en Leersum; aan Mr. P. Dijckmeester, op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli, eervol ontslag verleend als subst.-officier van justitie bij de arrond.- rechtb. te Tiel; Pb. H. Taddel, thans adjunct muntmeester, belast met de tijdelijke waarneming der bétrekking van muntmeester aan 's Rijks Munt. -. (iemengd Nieuws. Te Papendrecht had Maandag een droevig ongeluk plaats. Terwijl een schipper zich voor eenige oogenblikken van zijn op stroom liggende aak met het roeibootje naar den wal begaf, viel zijn zesjarig kind al spelende in den sterken stroom. De moeder, het gevaar ziende, was door een gebrek aan de roeiboot niet in staat den kleine eenige hulp te bieden. Reeds een half uur later werd de drenkeling aan de van smart bijna .waanzinnige moeder teruggegeven. Tegen den heer Hasselman, predi- kant bij de hervormde gemeente te Den Ham, is bij de rechtbank te Deventer een aanklacht ingesteld wegens honende en lasterlijke uitdruk kingen, gebezigd in de namiddag-godsdienstoefe ning van 21 Juni jl., tegenover een pasgetrouwd paar, dat van den predikant de inzegening van het huwelijk verwachtte. De komeet, die sinds eeni gent ij daan den noordelijken hemel zichtbaar is, zal dagelijks in glans toenemen, tot den 22sten dezer, wanneer zij haar kortslen afstand (27,000,000 Eng. mijlen) van de aarde zal hebben bereikt. Zij werd ver leden week ook in Hindostan waargenomen, waar zij den inboorlingen groole vrees voor naderende rampen heeft aangejaagd. Omtrent de belangrijke „vangst," welke de politie te Amsterdam heeft gedaan in zake het geheime speelhuis, wordt nog medege deeld, dat de commissaris van politie, de heer Vernée, zeer veel bereidwilligheid heeft onder vonden van een der burgers, die zijn huis voor hem benevens een inspecteur en agent beschik baar stelde, ten einde door een achterraam zooal niet veel te zien, dan toch des te meer te hooren. Toen de commissaris en zijn beide getuigen op die wijze genoeg hadden vernomen, gingen zij bij verrassing de tapperij binnen, ijlden naar de boven kamer en legden daarbij beslag op de speelbank, dobbelsteenen enz. Dit alles, en wel bijzonder het bezoek aan de bovenkamer, ging zoo snel in zijn werk, dat degeen, die achter de toonbank stond, geen tijd en besef had om op den achter de tap kast verborgen schelknop te drukken, ten einde de heeren spelers, als naar gewoonte, te waar schuwen wanneer men onraad meende te bespeu ren. In geen 20 jaar was het der Amsterdam- sche politie gelukt, dergelijke overtreders op heeler daad te betrappen. In 1S69 was dit het laatst te Haarlem het geval. Maandag gaf een hoogbejaarde vrouw, op de Stroomarkt te Amsterdam woonachtig, een zeldzaam bewijs van tegenwoordigheid van geest en kloekheid tevens. Een koopman bood haar zeemlederen lappen te koop. Zij kocht er een van en betaalde den man met een gulden. Nauwe lijks was hij vertrokken, of zij bemerkt dat hij haar behendig een gouden horloge met ketting ontstolen had. Onverwijld begal het vrouwtje zich met vluggen voet naar het station van den Hollandschen spoorweg, in welke richting hij zich van haar verwijderd had. Daar gekomen vond zij hem echter niet. Terugkeerende ontmoette zij hem gelukkig nog op den Haarlemmerdijk zonder be denken nam zij hem onder den arm, hield hem stevig vast en wist hem zoolang aan de praat te houden, totdal zij de gelegenheid had hem in handen der politie over te leveren. Zekere L., arbeider bij den landbou wer K., te Bodegraven, had jl. Vrijdag het onge luk, door het breken van een touw (een voor binder), van een voer hooi te vallen; twee dagen daarna is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Maandag is te Edam een brand uit gebroken in een broodbakkerij, die geheel is afgebrand. De belendende gebouwen hebben groote schade bekomen. Door spoedig aangebrachte hulp heeft de brand zich niet verder uitgestrekt. De oorzaak er van is onbekend. 