. M. Van Ovcd, B. Corts, C. J. Rijke, E. C. Wijnen, W. Boonacker, C. J. Van Bleys- wijck Ris, G. C. Sijthoff, C. C. Van Oven, E. J. Van Wensen, V. A. De Fremcry, E. J. Van Rhijn, J. M. C. Proot. 6de klasse. J. E. Prio3, M. H. Zirkzee, B. Van Steeden, C. W. Vecfkind, J. Vau Riel, F. C. Bos, C. G. Van Dorsten, M. J. Nicola, C. J. Canter Alta, M. W. Van Grasstek, W. G. Steygerwalt, C. J. Van Wensen, M. W. Maas Geesteranus, A. H. Cohen Staart, A. C. P. Engelhart, E. C. Roelants, E. II. Van Steeden, A. S. Vau Schilfgaarde, G. C. Beyl, M. H. Van der Upwich, C. A. Pijnappel, J. F. J. R. Simon Thomas, W. S. G. Hesse, J. Kraal, A. P. Van Sandick, A. P. P. Kist, M. C. A. Van Steeden, F. C. Vroggink, J. M. De Loos, G. Van Hettinga Tromp, J. P. De Bruyn Kops. 7de klasse. A. L. H. Brutel de la Rivière, A. M. E. Rollandet, J. A. A. M. Desertinc, 1. M. C. Hopman, J. AI. U. Brutel de la Rivière, L. J. F. M. Vervooren, G. F. Vos, J. E. H. Drucker, E. Van Dijk, J. C. Alaas Geesteranus, C. G. M. Van Romburgh, L. H. G. De Vogel, J. Al. J. Van Ilartrop, Al. G. De Waal, H. J. J. Blanken, C. Eigeman, J. J. Van Beeten, L. C. J. De Neve, E. II. Felix, C. M. Dee, A. Al. C. Engel hart, C. II. Keuker, A. J. Van Loghem, G. T. Goudsmit. 8ste klas se. J. E. Van Hettinga Tromp, Al. A. Ter Laag, E. L. Ten Cate, W. Scheller, AI. E. Boogaard, J. AI. Du Rieu, J. Al. Heynsius, Al. A. Arensma, H. C. de Vogel, C. C. J. Helfrich, J. F. Kuiper, Al. J. A. Van Iterson, L. Al. J. J. E. A. Schecpe9. 9de klasse. W. Al. F. J. Swemer, C. J. de Bruyn Kops, A. de Clercq, C. Q. Bamaart, M. E. Pijnappel, I. Al. Kist, C. H. Grecvc, E. W. J. van Loghem, W. J. vau Iterson, A. D. Rinkes, H. J. de Gens, A. Sepp, B. J. Wilhelmy Damsté, E. Al. Rogge. AL D. Felix. 10de klasse. J. C. de Haes, J. Al. Bos, C. A. Du Rieu, D. Andreae. Door B. en Ws. van Den Haag zijn den gemeenteraad voorgedragen voor de benoeming van een hulponderwijzer 4de kl. bij de scholen van lager onderwijs, de heeren C. Van der Waals, S. Kat en N. Van der Walle, allen hulponder wijzers te Leiden. Het Vaderland meldt, dat de directeur van het Kabinet des Konings naar Montreux op reis gegaan is. Volgens particulier schrijven heeft prins Alexander der Nederlanden van den 28sten Juni tot den 5den Juli te Kopenhagen vertoefd en van daar over Malmö zijne reis naar Stokholm voort gezet. Hij werd door de Deensche koninklijke familie zeer hartelijk ontvangen. Prins Frederik der Nederlanden is bij ge legenheid van den doop van zijn kleinzoon te Neuwied, door den Keizer-Koning benoemd tot generaal-overste bij de infanterie met den rang van veldmaarschalk, de anciënniteit gerekend van 1 Januari 1873, en tegerhjkertijd gerechtigd tot het dragen der uniform van het 2de garde regiment le voet om daarbij a la suite te worden gevoerd. De Köln. Zeilung zegt dat dit de eerste maal is dat een vreemde, niet Duitsche Vorst, tot zulk een eerecharge geroepen wordt, een onder scheiding te opmerkelijker, omdat de Keizer toen hij nog Prins van Pruisen was, gelijken rang had, alleen met dit onderscheid, dat deze generaal- overste van de infanterie was. Binnenkort is hier le lande de aankomst te wachten van een Indisch kindergeschenk uit Batavia, voor Z. M. den Koning bestemd, en een prachtig Japansch cadeau, Z. M. aangeboden door Hollanders in Japan verblijf houdende. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal morgen niet plaats hebben. Uit Assen wordt gemeld: Ruim 12000 perso nen hebben het Noordelijk Evangelisch Zendings- feest bijgewoond. Het feest werd door Ds. Segers, van Leiden, geopendna hem trad Dr. Kuyper, van Amsterdam, op en hield eene krachtige en door zijne geestverwanten zeer geroemde rede, waarin hij tot algemeene feestviering opwekte en den zendingsarbeid, waarvoor deze feesten voornamelijk in het leven waren geroepen, krachtig aanbeval. Op de onderscheidene spreekplaatsen lieten zich nog een dertiental andere sprekers hooren, waar onder twee voornamelijk over de binnenlandsche Zendinggenootschappen. De feestredenen werden afgewisseld door gezang, dat, begeleid door flinke hoornmuziek, krachtig en vol door de lommerrijke dreven klonk en een uitmuntend effect deed. Er werd tweemaal gecollecteerd voor onderscheidene Zendingverenigingen; de opbrengst bedroeg om streeks f 1000. Gisteren is van Amsterdam naar Willems oord gesleept Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Band] er massing, commandant de luit.-ter-zee 1ste kl. E. L. Ehnle. Deze bodem zal tegelijk rnet de Pontianak naar Oost-Indië vertrekken, zijnde de zeildag op 15 dezer bepaald. Genoemde schepen hebben beide een sierlijken vorm en zijn geheel aan elkander gelijk. De wapening bestaat uit 1 getrokken kanon 18 c. M., midscheeps gevoerd wordende, en 2 getrokken achterladers van '12 pond, voor de zijden. Dr. T. C. Winkler, conservator bij Teylers Stichting te Haarlem, is dezer dagen benoemd tot buitenlandsch correspondent van de „Geological Society" te Londen. Naar men verneemt zijn de aanvragen van onderofficieren, om voor 2den luit. bij de infanterie in Oost-Indië in aanmerking te komen,, zoo talrijk, dat in November e. k. nog een tweede exarnen, zoo gewoon als verlicht, zal gehouden worden. Gisteren is te Amsterdam, ria afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer F. J. Van den Bere, geboren te Delft. In alle gemeenten waar een publiek entrepot gevestigd is, kunnen zonder tusschenkomst des

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1