Door den Nederlandschen consul-generaal in Portugal is de heer F. Fricke aangesteld tot zijn vice-consul te Oporto. De heer J. L. Kuinders is erkend en toe gelaten als consul van Chili te Amsterdam, op den voet van Nederlandsch onderdaan. Gemengd Nieuws. Voor het kantongerecht te Deventer stonden gisteren 6 personen terecht uit de ge meente Holten, onder welke zich bevonden de burgemeester, diens zoon, de gemeente-klerk en de gemeente-veldwachter, beschuldigd van het in vereèniging van meer dan 4 personen in een open veld op de jacht gaan in gesloten jachttijd. Het gold hier het schieten van een hert, waarvan vroeger is melding gemaakt. Na het hooren der getuigen eischte de ambtenaar van het O. M. voor ieder der beklaagden een geldboete van ƒ40 en bij wanbetaling een gevangenisstraf van 7 dagen, met verbeurdverklaring der geweren en van het ge schoten hert, zoomede in de kosten van het geding. De verdediger der besch., Mr. J. E. G. D. IJssel de Schepper, trachtte te bewijzen dat, daar niemand der getuigen gezien had wie het hert geschoten had, geen der besch. eenige straf kon opgelegd worden, terwijl hier ook geen sprake kan zijn van een wanbedrijf, als door het Openbaar Ministerie was omschreven, wijl pleiter de bewijzen overlegde, dat ieder der beklaagden een consent had van den Commissaris des Konings in Overijsel om op schadelijk gedierte te jagen, hetwelk daar ten allen tijde toch geoorloofd is. Pleiter concludeerde tot hunne vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a. s. Uit Haastrecht wordt gemeld: Dins- dag-avond ging een landbouwer melken en werd, zonder dat hij het gewaar werd, gevolgd door zijn driejarig dochtertje. Eenige oogenblikken daarna kwam zijne vrouw naar het meisje vragen en vond het in de sloot liggen. Dadelijk haalde zij het er uit, doch alle teekenen van leven waren reeds verdwenen. Gistermiddag is te Rotterdam een tienjarig knaapje aan de Oostbrug in het water gevallen en verdronken. Men meldt uit Oosterhuizen: Vroeger is melding gemaakt van de overblijfselen van een reusachtig dier, bij het werken aan de aardebaan voor den Oosterspoorweg gevonden. Het gevondene is afgestaan aan een oudheidkundige te Haarlem, die na onderzoek verklaard heeft, dat het een kies of kaak is van een olifant uit de voorwereld. Het voorwerp heeft nog al eenige waarde, zoodat de arbeider er een aardig sommetje voor ontvangt. Gisteren in den vroegen morgen ont stond te Hoorn, waarschijnlijk door het zeifont- branden van vuurwerk, brand in den winkel van den heer "Westenburger. Gelukkig werd door snelle en krachtdadige hulp der buren de brand spoedig bedwongen zonder meerder onheil te veroor zaken, dat zeker anders niet ware uitgebleven, daar een groote voorraad buskruit, vuurwerk, lucifers enz. in den winkel aanwezig was. Niet van belang ontbloot voor de vioolspelers is de volgende opmerking van Laborde. Wanneer men een weinig was tusschen de vingers tot een koordje rolt, en men bevestigt dit zeer zacht, zonder dus sterk te drukken, over de snaren op de kam der viool, zoo worden de tonen ook der meest krassende viool veel zachter en aan genamer. De speler kan de dikte van het was- koordje naar welgevallen wijzigen. Gistermiddag te 1 uur ontstond te Amsterdam brand in het bovengedeelte van een huis, op den hoek van het zoogenaamde Papen eilandje en de Noordermarkt. De bovenverdieping, ingericht tot kastenmakerswerkplaats, is geheel uitgebrand, ondanks de spoedige hulp van een 5-tal brandspuiten. De brand was binnen een paar uren gebluscht. Dinsdag zat te Deventer een kind van bijna een jaar aan een tafel in de onmiddellijke nabijheid van een kan heete koffie, die door de kleine werd omvergetrokken, met het ongelukkig gevolg dat het den inhoud over het lijfje kreeg en daardoor zulke lievige brandwonden bekwam, -dat het reeds des nachts overleden is. Een moeder met een zuigeling op den arm en een twaalfjarig dochtertje aan de hand namen Dinsdag plaats op de bank der beschuldigden voor het prov. gerechtshof in Noord- Holland. Moeder