en den 2den lull. J. Haver Droeze, beiden van het 2de reg. inf.; te detacheeren bij het depart, v. oorlog den kapt. H. P. L. C. De Kruyff, van. het corps ingen., mineurs en sapp., eervol ontheven van de functiën van eerstaanw. ingen. te Deventer; te bepalen dat de kapt. W. Rooseboom, van het corps mineurs enz., gedet. bij de stafschool, zijn corps zal rejoigneeren, ter wijl hij al dadelijk is gedet. bij den generalen staf, ten einde op te treden als adjunct-chef van den staf en waarn. adjudant van den commandant der 4de div. infanterie. Z. M. heeft benoemd tot ondervoorzitter der commissie voor het afnemen der diplomatieke examens het lid Mr. J. Heemskerk Bz. en tot lid dier commissie Mr. D. J. baron Mackay, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; aan G. Verrijn Stuart vergund zijn notarieele standplaats van Weesp over te brengen naar Amsterdam, en benoemd tot notaris binnen het arrond. Amster dam, ter standplaats Weesp, M. J. Keiser, cand.- notaris te Bergen-op-Zoomtot notaris binnen het arrond. Amsterdam, ter standpl. Amsterdam, J. Paling Lz., cand.-notaris aldaar; aan Mr. A. J. Houck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter plaatsvervanger in de arrond.-rechlbank te Deventer; aan Mr. S. Van Haersma Buma idem, met ingang van 1 September a. s., als subst.-griffier bij het Prov. Gerechtshof in Fries land aan Mr. B. M. Swart eervol ontslag ver leend als subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Maastricht. Z. M. heeft pensioen verleend aan: H. T. Voet, ontv. der dir. bel. en acc., f 856 J. H. J. Copius Peereboom, ontv. der in- en uitg. i\ chten en acc., f 708; A. G. Reighard, ontv. der dir. bel. en acc., f 898; G. Verhoef, wed. J. G. Both, in leven ontv. der dir. bel. en acc., f 933; A. Doore, verific. bij 's Rijks dir. bel. f 967A. Mulder, idem, f 1200; L. M. Van den Wilden berg, comm.-verific. bij idem, f 639. opgehangen, na zulks vooraf tevergeefs met zijn zakdoek te hebben beproefd. Te Amsterdam is in een geheim speel huis huiszoeking gedaan door de politie. De commissaris van polilie Vernée, vergezeld door eenige inspecteurs en agenten, bezochten de tap perij van de wed. Kaspers, in de Oude Kennis- steeg, welke verdacht werd een huis te zijn, waar in het geheim hazardspel gespeeld werd. Hel vermoeden werd bewaarheid. De politie nam bak, dobbelsteenen enz. enz. in beslag. Merkwaardig was het dat de honderden burgers, die voor de deur stonden, hun bijval aan de politie te kennen gaven, door uit te roepen„dat is ferm Uit een bericht in de En SC hedésche Ct. blijkt dat hei gevaar, 't welk de schutters uit Enschedé op den spoorweg bedreigd heeft, niet aan den baanwachter kan geweten worden. Eenige minuten vóórdat de trein van Glanerbeek moest aankomen, passeerde de schutterij den over weg. Toen de helft er over was, naderde de trein een paar minuten vroeger dan gewoonlijk; de baanwachter kon nu niet sluiten; de machinist Gravelotte echter merkte wat er gaande was en met alle krachtsinspanning stopte hij. Uit Maastricht wordt aan hel N. v. d. D. gemeldHier ter stede zijn vereenigd 44 onderofficieren, aan welke 't vergund was zooge naamde buitenmodel-kleeding te dragen. Een in 't begin dezes jaars bij het corps gekomen offi cier vond echter goed den löden Juni die ver gunning in te trekken, met uitzondering van die op het dragen van halve laarzen en verlakte sabel koppels. 't Spreekt van zelf dat dit verhod, aanstonds in werking tredende, bij de onderofficieren, die alzoo noodelooze kosten hadden gemaakt, groote ontevredenheid verwekte. Een hunner, verplicht en gerechtigd als de onderofficieren waren, om zich van hunne niet-dienstige zaken te ontdoen, vond daarop goed in de courant tekoopaanbieding te doen van buitenmodel uniformjassen, pantalons, koppels en laarzen. De chef, in die advertentie eene beleediging ziende van zijn persoon, vond daarop goed aan den onderofficier die de adver tentie had ingezonden, de (niets beduidende) straf van vier dagen politiekamer op te leggen, en, zonder te onderzoeken