'In de bekende gaszaak van J. J. S. in Den Haag, heeft gisteren advocaat-generaal Mr. Romer in den Hoogen Raad zijne conclusie voorgedragen. Hij kon zich met het voorgedragen middel van cassatie niet vereenigen. Naar zijne meening bracht het bezit van de geleidebuis niet mede het bezit van gas, en iedere hoeveelheid daarvan, langs een anderen weg verkregen dan den door den eigenaar bestemden, bracht het uit diens bezit in dat van den verbruiker. Dit achtte advocaat-generaal wel degelijk arglistige weg neming. Hij kon zich met de feitelijke beslissing door het Hof van Zuid-Holland gegeven wel ver eenigen en concludeerde tot verwerping van het beroep tegen het arrest van het Hof ingesteld. De Hooge Raad zal 21 dezer uitspraak doen. De acclimatatie-tuin in het Bois de Boulogne te Parijs heeft een belangrijke aanwinst gedaan in een curieus dier, namelijk een wit olifantje, dat niet grooter wordt. Het is slechts een meter hoog en weegt 100 kilogram. Het verhaal dat Rochefort zijn Lan- terne te Rotterdam zou voortzetten, blijkt thans ongegrond te zijn. Het eerste nornrner is te Londen verschenen. Het is weder tegen het keizerrijk ge richt. Rochefort belooft in het volgende nommer de loyauteit van Mac-Mahon tot het onderwerp zijner beschouwing te maken. De eerste aflevering vangt aldus aan: „Het was op een schoonen morgen in de maand April. Ik had zoo juist mijn vader vermoord. Twee mijner kinderen lagen te stuiptrekken in hun strijd tegen den hongerdood, terwijl ik gezellig aan mijne tafel zat, omringd door de gestolen zilveren ornamenten van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en uit den heiligen altaarkelk een licht moezelwijntje dronk, dien ik ieder bijzonder kan aanraden. Juist maakte ik mij gereed om uit te gaan om eenige monstransen te gelde te maken, welke ik den vorigen dag uit de Notre-Dame had gestolen. Ongelukkig echter had de handelscrisis haar hoogste punt bereikt, zoodat het slechts met moeite gelukt was 300,000 fr. te krijgen voor de bronzen sieraden, die ik Thiers had geroofd. De 600,000 franken, welke ik uit de Bank had genomen, waren natuurlijk reeds lang in zwelgpartijen verbrast en ik dacht er nu aan om door een strooptocht onder de schilderijen op het Louvre weder eenig geld te krijgen, toen de post mij een brief bracht. Deze bevatte een bankbiljet van 1000 franken en de volgende woor den „zoo wreken zich de Bonapartes." De gift kwam van keizerin Eugenie, die van mijne geld verlegenheid had kennis gekregen." Rochefort beweert dat, hetgeen hij hier schertsend neerschrijft, hem inderdaad door zijne vijanden is verwelen. Geld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 29 Juni tot 4 Juli 1874. Het gewone verschijnsel dat de zoogenaamde Juli-coupon, de rente en de ailossirigen die op 1 Juli betaald worden, voor een groot deel worden belegd, heeft zich ook nu weer vertoond en het is vooral daaraan toe te schrijven, méér dan aan om andere redenen vermeerderden handel, dat de beurs in de afgeloopen week eenige levendig heid vertoonde en de prijzen der solide fondsen, die tegenwoordig voor geldbelegging bijna uitsluitend gekozen worden, eene voor sommige niet onbe langrijke verbetering ondervonden. Onze Nationale Schuld was zoo gelukkig niet; niet orndat men haar niet onder de meest solide mag rangschikken, maar de ministerieele crisis oefent nu grooter en drukkender invloed uit dan men bij vroegere gelegenheden placht waar te nemen. Ook de loop der zaken in Atjin is niet geschikt den lieden een riem onder 't hart te ste ken. In tegenstelling met onze staatsfondsen, die op den prijs der vorige week moesten verliezen, rezen de meeste onzer industrieele waardenKanaal- Maatschappij en Stoomvaart Nederland resp. 23/8 en 2'/s en van onze Spoorwegen: de Hollandsche l3/s, Exploitatie, na het detacheeren van 't divi dend, 4 pCt.; Handelmaatschappij was flauw en verloor ten slotte '/i pCt. De Russische Staats- en Spoorwegfondsen, bleven alle fiksch gestemd en daarvan rezen sommige soorten niet onbelangrijk, zooals de 6de Serie en 4>/2 pCt. van 1860, dieen 0 pCt. 1872 die 'ii pCt.; en van de Spoorwegen de Aarid. eri Oblig. Groote Maatschappij