en dochter werden beschuldigd van verschillende diefstallen te hebben gepleegd gedurende de jaren 1873 en 1874 ten nadeele van manufacturers te Amsterdam. Op zoogenaamde lappendagen namelijk maakten moeder en dochter zich in de manufactuurwinkels daaraan schuldighet dochtertje nam van uitstallingen op de stoepen van kooplieden vele goederen weg, die door de moeder, hoewel deze de afkomst wist, geheeld werden. Door een aangifte van een winkelier, van wiens uitstalling lapper. katoen gestolen waren, was men de beschuldigden op het spoor gekomen. Die lappen werden beleend in eene bank van leeningde bankhouder koesterde argwaan omtrent de afkomst der goederen, en riep de hulp der politie in, waarop het meisje, dat de lappen ter beleening aanbood, aangehouden, naar haar naam gevraagd en hare moeder ontboden en de woning van deze onderzocht werd, waarbij een menigte goederen gevonden werden, verdacht van door diefstal verkregen te zijn. De besch. beken den de schuld aan de haar ten laste gelegde feiten. Zeven-en-dertig getuigen waren in deze zaak ge dagvaard. Gisteren eischte het O. M., de feilen bewezen achtende, voor de moeder veroordeeling tot 7 jaren tuchthuisstraf en voor het dochtertje opsluiting in een verbeterhuis gedurende 4 jaren. Mr. Tydeman achtte verscheidene diefstallen onbe wezen en vroeg voor de eerste beklaagde cellulaire gevangenisstraf en voor de tweede vermindering van straf. Aanstaanden "Woensdag uitspraak. BUITENLAND. Frankrij k. De heer Lucien Brun ontwikkelde gisteren in de Kamer zijne interpellatie en las het manifest van den graaf van Chambord voor. De uiterste rechterzijde betuigde hem haren bijval. De spreker herinnerde vervolgens aan het manifest van den keizerlijken prins en aan de artikelen van den Figaro. De Minister de Fortou verklaarde, dat het manifest van Chambord onvereenigbaar is met de wet van 20 November. Hij herinnerde verder aan de maatregelen, die het Kabinet genomen heeft tegen de Bonapartisten en radicalen. Daar uit blijkt, dat het besloten is het gezag van Mac Mahon tegen eiken aanval, van wien ook, te ver dedigen. Achtereenvolgens werden nu verscheidene moties voorgesteld, zooals een door Lucien Brun en eenige anderen, uit naam der legitimisten; door De Kedrel, uit naam van de rechterzijde; door Paris, uit naam van het rechter-centrum door Albert Grévy, uit naam van de linkerzijde. De minister de Cissey verklaarde, dat het Gouver nement zich vereenigde met de motie, door den heer Paris voorgesteld, aldus luidendeDe Kamer, besloten het aan Mac Mahon, President der Republiek, voor zeven jaren opgedragen gezag krachtdadig te ondersteunen en het onderzoek der constitutioneele wetten zich voorbehouden de, gaat over tot de orde van den dag. De Kamer heeft het eerst gestemd over de motie van Lucien Brun c. s„, luidende: De Vergadering, het debat over de wet van 20 November ter zijde stellende, betreurt den maatregel, door het Ministerie (tegen de Uniongenomen. Deze motie werd verworpen met 379 stemmen tegen 80. Hierop is de motie van den heer Paris, die door het Gouvernement was aangenomen, verworpen met 3(38 stemmen tegen 330. De heer Dahirel diende toen de volgende motie in: De Verga dering, de partijdigheid afkeurende, waarmede het Ministerie in zijne maatregelen tegen de drukpers is te werk gegaan, gaat over tot de orde van den dag. Generaal Changarnier stelde zijnerzijds eene motie voor, waarbij de Kamer eenvoudig verklaart tot de orde van den dag over te gaan. Deze motie werd aangenomen met 339 stemmen tegen 315. Nadat er gisteravond een Ministerraad was gehouden, heeft het Kabinet zijn ontslag bij Mac Mahon ingediend. De Maarschalk heeft volstandig geweigerd het aan te nemen, zoodat het Ministerie, gelijk het thans bestaat, aan het bestuur blijft. Men zegt dat Mac Mahon heden of morgen een boodschap by de Kamer zal indienen. In die boodschap zou hij te kennen geven, dat hij ge durende zeven jaren het gezag zal behouden, krachtens de wet van 20 November. Tevens zal hij wijzen op de noodzakelijkheid