of, en in hoeverre die advertentie-inzender medeplichtigen had, al de overige 43 onderofficieren op te leggen de straf: 1°. van veertien dagen kwartier-arrest en 2°. van vier strafmarschen, te doen op vier achtereenvol gende Zaterdagen, 's avonds van 6 tot halftien, met gepakten randsel en met slaanden trom, met bepaling: 1°. dat de troep niet mocht gaan langs den kortsten weg, maar langs de hoofdstraten, (opdat de geheele bevolking dat onderofficiers strafpeloton zou zien), en 2°. dat op den marseh niet mocht gerust worden in de nabijheid van eenige herberg of woning. De zaak is ten uitvoer gelegd: onsc.huldigen zijn gestraft, gestraft meteen marsch van 122 pas snelheid in een minuut, langs een hellenden weg, met toelating van 10 a 12 minu ten rust in 't geheel, en gedurende anderhalf uur na zonsondergang. Zoo wordt in Nederland de onderof ficier, die de kern is van het leger, behandeld En, terwijl de onderofficier alzoo wordt behan deld, durft men nog aandringen op algemeene dienstplichtigheid Gedurende de kermis te Harlingen, die gisteren geëindigd is, hadden een orgeldraaier en diens vrouw goedgevonden een kind, dat zij van een derde hadden afgekocht of overgenomen, op straat te laten staan. Het meisje was hun, toen het nog jong was, eene bron van inkom sten geweest, doch credit en debet schenen geen voordeelig saldo meer te balanceeren, vandaar'dat zij het kind aan haar lot overlieten. Een koop man in glas en aardewerk en zijne vrouw, die zelf maar éen kind hebben, besloten daarop de kleine, die ongeveer acht jaar zal zyn, voorloo- pig en hoogst waarschijnlijk ook definitief, tot zich te nemen. De arrond.-rechtbank te Heerenveen heeft uitspraak gedaan omtrent de ongeregeldheden van de 19 beklaagden op den avond en in den nacht van het kroningsfeest te Akkrum. Van de 19 beschuldigden zijn 4 vrijgesproken, 4 veroor deeld voor 3 maanden, 1 voor 2 en tien voor 15 dagen gevangenisstraf, alle Ie ondergaan in eenzame opsluiting. Een der zwaarst gestraften, reeds vertrokken naar Engeland, heeft nog drie andere vonnissen, als éen voor 8 dagen, éen voor 45 en éen voor 15 dagen, alle cellulair. Gisteren is door het Prov. Gerechts- hof te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van twee sigarenfabrikanten, beschuldigd van in de maand Februari 11. brand gesticht te hebben in hun woning, magazijn en werkplaats. Het Hof heeft de schuld niet wettig en overtuigend bewezen geacht en dienvolgens beide beschuldigden vrijge sproken en hunne onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. In de gemeenl e Dalen (Drente) woont een koeherder, die gedurende eene halve eeuw tegen eene kleine bezoldiging deze betrekking heeft waargenomen. Als een bijzonderheid ver dient daarbij vermeld te worden, dat de man van zijne jeugd af vrouwenkleeding heeft gedragen en die nog draagt. Hij lijdt nu aan de ongemakken des ouderdoms; er worden geldelijke bijdragen voor hem ingezameld. Een jong milicien, afkomstig van Veen huizen, is, volgens een bericht in den Courr. de la Meuse, te Maastricht in hechtenis geno men, wegens het schrijveh van een brandbrief aan den burgemeester aldaar. Hij moet reeds be kentenis hebben afgelegd, onder mededeeling, dat hij werkelijk van plan was, gevolg te geven aan de in den brief vervatte bedreigingen, ingeval aan zijn eisch niet voldaan werd. De komeet van Coggia, 47 April te Marseille ontdekt, kan tegenwoordig reeds duide lijk met het ongewapend oog worden waargeno men. De staart is bijna vertikaal naar boven ge keerd; de komeet valt ieder in het oog die den blik van het sterrenbeeld van den Groot en Beer oostwaarts naar beneden keert. Kenners van de sterrenbeelden hebben slechts eene lijn te trekken over en a van den Grooten Beer en over y en (d van den Kleinen Beer de komeet bevindt zich in de nahijheid van hel snijpunt dezer twee richtingen. BUITENLAND. Frankrij L:. De Nationale Vergadering heeft bepaald dat de interpellatie van den heer Lucien Brun aan de orde zal zijn na de behandeling der wet op de gemeentelijke