die f 3, Moskou-Smolensk 3/8, Kursk-Charkovv-Azow die 9/ig, Poti-Titlis, Jelez-Orel en Kursk-Charkow, die is, Baltische die f 1 '/2 en Kiew-Brest, die zelfa 17 avanceerden. Wat de laatste betreft, geloo- ven wij dat de prijs kunstmatig is opgeschroefd om weldra weer geducht te vallenPortugal was ook nu weer tot verhoogden prijs geraakt en sluit 3/i pCt. hooger. Ook in Metallieken was meer vraag, waardoor de prijs van Zilveren- zoowel als van Papierrente s/8 steeg. Met de min-solide, de speculatiefondsen, zag 't er bitter slecht uit. 6 pCt. Peruanen verloren l'/4, 5 pCt. '13/4 pCt., Turken liepen, niettegenstaande de coupon geannonceerd is, 3/< achteruit. Men weet trouwens dat elke rentebetaling den financieelen toestand van Turkije in ellendiger staat brengt, en schatten kost, die uit leenen en nog eens leenen moeten gedekt worden. Egypte verflauwde weder J/4, zoo ook Spanjaarden, die zelfs na den vervaltijd der coupon wat de buitenlandsche betreft s/s, de binnenlandsche "/,c pCt. verloren. De overige speculatiefondsen blijven flauw gestemd met gebrek aan handel. De Noord-Amerikaansehe Spoorwegfondsenmarkt was minder geanimeerd dan de vorige week. Enkele soortenUnion Pacific en Erie stegen wel s/!( Chicago North-West en Illinois l3/8 pCt. Denver Pacific 2 pCt. en andere minder; maai de lijst der verliezers was weder zeer aanzienlijk en de daling van sommige zelfs belangrijk. Ver scheiden soorten liepen 13 pCt. terug, Alabama Challanooga viel plotseling 10 pCt.; de niet-be- taling der coupon van Cleveland Mount Vernon deed dit effect 20 pCt. dalen, waarvan slechts 5 pCt. herwonnen werd; Westwisconsin dobberde bij verscheiden pCt. tegelijk en verloor ten slotte nog 10 pCt. Geld op prolongatie blijft ruim en aangeboden tegen 3'/, pCt. BUITENLAND. Frankrij li. De Nationale vergadering heeft gisteren met -462 tegen 254 stemmen het geheele ontwerp-gemeerite- wet aangenomen. Daguet diende liet rapport in over het voorstel Larocheloucauld, Castellan bestreed de voorlezing van het rapport, omdat deze de interpellatie zal doen verdagen. De Vergadering verwierp de voorlezing van het rapportna eene twijfelachtige stemming werd de discussie over de interpellatie Lucien Brun tot heden uitgesteld. Het linker- en rechtercentrum hebben eene motie aangenomen waarbij elke aanval op de macht, aan Mac-Mahon bij de wet van 11 Novem ber 11. opgedragen, verboden wordt. Men leest in het Journal OfficielDaar naar den kant van Bengazi (Tripoli) zich eene ziekte heeft heeft geopenbaard, die de verschijn selen van de pest vertoont, zoo heeft de gezonds- heidsraad te Tunis den invoer, zoowel van de land- als van de zeezijde, van alle voortbrengse len uit Tripoli in Tunis verboden. De Commissie van Dertigen heeft art. 4 van het ontwerp harer subcommissie goedgekeurd. Het bepaalt, dat Maarschalk Mac Mahon uitslui tend het recht heeft de (nieuwe) Kamer van afgevaardigden te ontbinden. Duitscliland. Volgens de Reiclis-courant heeft Bismarck zich vereenigd met het plan der oprichting eener tech nische academie tot opleiding van hoogere spoor wegbeambten en zal het Rijksbureel voor spoor wegzaken alsnu een volledig organisatie-ontwerp opmaken. De instelling zal den naam dragen van spoorweg-academie en op de begrooting voor 1875- een voorloopig bedrag van 10,000 thaler er voor worden uitgetrokken. -De bisschop van Paderborn neemt geen ge noegen in de beslissing der districts-rechtbank. omtrent de betaling zijner boete door een ander,. Dat de som, buiten zijn voorkennis en tegen zijn wil bij den ontvanger voldaan, bij de kas is aan genomen en nu niet aan den betaler wordt terug gegeven dat alzoo een ingezetene die met het vonnis en de geheele zaak niets te maken heeft, eigenlijk de straf zou dragen, dit noemt de bisschop onrechtvaardig en daarom is hij tegen de uitspraak in beroep gekomen. Ten einde zekerheid te erlangen omtrent de vraag of de Beiersche regeering al dan niet aan de bediening van het H. Vormsel door den

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2