om zijn gezag te organiseeren. De termen van die boodschap zijn intusschen nog niet vastgesteld. De Kamer heeft, gelijk reeds gemeld is, de kieswet voor de gemeentelijke vertegenwoor diging aangenomen. Art. 7, bepalende dat elke kiezer, die getrouwd is, of weduwnaar met kin deren of kleinkinderen, twee stemmen kan uit brengen, is verworpen met 384 stemmen tegen 274. Ter gelegenheid van den vijfhonderdsten ver jaardag van Petrarca's dood zal van 18 tot 20 Juli te Avignon feestgevierd worden. Aan 't spoor wegstation zullen de Italiaansche afgevaardigden van academiën en wetenschappelijke genootschap pen plechtig door de Fransche autoriteiten ont vangen worden, om daarna in optocht naar het stadhuis te trekken. Een stierengevecht zal den 19den plaats hebben in eene groote arena, die 25000 rnenschen kan bevatten; het werkend per soneel daarbij zal bestaan uit de Quadrille van de ex-koningin Isabella. Een concours van muziek uitvoeringen zal met de uitdeeling der prijzen voor verschillende als prijsvraag uitgeschreven ge dichten op den laatsten dag vergezeld gaan. Van het werk des graven van Parijs„His- toire de la guerre civile en Amérique" is thans reeds het derde deel verschenen. Het geheele werk zal uit zeven deelen destaan. Op last van den prefect van politie is te Parijs een kist in beslag genomen die uit België kwam. Het bleek dat ze 10,000 photographieën van de beeltenis des keizerlijken prinsen bevatte. Duitschlancl. Omtrent het ontwerp eener Pruisische Bankwet wordt gemeld, dat er in wordt voorgesteld, op de uitgifte van bankbiljetten een belasting te leggen en de Pruisische Bank wel onder deelne ming van den Staat te behouden, maar toch ook aan die belasting te onderwerpen en de vestiging eener Rijksbank voorloopig aan te houden. Men ziet hieruit eene ontbinding van de Pruisische Bank als Staals-inslelling tegemoet. Want al moge de Staat nog voorloopig aan de Bank deel nemen, zal dit toch wel ophouden zoodra er een Rijksbank is opgericht en dan wordt de Pruisische Bank van zelf een particuliere instelling, aan wier papier geen prerogatief meer verbonden is. Met de internationale landbouw-tentoonstel- ling te Bremen is men, wat het rinancieele betreft, niet gelukkiger dan met de Weener tentoonstelling- des vorigen jaars. Het tekort wordt begroot op 56,000 a 84,000 mark. Bij den wijbisschop Janisczewski en den deken Grandke, te Posen, heeft dezer dagen eene huiszoeking plaats gehad. Naar hetgeen van daar wordt gemeld, was het te doen om een stuk in beslag te nemen, waarin de Paus aan den wij bisschop volmacht heeft gegeven, om, tengevolge der gevangenschap van den aartsbisschop, het bestuur over het bisdom waar te nemen. Janisczewski kwam er rond voor uit dat het stuk bestond, maar het is niet gevonden. Het Gemeentebestuur en de burgerij te Straatsburg houden zich ijverig bezig met de quaestie over den aanleg eener haven, vooral nu de Keizer gunstig er voor gestemd is. Reeds wordt er druk gespeculeerd op gronden in het noordwestelijk gedeelte der stad, met het oog op- de uitbreiding van het spoorwegstation, waar mede naar alle waarschijnlijkheid in het aanstaande voorjaar zal worden begonnen en die met het havenplan in verband staat. Ten opzichte van het slation beslaat echter éen punt, waaromtrent nog niet alle moeilijkheden zijn opgelost, namelijkde lijn Parijs-Weenen en de Zwitsersch-Nederlandsche lijn elkander zoodanig te doen kruisen dat op beide het verkeer altoos geregeld kan doorgaan. Te dien einde moet de eene lijn voor een gedeelte over een viaduct boven de andere aangelegd wor den, doch omtrent de hiertoe vereischte hoogte schij nen strategische bedenkingen le bestaan. Tegelijk met dien bouw wil men aan de zuidzijde der stad een groot goederen-station aanleggen, terwijl men de haven wil brengen aan den noordooslelijken hoek der tegenwoordige omwalling. Daar er dus drie belangrijke punten van verkeer zullen zijn; is het nu de vraag, of deze door een zoogenaamde-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2