verkiezingen, waarover het debat heden zal plaats hebben. Het blijkt, dal de heer Jules Janin niet, gelijk gemeld is, zijne bibliotheek aan zijne ge boortestad heeft gelegateerd. Zijne uitgebreide boekerij is thans de eigendom van zijne vrouw. Hij heeft een testament gemaakt, in 't geheel éen regel lang. Het luidt aldus: „Mijne zeer geliefde vrouw is mijne eenige erfgename". Volgt de dag- teekening en zijn naam. De weduwe is, naar verzekerd wordt, vast besloten de bibliotheek haars mans later aan het Instituut te vermaken. De dagorder, die Mac Mahon de vorige week tot hel leger heeft gericht en die aller wegen in 't land aan 't hótel der prefectuur werd aangeplakt, droeg te Parijs en elders aan 'thoofd: „Fransche Republiek," en aan den voet„De President der Republiek." Doch in sommige depar tementen hebben de prefecten dien aanhef en die onderteekening op eigen gezag weggelaten. De Siècledie hierop de aandacht vestigt, zegt dat hij voorshands slechts twee departementen wil noemen, waar de prefecten aldus gehandeld hebben Seine-et-Oise en la Manche. De prefect in laatst genoemd gewest is een volbloed Bonapartist. Duitschlancl. Niettegenstaande de bisschop van Paderborn bij de rechtbank er tegen in protest was gekomen, dat een ingezetene, buiten zijne voorkennis en tegen zijn wil, de boete van 400 thaler voor hem heeft betaald, heeft de rechtbank echter beslist dat met die betaling aan de wet is voldaan. De aanschrijving, waarin de bisschop was gesom meerd zich binnen drie dagen in hechtenis te begeven om zijne subsidiaire gevangenisstraf te ondergaan, is dientengevolge ingetrokken. Te Posen heeft bij den wijbisschop Janis- zewski en den prelaat Grandka een strenge huis zoeking door de politie plaats gehad en zijn, naar men verzekert, eenige compromitteerende papieren in beslag genomen. Zestig jongelieden hebben te Metz deel- Gemengd Nieuws. Een werkman van de Koninklijke Grofsmederij alhier, die als zoodanig uit zijn dienst ontslagen was, heeft Zaterdag-middag aldaar een poging tot moord gepleegd op een smidsbaas dier fabriek. Met een mes, dat hij daartoe had gekocht, viel hij onverhoeds den man aan, en wilde hem een steek op de borst toebrengen, die echter op den knoop van zijn vest afstuitte, zoodat daardoor de steek alleen door het boezeroen heen ging en het hemd op het bloote lijf niet werd getroffen. Het mes, een zoogenaamd aardappelmes, werd hem dadelijk door een ander afgenomen; het is aan het hecht door den stoot op den knoop krom gebogen, Hedenmorgen geraakte een achtjarig- meisje, dat op den Stillen Rijn met haar broertje langs den walkant speelde, te water. De heer N. H. De G. bemerkte zulks en had het geluk het kind te redden. Amsterdam is in den nacht tusschen Zaterdag en Zondag aan een groot gevaar ontsnapt. In de loodsen, die op de Schans tegenover de Engelsche gasfabriek liggen, ontstond te halftwee brand. Weldra was de geheele Schans van de Rozengracht tot de Elandsgracht éen zee van vuur. De loodsen waren gevuld met bindrotting, pek en teer, deelen, duigen, hoepels enz. De vlammen sloegen over op de Baangracht en staken aldaar eenige huizen aan, in welke de brand echter spoedig onderdrukt werd. Twee groote perceelen op de Baangracht bij de Laurierstraat, waarin vele huisgezinnen gevestigd waren, zijn geheel uitgebrand en ook de hoekhuizen van de Rozen straat hebben veel geleden. De gasfabriek zelf liep veel gevaar, doch door eene spoedige verplaatsing van het gas, van een ketel in den anderen, is het gevaar voor een groot deel afgewend. De oorzaak van den brand is nog niet met juistheid op te geven; 3 stoomspuiten, 19 stadshandspuiten, alsmede de spuiten der in de nabijheid gelegen fabrieken hebben gewerkt. Te 7 uren was men den brand meester. Jacob De Haas, verdacht van opzette- hjk te Sliedrecht twee houtschelven, toebehoorende aan den heer Volker, te hebben in brand gestoken, heeft zich Zondag-morgen door middel van een lederen riem in het huis van arrest te Gorcurn

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2